ترکیه

شرح

اگر کسی هستید که عاشق سفر هستید، بهتر است از ترکیه دیدن کنید. این مکانی مملو از فرهنگ، معماری زیبا، مکان های تاریخی و غذاهای خوشمزه است. بسیاری از مردم چیز زیادی در مورد این کشور نمی دانند.

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

این کشور در خاورمیانه با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

پهناوری آن ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (۳۷ام) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه ای برخوردار است و مکان های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت میکنند.

20 حقیقت شگفت انگیز در مورد ترکیه 

1. استانبول در دو قاره است

بیایید با یک کلاسیک شروع کنیم: استانبول در دو قاره زندگی می کند. این شهر توسط تنگه بسفر از هم جدا می شود و بنابراین از یک بخش اروپایی و یک بخش آسیایی تشکیل شده است. به طور کلی، 95 درصد در آسیا و 5 درصد در اروپا است.

2. پایتخت ترکیه آنکاراست، نه استانبول

بسیاری از مردم تصور می کنند که این استانبول است که پایتخت ترکیه است، اما در واقع، این شهر آنکارا است که پایتخت است. استانبول اتفاقاً بزرگترین شهر ترکیه است. آنکارا یک مرکز تجاری مهم در طول تاریخ ترکیه بوده است و به یک مرکز تجاری، هنری و فرهنگی مهم تبدیل شده است.

3. نام اصلی استانبول "بیزانسیوم" است.

نام «بیزانس» ریشه یونانی دارد و به بیزاس، بنیانگذار شهر اشاره دارد. در سال 324 به "قسطنطنیه" و در سال 1930 به استانبول تغییر نام داد.

4. داستان بابا نوئل از ترکیه آغاز شد

نیکلاس که از پدر و مادری ثروتمند به دنیا آمد، یک قدیس مسیحی و اسقف یونانی میرا بود که در پاتارا به دنیا آمد. پس از مرگ پدر و مادرش، او مقدار زیادی ثروت دریافت کرد و آن را به فقرا و نیازمندان بخشید. افسانه ها می گویند که او کیسه های سکه های طلا را از دودکش خانه ها می ریزد و میوه هایی را برای کودکان فراهم می کند. اعمال نیک او در اروپا گسترش یافت و مردم محلی شروع به ادغام آن با اسطوره ها و افسانه های خود کردند.

5. ترک ها عاشق چای هستند

اگرچه ممکن است این کشور را به خاطر قهوه اش بشناسید، اما ۹۶ درصد مردم حداقل یک فنجان چای در روز می نوشند. چای ترکی قوی است و آن را در لیوان های کوچک کمر باریک سرو می کنند. مطمئن شوید که تمام طعم های چای فوق العاده آنها را در طول سفر امتحان کنید.

6. ترکیه جمعیتی جوان دارد

ترکیه بیشترین جمعیت جوان اتحادیه اروپا را دارد. میانگین سنی در ترکیه حدود 31 سال است و تنها 9 درصد از جمعیت این کشور بالای 60 سال هستند.

7. استانبول (قسطنطنیه قدیم) بر روی هفت تپه بنا شد

استانبول نیز مانند روم بر روی هفت تپه ساخته شده است. با این حال، این یک تصادف نبود؛ امپراتوری بیزانس این شهر را به این ترتیب ساخت تا آنها را به عنوان روم جدید اعلام کند. هر هفت تپه از نظر تاریخی مهم هستند و با مساجد چشمگیر و کاخ های باشکوه پوشیده شده اند.

8. نام فیروزه در واقع از ترکیه می آید

فیروزه به معنای "سنگ ترکی" است. این کانی زیبا از شرق و از طریق ترکیه به اروپا آمده و یکی از قدیمی ترین سنگ های قیمتی تاریخ است. آنها ابتدا به عنوان طلسم توسط سربازان ترک مورد استفاده قرار گرفتند.

9. ورزش ملی ترکیه کشتی نفت است

کشتی با روغن که به عنوان کشتی گریس نیز شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین ورزش های این کشور است. هنگام کشتی با نفت، مبارزان از قبل خود را با روغن آغشته می کنند و سپس با حریف خود روبرو می شوند.

10. 82693 مسجد در ترکیه وجود دارد

ترکیه خانه برخی از زیباترین مساجد جهان است، زیرا حدود 99 درصد از کل ترک ها مسلمان هستند. یکی از خیره‌کننده‌ترین مساجد ترکیه، مسجد سلطان احمد است که در بین مردم به «مسجد آبی» در استانبول معروف است.

قاره: آسیا
پایتخت:
زبان رسمی: ترکی
جمعیت: ۷۹۰۰۰۰۰۰
واحد پول: لیر ترکیه
ولتاژ: ۲۲۰ ولت
قیمت ویزا: ۵۰۰۰۰۰۰ تومان

شرح

چگونگی اخذ ویزای ترکیه برای ایرانیان / شرایط اخذ ویزای ترکیه

اقامت توریستی 90 روزه – 3 ماهه کشور ترکیه بدون ویزا
ویزای ترکیه رایگان است و در بدو ورود مسافران به ترکیه صادر می شود. مدت این اقامت 90 روز، یعنی 3 ماه است. برای این نوع اقامت نیازی به ویزا نمی باشد (برای ایرانیان) و مسافران می توانند به مدت 3 ماه بدون هیچ گونه مشکلی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند. لازم به ذکر است با این نوع ویزا شما اجازه هیچ کاری مثل خرید و فروش، تحصیل و یا کار در کشور ترکیه را نخواهید داشت. حضور بیش از 3 ماه در ترکیه مستلزم اخذ اجازه رسمی از مقامات مربوطه و تمدید مدت اقامت بوده، از این رو اقامت بیش از حد مجاز در این کشور ممنوع است و جریمه و حتی اخراج از کشور را برای افراد خاطی در پی دارد.
نکته قابل ذکر دیگر؛ سفر به کشور ترکیه از طریق وسایل نقلیه زمینی (اتوبوس و قطار) و هواپیما امکان پذیر است. تاکید می کنیم در صورت مسافرت از راه زمینی حتما با شرکت های معتبر مسافرت نموده و به توصیه های امنیتی توجه بفرمایید.

اقامت توریستی 6 ماهه کشور ترکیه با دفترچه اقامت
در حال حاضر تنها را اقامت بلند مدت در کشور ترکیه برای هموطنان عزیز، تقاضای خرید ملک در کشور ترکیه است. البته تنها سند ملک دلیلی برای اخذ این نوع اقامت نبوده و پلیس کشور ترکیه مستندات دیگری را برای اعطای این نوع اقامت مطالبه خواهد کرد. طبق آخرین اخبار بدست آمده از پارلمان ترکیه، آپریل 2014 زمان اجرایی شدن قانون تصویب شده ایست که طبق آن حقوق سایر اتباع خارجی نظیر ایرانیان در اخذ اقامت به واسطه خرید ملک را محترم شمرده شده و به ایشان اجازه حداقل یک سال اقامت در کشور ترکیه را خواهد داد.

اقامت تحصیلی و دانشجویی در کشور ترکیه
برای اخذ این نوع اقامت در ترکیه می بایست ابتدا در آزمون تومر شرکت نموده و مدرک تومر را اخذ نمائید. با کسب این مدرک در کمتر از سه ماه می توانید اقامت دانشجویی و تحصیلی در کشور ترکیه را دریافت کنید. همچنین اخذ پذیرش از موسسات آموزشی معتبر ملاک این نوع اقامت نیز خواهد بود. روش اقامت تحصیلی و دانشجویی در ترکیه برای هموطنانی که قصد اقامت در این کشور را دارند موکدا توصیه می شود.

اقامت کاری در کشور ترکیه
کسب اقامت کاری در ترکیه به دو صورت کارفرما و کارگری ممکن خواهد بود. در اقامت کاری از نوع کارفرما عموم خارجیان از جمله ایرانیان با ثبت شرکت در ترکیه و اخذ مجوز کار، واجد شرایط دریافت اقامت یک ساله ترکیه به عنوان کارفرما را خواهند داشت. این نوع اقامت بعد ها با بازه های دو ساله قابل تمدید خواهد بود. تاکید می کنیم در حال حاضر این روش بهترین روش اقامت دائمی در کشور ترکیه برای ایرانیان است.
اما در اخذ اقامت کاری از نوع کارگری تنها مستلزم این است که یک شرکت در کشور ترکیه از شما دعوت به کار کند، ولی با این شرط که با تخصصی که از شما دعوت به کار شده هیچ شهروند ترکی در آن مقطع طبق استعلام اداره کار کشور ترکیه بیکار نباشد. با توجه به این نکته می توانیم این گونه نتیجه گیری کنیم که شانس پیدا کردن کار و اخذ اقامت کاری با این روش در ترکیه برای خارجیان (ایرانیان) بسیار کم است.

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی