Olympos and the Chimaeraالیمپوس و کیمرا در آنتالیا

شرح

تاریخ، فرهنگ و اسطوره‌شناسی را که در فاصله کوتاهی با پیاده‌روی در الیمپوس و کیمرا تجربه خواهید کرد، منحصربه‌فرد است، این پیاده‌روی ثروت فرهنگی ترکیه را برجسته می‌کند. تاریخ باورنکردنی شهر الیمپوس به 200 سال قبل از میلاد مسیح می رسد. خرابه ها در میان جنگل های انبوه پراکنده شده اند و برای منطقه ای با چنین اهمیت تاریخی آرام هستند. نهر کوچکی از آن می گذرد که قبلاً رودخانه بزرگی بود که کشتی های بزرگ می توانستند برای تجارت کالا و خدمات لنگر بزنند. پس از آن، برای دیدن شعله ابدی واهی قدم خواهید زد، که گفته می شود خانه هیولای افسانه ای نیمه بز و نیمی مار در افسانه های یونانی است. گام های زیادی را تا شعله واهی که بیش از 2500 سال می سوزد، بردارید، جایی که به نظر می رسد کوه در آتش است.

بلافاصله در غرب خلیج آنتالیا، پارک ملی الیمپوس به وسعت 700 کیلومتر مربع از ساحل تا کوه های ناهموار پوشیده از کاج امتداد دارد. مکان رمانتیک ویرانه های المپوس باستانی و شعله ابدی و جذاب کیمرا (به ترکی Yanartaş نامیده می شود) هر دو در نزدیکی روستاهای الیمپوس و شیرالی در بخش جنوبی پارک قرار دارند.

هر دو روستاهای الیمپوس و شیرالی مکان هایی برای استراحت، تفریح و گشت و گذار هستند، و ساحل طولانی شینگل اینجا که بین دو روستا قرار دارد، یک جاذبه اصلی برای گردشگران است.

شیرالی جمعیت مسن‌تر و اروپایی را با فضایی خانوادگی و دوستانه به خود جذب می‌کند، در حالی که الیمپوس به دلیل اقامت‌های ارزان قیمت و تورهای متعدد ارائه شده، به‌ویژه صخره‌نوردی، مورد علاقه مسافران جوان تر با کوله‌پشتی است. با این حال، در هر دو، استراحت در ساحل محبوب ترین کار برای انجام است. هر دو پایگاه خوبی برای بازدید از مکان های باستانی الیمپوس و کیمرا هستند، اگرچه اقامت در شیرالی از استانداردهای بسیار بالاتری برخوردار است.

ویرانه های الیمپوس در حاشیه ساحل در روستای المپوس قرار دارند، اما از آنجایی که ساحل شیرالی و ساحل المپوس در همان نوار ساحلی هستند، به راحتی می توان از شیرالی به این جاذبه های تاریخی رسید.

کسانی که نمی‌خواهند شب بمانند و حمل‌ونقل شخصی خود را داشته باشند، می‌توانند به راحتی از هر دو مکان در رانندگی ساحلی بین آنتالیا و کاس دیدن کنند.

الیمپوس و کیمرا
کیمرا در دامنه های کوه کیمرا ، درست در شمال شیرالی واقع شده است. سفرهای عصرانه به کیمرا به راحتی از هر دو روستا سازماندهی می شود (اگرچه کوهنوردان مشتاق نیز می توانند به کیمرا پیاده روی کنند).

الیمپوس

الیمپوس زمانی یکی از مشهورترین شهرهای لیگ لیکیا (فدراسیونی از شهرهای لیکیایی که حتی پس از تسلط رومیان به آنها آزادی داده شد) بود.

در طول دوره روم، الیمپوس به طور گسترده به عنوان مکان مذهبی اختصاص داده شده به خدای آتش Hephaistos شناخته می شد (با یک معبد بزرگ که به افتخار او در محل کیمرا ساخته شد).

همچنین در پلوتارک اشاره هایی به جشن های آیینی وجود دارد که به افتخار میترا، خدای نور ایرانی در اینجا برگزار می شود.

این شهر به دلیل یورش مداوم دزدان دریایی که شهر را گرفتار کرده و در نهایت آن را تصرف کردند، شروع به رو به زوال کرد، اگرچه مبارزات موفقیت آمیزی که رومی ها در سال 78 قبل از میلاد علیه آنها انجام دادند، الیمپوس  را تحت کنترل رومیان قرار داد.

بعدها، الیمپوس به یک شهر مهم بیزانسی تبدیل شد و تنها در قرن پانزدهم به طور کامل متروک شد.

امروزه، اگرچه ویرانه‌های باستانی الیمپوس به شدت تخریب و ویران شده است، این مکان فوق‌العاده زیبا است، در دره‌ای، درست در نزدیکی ساحل الیمپوس ، با جنگل‌های انبوه در اطراف آن قرار گرفته است.

بقایای آن شامل یک تئاتر رومی، بازیلیکای بیزانسی، معبد، پل، دیوارهای دفاعی و مقبره های مجلسی است.

قسمت اصلی سایت دقیقاً پشت ساحل الیمپوس قرار دارد و به راحتی قابل کاوش است، اما برای کسانی که می خواهند بیشتر کاوش کنند، خرابه هایی در جنگل های اطراف پراکنده شده است.

خرابه های الیمپوس
الیمپوس

کیمرا

یکی از کنجکاوی های بزرگ طبیعت، شعله ابدی کیمرا (که بسیاری از محققان معتقدند نقطه شروع اسطوره یونانی در مورد هیولای آتش گیر معروف به کیمرا  است) یک پدیده طبیعی است که در بسیاری از متون باستانی از جمله توسط استرابون جغرافیدان یونانی و پلینی بزرگ فیلسوف طبیعی رومی به آن اشاره شده است.

گاز طبیعی خارج شده از حدود هجده سوراخ و شکاف سنگ از زمان های قدیم در اینجا بی وقفه می سوخت.

اگرچه در نور روز به سختی قابل تشخیص است، اما گفته می شود که شعله های آتش پس از تاریکی شب در خارج از دریا قابل مشاهده است. گازها هنوز باید به درستی تجزیه و تحلیل نشده است، اما مشخص شده است که شامل متان است.

برای بازدید، بهتر است شب بروید. می توانید از شیرالی در مسیر مشخص شده پیاده روی کنید. پس از رسیدن به پارکینگ، یک صعود 150 متری تا بالای تپه وجود دارد. از الیمپوس، سایت کیمرا هفت کیلومتر دورتر است.

کیمرا
کیمرا

ساحل الیمپوس و کیمرا

این ساحل طولانی با حرکت به سمت شمال شرقی از الیمپوس به شیرالی، نام خود را تغییر می دهد. در انتهای الیمپوس ، صخره‌ای و خرابه‌های الیمپوس پشت آن قرار دارد، اما ساحل اینجا بسیار سنگ‌ریزه است.

بخش شمالی شیرالیبسیار زیبا است و دارای مجموعه ای از رستوران ها و کافه های روباز در امتداد ساحل است.

هر دو مکان آرامی برای لذت بردن و آفتاب گرفتن هستند و هیچکدام بیش از حد شلوغ نمی شوند.

با این حال، مانند روستاهایی که پشت شن و ماسه قرار دارند، هر دو حال و هوای متفاوتی دارند و شیرالی گزینه مناسب‌تری برای خانواده است.

ساحل الیمپوس و کیمرا
ساحل الیمپوس و کیمرا

چگونه از بازدید خود از الیمپوس و کیمرا بیشترین استفاده را ببرید

تور عصرانه کیمرا : تور عصرانه خصوصی کیمرا پس از تاریک شدن هوا به شعله ابدی می رود، بهترین زمان برای تماشای این پدیده شگفت انگیز در تور آنتالیا است. این تور شامل حمل و نقل با جیپ، با مناظر عالی از منطقه کمر در طول مسیر است.
رسیدن به اینجا: اگر وسیله نقلیه شخصی ندارید، می توانید با وسایل نقلیه عمومی به الیمپوس و کیمرا بروید. تمام اتوبوس‌هایی که بین فتحیه و آنتالیا حرکت می‌کنند می‌توانند شما را به رستوران کنار جاده در بزرگراه اصلی که از آنجا مینی‌ون‌های کوچک به سمت روستاها حرکت می‌کنند، رها کنند. با این حال، در زمستان، این خدمات مینی ون بسیار کمتر است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: آنتالیا
آدرس: Kuzdere, ۰۷۹۸۰ Kemer/Antalya, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی