Georgian National Museumموزه ملی گرجستان

شرح

موزه ملی گرجستان (عنوان جایگزین موزه سیمون جاناشیا گرجستان) مجموعه‌ای از ساختمان‌ها در تفلیس است. بخش اصلی با مجموعه اصلی نمایشگاه ها در خیابان روستاولی، در ساختمان 3 طبقه به سبک معماری گرجی قدیم واقع شده است.

موزه ملی گرجستان، موزه ای فوق العاده در قلب تفلیس، نمایشگاه های تاریخی و همچنین برخی از مجموعه های جانورشناسی را به نمایش می گذارد. این موزه به طور خاص در مورد تاریخ باستان و مدرن گرجستان صحبت می کند و بخش ویژه ای در زیرزمین آن وجود دارد که شامل مجموعه ای زیبا از گنجینه های گرجستان و سکه های طلا از دوران باستان است. در این موزه آداب و رسوم و لباس ملی باستان به همراه برخی وسایل و سلاح ها نمایش داده می شود. و همچنین حیوانات عروسکی مانند پلنگ، ببر و برخی از انواع پرندگان منقرض شده. وقتی با تور تفلیس به این شهر آمدید، فرصت بازدید از این موزه جامع فوق العاده را از دست ندهید.

موزه ملی در گرجستان
موزه ملی در گرجستان

این موزه توسط دپارتمان انجمن جغرافیایی امپراتوری روسیه در سال 1825 تأسیس شد. در تمام مدت وجود موزه، چندین مشقت قابل توجه متحمل شده بود: یک آتش سوزی، تغییر نام، جابجایی کامل (در سال 1921 پس از تصرف قدرت توسط بلشویک ها، کل مجموعه به اروپا برده شد، تنها در سال 1945 بازگشت). بعدها، در 30 دسامبر 2005، 13 موزه در یک کل متحد شدند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• موزه اشغال شوروی
• موزه تاریخ سامتسخه-جاواختی
• موزه تاریخ تفلیس
• موزه هنر جورجیا
• موزه – ذخیره‌گاه تاریخ و باستان‌شناسی دمانیسی
• موزه اتنوگرافی در فضای باز
• موسسه دیرین زیستی
• موزه تاریخ و قوم نگاری سوانتی
• گالری ملی نقاشی گرجستان و موسسه باستان شناسی
• موزه سیغناقی
• موزه وانی – ذخیره گاه باستان شناسی
• موزه ملی گرجستان

تاسیس موزه ملی گرجستان
تاسیس موزه ملی گرجستان

آثار  موزه ملی گرجستان

این موزه دارای مجموعه ای طلایی از یافته های ارزشمند است که متعلق به دوره ها و دوره های مختلف است که در نتیجه از عصر برنز (3500-1200 قبل از میلاد) تا قرن 20 ارائه شده است. در آنجا می توان بخش عمده ای از نمونه های فرهنگ ملی قفقاز را یافت.

طبقه اول به تاریخ باستانی گرجستان اختصاص دارد. اقلام کشف شده در حفاری در کوگران تریالتی (که قدمت آن به قرن دوم قبل از میلاد می رسد) ارزش زیادی دارد. باستان شناسان موفق شدند ظروف مختلفی از فلز (عمدتاً طلا و نقره)، نمونه هایی از اقلام سرامیکی و قطعات جواهرات را پیدا کنند. جام طلایی مزین به نگین و نقش هندسی در سراسر جهان شهرت یافت. برخی از تسلیحات و مجموعه سکه ها مربوط به قرن پنجم و ششم است. علاوه بر این، آثار صنعتگران قدیم، نمونه‌هایی از لباس‌های زمان‌های مختلف، پارچه‌ها و فرش‌ها در آن به نمایش درآمده است.

یکی از یافته‌های جالب، فسیل‌های انسان‌نمای هومو ارگاست است. دانشمندان ثابت کردند که سن آنها 1.8 میلیون سال است. اینها قدیمی‌ترین فسیل‌هایی هستند که وجود انسان‌ها را در آن زمان‌ها فراتر از آفریقا تأیید می‌کنند. تمام فسیل های انسانی دیگر با سن مشابه فقط در محدوده قلمرو آفریقا یافت شد. یکی دیگر از یافته های ارزشمند، مجموعه کتیبه های اورارتویی بر روی صخره ها است. این قطعات در نوع خود یک نمایشگاه منحصر به فرد را تشکیل می دهند.

موزه اشغال شوروی در طبقات دوم و سوم قرار دارد. بازدید از این قسمت نیز در قیمت بلیط گنجانده شده است. نمایشگاه های جالب بسیاری برای کسانی که به تاریخ معاصر علاقه مند هستند وجود دارد. یک قلم برای امضای اعلامیه استقلال گرجستان در میان نمایشگاه ها وجود دارد.

آثار  موزه ملی گرجستان
آثار  موزه ملی گرجستان

ساختمان موزه جادار و بزرگ است. بازدید از این مکان درک تاریخ جالب، باستانی و غنی از فرهنگ ملت گرجستان را به شما می دهد. موزه ملی گرجستان یکی از جاذبه های شهر تفلیس است. این موزه در خیابان روستاوی، نزدیک میدان آزاد تفلیس واقع شده است.

موزه ملی گرجستان شامل مجموعه ای از آثار هنری قرون وسطایی مسیحی، مجموعه ای از طلا و نقره و جواهرات گرانبها از سرزمین باستانی کلخی ها و همچنین آثار مختلفی از هنرمندان اروپای شرقی و غربی، روسیه و گرجستان است.

علاوه بر موزه ملی گرجستان، گنجینه های ارزشمندی مانند موزه پول تفلیس، موزه عروسک های تفلیس در پایتخت گرجستان و موزه استالین در گوری گرجستان وجود دارد که بسیار جذاب و دیدنی هستند.

این موزه حاوی موادی است که نمایانگر دوره تاریخ گرجستان در دوران اشغال شوروی (1921-1991) است. بیشتر اقلام از آرشیو سرویس امنیتی و همچنین آرشیوهای مختلف موزه ها، خانواده ها و غیره جمع آوری شده است که از جمله آنها می توان به: انواع اسناد و اشیاء، مواد عکس، تاسیسات و غیره اشاره کرد. موزه برنامه آموزشی اختصاص داده است. قهرمانانی که برای استقلال کشور جنگیدند. در حال حاضر این موزه در موزه سیمون جاناشیا گرجستان واقع شده است و در آینده نزدیک به ساختمان خود منتقل خواهد شد.

آثار ایرانی

نقاشی های دوران قاجار، قرآن قدیم، نقاشی روی شیشه، ظروف فلزی به سبک های مختلف، آثار چوبی، فرش و منسوجات دستباف و نفیس، کاشی های اسلیمی، شمشیر، سپر، کلاه و ظروف شیشه ای و شیشه ای آثار هنری تاریخ و تمدن سرزمین ایران بخشی از موزه هنرهای شرقی گرجستان است. در موزه ملی گرجستان بیش از 3000 شی مربوط به ایران از دوره هخامنشی تا دوران معاصر وجود دارد که زینت این موزه است.

در طبقه دوم موزه سالن بزرگی وجود دارد که منحصر به نقاشی های زیبای هنرمندان ایرانی دوره قاجار است که بسیار زیبا و جالب است. یکی از مهمترین دلایل وجود تمام آثار ایرانی مربوط به دوره قاجار این است که بخش وسیعی از گرجستان و شهر تفلیس در این دوره به عنوان منطقه شمالی ایران محسوب می شد که توسط ایران  جدا شد. عهدنامه پارسا گلستان، منطقه قفقاز که بخش بزرگی از گرجستان را در بر می گرفت و به خاک روسیه ملحق می شد.

آثار ایرانی در موزه ملی گرجستان
تاریخچه اولین گنجینه گرجستان به 190 سال پیش برمی گردد، اما موزه ملی گرجستان در سال 2004 با ادغام 10 موزه مختلف، گالری ملی، چهار خانه موزه سنتی و دو مرکز تحقیقاتی که در حال حاضر در محل کار هستند، شکل گرفت.

بسیاری از آثار کشف شده مربوط به ایران در کاوش های شرق و غرب گرجستان عبارتند از:

یادگارهای معماری ایرانی، ظروف و سفال های حک شده بر خط زیبای فارسی، اشعار شاهنامه و همچنین کتیبه های مختلف مساجد.

ساعات کاری و قیمت بلیط موزه ملی گرجستان

همه روزه به جز دوشنبه از ساعت 10:00 الی 18:00
 دانش‌آموزان و دانش‌آموزان – 0.50 لاری، بزرگسالان – 10 لاری، هزینه تور (زبان گرجی) – 25 لاری، هزینه تور با راهنما (زبان انگلیسی) – 45 لاری.
پذیرش رایگان: کودکان تا 6 سال؛ کارکنان موزه گرجستان و خارجی، اعضای ایکوم (دارندگان کارت با کارت شناسایی)، افراد دارای معلولیت (با ارائه کارت شناسایی معتبر)، پناهندگان.

موقعیت جغرافیایی

کشور: گرجستان
شهر: تفلیس
آدرس: ۳ Shota Rustaveli Ave, Tbilisi ۰۱۰۵, Georgia
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی