Sulaymaniyah historical bathحمام تاریخی سلیمانیه

شرح

حمام تاریخی سلیمانیه (Süleymaniye Hamamı) یک حمام ترکی تاریخی است که در خیابان پایینی مسجد معروف سلیمانیه در استانبول ترکیه به همین نام واقع شده است. اگر به ساحل بروید، بازار تاه تاکاله 5-10 دقیقه با شما فاصله دارد و بر روی تپه ای مشرف به شاخ طلایی واقع شده است، این حمام در سال 1557 توسط معمار ترک میمار سینان ساخته شده است که یکی از مشهورترین آثار اوست.

همانطور که ممکن است حدس بزنید، بخشی از مجموعه مسجد سلیمانیه است. حمام سلیمانیه (Süleymaniye Hamamı) صرف نظر از داخلی یا خارجی بودن تنها به خانواده ها و زوج ها خدمات رسانی می کند. مرد یا زن باشد فرقی ندارد ولی مشتری مجرد نمی پذیرد. این حمام که با دودکش ها و تزیینات اصلی خود توجه بسیاری را به خود جلب کرد، در سال 1924 به دلیل انجام کارهای مرمتی بسته شد و در سال 2004 بازگشایی شد.

رزرو از قبل برای این حمام کم ظرفیت، در صرفه جویی زمان شما مفید خواهد بود. این حمام تک جنسیتی بیشتر به خانواده ها و گردشگران خدمات می دهد. در این حمام تاریخی سرویس نوشیدنی مانند چای و قهوه نیز وجود دارد.

بهترین حمام برای زوج ها و خانواده ها.
بهترین حمام برای زوج ها و خانواده ها.

تجربه یک حمام بینظیر در تور استانبول

 این حمام محل ثابت سلطان سلیمان عثمانی و بسیاری از سلاطین پس از او بود که گوشه ای را در آنجا تعیین کرده بودند. این حمام سنتی از سه بخش سرد، گرم و معتدل تشکیل شده است. در حمام تاریخی سلیمانیه به همه مهمانان از جمله ماساژ فوم خدمات ارائه می دهند. این تجربه، شما را تا روح خود گرم می کند، اما همچنین فرصتی عالی برای سم زدایی بدنتان است. 60-90 دقیقه طول خواهد کشید. این تنها حمام در استانبول است که منحصراً برای زوج ها و خانواده ها خدمت می کند. هزینه ورودی حمام برای هر نفر 50 یورو می باشد. (ممکن است در هر فصل متفاوت باشد)

حمام سلیمانیه را می توان در کنار مسجد سلیمانیه یافت که بخشی از آن محسوب می شود. حمام ها در سال 1557 در زمان عهد سلیمان باشکوه ساخته شدند و توسط سینان به عنوان بخشی از مجموعه طراحی شدند که شامل خود مسجد و ساختمان های دیگر مانند بیمارستان و مدرسه ابتدایی بود.

قیمت ورودی شامل حوله، دمپایی و لباس های لازم (بیکینی و شلوار کوتاه زنانه و حوله پشته حمام برای مردان)، ماساژ با آب و شستشوی لایه بردار می باشد.

بهترین حمام برای زوج ها و خانواده ها.این تنها حمام مختلط در استانبول است و در کنار جذابیت های تاریخی خود، بهترین گزینه برای زوج ها و خانواده ها است. تمامی ماساژها و درمان ها به صورت همزمان در یک سالن انجام می شود.

تجربه یک حمام بینظیر در تور استانبول
تجربه یک حمام بینظیر در تور استانبول

تاریخچه حمام تاریخی سلیمانیه

سلیمان باشکوه این حمام را در سال 1557 ساخته است. معمار سینان که بخشی از کولیه بزرگ سلیمانیه است معمار این حمام است. در این اثر یک لژ خصوصی متعلق به سلیمان اعظم وجود دارد که خود معمار سینان آن را اثری متعلق به دوره دستیاری معمار خود نامیده است و از آنجایی که در نزدیکی آتلیه ریخته گری (dökmeci) قرار داشت به حمام ترکی Dokmeci نیز معروف است. در دوره عثمانی شایعات حاکی از آن است که یک “کاسه ایکتروس” وجود داشته که پس از گذشت سال ها از بین رفته است. طبق اعتقاد، کسانی که با این کاسه شسته می شوند، درمان می شوند. حمام ترکی سلیمانیه یکی از زیباترین حمام های تاریخ است. استانبول با گنبدها و دودکش‌های هندسی‌اش. هشت ستون مرمری اطراف سنگ ماساژ مرکزی وجود دارد. حمامی که در سال 1924 بسته شد، بازسازی شد و در سال 2004 دوباره شروع به کار کرد. برای مطالعه درباره حمام های ترکی استانبول به اینجا بروید.

تاریخچه حمام تاریخی سلیمانیه
تاریخچه حمام تاریخی سلیمانیه

معمار سینان 

معمار سینان همچنین به عنوان Koca Mi`mâr Sinân شناخته می شود. (“سینان آقا معمار اعظم” یا “سینان بزرگ”) معمار ارشد عثمانی (به ترکی: mimar) و مهندس عمران سلاطین سلیمان باشکوه، سلیم دوم و مراد سوم بود. او مسئول ساخت بیش از 300 سازه بزرگ و سایر پروژه های ساده تر مانند مدارس بود. شاگردان او بعداً مسجد سلطان احمد در استانبول و استاری موست در موستار را طراحی کردند.

پسر سنگتراش، تحصیلات فنی گرفت و مهندس نظامی شد. او با لقب افتخاری سینان به سرعت درجات را طی کرد تا ابتدا یک افسر و در نهایت یک فرمانده جانیچی شد. او مهارت های معماری و مهندسی خود را در حین مبارزات با یانیچرها اصلاح کرد و در ساخت انواع استحکامات و همچنین پروژه های زیربنایی نظامی مانند جاده ها، پل ها و قنات ها متخصص شد. او در حدود پنجاه سالگی به عنوان معمار ارشد سلطنتی منصوب شد و مهارت های فنی را که در ارتش به دست آورده بود در «ایجاد بناهای مذهبی خوب» و سازه های مدنی از همه نوع به کار برد. او تقریباً پنجاه سال در این سمت باقی ماند.

شاهکار او مسجد سلیمیه در ادرنه است، اگرچه معروف ترین اثر او مسجد سلیمان در استانبول است. او ریاست یک اداره دولتی گسترده را بر عهده داشت و دستیاران زیادی را تربیت کرد که به نوبه خود خود را برجسته کردند، از جمله صدفکار محمد آقا، معمار مسجد سلطان احمد و معمار حیرالدین، معمار استاری موست. او را بزرگترین معمار دوره کلاسیک معماری عثمانی می دانند و با میکل آنژ، معاصر خود در غرب، مقایسه شده است. میکل آنژ و برنامه‌های او برای کلیسای سنت پیتر در رم در استانبول شناخته شده بودند، زیرا لئوناردو داوینچی و او به ترتیب در سال‌های 1502 و 1505 توسط پورت اعلای دعوت شده بودند تا طرح‌هایی را برای پلی بر روی شاخ طلایی ارائه دهند. آثار معمار سینان، از تأثیرگذارترین بناهای تاریخ است.

معمار سینان 
معمار سینان

قوانین و دستورات حمام تاریخی سلیمانیه

  • می توانید لباس ها، ساعت مچی، گوشواره، گردنبند خود را درآورید و در یکی از کمدهای اتاق رختکن خصوصی قرار دهید.
  • بیکینی و شورت برای خانم ها و حوله حمام (پشتمال) برای آقایان ارائه داده می شود.
  • کلید رختکن خصوصی شما همیشه روی مچ دست شما باقی می ماند تا زمانی که از تجربه حمام خود لذت می برید.
  • لطفا توجه داشته باشید که حمام  به طور انحصاری برای زوج ها ارائه می شود و به طور همزمان به مراجعین زن و مرد خدمات ارائه می دهد.
قوانین و دستورات حمام تاریخی سلیمانیه
قوانین و دستورات حمام تاریخی سلیمانیه

تجربه همام در سه مرحله

شما سفر خود را از طریق حمام در اتاق گرم آغاز خواهید کرد. این اولین قدم ضروری است. در اتاق گرم، حدود 35-40 دقیقه روی یک تخته مرمر گرم در مرکز (Göbektasi) دراز خواهید کشید. این به بدن شما اجازه می دهد تا استراحت کند، عرق کند و بسیاری از سموم را آزاد کند. اتاق گرم در دمایی بین 38 تا 40 درجه سانتیگراد نگهداری می شود. و رطوبت 65٪ – 72٪. لطفاً مراقب سلامتی خود باشید، اگر شرایطی دارید که ممکن است در اثر گرما باعث تشدید آن شود، لطفاً قبل از ورود به حمام به مسئولین اطلاع دهید.
در مرحله دوم پس از مدتی که در دال سنگ مرمر بودید، کارکنان متخصص شما را صدا می زنند و اقدام به لایه برداری کامل بدن (لایه برداری) و سپس ماساژ صابون و شستشوی کل بدن می کنند. لطفا توجه داشته باشید که تمام ماساژورهای حمام سلیمانیه مرد هستند.
در نهایت، پس از شستن کامل و تعویض حوله، به اتاق خنک کننده می روید که می توانید در آنجا استراحت کنید. از نوشیدنی های گازدار رایگان خود در اینجا لذت ببرید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Mimar Sinan Cad, No:۲۰ Suleymaniye, Istanbul
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی