Tekeli Mehmet Pasa Mosqueمسجد تکلی مهمت پاشا

شرح

کاله ایچی مرکز تاریخی آنتالیا است. در زبان ترکی Kaleici به معنای «داخل قلعه» است و در واقع این محله با دیواری مستحکم احاطه شده بود که توسط رومی‌ها در قرن دوم ساخته شد. از آن زمان تا به امروز تنها دروازه هادریان و دیوارهای مستحکم با برج ها باقی مانده است، در حالی که کاله اییچی به درستی شبیه یک شهر قدیمی ترکیه در قرن نوزدهم است. شما می توانید تور کالیجی خود را از قسمت شمالی آن، از پارک Yavuz Ozcan آغاز کنید. این پارک بر روی یک فلات صخره ای مرتفع قرار دارد و سقف های کاشی کاری شده Kaleici از نقطه نظر آن بسیار زیبا به نظر می رسد. شما باید Kaleici را از بالاترین نقطه آسانسور پانوراما بر فراز بندر قدیمی آنتالیا ببینید. شاید بهترین مکان برای تحسین مرکز تاریخی شهر باشد. همچنین، باید از میدانی در نزدیکی برج ساعت بازدید کنید. در آنجا می توانید خرابه های دیوارهای باستانی مستحکم را ببینید. مسجد مناره یولی که نماد آنتالیا است در نزدیکی میدان قرار دارد. مسجد تکلی مهمت پاشا جامی درست پشت برج ساعت است. برای شما بهتر است که فقط در این مکان به Kaleici بروید و پیاده روی آرامی را در خیابان های باریک آن شروع کنید.

اگر از آنجا به شرق Kaleici بروید، می توانید به دروازه هادریان بروید. اصلی ترین جاذبه گردشگری این محله است. بندر قدیمی در غرب Kaleici است. دیوارهای مستحکم ساخته شده در زمان رومی ها بر فراز بندر بلند می شوند. قایق های دزدان دریایی در اسکله لنگر انداخته اند. از آنها برای تورهای قایق مختلف استفاده می شود. به طور کلی زیبایی این محله در هیچ مناظری نیست بلکه در خانه های قدیمی قرن نوزدهم و بیستم است. پرسه زدن در میان خانه ها، بازدید از مغازه های سوغاتی، نشستن در کافه ها و رستوران ها جالب خواهد بود.

مسجد تکلی مهمت پاشا مسجدی در شهر آنتالیا ترکیه است. مسجد نام خود را از لالا محمد پاشا گرفته است. معماری این مسجد در قرن 18 ساخته شده است و یکی از مهم ترین مساجد عثمانی در شهر است. گنبد اصلی که بر لبه‌ای بلند بالا می‌رود، توسط سه نیمه گنبد که هر کدام یکی در جهت‌های شرقی، غربی و جنوبی و نیز سه گنبد در ضلع شمالی استوار است. بر روی طاق نوک تیز پنجره های نمای شمالی مسجد و داخل آن، تابلوهای کاشی کاری شده با آیات قرآن به خط طلیق وجود دارد. این مسجد که در قرن هجدهم در منطقه کاله ایچی ساخته شده است، یکی از مهم ترین مساجد عثمانی در شهر است.
گنبد اصلی که بر لبه‌ای بلند بالا می‌رود، توسط سه نیمه گنبد که هر کدام یکی در جهت‌های شرقی، غربی و جنوبی و نیز سه گنبد در ضلع شمالی استوار است. تابلوهای کاشی کاری شده با آیات قرآن به خط طلیق بر روی طاق های نوک تیز پنجره های نمای شمالی مسجد و داخل آن.

مسجد تکلی مهمت پاشا آنتالیا
مسجد تکلی مهمت پاشا مسجدی در شهر آنتالیا ترکیه است.

این مسجد که در قرن هجدهم در منطقه کاله ایچی ساخته شده است، یکی از مهم ترین مساجد عثمانی در شهر است. گنبد اصلی که بر لبه‌ای بلند بالا می‌رود، توسط سه نیمه گنبد که هر کدام یکی در جهت‌های شرقی، غربی و جنوبی و نیز سه گنبد در ضلع شمالی استوار است. بر روی طاق نوک تیز پنجره های نمای شمالی مسجد و داخل آن، تابلوهای کاشی کاری شده با آیات قرآن به خط طلیق وجود دارد.

تعدادی از تزئینات منحصر به فرد و دست ساز طلا در طول کار مرمت مسجد تکلی مهمت پاشا، یکی از مهم ترین مکان های عبادت آنتالیا، شهر تفریحی مدیترانه ای کشف شده است. یافته‌های کاوش‌ها که از سال ۲۰۱۸ در منطقه تاریخی کالیچی با شهرت جهانی ادامه دارد، تیم کاوش را شگفت‌زده کرد.

به گفته این تیم، کار حفاری در این مسجد که به دستور تکلی مهمت پاشا بین سال‌های 1606 تا 1616 ساخته شد، تعدادی از حکاکی‌های دست ساز طلای منحصر به فرد را نشان داد.

حسین کوشار، مدیر منطقه ای بنیادها در آنتالیا، در گفتگو با خبرگزاری آناتولی (AA)، گفت که این مکان – که به دلیل شباهت گنبدهایش به گل بابونه، مسجد “دیزی سنگی” نیز نامیده می شود- یکی از بزرگترین در آنتالیا است. . این مسجد حتی در «سیاحات‌نامه» عثمانی قرن هفدهم، اولیا چلبی، ذکر شده است.

کوشار اظهار داشت که چیزی که این مسجد را منحصر به فرد می کند این است که مداحی 40 دوبیتی بر روی پایه های کاشی آن حک شده است. کوشار اظهار داشت که این مداحی به قرن یازدهم برمی گردد.

مسجد تکلی مهمت پاشا به دستور وزیر بزرگ محمد پاشا ساخته شد و به افتخار وی نامگذاری شد. در قرن هجدهم این مسجد مسجد اصلی شهر بوده است.طبق فرضیات باستان شناسان و مورخان، این مسجد در اواخر قرن شانزدهم – آغاز قرن هفدهم ساخته شده است، اطلاعات دقیقی در مورد تاریخ ساخت و ساز وجود ندارد. نام معمار در دهه های 1850 و 1940، مسجد مورد بازسازی قرار گرفت. همچنین در سال 2018 بازسازی مناره و قسمت غربی گنبد آغاز شد که قرار است تا سال 2020 تکمیل شود.

مسجد تکلی مهمت پاشا در کاله ایچی
مسجد تکلی مهمت پاشا در کاله ایچی

به گزارش کوشار، اولیا چلبی در «سیه‌نامه» از مسجدی بسیار زیبا، شیک و آراسته یاد می‌کند. با این حال، ظاهراً قبل از شروع کار مرمت این موضوع چندان واضح نبود. زمانی که مسجد را قبل از شروع کار مرمت بررسی می‌کردیم، نمی‌توانستیم ادعای اولیا چلبی مبنی بر «خیلی آراسته بودن» آن را درک کنیم. با این حال، هر چه بیشتر حفاری می‌کردیم، شگفتی‌های بیشتری را کشف می‌کردیم.

وی با اشاره به مفقود شدن دو سنگ فرش کاشی قبل از شروع مرمت، گفت: دو سنگ فرشی که به لطف کار مرمت در قسمت زنانه پیدا شد، متأسفانه به مرور زمان با گچ پوشانده شد. خدا را شکر آسیبی ندیدند و ما از حفظ آنها مطمئن شدیم. بعلاوه، در گنبدهایی که با گچ پوشانده شده بودند، تزئینات بسیار زیبایی را کشف کردیم که قدمت آنها به دوره کلاسیک بازمی‌گردد. تزئینات جدیدتری وجود دارد که به سبک باروک ساخته شده اند. همچنین تزیینات شگفت انگیز و منحصر به فردی در منبت کاری ها یافت شده است. بر روی مخروط منبر تزئینات منحصر به فرد و حکاکی های ورق طلا کشف شد. سوره فتح را می‌توان در قسمتی که به نام «طبل» خطاط شده است، مشاهده کرد.

کوشار همچنین اظهار داشت که تیم پس از برداشتن حدود 15 سانتی‌متر بتن روی زمین، با کف‌پوش‌های منحصربه‌فرد بیشتری مواجه شده است. با این حال، آنها در حفاری های بیشتری در حیاط خود مسجد کشف کردند.

کوشار با تاکید بر اینکه تفاوت های زیادی بین وضعیت فعلی مسجد و وضعیت پیش از مرمت آن وجود دارد، گفت: کسانی که با وضعیت قدیمی مسجد آشنا هستند از دیدن آن پس از مرمت بسیار شگفت زده خواهند شد.

کوشار با اشاره به اینکه آثار کشف‌شده در حین مرمت حفظ و به نمایش گذاشته می‌شود، نتیجه‌گیری کرد: «ما در هر حفاری با شگفتی‌هایی مواجه شدیم و به داده‌های جدیدی رسیدیم. این مسجد همچنین با تزئینات، موزاییک ها و اکتشافات کشف شده در زیر گچ، به عنوان یک موزه عمل خواهد کرد. من معتقدم که سیل عظیمی از بازدیدکنندگان وجود خواهد داشت.»

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: آنتالیا
آدرس: Tuzcular, Uzun Çarşı Sk٫ No:۳, ۰۷۱۰۰ Muratpaşa/Antalya, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی