İzmir Atatürk Museumموزه آتاتورک ازمیر

شرح

ازمیر شهری در ساحل غربی ترکیه است. ازمیر که به عنوان “جواهر مناطق دریای اژه” شناخته می شود، ویژگی های زیادی با یونان دارد، از جمله سبک زندگی، ذهنیت، چیدمان شهر، غذا و فضای شهری. این یکی از محبوب ترین شهرهای ترکیه است و اتمسفری پر جنب و جوش و رنگارنگ دارد و یکی از افتخارات ملی ترکیه است. وقتی از ازمیر نام برده می شود، گردشگران فقط یک فکر در ذهن دارند: شهر باستانی افسوس. به غیر از این مکان تاریخی شناخته شده، عملاً هر مقصد گردشگری محبوب دیگری در این شهر خارج از مرکز شهر، در روستاهای اطراف واقع شده است. در نتیجه، بیشتر بازدیدکنندگان داخلی و خارجی ازمیر را بدون توقف در مرکز شهر این کلان شهر ترک می کنند، جایی که چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارد. کاری که باید انجام دهید این است که به موزه آتاتورک ازمیر بروید تا تاریخ بنیانگذار ترکیه مدرن را بدانید.

موزه آتاتورک ازمیر که توسط مصطفی کمال آتاتورک، افسر نیروی مسلح ترکیه، مترقی و رئیس جمهور اصلی ترکیه تأسیس شد، در 11 سپتامبر 1941، در نوزدهمین مراسم بزرگداشت ورود آتاتورک به ازمیر، به روی جامعه عمومی افتتاح شد.

موزه آتاتورک
موزه آتاتورک ازمیر یک موزه در ازمیر ترکیه است.

آتاتورک

آتاتورک در سال 1881 در سالونیکا که در آن زمان بندر پررونق امپراتوری عثمانی بود به دنیا آمد و نام مصطفی را به او دادند. پدرش، علی رضا، در طول جنگ روس و ترکیه 1877-1878 ستوان یک واحد شبه نظامی محلی بود، که نشان می‌دهد خاستگاه او در طبقه حاکم عثمانی بوده است، اگر چه اندکی باشد. مادر مصطفی، زبیده هانیم، از یک جامعه کشاورز در غرب سالونیکا آمده بود.

یکی از شخصیت‌های بزرگ قرن بیستم، آتاتورک بازمانده ترک‌های بازمانده از امپراتوری شکست‌خورده عثمانی را در پایان جنگ جهانی اول نجات داد. او مردم خود را در برابر نیروهای مهاجم یونانی که به دنبال تحمیل اراده متفقین بر ترک‌های خسته از جنگ بودند، تحریک کرد. و تهاجم نیروهای انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی را دفع کرد. از طریق این مبارزات، او جمهوری مدرن ترکیه را پایه گذاری کرد که هنوز هم مورد احترام ترک هاست. او موفق شد با ورود ملتشان به دنیای مدرن، غرور ترکی بودنشان را به مردمش بازگرداند. در طول دو دهه بعد، آتاتورک یک دولت مدرن ایجاد کرد که تحت رهبری جانشینان او به یک دموکراسی قابل دوام تبدیل شد.

آتاتورک
آتاتورک

تاریخچه موزه آتاتورک ازمیر

این ساختمان در ازمیر، I. Kordon (بلوار آتاتورک) است که بین سالهای 1875-1880 توسط یک تاجر فرش، تکفور، به عنوان یک ساکن ساخته شده است. پس از رها شدن توسط صاحبش در 9 سپتامبر 1922 ملی شد. پس از ورود به ازمیر، ارتش ترکیه از این ساختمان به عنوان مقر خود استفاده کرد. در جریان نشست کنگره اقتصاد ازمیر که در 17 فوریه 1923 آغاز شد، آتاتورک مطالعات خصوصی خود را در این ساختمان انجام داد. پس از کنگره، مقر از این ساختمان منتقل شد و خزانه داری آن را به نعیم بیگ اجاره داد تا به عنوان هتل مورد استفاده قرار گیرد. آتاتورک و عصمت پاشا در سفر خود به ازمیر در 16 ژوئن 1926 در این هتل به نام نعیم پالاس اقامت کردند. در 13 اکتبر 1926 شهرداری ازمیر این ساختمان را خریداری کرد و پس از بازسازی آن را به عنوان هدیه به آتاتورک تقدیم کرد. آتاتورک در طول بازدیدهای خود از ازمیر بین سالهای 1930 تا 1934 همیشه در این اقامتگاه اقامت داشت. پس از مرگ آتاتورک در 10 نوامبر 1938، این ساختمان توسط خواهرش مکبوله بایسان به ارث رسید. در 25 سپتامبر 1940 شهرداری ازمیر این ساختمان را به منظور تبدیل آن به موزه مصادره کرد. در 11 سپتامبر 1941، در نوزدهمین سالگرد ورود آتاتورک به ازمیر، موزه با یک مراسم رسمی به روی عموم باز شد. پس از 5 اکتبر 1962، این موزه به عنوان “کتابخانه عمومی استانی آتاتورک و موزه آتاتورک شهر ازمیر” نامگذاری شد. در 25 دسامبر 1972 به موجب فرمان شماره 12088 معاونت امور فرهنگی دفتر نخست وزیری، مالکیت این بنا به موزه باستان شناسی ازمیر منتقل شد. پس از بازسازی و نوسازی، در 29 اکتبر 1978 به عنوان “موزه آتاتورک و قوم نگاری” بازگشایی شد. در 13 مه 1988، اقلام قوم نگاری که در ساختمان به نمایش گذاشته شده بودند به موزه قوم نگاری جدید منتقل شدند. پس از آن به موزه آتاتورک تغییر نام داد.

تاریخچه موزه آتاتورک ازمیر
تاریخچه موزه آتاتورک ازمیر

این ساختمان به سبک نئوکلاسیک، ترکیبی از معماری عثمانی و شام است. یک بنای بنایی چهار طبقه شامل طبقه زیرزمین و زیر شیروانی دارای پلانی مستطیل شکل و 852 متر مربع است. دارای حیاط و ایوان در عقب و پنجره های خلیج در طبقه اول در جلو.
طبقه همکف با کاشی های مرمری بزرگ فرش شده و تالار را فرشی به مساحت 34.5 متر مربع از اوساک پوشانده است. در طاقچه های چپ و راست مجسمه های مرمری، آینه کریستالی بزرگ و نیم تنه آتاتورک وجود دارد. در اتاق های دو طرف و در اتاق نشیمن کوچک XIX زیبا. شومینه های به سبک قرن کاملاً چشم نواز هستند. دو اپلیکشن مجسمه شوالیه برنزی روی دیوار سر راه پله منتهی به طبقه بالا قرار دارد. یک پرتره بزرگ آتاتورک در سالن پله آویزان شده است.

ساختمان موزه آتاتورک
ساختمان موزه آتاتورک

طبقه اول برای استفاده خصوصی آتاتورک بود. اتاق جلسه، اتاق مطالعه، اتاق خواب، اتاق مهمان، اتاق آرایشگاه، اتاق نگهبان، اتاق انتظار و پذیرایی، کتابخانه، اتاق غذاخوری و حمام. در اتاق جلسه یک میز رولت با پارچه پهن سبز و 12 صندلی برند کاسموس در وسط آن قرار گرفته است. ده صندلی کوچک چوب ماهون در سراسر دیوارها دارای صفحات چینی در پشت خود هستند که صحنه هایی از آثار شکسپیر روی آنها به تصویر کشیده شده است. یک تخت چوب ماهون، دو کمد، دو صندلی مخملی، یک کاناپه، یک شزلون، یک عدد مارکیز و سه کمد در اتاق خواب قرار دارد. اتاق خواب با مد روز خود مبله شده است. در کتابخانه یک دایره المعارف فرانسوی وجود دارد. یک میز مطالعه با روکش بلوط با نوشته های آتاتورک روی آن در اتاق مطالعه قرار دارد. تمام اتاق ها با مجسمه های برنز پیچ خورده، گلدان ها و نقاشی های رنگ روغن تزئین شده اند. کف با فرش های گرانبها از استان های اسپارتا و اوسک پوشیده شده است. لازم به ذکر است در موزه آتاتورک لوازم، اشیا و آثار مرتبط با آتاتورک به نمایش عموم گذاشته شده است. جالب است بدانید طرح این بنا از خانه های سنتی آنالیا الهام گرفته است. 

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: ازمیر
آدرس: Atatürk Street No: ۴۴۴ Opposite of the Station Alsancak-İZMİR
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی