Şehzade Camiمسجد شاهزاده استانبول

شرح

مسجد شاهزاده استانبول که در شهر هفت تپه، روبروی جاده شهرداری کلانشهر استانبول، تنها چند دقیقه پیاده روی از میدان بیازیت و بازار بزرگ قرار دارد، داستانی از بزرگترین سلطان، بزرگترین معمار و یک شاهزاده بدبخت را روایت می کند. این مسجد به دستور سلطان سلیمان باشکوه برای بزرگداشت پسر مورد علاقه‌اش شاهزاده محمد پس از درگذشت او در سال 1543 ساخته شد. این اولین مساجد سلطانی است که توسط سینان، معمار این پروژه طراحی شده است. اگرچه او آن را در اوایل کار طولانی خود طراحی کرد، اما به وضوح می توانید ببینید که یکی از جاه طلبانه ترین کارهای اوست. مسجد شاهزاده با وجود تاریخ منحصر به فرد، معماری چشمگیر و مقبره های عظیم، جمعیت زیادی از گردشگران را در تور استانبول، به سمت خود جذب می کند.

تاریخ مسجد شاهزاده استانبول

سلطان سلیمان، از سال 1520 تا 1566 بر امپراتوری عثمانی حکومت کرد. او دهمین و یکی از بزرگترین سلاطین امپراتوری عثمانی بود. او بیشتر خاورمیانه را فتح کرد و با فتح مجارستان و محاصره وین در سال 1529، قدرت های اروپایی را به زانو درآورد. از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و خلیج فارس از نیروی دریایی عثمانی بیم داشت. شکی نیست که سلطان سلیمان قدرت نهایی را داشت و امپراتوری عثمانی به وضوح قدرتمندترین امپراتوری جهان در زمان سلطنت سلطان سلیمان بود.

این سلطان قدرتمند چندین پسر داشت که چهار نفر از آنها از دهه 1550 جان سالم به در بردند. نام آنها مصطفی، سلیم، بایزید و جهانگیر بود. از این چهار پسر، فقط مصطفی پسر خرم سلطان نبود. شاهزاده مصطفی، پسر اول سلیمان از ماهیدوران سلطان، محبوب ترین شاهزاده در میان یانچی ها، علما و مردم عادی امپراتوری عثمانی بود. بنابراین، خرم سلطان، معشوق سلطان و تنها همسر قانونی او، از این واقعیت آگاه بود که مصطفی، سلطان خواهد شد و پسرانش طبق سنت عثمانی خفه خواهند شد. او نفوذ زیادی در کاخ توپکاپی و از این رو در سیاست عثمانی داشت و طبیعتاً می خواست یکی از پسرانش جایگزین سلطان سلیمان شود. خرم سلطان برای رسیدن به هدفش باید از شر مصطفی خلاص می شد. بنابراین او سعی کرد با چند پاشا و بزرگ وزیر رستم پاشا توطئه کند تا سلطان سلیمان را علیه شاهزاده مصطفی قرار دهد. او در تلاش های خود موفق بود، مصطفی به دستور پدر خود سلطان سلیمان اعدام شد.

تاریخ مسجد شاهزاده استانبول
تاریخ مسجد شاهزاده استانبول

با این حال، اقدامات خرم سلطان ممکن است باعث مرگ پسر خودش، محمد شود. او مورد علاقه سلطان سلیمان بود و آرزو داشت جانشین شود. برخی از مورخان می گویند که محمد بر اثر آبله درگذشت. برخی دیگر می گویند او به مرگ طبیعی درگذشت، اما به گفته برخی شاهزاده به دستور ماهیدوران سلطان به قتل رسید. ظاهراً او نمی توانست این واقعیت را تحمل کند که شاهزاده اش به آماسیا سنجک فرستاده شد در حالی که محمد خرم به مانیسا سنجک منصوب شد. این یک نوع پیام سیاسی از سوی سلطان بود. یعنی مصطفی از فضل سلطان افتاده و جای او را  محمد گرفته است. شایعات حاکی از آن است که ماهیدوران سلطان با بارباروس پاشا معامله کرد تا یک دختر بیمار کشنده را در حرمسرا محمد قرار دهد. شاهزاده جوان با دختر همخواب شد و اندکی بعد بیمار شد و در سن 22 سالگی در سال 1543 درگذشت.

سلطان سلیمان پس از یک لشکرکشی پیروزمندانه در مجارستان در راه بازگشت به استانبول بود، جایی که استراگون و بلگراد را فتح کرد، که از مرگ او خبر دادند. این خبر، سلطان سلیمان را ویران کرد. او قبل از انتظار به پایتخت رسید و بلافاصله مراسم خاکسپاری پسرش را از سنجاق مانیسا به استانبول آوردند. تشییع جنازه محمد در میدان بایزید برگزار شد و پس از آن در آرامگاه موقتش به خاک سپرده شد.

مسجد شاهزاده
مسجد شاهزاده

معمار و معماری مسجد

مورخان گزارش می دهند که در Tezkiretü’l Bünyan، زندگینامه معمار سینان، تاریخ شروع ساخت مسجد شاهراده در ژوئن سال 1543 گزارش شده است. سلطان سلیمان این مسجد را برای خود سفارش داد، اما پس از مرگ محمد این پروژه را وقف کرد و نام «شاهزاده» بر آن نهاده شد. گفته می شود سلطان سلیمان شخصاً چهل روز در قبر موقت محمد عزاداری کرد و بلافاصله دستور داد مقبره دائمی با تزئینات فراوان در کنار مسجد قرار گیرد.

مسجد شاهزاده در تاریخ اهمیت دارد، زیرا اولین مسجد بزرگی است که توسط معمار سینان ساخته شده است. این مسجد به سینان کمک کرد تا به عنوان یک معمار امپراتوری شناخته شود. به گفته معمار، مسجد شاهزاده آخرین کار شاگردی او بوده است. در اینجا باید گفت که ساخت مسجد سلیمانیه که کار کاوشگر او محسوب می شود، قبل از اتمام مسجد شاهزاده آغاز شده است.

اولین و مهمترین نکته ای که در مورد معماری ساختمان باید به آن اشاره کرد این است که معمار سینان که بدون شک بزرگترین چهره معماری عثمانی است، این مسجد زیبا را ساخته است. او مسئول ساخت بیش از 300 بنای اصلی بود که مسجد شاهزاده اولین مسجد شاهنشاهی او در مقیاس تاریخی بود.

معمار و معماری مسجد
معمار و معماری مسجد

مسجد شاهزاده به شکل مربع است. چهار نیم گنبد مرکزی بزرگ آن را که 38×38 متر مساحت دارد، پشتیبانی می کند. گنبد اصلی 19 متر قطر و 53 متر ارتفاع دارد. مسجد دارای دو مناره با بالکن دو مناره است. آنها با مجسمه های نقش برجسته در اشکال هندسی کامل تزئین شده اند. این دکوراسیون زیبا با سادگی معماری آن دوره فاصله زیادی داشت. 9 گنبد مسجد شهزاده حیاط را احاطه کرده و با فواره ای که در وسط آن قرار دارد، وحدتی متقارن را تشکیل می دهند. این فواره در زمان سلطنت مراد چهارم که می خواست معمار سینان را به دلیل تزئینات معمار سینان ستایش کند، اضافه شد.

این مجموعه غیر از مسجد شامل مدرسه، سفره خانه، مهمانخانه دو نفره، دبستان، کاروانسرا و بقعه است. این مدرسه دیوار شمال شرقی مجموعه را تشکیل می دهد و در سال 1547 ساخته شده است. شکلی نامتقارن دارد و با کاشی های رنگارنگ تزئین شده است. از یک کلاس درس و 20 اتاق کوچکتر تشکیل شده است. مدرسه ابتدایی و سفره خانه در ضلع جنوبی مجموعه قرار دارد و توسط خیابان اصلی با بقیه مجموعه قطع شده است. مهمانسرا که خوابگاهی متصل به مسجد است که مسافران و دراویش و عارفان می توانستند چند روزی رایگان در آن اقامت کنند، درست مانند مدرسه به سمت شرق در دیوار بیرونی حیاط قرار دارد. شکل منحصر به فردی دارد و از دو بخش غیر مرتبط تشکیل شده است. اتاق های آن مستطیل شکل است.

معماری مسجد شاهزاده استانبول
معماری مسجد شاهزاده استانبول

یک حیاط بزرگ و آرام که مسجد را از هرج و مرج استانبول جدا می کند، مجموعه را احاطه کرده است. در روزهای گرم تابستان استانبول، حیاط بهشت ​​و مکانی است که می توانید در آن استراحت کوتاهی داشته باشید!

شش مقبره در داخل مجموعه، پنج مقبره در گورستان محصور و یکی در داخل دیوارهای صحن دیگر وجود دارد. مقبره شهزاده محمد که قبل از مسجد ساخته شده یکی از زیباترین مقبره هاست. شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن مقبره های پیش رو بیابید.

آخرین چیزی که در مورد معماری مسجد شهزاده می توان گفت این است که مسجدی که امروز می بینیم با مسجد اصلی متفاوت است. با توجه به آتش سوزی های زیادی که استانبول تجربه کرده است، این نباید تعجب آور باشد.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی