Çamlıca Mosqueمسجد چاملیجا یکی از نمادهای استانبول

شرح

منظره معروف تپه چاملیجا در استانبول یک منظره پانوراما منحصر به فرد از بسفر است. این مکان مورد علاقه اکثر عکاسان است. می توانید عکس های زیبایی از غروب این تپه بگیرید. همچنین دیدن تپه چاملیجا در شب، با نورهای رنگارنگ پل که به دریا می تابد، یک تجربه شگفت انگیز است. اخیراً پس از افتتاح بزرگترین مسجد با بزرگترین گنبد ترکیه در آن، شهرت تپه افزایش یافته است. مسجد چاملیجا گنجایش 35000 نمازگزار را دارد و ساخت آن شامل یک موزه، یک سالن هنری و یک کتابخانه است که از نظر شکل و محتوا شبیه به مساجد امپراتوری عثمانی آناتولی است.

این مسجد در زمینی به مساحت 57.5 هزار متر مربع ساخته شده است، در حالی که مساحت کلی مسجد، اطراف و حیاط آن حدود 350 هزار متر مربع است. دارای 6 مناره است که 4 مناره آن 107.1 متر طول و دو مناره 90 متر طول دارند و گنبد آن حدود 72 متر ارتفاع و 34 متر قطر دارد.
در اطراف مسجد نیز باغ هایی به مساحت 30 جریب اختصاص داده شده است تا بازدیدکنندگان بتوانند در آن قدم بزنند و از منظره آن لذت ببرند. اولین نماز رسمی آن در شب قدر در ماه رمضان سال 1395 شمسی با حضور دولت و رئیس دولت برگزار شد.

مسجد جامع چاملیجا که موزه تمدن های اسلامی را در خود جای داده است، از زمان افتتاح آن در سه سال پیش در استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، میزبان 25 میلیون نفر بوده است. این مسجد علاوه بر اینکه یک عبادتگاه باشکوه است، با گالری هنری، کتابخانه، سالن کنفرانس، کارگاه هنری و موزه تازه راه اندازی شده تمدن های اسلامی، مدرن ترین مجموعه در ترکیه است.

مسجد جامع چاملیجا
مسجد جامع چاملیجا

این مسجد غول‌پیکر که متعلق به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه است و پایه آن در 7 اوت 2013 در تپه نمادین چاملیجا استانبول گذاشته شد، ترکیبی از معماری عثمانی و سلجوقی است و در سمت آسیایی شهر قرار دارد.

دروازه اصلی آن – که وزن آن 6 تن است، ارتفاع آن به 6.5 متر (21 فوت) می رسد و عرض آن 5 متر است – یکی از بزرگ ترین دروازه ها در سراسر جهان است.

هشت کارگاه هنری، یک گالری هنری به مساحت 3500 متر مربع (37670 فوت مربع) و یک کتابخانه به مساحت 3000 متر مربع وجود دارد. (32290 فوت مربع)، سالن کنفرانس با ظرفیت 1071 صندلی و پارکینگ سرپوشیده برای 3500 وسیله نقلیه در مجموعه مسجد.

پروژه مسجد چاملیجا

دو معمار زن زیبای جمهوری ترکیه مسجد بزرگ کاملیکا را امضا کردند. این پروژه بزرگ در دهه 2000 شروع شد و تا افتتاحیه بزرگ سازه در مارس 2019 بیش از صد میلیون دلار هزینه داشت. معماران بهار میزراک و حیریه گل توتو از پروژه های بزرگ امپراتوری عثمانی الهام گرفتند که توسط معمار افسانه ای گراند سینان ساخته شده است. . او از سال 1539 تا 1588 رئیس معماران امپراتوری عثمانی در دوره سلیمان بزرگ، سلیم دوم و مراد سوم بود تا اینکه درگذشت. او صدها اثر تاریخی را در طول پنجاه سال فعالیت خود به یادگار گذاشت که دوره کلاسیک معماری عثمانی را امضا کرد. او هنوز هم الهام بخش معماران جمهوری ترکیه است و مسجد بزرگ Camlica جدیدترین نمونه آن است. مسجد بزرگ چاملیجا مانند نمونه های معماری کلاسیک عثمانی ساخته شده است. این مسجد به اندازه ای بزرگ است که 63 هزار نمازگزار را همزمان در خود جای می دهد. این مسجد به عنوان یک محل ملاقات اضطراری برای کمک به صد هزار شهروند استانبول در نظر گرفته شده است.

گنبد اصلی مسجد ۷۲ متر بالاتر از سطح زمین است که رقیب بزرگترین مسجد عثمانی سلیمانیه در استانبول است. گنبد اصلی 34 متر عرض دارد. مسجد بزرگ Camlica نه تنها دارای بزرگترین اعداد معماری در ترکیه بلکه در جهان است. ورودی اصلی با ارتفاع 6.5 متر و عرض 5 متر بزرگترین درب یک معبد در جهان است. مانند سنت های معماری گراند سینان، معماران مدرن مسجد بزرگ کاملیکا امکانات فرهنگی را به مجموعه اضافه کردند. این مجموعه دارای کتابخانه، سالن کنفرانس، مهدکودک، پارکینگ زیرزمینی و یک گالری هنری است. این مسجد دارای شش مناره است. دو مورد از آنها 107.1 متر قد دارند که اشاره ای به نبرد مانزیکرت ترکمانان و ارتش روم شرقی است. ترکمن ها پس از پیروزی مانزیکرت در ارتفاعات آناتولی ساکن شدند. چهار مناره دیگر 90 متر ارتفاع دارند. اکثر مساجد جهان فاقد امکانات لازم برای زنان به ویژه برای وضو گرفتن هستند. معماران زن مسجد به این موضوع توجه زیادی داشتند و تنها مسجد زن پسند جهان را ایجاد کردند. مسجد بزرگ کاملیکا یک سازه زیبا است که محصول کامل جمهوری سکولار ترکیه است.

پروژه مسجد چاملیجا
پروژه مسجد چاملیجا

مسجد استثنایی

مسجد چاملیجا استثنایی است، نه تنها از نظر ایمنی ساختاری، بلکه در نتیجه سیستم های روشنایی L&L Luce&Light در فضای باز که توسط Lighting Planner Utku Baksir انتخاب شده است. پروفیل‌های خطی فضای باز فرورفته نور منتشر شده Rio 2 تا وزن 5000 کیلوگرم رانده می‌شوند و ساختاری سفارشی دارند که آنها را قادر می‌سازد روی یک پوشش بیرونی مربعی نصب شوند. در حیاط بزرگ جلویی، پلکانی و سمت راست مسجد نصب شده اند و سطح وسیع سنگفرش شده را به صورت هندسی دقیق مشخص می کنند. نور ساطع شده توسط پروفیل ها بدون اشغال هیچ فضای فیزیکی، منطقه بزرگ را زنده می کند: آنها در حالی که نه تنها با مومنان بلکه با گردشگران و بازدیدکنندگان در تعامل هستند، راه را آزاد می گذارند. در واقع، مربع‌های نور عملکردی «تعاملی» به خود گرفته‌اند که کاملاً غیرمنتظره بود، زیرا در پس‌زمینه خیره‌کننده مسجد باشکوه، نوعی سکوی نورانی ایجاد می‌کنند که برای سلفی و عکس‌برداری عالی است. تعدادی پروژکتور سیری، با زوایای گرد و اپتیک های فرورفته ضد تابش، برای روشن کردن درختان باغ در سمت چپ مسجد استفاده شده است و به شاخ و برگ سبز حجم می دهد: جلوه ای بسیار متحرک، در همزیستی کامل با جو مکان

مسجد تپه چاملیجا
مسجد تپه چاملیجا

چگونه به مسجد چاملیجا برسیم

در اینجا اطلاعاتی در مورد نحوه دسترسی به تپه چاملیجا آورده شده است:
تکسیم: از ترمینال اتوبوس در میدان تقسیم با اتوبوس 129T استفاده کنید. در ایستگاه Kısıklı پیاده شوید. سپس می‌توانید سوار تاکسی شوید یا با پیروی از علائم جاده به بالای تپه بروید.
کادیکوی: از ترمینال اتوبوس در مقابل اسکله Kadikoy سوار اتوبوس 14F شوید. در ایستگاه کورال پیاده شوید و به سمت مناظر بروید.
بشیکتاش: از میدان بشیکتاش سوار اتوبوس T129شوید و در ایستگاه کیسیکلی پیاده شوید. همین مسیر از تکسیم است.

مسیر مسجد چاملیجا
مسیر مسجد چاملیجا

سلطان احمد: این مسیر کمی پیچیده تر است. از ایستگاه سلطان احمد سوار تراموا T1 Kabatas شوید و در ایستگاه Sirkeci پیاده شوید. ایستگاه بزرگ Marmaray را در مقابل خود خواهید دید. سوار Marmaray شوید که به سمت Sogutlucesme می رود و در ایستگاه Uskudar پیاده شوید. فقط 4 دقیقه، یک توقف. از آنجا، بدون خروج از ایستگاه، به مترو M5 Cekmekoy بروید و در ایستگاه Kısıklı پیاده شوید. شما باید بررسی کنید که قطارها به کدام سمت حرکت می کنند، می توانید از یک کارمند امنیتی بپرسید که تابلوهایی را که ایستگاه ها را نشان می دهند بررسی کنید. وقتی پیاده شدید، ایستگاه مترو را ترک کنید و 20 دقیقه پیاده روی کنید تا به تپه Camlica برسید. می توانید از برنامه های نقشه برای پیاده روی خود استفاده کنید یا از تاکسی استفاده کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Kısıklı, Çamlıca Tepesi yl No:۲۵/۱۰, ۳۴۶۹۲ Üsküdar/İstanbul, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی