Saat Kulesi (Clock Tower)برج ساعت ازمیر، نماد شهر

شرح

برج ساعت که در میدان کوناک واقع شده و نماد ازمیر است، در سال 1901 به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد سلطنت سلطان عبدالحمید دوم ساخته شد. این جاذبه ازمیر، توسط شورای متشکل از فرماندار ازمیر کمیل پاشا از قبرس، سعید پاشا، سرلشکر نیروی دریایی و اشرف پاشا، شهردار راه اندازی شد. این بنا 25 متر ارتفاع و چهار طبقه و پلانی هشت ضلعی دارد. سکو از سنگ مرمر سفید و سایر سازه ها از سنگ تراش خورده ساخته شده است. ستون ها مضمون شمال آفریقا را دارند. ساعت این برج توسط امپراتور آلمان ویلهلم دوم ارائه شد. نمای بیرونی برج ساعت از نقش برجسته های لوزی ساخته شده است. و 4 ساعت به قطر 75 سانتی متر اضافه شدند.

برج ساعت که در میدان کوناک واقع شده و نماد ازمیر
برج ساعت که در میدان کوناک واقع شده و نماد ازمیر است

تاریخچه برج ساعت

برج ساعت ازمیر یک برج ساعت تاریخی است که در سال 1901 به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد به تخت نشستن سلطان عبدالحمید دوم عثمانی در ازمیر ساخته شد. در منطقه ای بین خانه دولتی ازمیر، ورودی بازار کمرالتی، مسجد کوناک یالی و ساختمان شهرداری کلان شهر ازمیر در میدان کوناک واقع شده است.

این برج که ۲۵ متر ارتفاع و چهار طبقه دارد، یکی از برج‌های ساعتی است که در همان دوره در استان‌های عثمانی بنا به وصیت سلطان عبدالحمید دوم ساخته شد. اما به دلایلی از جمله معماری اصیل و روش به کار رفته در ساخت آن جایگاه ویژه ای در بین دیگر برج های ساعت به دست آورده است.

در میان برج های ساعت عثمانی، این برج از نظر زیبایی شناسی، دلپذیرترین و زیباترین برج محسوب می شود. اسنادی وجود دارد که نشان می دهد ساعت این برج که توسط معمار ریموند چارلز پره از ازمیر طراحی شده است، توسط امپراتور آلمان ویلهلم دوم به عنوان هدیه ارائه شده است.

نمادهای مختلفی بر روی این برج قرار داده شده بود تا حکومت عبدالحمید دوم را منعکس کند. درست در زیر ساعت ها دو طرف طغرا و دو طرف نشان عثمانی بود. پس از تصویب قانون لغو نوشته‌ها، علائم و نشانه‌هایی که در دوره جمهوری به یاد عثمانی‌ها می‌پرداختند، نشان‌ها و تک‌نگاره‌ها حکاکی شد و هلال‌ستاره‌ها در جای آنها ساخته شد.

برج ساعت ازمیر
این برج در زلزله 5.2 ریشتری در سال 1974 آسیب دید و ساعت برج در 02.04 با وقوع زلزله متوقف شد. در عرض دو سال برج دوباره تعمیر شد و ساعت هنوز هم کار می کند.

این برج در زلزله 5.2 ریشتری 1974 ازمیر آسیب دید. در این زمین لرزه آخرین طبقه روی صفحه های ساعت فروریخت و ساعت در ساعت 02:04، زمان وقوع زلزله متوقف شد. در عرض دو سال، برج تعمیر شد و ساعت بازسازی شد. ساعت آن تا سال 2016 کار می کرد.برج ساعت که بر روی سکوی مرمری به شکل هشت ضلعی و صلیب چهار پله ای در طبقه ای به مساحت 81 متر مربع ساخته شده است، 25 متر ارتفاع و چهار طبقه دارد. سکوی برج از سنگ مرمر سفید و سایر قسمت ها از سنگ تراش خورده ساخته شده است.

محل مشهورترین مکان دیدنی در ازمیر

برج ساعت ازمیر مشهورترین مکان دیدنی در ازمیر است و اغلب برای نماد شهر استفاده می شود. این هتل که در میدان کوناک واقع شده است، در یک پیاده روی کوتاه تا ایستگاه تراموا، کشتی و مترو کوناک، تنها چند قدم تا دریای اژه فاصله دارد.

بازدیدکنندگان ممکن است به طور تصادفی از برج ساعت بازدید کنند زیرا در مرکز این برج در کنار نقاط دیدنی مانند بازار کمرالتی، اسکله کوناک، موزه فضای باز آگورا، و موزه باستان شناسی و قوم شناسی ازمیر قرار دارد.

مناظر اطراف برج ساعت

پس از گرفتن چند عکس از برج ساعت، بازدیدکنندگانی که روی یکی از نیمکت‌های میدان کوناک استراحت می‌کنند، صحنه‌ای معمولی ازمیر را می‌بینند. شما نیز با تهیه تور ازمیر می توانید یک فنجان دانه پرنده را از فروشندگان در میدان بخرید و در برج ساعت ازمیر، از تجمع پرندگان اطرافتان لذت ببرید.

نزدیک‌تر به ساحل، اتوبوس‌ها موسیقی سنتی می‌نوازند که آهنگ‌های آن با صدای زنگ تراموا برجسته می‌شود. در مورب برج ساعت، مسجد کوناک (کامی) قرار دارد. هم برج ساعت و هم مسجد تضاد کاملی با ساختمان‌های مدرن اطراف دارند که بسیاری از آنها ساختمان‌های دولتی شهر هستند.

جاذبه های شهر ازمیر ترکیه
جاذبه های شهر ازمیر ترکیه

با قدم زدن کوتاهی از کنار مسجد، می‌توانید یک پل آسمان عابر پیاده را پیدا کنید که مستقیماً به اسکله کوناک، یک مرکز خرید کوچک با چندین رستوران و کافه کنار دریا، منتهی می‌شود. درست پشت برج ساعت یکی از ورودی های بازار کمرالتی قرار دارد. مردم محلی اغلب در چمن بیرون از میدان کوناک جمع می شوند. مسیر عابر پیاده عریض بین ترمینال فری کوناک و اسکله کوناک در تعطیلات آخر هفته پرجنب و جوش است و یک مسیر مخصوص دوچرخه سواری با دوچرخه برای اجاره بین تراموا و کشتی وجود دارد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: ازمیر
آدرس: Kemeraltı Çarşısı, ۳۵۳۶۰ Konak/İzmir, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی