Rustem Pasha Mosqueمسجد رستم پاشا

شرح

بسیاری از مردم مسجد رستم پاشا را نسخه کوچک‌تری از مسجد معروف آبی توصیف می‌کنند که عمدتاً به دلیل کاشی‌های خیره‌کننده داخل آن است. قدمت این کاشی ها به قرن شانزدهم می رسد و ظاهری واقعاً تزئینی و دیدنی به خود مسجد می بخشد. این مسجد در منطقه بسیار شلوغ Eminonu واقع شده است، به این معنی که به برخی از مناطق مهم بسیار نزدیک است، و همچنین درست در شاخ طلایی خوش منظره است.  مسجد رستم پاشا اثر معمار مشهور امپراتوری عثمانی، معمار سنان است. متأسفانه سینان قبل از تکمیل خود مسجد در سال 1563 درگذشت، اما هنوز طرح اولیه برنامه ریزی شده را حفظ کرده است و یکی از بزرگترین کارهای او است. داخل مسجد واقعاً چیزی است که بیشتر بازدیدکنندگان با آن کاشی‌های زیبای ایزنیک در طیفی از رنگ‌ها و نقش‌های آبی متحیر هستند. واقعا دیدنش در تور استانبول فوق العاده است.

سلیمان بزرگ دستور ساخت این مسجد را صادر کرد و مشارکت او با معمار سنان همان چیزی است که به این مسجد تاریخ شگفت انگیزی می بخشد. البته از دیگر آثار سینان می توان به مسجد معروف سلیمانیه و مسجد محرمه سلطان اشاره کرد. فقط نگاه کردن به بیرون همه این مساجد پیچیدگی هایی را که سینان در کار خود به کار برده است را به شما نشان می دهد و واقعاً نوع معماری عثمانی را که در آن زمان مشهور بود به شما نشان می دهد.

تاریخچه مسجد رستم پاشا

تاریخچه مسجد رستم پاشا به دهه 1560 برمی گردد. در این دوره امپراتوری عثمانی تحت حکومت سلیمان باشکوه بود. در این دوران، امپراتوری در سرزمین های وسیعی در 3 قاره گسترش یافت. رستم پاشا بالاترین بوروکرات دولت در دوران اوج امپراتوری عثمانی بود. پاشا که عنوان وزیر اعظم را داشت با مهریماه سلطان دختر سلطان سلیمان نیز ازدواج کرده بود. رستم پاشا، ثروتمندترین دولتمرد تاریخ عثمانی، دارای ثروت زیادی بود. به این ترتیب در ساخت مسجد از مرغوب ترین مصالح استفاده شده است.

بازدید از مسجد رستم پاشا
بازدید از مسجد رستم پاشا

در دوره عثمانی، ساختن مساجد زیبا توسط دولتمردان رایج بود. اما معماری بیرونی این مساجد اجازه نداشت مساجد شاهنشاهی را تحت الشعاع قرار دهد. اگرچه رستم پاشا بسیار ثروتمند بود، اما مسجد او در مقایسه با مسجد سلیمانیه روی تپه بسیار متواضع بود. به همین دلیل رستم پاشا دوست داشت شکوه و عظمت مسجد در دکوراسیون داخلی دیده شود. به نام پاشا، ساخت یک مسجد در امینونو، پر جنب و جوش ترین بازار استانبول آغاز شد. این مسجد قرن هاست که یکی از پر استفاده ترین مساجد تجار این منطقه بوده است.

کاشی های عثمانی در مسجد

دیوارهای مسجد با کاشی های عثمانی تزئین شده بود. کاشی‌ها متمایزترین عنصر تزئینی معماری کلاسیک عثمانی بودند و عمدتاً در شهرهای ایزنیک و کوتاهیا تولید می‌شدند. رستم پاشا می خواست کاشی های مسجد از کاشی های ایزنیک باشد که نشان دهنده بالاترین کیفیت است. اما زمانی که کارگاه های این شهر نتوانستند تقاضا را برآورده کنند، کارگاه ویژه دیگری در کوتاهیا ایجاد شد. اگرچه مسجد رستم پاشا یک مسجد کوچک است، اما برای هرکسی که به اینجا می‌آید مدت زیادی طول می‌کشد تا از کاشی‌کاری آن لذت ببرد. زیرا در هر گوشه از مسجد نقوش مختلفی وجود دارد.

فضای داخلی مسجد رستم پاشا با کاشی های آبی رنگ و زیبای ایزنیک تزیین شده است. این کاشی ها دیوارهای مسجد را به طور کامل می پوشانند. روی کاشی ها می توان نقش های سنبل، گل انار و لاله را دید.

کاشی های عثمانی در مسجد
کاشی های عثمانی در مسجد

3 مسجد در استانبول وجود دارد که با کاشی های ایزنیک، اوج سفال های عثمانی شناخته می شوند. اولین آنها مسجد سلطان احمد است که به دلیل تزئینات داخلی به «مسجد آبی» معروف است. دوم مسجد سوکولو محمد پاشا است که در سلطان احمد به نام سوکولو محمد پاشا که او نیز از وزیران بزرگ دوره عثمانی بود ساخته شد. سومین مسجد، مسجد رستم پاشا است که با تابلوهای کاشی غول پیکر تزئین شده است. این مسجد در میان 100 جواهر پنهان جهان توسط مجله نیوزویک به نمایش گذاشته شد.

بازدید از مسجد رستم پاشا

مسجد رستم پاشا همه روزه از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر باز است، اما به یاد داشته باشید که این مسجد یک مسجد فعال است، بنابراین در ایام نماز و بیشتر در تعطیلات مذهبی مانند ماه رمضان بسته می شود. برای بازدید از مسجد رستم پاشا هزینه ورودی وجود ندارد، با این حال کمک های مالی زیادی دریافت می شود و حفظ و نگهداری این مسجد زیبا را برای سال های آینده تضمین می کند.

هنگامی که به Eminonu رسیدید، مسجد بزرگ جدید (Yeni Camii) را در جاده اصلی / کنار آب خواهید دید. شما باید مستقیماً از کنار این رد شوید، انگار که به سمت بازار ادویه (با تابلوهای راهنما) می روید، اما وقتی یک کافی شاپ بزرگ را دیدید، از جاده کوچک به سمت راست بپیچید. به جلو ادامه دهید و در سمت راست خود، چند پله بالا بروید، مسجد را خواهید دید. همچنین یک بازار در کنار مسجد وجود دارد که پیدا کردن آن را آسان‌تر می‌کند و پس از اینکه داخل خود مسجد بودید، ارزش آن را دارد که در اطراف آن بگردید.

مسجد رستم پاشا البته، امینونو نقطه ای است که ارزش کاوش را دارد، پس حتماً وقتی از مسجد رستم پاشا دیدن کردید، در اطراف آن بگردید و اطلاعات بیشتری در مورد این بخش باستانی شهر کشف کنید. کنار آب مملو از رستوران‌های شناور است که بالک ekmek را سرو می‌کنند، ماهی در نان، و یکی از خوشمزه‌ترین تنقلاتی که تا به حال می‌چشید! اگر ترجیح می‌دهیدبنشینید و در منظره ای زیبا غذا بخورید. رستوران‌های غذاهای دریایی زیادی درست زیر پل عظیم گالاتا وجود دارد، و یک مکان خیره‌کننده برای غذا خوردن خواهید داشت، با مناظر شگفت‌انگیز درست بر فراز شاخ طلایی و پایین بسفر. اگر در هنگام غروب آفتاب غذا بخورید، شاهد آن درخشش طلایی معروف نیز خواهید بود که به این منطقه نام خود را داده است.

تاریخچه مسجد رستم پاشا
تاریخچه مسجد رستم پاشا

همچنین می‌توانید پیاده یا با اتوبوس یا تراموا به سمت سلطان احمد ادامه دهید. تراموا در مرکز Eminonu توقف می کند و به سمت خود سلطان احمد ادامه می دهد. اگر هوا خوب است، می توانید به سادگی پیاده روی کنید و از مناظر لذت ببرید. کمتر از نیم ساعت طول می کشد تا به مسجد آبی و ایاصوفیه برسید، و همیشه می توانید در راه به پارک گلخانه تا نقطه دیگری از اهمیت و زیبایی فوق العاده در تاریخ را ببینید!

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Rüstem Paşa, Hasırcılar Cd٫ No:۶۲, ۳۴۱۱۶ Fatih/İstanbul, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی