Istanbul Archaeological Museumsکاوش در موزه های باستان شناسی استانبول

شرح

موزه باستان شناسی استانبول حاوی مجموعه‌ای مهم و زیبا از مجسمه‌ها، سنگ‌نگاره‌ها، تابوت‌ها و دیگر آثار باستانی از سراسر خاورمیانه است که به دوران کلاسیک مربوط می‌شوند. بیشتر نمایشگاه ها از مجموعه کاخ توپکاپی که کار باستان شناس عثمانی عثمان حمدی بیگ بود که اولین مدیر موزه شد، آمده است. همراه با موزه هنرهای ترکی و اسلامی، روبروی مسجد آبی، این برترین جاذبه موزه شهر است و باید در فهرست کارهایی که برای هر مسافر علاقه مند به تاریخ باید انجام شود، قرار گیرد.

 موزه های باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول در پارک Gülhane، درست در جنوب کاخ توپکاپی، از سه بخش مجزا تشکیل شده است که در سه ساختمان قرار دارند.

مجموعه اصلی موزه باستان شناسی استانبول

ساختمان اصلی، با نمای نئوکلاسیک با ابهت خود، گنجینه های اصلی موزه را در خود جای داده است. در میان نمایشگاه های اصلی، یافته هایی است که توسط باستان شناس عثمانی عثمان حمدی بیگ از لبنان بازگردانده شده است. گنجینه غنی از تابوتها که او در صیدا (در جنوب لبنان) کشف کرد، متعلق به گورستان سلطنتی صیدا باستان است.

به ویژه، سارکوفاگ باشکوه اسکندر، با تصویری پیچیده از ارتش مقدونیه در حال نبرد با ایرانیان، و تابوت عزاداران، با 18 چهره از زنان عزادار، نمونه های باشکوهی از هنر غنی قبر قرن 4 قبل از میلاد هستند.

علاوه بر ذخیره‌گاه صیدون، این مجموعه شامل تابوت‌ها، سنگ‌های تدفین، سنگ‌های کتیبه‌شده و مجسمه‌هایی است که از جاهای دیگر در سراسر امپراتوری عثمانی قدیم یافت شده است. استثنایی ترین نمونه ها سارکوفاگ ساتراپ قرن 5 قبل از میلاد، سارکوفاگ لیسیایی (حدود 400 پیش از میلاد) و سارکوفاگ قرن سوم سیدامارا از قونیه است.

دور از مقبره‌ها، نمایشگاه‌هایی نیز وجود دارد که تروا و آناتولی، قبرس و سوریه را پوشش می‌دهند، مجموعه‌ای وسیع از سکه‌ها و برخی موزاییک‌های دوران رومی.

این ساختمان در ابتدا در سال 1881 توسط عثمان حمدی بیگ به طور خاص برای نگهداری این مجموعه ساخته شد، اگرچه تا سال 1908 شکل امروزی خود را به دست نیاورد.

مجموعه اصلی موزه باستان شناسی استانبول
مجموعه اصلی موزه باستان شناسی استانبول

نمایشگاه اعصار استانبول

این نمایشگاه عالی در ساختمان اصلی به خوبی تاریخ گسترده و پیچیده شهر استانبول را توضیح می دهد.

نمایش‌های اینجا، از جمله نقشه‌هایی که نمایانگر ظاهر استانبول در مراحل مختلف زندگی اش است، داستان شهر را از افسانه تأسیس آن تا دوره پر افتخار آن به عنوان قسطنطنیه، اولین پایتخت امپراتوری بیزانس، و سپس پایتخت امپراتوری عثمانی بیان می کند.

موزه هنرهای باستانی شرقی

مانند مجموعه اصلی باستان شناسی، آثار باستانی در اینجا از سراسر کشورهایی که زمانی بخشی از امپراتوری عثمانی بودند جمع آوری شده است. آثار باستانی نمایش داده شده از مصر باستان تا بین النهرین را در بر می گیرد و از لوح های میخی آشوری و هیتی تا مجسمه های فرعونی را شامل می شود.نکته برجسته برای اکثر بازدیدکنندگان، نمایشگاه بابل باستان است، که شامل تابلوهای آجری لعابدار، شیر و گاو نر از دروازه ایشتار بابل است. این ساختمان در سال 1883 ساخته شد و برای اولین بار به عنوان مدرسه هنرهای زیبای استانبول مورد استفاده قرار گرفت.

موزه هنرهای باستانی شرقی
در سرتاسر حیاط ساختمان اصلی موزه، این بخش از مجموعه، به نمایشگاه‌هایی از هنر پیش از اسلام اختصاص دارد.

 آلاچیق کاشی کاری شده

سومین ساختمان در مجموعه موزه، غرفه کاشی کاری زیبا (Cinili Kösk) است که یکی از قدیمی ترین ساختمان های عثمانی باقی مانده در استانبول است. این بنا که در سال 1472 ساخته شده است، تأثیر آشکار ایرانی را در معماری خود را نشان می دهد. در ابتدا برای سلطان محمد دوم (مهمد فاتح) به عنوان مکانی نسبتاً بزرگ برای سلطان برای تماشای بازی ها و ورزش ها ساخته شد. تزئینات سرامیکی پیچیده و ظریف ساختمان (عمدتاً کاشی های ایزنیک قرن شانزدهمی) و جزئیات فایان قرن دوازدهم تا نوزدهم به خوبی حفظ شده است.

 اطراف موزه باستان شناسی استانبول

پس از بازدید از موزه، زمانی را به گردش در پارک Gülhane اختصاص دهید، که زمانی باغ سلطان عثمانی بوده است. باغ‌ها تکه‌ای از سبزه آرام در قلب شهر قدیمی هستند، با تخت‌های گل رز و لاله‌های آراسته، درختان سایه‌دار، و مناظر عالی بر فراز شاخ طلایی.

در اینجا، چند موزه تخصصی و کمتر بازدید شده را نیز خواهید دید. موزه تاریخ علم و فناوری در اسلام و موزه ادبیات احمد حمدی تانپینار. اگر آن روز پر از تاریخ بوده‌اید، به باغ چای در بالاترین نقطه پارک بروید تا با یک چای یا نوشیدنی سرد استراحت کنید و مناظر پانوراما را تحسین کنید.

 اطراف موزه باستان شناسی استانبول
اطراف موزه باستان شناسی استانبول

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Cankurtaran, ۳۴۱۲۲ Fatih/İstanbul, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی