ORTAKÖY MOSQUEمسجد اورتاکوی

شرح

مسجد اورتاکوی زیباترین مسجدی است که در سمت اروپایی بسفر واقع شده است. این مسجد که در اورتاکوی، یکی از محبوب‌ترین محله‌های استانبول واقع شده است، با وجود اینکه نام اصلی آن مسجد Buyuk Mecidiye است، از این منطقه نامگذاری شده است. می توان مساجد عثمانی استانبول را به دو دسته کلاسیک و مدرن تقسیم کرد. مساجد دوره کلاسیک بیشتر در شبه جزیره تاریخی واقع شده اند. از سوی دیگر، مساجد استانبول دوره مدرن در سواحل بسفر واقع شده اند.

در میان مساجد دوره کلاسیک، مشهورترین آنها مسجد سلیمانیه و مسجد آبی است. این مساجد از سبک معمار سنان، مشهورترین معمار امپراتوری عثمانی الهام گرفته شده است. این سازه های دوره اولیه استانبول عثمانی با سادگی خود برجسته می شوند. مساجد دوره مدرن در قرن 18 و 19 ساخته شده اند. وقتی می گوییم مدرن، در واقع به جنبش غرب زدگی در امپراتوری عثمانی اشاره می کنیم. به همین دلیل مساجد اواخر دوره عثمانی دارای معماری اروپایی مانند باروک و نئوکلاسیک هستند.

درست قبل از پل بسفر، مسجد اورتاکوی ترکیه باید یکی از زیباترین مکان‌ها را در بین تمام مساجد استانبول داشته باشد. در واقع، عکس‌های مسجد اورتاکوی، با پل در پس‌زمینه، اغلب برای نشان دادن کنار هم قرار گرفتن بناهای سنتی و مدرن استانبول استفاده می‌شوند.

تاریخچه مسجد اورتاکوی (Ortaköy)
تاریخچه مسجد اورتاکوی (Ortaköy)

تاریخچه مسجد اورتاکوی (Ortaköy)

بنای مسجدی قرن هجدهم (ساخته شده توسط محمود آقا، داماد وزیر اعظم ابراهیم پاشا)، ساختمان فعلی در سال 1855 تکمیل شد تا به عنوان Büyük Mecidiye Camii (مسجد بزرگ امپراتوری)، سلطان عبدالمجید عثمانی خدمت کند. این بنا توسط یک معمار ارمنی، Garabet Balyan، و پسرش Nigoğayos Balyanl، که همچنین مسئول کاخ Dolmabahce در نزدیکی آن بودند، طراحی شده است.

مسجد اورتاکوی به سبک نئوباروک است، با نمای بیرونی پرآذین و پنجره های بزرگ که اجازه می دهد نور به داخل آن نفوذ کند. اتاق اصلی کوچک و مربعی شکل است و طول لبه آن 12.25 متر است. سقف گنبدی است که با موزاییک های صورتی پوشیده شده است. دو مناره بلند وجود دارد که هر کدام یک شرفه (بالکن مناره) دارند. ضمیمه دو طبقه Hünkar Kasrı (کاخ تابستانی سلطان) است. اخیراً تحت یک بازسازی اساسی قرار گرفته است.

تاریخچه ساخت و ساز این مسجد

مسجد اورتاکوی در سال 1853 میلادی به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شد و از او نام خود را گرفت چرا که ساخت آن دو سال به طول انجامید و مهمترین طراحان آن عصر معمار «نکوگوث بالیان» به سرپرستی برگزیده شدند. و آن را طراحی کنید. جایی که او محل خود را در سنگر سکونت سلاطین مستقیماً در ساحل تنگه انتخاب کرد.

این مسجد در ابتدا به سلطان و هیئت همراهش اختصاص داشت و بعداً به روی عموم باز شد. مسجد اورتاکوی در اثر سستی پایه های آن چندین بار مورد تخریب و فرسودگی قرار گرفت که مهم ترین آن پس از زلزله سال 1894 میلادی است که منجر به تخریب قسمت زیادی از آن شد و سپس مرمت و بازسازی شد. پایه های آن پس از آن در سال 1960 پس از میلاد مستحکم شد. متأسفانه در سال 1984 میلادی آتش سوزی رخ داد که خسارات زیادی در آن برجای گذاشت تا به طور کامل و در نهایت پس از آن به وضعیت فعلی و شکل امروزی خود بازگردانده شود.

طراحی معماری مسجد اورتاکوی

طراحی بیرونی مسجد به وضوح به سبک باروک است و کل مسجد از دو تالار یا دو بخش تشکیل شده است، تالار سلطان و بلوک مسجد که محل نماز و عبادت است.
مزیت طراحی بیرونی آن در شکل دیوارهای قوسی شکل آن به سمت داخل و دو مناره آن است که با شکل مربعی متفاوت از بقیه مناره های مساجد عثمانی که معمولاً استوانه ای هستند متمایز می شوند. با رفتن به سمت داخل مسجد، مهر سلطان عبدالمجید بر سردر آن خودنمایی می کند و نامش به وضوح نشان دهنده سازنده آن است.

طراحی معماری مسجد اورتاکوی
طراحی معماری مسجد اورتاکوی

در داخل مسجد نیز با موزاییکی که از داخل بر تزئینات مسجد غالب است، به ویژه موزاییک صورتی رنگ که نمای داخلی دیوارهای گنبدی مسجد را زینت می دهد و همچنین محراب بودن آن متمایز می شود. مانند هر مسجد عثمانی، تزئینات سنتی و اسلامی عثمانی سهم خود را از تزئینات داخلی مسجد دارد. اما این مسجد روح تنگه را در فضای داخلی خود منعکس می کند، زیرا پنجره های شیشه ای آن درخشش نورهای تنگه را در طول روز منعکس می کند و تجربه نماز خواندن در آن را متفاوت و شگفت انگیز می کند.

فضای داخلی مسجد اورتاکوی به لطف پنجره های بزرگ آن کاملاً روشن شده است. منظره بسفر از این پنجره ها آن را در بین مساجد استانبول بی نظیر کرده است. البته در بسیاری از نقاط بسفر مساجدی با چشم انداز دریا وجود دارد. با این حال، از آنجایی که مسجد اورتاکوی در زیباترین نقطه منطقه قرار دارد، مانند یک اقامتگاه با چشم انداز دریا را تماشا می کند.

نمای داخلی مسجد دارای دکوراسیونی پر زرق و برق است که در عکس های مسجد اورتاکوی مشاهده می شود. دکوراسیون باروک توسط رنگ های گرم و زنده پشتیبانی می شود. بشقاب های تزئین شده با خط آویخته بر دیوارهای مسجد، طرح خود سلطان است. سلطان عبدالمجید که خوشنویس هم بود شخصاً در دکوراسیون داخلی مسجد مشارکت داشت.

کارهایی که می توانید در اطراف این مسجد انجام دهید

اگر از مسجد دیدن کردید، مطمئن شوید که مدتی را به کاوش در محله اطراف، که زمانی دهکده ماهیگیری خواب آلود بود، اختصاص دهید. خود مسجد در انتهای یک میدان روباز زیبا قرار دارد که در اطراف آن برخی از بهترین گزینه‌های تفریحات شبانه و رستوران استانبول وجود دارد. اگر یکشنبه‌ها به این شهر سفر می‌کنید، می‌توانید بازار صنایع دستی را که هر هفته در خیابان‌های فرعی برگزار می‌شود، کشف کنید. که منعکس کننده طبیعت جهانی تاریخی این منطقه است، همچنین کلیسای ارتدکس یونانی Aya Fokas (St Phocas) و کنیسه Etz-Ahayim در نزدیکی آن وجود دارد.مسیر پیاده روی بین Ortakoy و Bebek نوید یک چشم انداز باشکوه از بسفر را می دهد. بهترین مسیر برای پیاده روی یا دویدن در کنار تنگه بسفر در این مسیر است. در حالی که بین دو منطقه پیاده روی می کنید، از Arnavutkoy عبور خواهید کرد.

کارهایی که می توانید در اطراف این مسجد انجام دهید
کارهایی که می توانید در اطراف این مسجد انجام دهید

ساعات کاری مسجد اورتاکوی 

مانند اکثر مساجد، از حدود ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر باز است، اما در زمان نماز به روی بازدیدکنندگان بسته است. قیمت ورودی مسجد اورتاکوی مجانی است، اما کمک های مالی پذیرفته می شود.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Mecidiye, Mecidiye Köprüsü Sk٫ No:۱ D:۱, ۳۴۳۴۷ Beşiktaş/İstanbul, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی