ازمیر

izmir

شرح

ازمیر که قبلاً با نام Smyrna شناخته می شد، یکی از بهترین مقاصد گردشگری ترکیه است. ازمیر، شهر ساحلی و سومین شهر پرجمعیت ترکیه است که تاریخچه‌ای پرجنب‌وجوش به دوران نوسنگی دارد. ازمیر اروپایی‌، گراترین شهر ترکیه است که به دلیل قدرت اقتصادی، زیرساخت‌های تکنولوژیکی توسعه‌یافته و موقعیت استراتژیک، جمعیت جوانی در حال رشد سریع دارد.

این شهر  اکنون بیش از سه میلیون نفر را در خود جای داده است. ازمیر مطمئناً دارای شایستگی هایی است، از جمله موقعیت رشک برانگیز آن که در بالای خلیجی به طول 50 کیلومتر قرار دارد. از همه طرف توسط کوه ها احاطه شده است، مانند یک آمفی تئاتر غول پیکر قرار گرفته است، با دریای ایونی که به عنوان نوعی نمایش بی پایان عمل می کند.

این منطقه همیشه به دلیل منطقه کشاورزی و صنعتی برای کشور مشهور بوده و هنوز هم سهم زیادی در تولید ناخالص داخلی کشور دارد. این شهر مکانی جذاب برای سرمایه گذاران در بخش هایی مانند لجستیک و زیرساخت ها بوده و به دلیل تنوع گسترده مقصد یکی از داغ ترین مقاصد گردشگری است.

تاریخچه 

مکان ازمیر مدرن توسط آناتولی های بومی در هزاره سوم قبل از میلاد سکونت گزیده بود. در حدود 600 سال قبل از میلاد، یورش های لیدیایی، منطقه را به زوال طولانی کشاند. زمانی که اسکندر مقدونی در سال 334 قبل از میلاد ظاهر شد، به طور آزمایشی در حال بهبود بود. اسکندر با تحریک یک رویای به موقع که توسط اوراکل آپولو در کلاروس تأیید شده بود، بنای یک سکونتگاه جدید و مستحکم‌تر را در کوه پاگوس، تپه‌ای با بالای تخت که امروز با کادیفکاله مزین شده است، صادر کرد. ژنرال های او، آنتیگونوس و لیسیماخوس، پس از مرگ اسکندر نقشه اسکندر را اجرا کردند که در آن زمان نام شهر - Smyrna - برای قرن ها پس از آن برای غرب آشنا بود.

حکومت رومیان شهر را با ساختمانهای چشمگیر وقف کرد، اما یورش اعراب در قرن هفتم پس از میلاد باعث ایجاد چندین قرن آشفتگی شد. ترکان سلجوقی این شهر را به مدت دو دهه قبل از سال 1097، زمانی که بیزانسی ها آن را بازپس گرفتند، در اختیار داشتند. سلطنت لاتین در قرن سیزدهم در قسطنطنیه، دوره دیگری از اختلال را در اسمیرنا برانگیخت، با صلیبیون، جنوا، مغولان تامرلان و امیران کوچک ترک که به دنبال موقعیت بودند. نظم در سال 1415 توسط محمت اول برقرار شد، که سرانجام شهر را به امپراتوری عثمانی ادغام کرد و جانشینان او تلاش های مکرر ونیزی برای بازپس گیری آن را دفع کردند.

پس از جنگ جهانی اول، یونان فرمانروایی نامحدودی بر ازمیر و مناطق داخلی آن داده شد. احمقانه، یک نیروی اعزامی عظیم یونانی به داخل خاک فشار آورد و مقاومت ملی گرایان ترک تحت رهبری آتاتورک را تحریک کرد. اوج شکست در مبارزات دو ساله علیه یونان و متحدان فرانسوی و ایتالیایی او، ورود ارتش ترکیه به اسمیرنا در 9 سپتامبر 1922 بود. جمهوری سکولار که هنوز اعلام نشده بود، فتح مجدد شهر را برعهده گرفت. یک جهاد یا جنگ مقدس مسلمانان با سه روز قتل و غارت. تقریباً هفتاد درصد شهر در آتش سوخت و هزاران غیر مسلمان جان باختند. ربع میلیون پناهجو در کنار اسکله جمع شده بودند در حالی که کشتی های بریتانیایی، آمریکایی، فرانسوی و ایتالیایی بیکار ایستاده بودند و تا روز سوم اجازه عبور امن به آنها را نمی دادند.

برخی از حقایق در مورد ازمیر ترکیه با تاریخ طولانی و درخشان

• سومین شهر بزرگ ترکیه با 5.3 درصد از جمعیت آن

• هر سال حدود 1.8 میلیون گردشگر از این کشور بازدید می کنند

• دومین کلان شهر با رشد سریع در جهان

• خانه مریم مقدس در افسوس، ترکیه واقع شده است

• اولین سکه ها در قرن هفتم قبل از میلاد در ساردیس ضرب شد

• در کتاب مکاشفه نیز از این مکان به عنوان مکانی که هفت کلیسا در آن قرار دارد، یاد شده است

• کاوش ها حاکی از آن است که سکونتگاه تروا به هزاره سوم باز می گردد

• قدمت سکونت یونانی ها به 1000 سال قبل از میلاد می رسد

• این شهر همراه با پرگاموم به عنوان «نخستین شهر آسیا» شناخته می شد.

• ازمیر تا سال 1919 در اشغال عثمانیان بود که آن را به نیروهای یونانی از دست دادند. بعداً در سال 1922 توسط مصطفی کمال ترکیه بازپس گرفته شد

• این شهر دارای نمادی مانند آگورا، قنات های باستانی، موزه های باستان شناسی، و مکان های باستانی مانند افسوس و پرگاموم است.

• یکی از هفت عجایب، معبد آرتمیس در افسوس در سلجوک، ازمیر است.

 

کشور: ترکیه
جمعیت: ۴٬۱۱۳٬۰۷۲
پیش شماره تلفن: (+۹۰) ۲۳۲
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی