Karain Caveغار کارائین در آنتالیا

شرح

غار کارائین (tr. Karain Mağarası) یکی از آن مکان‌هایی است که از اهمیت تاریخی بالایی برخوردار است که برای رسیدن به آن، مسافران با پشتکار زیادی می‌طلبد. علاوه بر این، دانش گسترده در مورد ماقبل تاریخ و تخیل زنده برای درک کامل این تجربه ضروری است. این غار که در نزدیکی آنتالیا قرار دارد، حداقل 25000 سال است که اجداد انسان مدرن به طور مداوم در آن زندگی می کردند و بزرگترین غار ترکیه است که آثاری از فعالیت های انسان ماقبل تاریخ در آن یافت شده است.

مروری برر تاریخ غار کارائین

قدیمی ترین آثار زندگی انسان که در غار کارائین کشف شده است به اوایل دوران پارینه سنگی یعنی 200000 سال پیش برمی گردد. قطعه جمجمه انسان نئاندرتالنسیس که در این غار پیدا شده است مربوط به این دوره است. محققان توانستند تداوم حضور انسان در غار را برای یک دوره بیش از 25000 سال، از میان سنگی، تا نوسنگی و کالکولیتیک، تا عصر برنز تأیید کنند. در عصر آهن و به‌طور دقیق‌تر، در زمان استعمار یونانی‌ها در آسیای صغیر، احتمالاً از غار به عنوان زیارتگاه مذهبی استفاده می‌شده است که تزئینات کنده‌شده در صخره‌های جلوی ورودی غار گواه آن است.

در داخل غار تیغه های سنگ چخماق، خراش ها و نوک پیکان های دوران پارینه سنگی و نوسنگی کشف شده است. برخی از آنها با تکنیک Levallois اختراع شده در دوران پارینه سنگی ساخته شده اند، یک نوع متمایز از کوبیدن سنگ، که شامل ضربه زدن پره ها از یک هسته آماده شده برای ایجاد شکل مورد نظر سازنده است. در لایه های بعدی مجسمه هایی از سنگ و مجسمه های استخوانی یافت شده است. یافته های دوره نوسنگی ارتباط با فرهنگ هاسیلار را نشان می دهد. توجه محققان به ویژه به حکاکی صورت انسان جلب شد که از نظر سبکی شبیه به محصولات فرهنگ ناتوفی بود که در دوره میان سنگی در منطقه فلسطین شکوفا شد. این کشف ممکن است نشان دهنده رابطه تجاری بین جمعیت جنوب آسیای صغیر و فلسطین باشد.

مروری برر تاریخ غار کارائین
مروری برر تاریخ غار کارائین

بسیاری از استخوان‌های انسان، متعلق به هومو نئاندرتالنسیس و هومو ساپینس، در غار کاراین یافت شده است. علاوه بر این، تعداد زیادی استخوان حیوانات از جمله قطعات اسکلت خرس غار، فیل، کرگدن و اسب آبی نیز شناسایی شده است. به نظر می رسد استخوان های آخرین گونه از این گونه ها، همراه با پوسته های بی مهرگان، این نظریه را تأیید می کند که دشتی که در جلوی غار امتداد دارد، قبلاً توسط یک دریاچه غرق شده است. یافته های غنی از غار کارائین، اطلاعات بسیار ارزشمندی در مورد گیاهان، جانوران و آب و هوای حاکم بر این منطقه در دوره ماقبل تاریخ ارائه کرده است.

تحقیقات باستان شناسی

اولین محققی که جذب غار کارائین شد و شروع به اکتشاف آن کرد، پروفسور اسماعیل کیلیچ کوکتن از دانشگاه آنکارا (tr. Ankara Üniversitesi) بود. دور اول کار تحت مدیریت او از سال 1946 تا 1958 به طول انجامید. در دور دوم تحقیق، از سال 1967 تا 1973، پروفسور ایشین یالچینکایا، متخصص پیش از تاریخ، او را همراهی می کرد. آخرین مطالعات انجام شده در غار کارائین به سرپرستی یالچینکایا از سال 1985 تا 2008 و با همکاری دانشگاه لیژ بلژیک انجام شد.

بازدید از غار کارائین

غار کارائین که به غار سیاه نیز معروف است در دامنه کوه سام داغی و در ارتفاع 390 متری از سطح دریا واقع شده است. ورودی غار حدود 100 متر بالاتر از دشت تراورتن قرار دارد که به احتمال زیاد در دوره پلیستوسن دریاچه بوده است. خود غار از سه اتاق اصلی و وسیع تشکیل شده است که با دیواره های کلسیتی از هم جدا شده و با دالان های باریک و پیچ در پیچ به هم متصل شده اند. اتاق های داخلی با استالاکتیت و استالاگمیت تزئین شده است.

در ورودی غار آثار باستان شناسی که اخیراً در این غار انجام شده است را می بینید. کوهنوردان دقت می توانند به راحتی متوجه شوند که زمین بیرون غار هنوز پر از تکه های سنگ است که محصول جانبی تولید ابزار سنگی است. با این حال، توجه داشته باشید که جمع آوری این گونه یادگاری ها به شدت ممنوع است و توسط مقامات ترکیه به شدت مجازات می شود. قبل از ورود به غار، در دامنه کوه، طاقچه های مختلف و کتیبه های یونانی را می بینید. آنها بقایای حرم مذهبی دوران استعمار هستند.

بازدید از غار کارائین
بازدید از غار کارائین

علاوه بر این، در داخل غار، اتاق های متعددی وجود دارد که می توانید از آنها دیدن کنید و سعی کنید تصور کنید که چگونه مردم ماقبل تاریخ هزاران سال پیش در اینجا زندگی می کردند. مزایای این غار نشینی بسیار زیاد بود: اول از همه دمای غار نسبت به بیرون در معرض تغییرات کمتری است، هوای خنک مطبوع در تابستان و محافظت در برابر عناصر در زمستان. دشتی که در دامنه کوه امتداد یافته است، زمینی حاصلخیز و اکنون قابل کشت است که در قدیم منبع غذایی عالی برای شکارچیان و گردآورندگان و بعدها برای اولین کشاورزان بوده است. حتی امروزه به وضوح قابل مشاهده است که این منطقه به شدت برای کشاورزی استفاده می شود. علاوه بر این، از آنجا که غار در یک شیب تند قرار دارد، محافظت عالی در برابر حملات دشمنان را فراهم می کرد – مهاجمان به وضوح برای ساکنان غار قابل مشاهده بودند و مدافعان به راحتی می توانستند سنگ ها را بر روی مهاجمانی که مجبور به بالا رفتن از سربالایی بودند رها کنند.

نکات بازدید از این غار:

بسیاری از اشیای یافت شده در غار اکنون در موزه باستان شناسی آنتالیا به نمایش گذاشته شده است و بازدید از این موزه پس از سفر به غار کارائین بسیار توصیه می شود. مجموعه ای غنی از یافته های غار کارائین را می توان در موزه تمدن های آناتولی در آنکارا نیز مشاهده کرد. برخی از اشیاء کوچک، عمدتا استخوان و دندان حیوانات، در موزه کوچکی که در نزدیکی ورودی غار قرار دارد به نمایش گذاشته شده است.

هزینه ورود به غار کارائین برای هر نفر 5 لیر است. این غار همه روزه از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر (در زمستان تا ساعت 5 بعد از ظهر) پذیرای بازدیدکنندگان است. از باجه بلیط که در کنار پارکینگ قرار دارد، مسیری پر شیب و صخره ای به ورودی غار منتهی می شود. کوهنوردی از کوه ضروری است و مسیر زیر سایه درختان نیست، بنابراین کرم ضد آفتاب، آب بطری شده و کفش های پیاده روی به همراه داشته باشید.

نکات بازدید از این غار
نکات بازدید از این غار

یک سیستم روشنایی در غار تعبیه شده است، اما خیلی خوب کار نمی کند، بنابراین می توان انتظار کمبود نور ناگهانی را داشت. بهترین ایده این است که چراغ قوه خود را بیاورید. کف غار خیس و لغزنده است پس با احتیاط راه بروید. گذرگاه های باریک بین اتاقک های غار برای افرادی که از کلاستروفوبیا رنج می برند مناسب نیست.

رسیدن به غار کارائین:

غار کاراین در 35 کیلومتری شمال غربی آنتالیا و در نزدیکی روستای Yağca قرار دارد. دسترسی به اینجا با وسایل حمل و نقل عمومی امکان پذیر نیست، بنابراین گزینه های حمل و نقل موجود محدود به اجاره ماشین یا تاکسی است. بازدید از غار را می توان به راحتی با سفر به شهر باستانی ترمسوس که در 20 کیلومتری جنوب غربی قرار دارد ترکیب کرد.

با ماشین: از مرکز آنتالیا به جاده D650 به بوردور بروید. پس از 25 کیلومتر رانندگی از مرکز آنتالیا به سمت چپ، یعنی به سمت غرب بپیچید. خروجی مناسب به وضوح علامت گذاری شده است. سفر را با رانندگی در امتداد خیابان Karain (tr. Karain Caddesi) ادامه دهید که شما را مستقیماً به پارکینگ زیر غار می برد.

از طرف دیگر، می توانید از جاده آنتالیا به دنیزلی D350 بروید و پس از 26 کیلومتر از آن خارج شوید. این غار در 11 کیلومتری این تلاقی و در جهت شمال شرقی قرار دارد.

با تاکسی: هزینه رفت و برگشت از آنتالیا حدود 130 لیر لیر است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: آنتالیا
آدرس: Yağca, ۰۷۱۹۰ Antalya Merkez/Antalya, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی