Kesik Minareمسجد کسیک مناره

شرح

مسجد کسیک مناره یکی از دیدنی های آنتالیا است. نمازخانه مسلمانان، تاریخ پرتلاطم این قسمت از ترکیه را منعکس می کند. حتی امروزه نیز سبک‌های مختلف معماری به چشم می‌خورد که بازدیدکننده را در اعصار می‌برد. در قرن 19 آتش سوزی نمازخانه را ویران کرد. از آن به بعد مسجد این نام را دارد که به این معنی است: مسجد با مناره شکسته.

Kesik Minare Cami (مسجد کسیک مناره ) یا Korkut Cami که در خیابان های کاله ایچی ایستاده است، در ابتدا به عنوان یک معبد رومی در قرن دوم پس از میلاد ساخته شد. در قرن هفتم، به افتخار مریم باکره به کلیسای بیزانسی تبدیل شد، اما در قرن هشتم در طول تهاجمات اعراب به شدت آسیب دید. در قرن دهم دوباره تعمیر شد. این کلیسا با تصرف آنتالیا توسط امپراتوری سلجوقیان به مسجد تبدیل شد. در آن زمان بود که مناره واقعی اضافه شد. در سال 1361 – زمانی که پادشاه صلیبی قبرس آنتالیا را از سلجوقیان گرفت – دوباره به کلیسا تبدیل شد و در زمان حکومت سه زاده کورکوت به مسجد تبدیل شد. معبدی که تبدیل به مسجد شد، در آتش سوزی سال 1846 ویران شد، اما مناره به عنوان مناره Kesik زنده ماند.

کسیک مناره
کسیک مناره

مناره شکسته در آنتالیا بخش مهمی از ترکیب جذاب و عجیب جدید و قدیمی شهر است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در شهر قدیمی کاله ایچی، بسیاری از ساختمان‌های قدیمی و نشانه‌هایی از زمان‌های دیگر تحت حکومت یونان، روم، سلجوقی و عثمانی وجود دارد. Korkut camii، که مناره شکسته در اصل نامش گذاشته شده است، از این قاعده مستثنی نیست و این مکان در هر صورت نشان دهنده زندگی مطلق آنتالیا است.

کاله ایچی، بندری که دیوارهای شهر آن را محصور کرده است، قدیمی ترین قسمت شهر است. در این منطقه، آثار باستانی و خانه های تاریخی بسیاری را می توان یافت. در کاله ایچی، معماری سنتی ترکیه وجود دارد که در تلاش برای هماهنگی با طبیعت است.

معبد، کلیسا و مسجد

آنتالیا و اطراف آن وجود بسیار پرفراز و نشیبی داشته است. و همچنین در مورد مسجدی که قبلاً کلیسا و معبد چند دور بوده است نیز صدق می کند. در اصل، این ساختمان به عنوان معبدی در قرن دوم پس از میلاد ساخته شد که به خدای عالم اموات ساراپیس اختصاص داشت.

 در ابتدا به عنوان یک معبد رومی در قرن دوم پس از میلاد ساخته شد. در دهه 600، به افتخار مریم مقدس به کلیسای بیزانسی تبدیل شد، اما در دهه 700 در طول تهاجمات اعراب به شدت آسیب دید. در دهه 900 دوباره تعمیر شد. این کلیسا با تصرف آنتالیا توسط امپراتوری سلجوقیان به مسجد تبدیل شد. در آن زمان بود که مناره واقعی اضافه شد. در سال 1361 – زمانی که پادشاه صلیبی قبرس آنتالیا را از سلجوقیان گرفت – دوباره به کلیسا تبدیل شد و در زمان حکومت سه زاده کورکوت به مسجد تبدیل شد. معبدی که تبدیل به مسجد شد، در آتش سوزی سال 1846 ویران شد، اما مناره به عنوان مناره Kesik زنده ماند.

معبد، کلیسا و مسجد در کسیک مناره
معبد، کلیسا و مسجد در کسیک مناره

مسجد کسیک مناره ، همچنین مسجد کورکوت، یک مسجد قدیمی است که در کالیچی در (آنتالیای قدیم) در جنوب ترکیه واقع شده است. این مسجد در اصل یک معبد رومی بود که قدمت آن به قرن دوم پس از میلاد برمی‌گردد و در دوران بیزانس به کلیسا تبدیل شد. در قرن سیزدهم میلادی، در زمان سلجوقیان، کلیسا به مسجد تبدیل شد و مناره ای ساخته شد. در سال 1361 پس از تصرف آنتالیا توسط صلیبیون، مسجد را مجدداً به کلیسا تبدیل کردند و تا زمان عثمانی‌ها در آنجا باقی ماند و دوباره به مسجد تبدیل شد. در سال 1800 ساختمان آسیب دید و در سال 2019 به طور کامل بازسازی شد. در سال 1423 آنتالیا به امپراتوری عثمانی پیوست. این بدان معناست که وقتی پسر سلطان بیازیت دوم، سه زاده کورکوت، فرماندار آنتالیا شد، کلیسا تبدیل به مسجد شد. از آن زمان برای Korkut Camii نامیده می شود.

از زمان های قدیم، مکانی که امروزه مسجد در آن قرار دارد، مکانی مقدس بوده است. رومی ها در این مکان معبدی ساختند. پس از تقسیم امپراتوری روم، بیزانسیان اولیه مسیحی از مصالح ساختمانی رومی از قرن هفتم استفاده کردند و ساختمان را به یک کلیسای پنج شبستانی گسترش دادند. به مریم مقدس تقدیم شد. طبق مدل یونان باستان، سقف به صورت طاق بشکه ای ساخته شده است که صومعه مجاور را از وسط تقسیم می کند. بخش‌های بزرگی از این مجموعه در اثر حمله اعراب در همان قرن آسیب جدی دید.

تأثیر تاریخ در مسجد کسیک مناره 

تا قرن نهم بازسازی نشد. در طول قرن ها، این بنا چندین بار توسعه یافت. در طول تاریخ پرتلاطم خود، این ساختمان گاهی یک کلیسای مسیحی بود، گاهی مسلمانان از آن به عنوان نمازخانه استفاده می کردند. کار بازسازی گسترده ای در زمان سلطنت روم سلجوقی انجام شد. سردر ضلع غربی و تریبون مربوط به این دوره است. این مناره در قرن سیزدهم با پلان مربع شکل ساخته شد. سلطان کورکود (1469 – 1513)، که گفته می شود محمد در خواب به او ظاهر شد، سرانجام پس از زیارت مکه، مکان مقدس را به مسجد تبدیل کرد. بنابراین در برخی منابع به آن مسجد کورکوت نیز گفته می شود. یک پایه چند ضلعی با مناره ستونی بر روی پلان زمین قدیمی ساخته شده است.

تأثیر تاریخ در مسجد کسیک مناره 
تأثیر تاریخ در مسجد کسیک مناره

مسجد کسیک مناره شاهد معاصر تاریخ فرهنگی

از زمان آتش سوزی ویرانگر در قرن نوزدهم، که در آن فقط مناره آسیب دیده حفظ شده بود، آخرین بار در سال 1974 مرمت شد. مسجد مناره Kesik یکی از شاهدان قرن هایی است که در آنتالیا حفظ شده است. در دو سال گذشته مرمتگران تلاش کرده اند تا این سرمایه فرهنگی را از زوال نجات دهند. در سال 2019، بالکن موتزین تعمیر شد. کار بر روی سقف مناره همچنان ادامه دارد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: آنتالیا
آدرس: Kılınçarslan, Kesik Minaret Mosque, Civelek Sk٫, ۰۷۱۰۰ Muratpaşa/Antalya, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی