Sultanahmetمنطقه سلطان احمد استانبول

شرح

منطقه سلطان احمد، منطقه ای تاریخی  در استانبول است و یکی از محبوب ترین مکان ها در این شهر است که جاذبه های اصلی شهر در آن متمرکز است ، این منطقه  مجموعه ای باشکوه از جاذبه ها  را نشان می دهد.

سلطان احمد در بخش اروپایی استانبول، بر روی دماغه ای بین خلیج شاخ طلایی، تنگه بسفر و دریای مرمره واقع شده است.

این منطقه و اطراف آن مملو از مهم ترین دیدنی های استانبول است و در قلب مرکز تاریخی شهر قرار دارد،  در اینجا آکروپولیس باستانی بر روی اولین تپه روم  دوم قرار داشت. سازه‌های آکروپولیس در قرن ۱۵ و ۱۶ به تدریج برای ساخت اشیاء جدید از جمله کاخ‌های توپکاپی و ابراهیم پاشا برچیده شدند.

منطقه سلطان احمد
منطقه سلطان احمد

مرکز منطقه سلطان احمد میدانی به همین نام است که در آن یک هیپودروم باستانی قرار دارد که ساخت آن توسط امپراتور روم سپتیمیوس سوروس در سال  ۲۰۳ میلادی آغاز شد، زمانی که شهر هنوز بیزانس نامیده می شد.. مسابقات ارابه سواری در هیپودروم برگزار شد. بنابراین، نام دوم این میدان هیپودروم است.

نام منطقه و میدان سلطان احمد  برگرفته از مسجد سلطان احمد معروف به مسجد آبی است که به دستور سلطان احمد اول ساخته شد.

۳۸ سال پیش ، بخش تاریخی این منطقه به همراه سایر مکان های تاریخی استانبول در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

میدان سلطان احمد (میدان هیپودروم)

میدان سلطان احمد میدان اصلی استانبول و یادگاری منحصر به فرد از دوره بیزانس است که در زمان حال به صورت یک میدان مربعی شکل است که آثار و بقایای کمی از دوره بیزانس در آن باقی مانده است.

قطعا محدوده سلطان احمد در بازدید از مکان های تاریخی استانبول حرف اول را می زند. معروف ترین سازه های استانبول مانند ایاصوفیه، مسجد آبی و کاخ توپکاپی در سلطان احمد قرار دارند. به همین دلیل جاذبه های زیادی در سلطان احمد برای گردشگران وجود دارد.

میدان سلطان احمد (میدان هیپودروم)
میدان سلطان احمد (میدان هیپودروم)

مسجد ایاصوفیه

ایا صوفیه در زمان امپراتوری بیزانس به عنوان یک کلیسا ساخته شد . این بنا توسط ژوستینیانوس، مشهورترین امپراتور تاریخ بیزانس ( استانبول قدیم ) ساخته شده است. برای نزدیک به ۹۰۰سال، از سال ۵۳۷ تا ۱۴۵۳، این کلیسا بزرگترین کلیسای قسطنطنیه بود.

دفتر پاتریارک قسطنطنیه، رهبر معنوی مسیحیان شرقی، در ایاصوفیه بود. در طول تاریخ ۱۰۰۰ساله بیزانس، مهمترین رویدادهای این شهر به نوعی به ایاصوفیه مربوط می شد.

پس از فتح قسطنطنیه توسط عثمانی ها در سال ۱۴۵۳ ، ایاصوفیه به مسجد تبدیل شد. در این دوره به عنوان مهمترین سازه شهر مورد احترام و حفاظت قرار گرفت.

ایاصوفیه پربازدیدترین بنای تاریخی استانبول امروزی است. به طور متوسط ​​سه میلیون نفر در سال از مسجد ایاصوفیه بازدید می کنند و بهترین مکان برای بازدید در سلطان احمد است.

کاخ توپکاپی در منطقه سلطان احمد

کاخ توپکاپی از چهار حیاط بزرگ تشکیل شده است. این کاخ خانه ۲۵ سلطان عثمانی بین قرن ۱۵ و ۱۹ بود. این کاخ یک تجربه شرقی را ارائه  می دهد، دارای چشم اندازهای باشکوه بسفر است.

از نظر معماری می توان دوران  سلطنت عثمانی  ها در استانبول را به دو دوره تقسیم کرد. اولین دوره آن ها معماری کلاسیک عثمانی و دوره دوم معماری مدرن عثمانی است.

کاخ توپکاپی نمایانگر دوره معماری کلاسیک عثمانی است. در حالی که معماری کلاسیک از بیرون طراحی ساده ای دارد، دکوراسیون داخلی آن با کاشی های فوق العاده  و خاص ، مداد کاری های و هنر های دستی  و چوب های مرواریدی تزئین شده است.

معماری مدرن عثمانی،  رگه هایی از معماری باروک و نئوکلاسیک را در خود دارد. بهترین نمونه از معماری این سبک، کاخ دولما باغچه در ساحل بسفر است.

کاخ توپکاپی در منطقه سلطان احمد
کاخ توپکاپی در منطقه سلطان احمد

مسجد آبی در منطقه سلطان احمد

مسجد آبی با قدمتی ۴۰۰ساله اش،  مشهورترین مسجد استانبول است. این مسجد وقتی از بیرون به آن نگاه می کنید، خیلی خاص و فوق العاده به نظر نمی رسد، اما داخل آن با کاشی‌های آبی پوشیده شده و حیرت انگیز است.

مسجد آبی در سال ۱۶۱۶برای سلطان احمد اول ساخته شد . معمار محمد آقا که مسجد را بنا کرد از شاگردان  معمار سنان بود. وقتی تاریخ عثمانی را بررسی کنید، می بینید که معمار سینان، که در دهه ۱۵۰۰ زندگی می کرد، جایگاه بسیار مهمی در میراث فرهنگی استانبول دارد.

آب انبار بازیلیکا

آب انبار بازیلیکا قطعا یکی از اسرارآمیزترین بناهای تاریخی استانبول است. آب انبار بازیلیکا ، یک مخزن آب زیرزمینی است که  در قرن ششم کمی بعد از ایا صوفیه ساخته شد.

مهمترین ویژگی آب انبار باسیلیکا مجسمه های مدوسا است. سرهای مدوسا به عنوان تکیه گاه در زیر دو ستون نسبتا کوتاه در اعماق آب انبار قرار گرفتند.

برخی از صحنه های فیلم جیمز باند با بازی شان کانری در آب انبار فیلمبرداری شده است. صحنه های فیلم Inferno نیز در این آب انبار فیلمبرداری شده است.

آب انبار بازیلیکا، یک سازه رومی شرقی با شهرت جهانی است که در منطقه سلطان احمد محبوب است.

آب انبار بازیلیکا
آب انبار بازیلیکا

هیپودروم در منطقه سلطان احمد

هیپودروم درست در قلب سلطان احمد واقع شده است و جایی است که ارابه ها در مقابل چشمان هزاران تماشاگر در قسطنطنیه، پایتخت امپراتوری بیزانس با یکدیگر مسابقه می دادند.

ارابه ها وسایل نقلیه ای بودند که دو چرخ داشتند که توسط ۴ اسب کشیده می شد و سوار شدن بر روی ارابه ها به مهارت زیادی نیاز داشت. آن ها در قسمت مساوی پیست شتاب می گرفتند و در پیچ های تند  می لغزیدند و مهارت سوارکاران در این قسمت از مسیر آزمایش می شد.

امپراطور این مسابقات را در لژ خود تماشا می کرد و این مسابقات شاهد اتفاقات مهمی نیز بود. بزرگترین شورش در استانبول، شورش نیکا ، از اینجا شروع شد و به کل شهر گسترش یافت.

اندکی از شکوه گذشته هیپودروم باقی مانده است و آثار باقی مانده  آن هزاران سال سابقه دارد. به خصوص ابلیسک تئودوسیوس ، ابلیسکی که از مصر آورده شده است، قدمتی ۳۵۰۰ساله دارد و قدیمی ترین اثر تاریخی استانبول است.

هیپودروم در منطقه سلطان احمد
هیپودروم در منطقه سلطان احمد

موزه باستان شناسی

موزه باستان شناسی استانبول توسط معماری به نام الکساندر والوری به سبک نئو کلاسیک ساخته شد. الکساندر والوری یک معمار فرانسوی-عثمانی بود که با ساختن بناهای تاریخی زیبا در بی اوغلو و در سواحل بسفر به ایجاد  نمای زیبای استانبول کمک کرد .

مهمترین اثر موجود در مجموعه موزه، معاهده کادش است که اولین معاهده مکتوب در جهان است. این معاهده که به عنوان پیمان صلح مصر و هیتی نیز شناخته می شود، بین امپراتوری هیتی و مصر باستان امضا شد که هر دو برای سرزمین های خاورمیانه با یکدیگر رقابت می کردند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی