Hadrian’s Gateدروازه هادریان، محل تلاقی گذشته و امروز

شرح

دروازه هادریان یک ساختمان منحصر به فرد در آنتالیا است که تا به امروز در وضعیت بسیار خوبی حفظ شده است. هر توریستی که به آنتالیا می آید باید این بنای شگفت انگیز معماری باستانی را ببیند. دروازه هادریان در نزدیکی بزرگراه آتاتورک کادسی قرار دارد. این مکان محل تلاقی فرهنگ های گذشته و امروزی است. این دروازه خود یک بندر امن از دوران باستان است که توسط شهر مدرن آنتالیا با زندگی پر جنب و جوش آن احاطه شده است.

حقایق تاریخی دروازه هادریان

آنتالیا توسط آتالوس، پادشاه پرگامون تأسیس شد. پس از مرگ آخرین پادشاه پرگامون، شهر فعلی ترکیه به تصرف امپراتوری روم درآمد. از آن زمان، آنتالیا به یک بندر واقعاً شکوفا تبدیل شده بود که به طور امن توسط دیوارهای سنگی قلعه احاطه شده بود. چندین دروازه در این دیوارها تعبیه شده بود که در دوره های حملات دشمن به طور ایمن قفل می شدند.

تنها دروازه باقی مانده از آن دوران، نقطه عطف امروزی ترکیه است. اعتقاد بر این است که دروازه در یک مناسبت خاص – به افتخار ورود امپراتور روم هادریان به آنتالیا در سال 130 ساخته شده است. این دروازه به عنوان یک طاق پیروزی ساخته شده است و به همین دلیل این دروازه، مردم را با شکوه و عظمت خود شگفت زده کرد.

حقایق تاریخی دروازه هادریان
دروازه هادریان در سال 130 پس از میلاد برای بزرگداشت دیدار امپراتور هادریان در آتالیا ساخته شد، همانطور که آنتالیا در این دوره شناخته می شد. در دیوارهای اطراف شهر گنجانده شده بود و به دروازه اصلی شهر تبدیل شده است.

داستان‌های خارق‌العاده‌ای در مورد دروازه نقل می‌شود، مانند داستانی که در مورد ماکدا، ملکه سبا، که از دروازه عبور کرد و سپس در آسپندوس در مسیر ملاقات با پادشاه سلیمان استراحت کرد. با این حال، ذره ای از حقیقت در آن وجود ندارد زیرا این وقایع، حتی اگر واقعی بوده باشند، در قرن دهم قبل از میلاد و بنابراین مدت ها قبل از ساخت دروازه رخ داده اند.

دو برج که در دو طرف دروازه ایستاده اند، از دوره های مختلف تاریخ آمده اند. برج جنوبی (برج سمت چپ که از بلوار آتاتورک دیده می شود) مربوط به دوران رومی است، اما به احتمال زیاد مستقل از دروازه ساخته شده است. به نظر می رسد تمایز معماری برج این نظریه را تایید می کند. این سازه برج جولیا سانکتا نامیده می شود و منشا باستانی آن را یک کتیبه سنگی گواهی می دهد.

برج شمالی (سمت راست) در زمان سلطنت سلطان سلجوقی علاءالدین کیکوبات اول، یعنی در نیمه اول قرن سیزدهم میلادی بازسازی شد. فقط پایین ترین قسمت آن از دوران روم حفظ شده است. کتیبه ای نیز بر روی این برج وجود دارد که به زبان ترکی قدیم اما به خط عربی نوشته شده است.

دروازه هادریان برای جهان غرب توسط فرانسیس بوفور کشف شد که در سال 1817 شرح آن را در دفتر خاطرات خود از سفر در امتداد سواحل جنوبی آسیای صغیر منتشر کرد. این متن حاوی اطلاعاتی در مورد سطح بالاتر دروازه است. با این حال، باید بعداً در قرن 19 تخریب شده باشد، زیرا دیگر بازدیدکنندگان اروپایی آنتالیا، چارلز تکسیر (در دهه 30 قرن نوزدهم) و لانکورونسکی دیگر قادر به توصیف ظاهر دقیق آن نبودند.

دروازه هادریان
دروازه هادریان

در پایان قرن نوزدهم، وضعیت حفاظت از دروازه هادریان را کارول لانکورونسکی کاشف لهستانی اینگونه توصیف کرد: امروز تا عمق چند فوتی مدفون است و فقط از بیرون قابل مشاهده است،  ساختمان های جدید بنای یادبود به دلیل شرایط خاص به خوبی حفظ شده است، یعنی مدتهاست که توسط دیواری که نمای بیرونی را پوشانده بود، پوشانده شده است و شکاف به سختی چند سال پیش ایجاد شده است. ما همچنین توصیف دقیق کل ساختار مرئی و نقشه های دقیق آن را مدیون همان محقق هستیم که توسط همراه او، جورج نیمن انجام شده است.

اگرچه ممکن است باورش سخت باشد، اما نمایش کلی دروازه هادریان و بازسازی آن تنها در دهه 50 قرن بیستم، بیش از 60 سال پس از بازدید لانکورونسکی انجام شد. در حال حاضر، یکی از نقاط برجسته بازدید از آنتالیا و مکانی است که تقریباً هر گردشگری می خواهد در تور آنتالیا خود از آن عکس یادگاری بگیرد.

معماری

دروازه هادریان شبیه یک طاق نصرت معمولی رومی است. سه راه طاق آن به یک اندازه هستند – 4.15 متر عرض و 6.18 متر ارتفاع، اندازه گیری شده تا بالای قوس. کل سازه از سنگفرش باستانی تا بالای گلدسته بیش از 8 متر ارتفاع دارد.

هر دو سمت جلو و پشت دروازه با نماهایی که هر کدام از چهار ستون تشکیل شده است، تزئین شده است. بنای یادبود از سنگ مرمر سفید ساخته شده بود، به استثنای میل ستون های گرانیتی. سرستون‌های ستون‌ها از راسته مرکب هستند، یعنی پیچ‌های سرستون یونی را با برگ‌های آکانتوس راسته کورنتی ترکیب می‌کنند.

گلدسته بالای ستون‌ها که در دو طرف دروازه امتداد یافته‌اند، 28/1 متر ارتفاع دارد و از یک آرشترو، یک خط‌فرش کم‌رنگ تزئین شده با نقوش گل و قرنیز تشکیل شده است. تزئینات غنی قرنیز، در میان دیگران، نشان دهنده سر شیرها است. طاق‌های بشکه‌ای بر روی طاق‌ها با کیسون‌ها تزئین شده‌اند که هر کدام دارای تزئینات مشخصی هستند.

قابل ذکر است که این دروازه تا مدتها تحت حفاظت دیوار شهر بوده و مورد استفاده قرار نگرفته است. به احتمال زیاد این واقعیت دلیلی برای وضعیت خوب ساخت و ساز بوده است.

ساختار دروازه از سه طاق تشکیل شده است. با توجه به این ویژگی، نام دوم این منظره ظاهر شد – “Üç Kapılar” که به عنوان “سه دروازه” ترجمه شده است. ستون‌های تزئینی مرمری با سرستون‌ها در دو طرف بیرونی و داخلی دروازه وجود دارد. دروازه هادریان در ابتدا یک بنای دو طبقه بود، اما تنها قسمت پایین آن تا به امروز حفظ شده است. شاید طبقه دوم با مجسمه ای از خود امپراتور هادریان تزئین شده باشد.

معماری دروازه هادریان
معماری دروازه هادریان

در دروازه هادریان چه کنم؟

نام دیگر دروازه هادریان “دروازه مرمر” است. این دروازه تاریخی Kaleiçi، در قلب مرکز شهر آنتالیا است. از اینجا می توانید یک پیاده روی بسیار دلپذیر به سمت مارینا داشته باشید.

شما همچنین می توانید خانه های تاریخی کاله ایچی را ببینید و در مغازه های سوغاتی پرسه بزنید. کافه ها و رستوران های زیادی مشرف به بندر بر روی دیوارهای شهر وجود دارد.

ویژگی های دروازه هادریان

دروازه هادریان تنها دروازه ورودی باقی مانده بر روی دیوارهای اطراف شهر و بندر است.

دروازه هادریان شامل دو نما، سه طاق ورودی، دارای برج هایی است که در دو طرف آن قرار دارند. هر سه طاق به یک اندازه (4.15 متر عرض و 6.18 متر ارتفاع) هستند. ارتفاع کل آن حدود 8 متر است.

سقف‌های این گذرگاه سه‌طاقی با نقش برجسته‌هایی از گل‌ها و میوه‌هایی که در آنتالیا رشد می‌کنند تزئین شده است. دروازه دارای سر ستون های مرکب است که با برگ های آکانتوس تزئین شده است. به جز ستون ها، کاملاً از سنگ مرمر سفید ساخته شده است.

ویژگی های دروازه هادریان
ویژگی های دروازه هادریان

از نظر سبک، با سر ستون‌های کتابخانه سلسوس در افسوس که در همان دوره ساخته شده‌اند، مشابه هستند.

این دروازه زمانی یک طبقه دوم بالای طاق داشت، اما امروزه دیگر پابرجا نیست. در بالای دروازه زمانی مجسمه امپراتور هادریان قرار داشت.

دروازه هادریان بهترین نمونه از تبدیل شدن دروازه های شهر به جای عناصر دفاعی به بناهای تاریخی است، زیرا در یک دوره طولانی صلح (Pax Romana) ساخته شده است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: آنتالیا
آدرس: Barbaros, Hadrian Kale Kapısı, ۰۷۱۰۰ Muratpaşa/Antalya, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی