Dilek Peninsula Buyuk Menderes Delta National Parkبیوک مندرس، پارک ملی کوش آداسی

شرح

پارک ملی شبه جزیره دیلک در کوش آداسی (شبه جزیره دیلک – پارک ملی دلتای بزرگ مندرس) با مساحت 27598 هکتار از مهمترین میراث طبیعی ترکیه است. شبه جزیره دیلک که در سال 1966 به عنوان پارک ملی اعلام شد، 10.985 هکتار وسعت دارد. بیوک مندرس که در سال 1994 به عنوان پارک ملی اعلام شد، 16613 هکتار وسعت دارد. از طریق بزرگراه کوش آداسی (کوش آداسی) – سوکه (سوکه) می توان به پارک ملی رسید و تقریباً در وسط این دو شهر قرار دارد. امکان اقامت در پارک ملی در چادر یا کاروان وجود دارد و غذا نیز در دسترس است. پارک ملی شبه جزیره دیلک در کوش آداسی زیبایی فوق العاده ای از گیاهان مدیترانه ای با سواحل تمیز آبی و زمردی دارد.

بیوک مندرس
پارک ملی شبه جزیره دیلک به دلیل محیط تمیز، مناظر خیره کننده و سواحل تمیز، مکان مناسبی برای پیک نیک است. امکاناتی مانند نیمکت، میز پیک نیک، توالت و امکانات دوش وجود دارد. اگر علاقه ای به پیک نیک ندارید، کافه هایی نیز در دسترس هستند.

در حالی که دلتای بیوک مندرس یک “تالاب کلاس A” مهم بین المللی است. شبه جزیره دیلک از نظر داشتن عناصری از منطقه فلور سیبری مدیترانه – اروپا مهم است. با توجه به این تنوع منحصر به فرد، شبه جزیره دیلک و پارک ملی دلتای بویوک مندرس منطقه ای است که توسط شورای اروپا به عنوان “ذخیره بیوژنتیک فلور” شناخته شده و تحت حفاظت است. دلتای بیوک مندرس بخشی از تالاب است که با دریاچه بافا ادغام شده است. اگرچه این سیستم یکپارچه به دلیل تنوع زیستی، گونه های در حال انقراض و گونه های بومی از اهمیت بین المللی برخوردار است، اما یکی از مهم ترین مناطق زندگی پرندگان مهاجر است. دلتا همچنین محل تخم ریزی ماهیان دریایی است. شبه جزیره دیلک یکی از دیدنی‌ترین مناطق تمیز ساحلی ترکیه است. علفزارهای دریایی که نشانه پاک بودن دریا هستند در اطراف شبه جزیره یافت می شوند. این سواحل همچنین یک زیستگاه طبیعی برای فوک های راهب مدیترانه ای، یکی از نادرترین گونه های پستاندار اروپا است. شبه جزیره، آخرین نقطه ای است که پلنگ آناتولی که قرار است منقرض شده باشد در غرب زندگی می کند. مشخص شده است که حدود 250 گونه پرنده در دلتا زندگی می کنند که متعلق به 95 خانواده و 30 گونه بومی است و 70 گونه از آنها زاد و ولد می کنند. اگرچه این شبه جزیره در منطقه فلور مدیترانه قرار دارد، اما تعداد قابل توجهی از گونه های گروه اروپایی-سیبری نیز وجود دارد. ماهیگیری ورزشی و تماشای پرندگان در کانال تخلیه و رودخانهبیوک مندرس در بخش دلتای بیوک مندرس انجام می شود. واقع در مرزهای پارک ملی؛ تورهای فرهنگی به روستای تاریخی قدیمی دوغانبی (Domatia) برگزار می شود که یک موزه در فضای باز است که بهترین نمونه های پانیونیون، غار زئوس، معماری یونانی و ترکی، شهر باستانی تبای در منطقه اسکی شارافانه و آثار باستانی را به نمایش می گذارد. 

دلتای بیوک مندرس یا پارک ملی دلتای آیدین

دلتای مندرس بزرگ با مساحت 16613 هکتار در جنوب کوش آداسی واقع شده است. دلتای بیوک مندرس یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در منطقه دریای اژه است. دلتای بزرگ مندرس همچنین محل تخم ریزی ماهیان دریایی است. مسیر دلتای بزرگ مندرس در امتداد منظره‌ای بی‌نظیر شبانی می‌گذرد.

پارک ملی گزینه های جایگزین زیادی را برای بازدیدکنندگان ارائه می دهد. می‌توانید از سواحلی که درختان جنگلی به سمت آب می‌آیند، شنا کنید، در میان درختان نمدار و شاه بلوط قدم بزنید، در جنگل‌های کاج دوچرخه‌سواری کنید، به صخره‌نوردی بروید، یا مثلاً ماهیگیری کنید. در میان گونه‌های پرندگان کمیاب و در خطر انقراض که در این پارک دیده می‌شوند می‌توان به پلیکان دالماسی و باکلان کوتوله اشاره کرد و اگر خوش شانس باشید می‌توانید نگاهی اجمالی به اسب‌های وحشی بیاندازید.

دلتای بیوک مندرس یا پارک ملی دلتای آیدین
پارک ملی شبه جزیره دیلک در کوش آداسی نیز مسیرهای پیاده روی و کوهنوردی در داخل جنگل را برای کوهنوردان ارائه می دهد. به جز امکانات روزانه، هیچ گونه امکانات شبانه در پارک برای حفاظت از محیط های طبیعی مجاز نیست.

پوشش گیاهی شبه جزیره به اندازه جانوران آن متنوع و جالب است. کوه دیلک (1237 متر)، ایجاد اختلاف دمای قابل توجهی بین ضلع جنوبی و شمالی شبه جزیره است. این بدان معنی است که گیاهان متعلق به حداقل چهار منطقه مختلف در نزدیکی اینجا یافت می شوند. علاوه بر پوشش گیاهی معمولی دریای اژه، بسیاری از گیاهان معمولاً در مناطق مدیترانه، مرمره و دریای سیاه بیشتر در خانه وجود دارند. کاج قرمز (Pinus brutia)، ارس فنیقی، سماق، انواع گلابی وحشی (Pyrus elaeagnifolia)، مرت، گیلاس قرنیه، بلوط، شاه بلوط، نمدار، زبان گنجشک و بسیاری از گونه های دیگر در اینجا همزیستی دارند.

بخش‌هایی که تالاب‌ها در جنوب شبه‌جزیره در بیوک مندرس تولید می‌شوند دارای ویژگی‌های بین‌المللی هستند و تالاب‌هایی که آب شیرین با آب شور مخلوط می‌شوند، دارای انواع بیولوژیکی غنی در ساختار آن هستند. 209 گونه مختلف پرنده را می توان در این اکوسیستم غنی یافت و نه تنها یک منطقه لانه سازی بسیار مهم برای پلیکان در معرض خطر انقراض Dalmation است، بلکه یک محیط امن برای گونه های باکلان کوته است.

سفر با قایق

سفرهای قایق از Guzelcamli و کوش آداسی در جهت کاملا مخالف انجام می شود و به سمت آب های شفاف پارک ملی شبه جزیره دیلک و نزدیک به جزیره یونانی ساموس می روند. خلیج های زیبا و مناظر ساحلی، حیات دریایی غنی در این سفر با قایق به چشم می خورد. اگر خوش شانس باشید حتی می توانید دلفین ها را ببینید.

غار زئوس

غار زئوس غار زئوس در ورودی پارک ملی شبه جزیره دیلک حاوی حوضچه ای از آب شیرین است و بسیاری از بازدیدکنندگان پارک ملی در مسیر بازگشت به خانه برای دوش گرفتن در اینجا توقف می کنند. افسانه های مربوط به غار متنوع است. عده ای به خاطر این نام می گویند که زئوس در اینجا غسل کرده است و برخی دیگر می گویند مریم باکره این کار را انجام داده است. از آنجایی که خانه ای که قرار است او آخرین روزهای زندگی خود را در آن زندگی کند، نزدیک افسوس است، نه چندان دور از اینجا.

غار زئوس
غار زئوس

سواحل جنوبی شبه جزیره دیلک دنیای دیگری است، با تالاب دلتا که در آن فلامینگوها و 208 گونه پرنده دیگر در فصول مختلف سال دیده می شوند، از جمله پلیکان دالماسی و باکلان کوته ای که قبلاً ذکر کردم. از این تعداد 76 گونه در اینجا زاد و ولد می کنند. گرازهای وحشی دیده می‌شوند، برخی آنقدر به انسان‌ها عادت کرده‌اند که جرأت می‌کنند تا به ساحل بروند تا برای پوست هندوانه را که از دستان شما بخورند، التماس کنند. برخی از بازدیدکنندگان نیز به اندازه کافی خوش شانس هستند که نگاهی اجمالی به اسب های وحشی در تپه های پشت سر داشته باشند. پلنگ افسانه ای آناتولی آخرین بار در اینجا دیده شد، اما در 30 سال گذشته هیچ موردی مشاهده نشده است.

نحوه رسیدن به بیوک مندرس

پارک ملی دلتای دیلک شبه جزیره بویوک مندرس بین دو منطقه کوش آداسی و سوکه در آیدین واقع شده است. برای ورودی شبه جزیره دیلک به پارک ملی که دو ورودی متفاوت دارد باید محله گوزلچاملی کوش آداسی و برای ورودی دلتا جاده سوکه روستای دوغانبیلی را دنبال کنید.

به غیر از بزرگراه، نزدیک ترین فرودگاه به پارک ملی که از طریق هوایی می توان به آن رسید، در ازمیر است. کسانی که می خواهند از ازمیر به پارک ملی بروند می توانند از اتوبوس ها و مینی بوس هایی که از ایستگاه اتوبوس در منطقه بورنوا به سمت کوش آداسی حرکت می کنند استفاده کنند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Kuşadası/Aydın, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی