Hippodrome in Istanbulمیدان هیپودروم استانبول

شرح

میدان هیپودروم استانبول، واقع در سلطان احمد، یک میدان عمومی عمدتاً برای مسابقات ارابه‌سواری بود. واژه هیپودروم از دو واژه یونانی اسب آبی (اسب) و دروموس (راه) گرفته شده است. هیپودروم قسطنطنیه همچنین محل برگزاری بازی های گلادیاتوری، جشن ها و اعتراضات بود. هیپودروم همه در دوره های رومی (203-330 پس از میلاد)، بیزانس (330-1453 پس از میلاد)، و عثمانی (1453-1922) کار می کرد.

هیپودروم، استادیوم یونان باستان که برای مسابقات اسب دوانی و به ویژه ارابه‌سواری طراحی شده است. همتای رومی آن سیرک نامیده می شد و به بهترین شکل توسط Circus Maximus (q.v.) نمایش داده می شود. هیپودروم معمولی در دامنه تپه حفر می شد و از مواد حفاری شده برای ساختن یک خاکریز برای حمایت از صندلی در سمت مقابل استفاده میشد. از نظر شکل هیپودروم مستطیلی بود که یک انتهای آن نیم دایره و دیگری مربع بود. بنابراین شبیه U با بالای بسته شد. صندلی‌ها در طبقات طول میدان و در امتداد منحنی قرار داشتند، در حالی که در انتهای آن، مقامات بلندپایه صندلی‌های بالای دفاتر سالن را اشغال کردند. دیوار کم ارتفاعی به نام اسپینا بیشتر طول ورزشگاه را می‌کشید و مسیر را تقسیم می‌کرد. ستون ها با بناهای تاریخی تزئین شده بود. از آنجا که 10 ارابه در یک زمان مسابقه می دادند، عرض مسیر گاهی به 400 فوت (120 متر) می رسید. طول آن حدود 600 تا 700 فوت (180 تا 210 متر) بود.

میدان هیپودروم
میدان هیپودروم

بزرگترین هیپودروم جهان باستان، قسطنطنیه (استانبول کنونی) بود که در زمان امپراتور روم سپتیمیوس سوروس در سال 203 پس از میلاد آغاز شد و توسط کنستانتین در سال 330 تکمیل شد. در این هیپودروم بیشتر صندلی ها بر روی طاق های بزرگ قرار داشتند. از خاکریزهای معمولی تر این استادیوم می‌توانست بیش از 60000 تماشاگر را در خود جای دهد و به دلیل مکان‌های فراوانی که داشت، نه تنها صحنه رویدادهای ورزشی، بلکه صحنه مراسم های امپراتوری، پیروزی‌های نظامی، تظاهرات سیاسی و اعدام‌های عمومی بود. از بین ده ها بنای تاریخی که در ابتدا ستون فقرات هیپودروم را زینت می دادند، اکنون فقط یک ابلیسک مصری، یک ستون یادبود و سه پایه مار برنزی معروف از Oracle در دلفی در این مکان باقی مانده است. تزئینات اسپینا همچنین شامل چهار اسب برنزی بود که بعداً توسط ونیزی ها در جنگ صلیبی چهارم (1204) گرفته شد و اکنون نمای سنت مارک در ونیز را تزئین می کند. ترکان عثمانی پس از تصرف قسطنطنیه در سال 1453 از هیپودروم به عنوان منبع سنگ ساختمانی استفاده کردند.

هنگامی که امپراتور روم سپتیمیوس سوروس قسطنطنیه باستانی به نام بیزانس را در سال 203 پس از میلاد فتح کرد، این شهر را آگوستا آنتونینا نامید و بناهای بسیاری ساخت. هیپودروم یکی از بناهای مهمی بود که توسط سوروس ساخته شد. با این حال، هیپودروم اول کوچک بود. در سال 330 پس از میلاد، کنستانتین اول این شهر را به عنوان پایتخت امپراتوری بیزانس اعلام کرد و آن را قسطنطنیه به معنای شهر کنستانتین در یونانی نامید. یکی از اولین چیزهایی که کنستانتین اول بازسازی کرد، هیپودروم بود. او هیپودروم را بزرگ کرد و آن را به کاخ بزرگ قسطنطنیه که امروز در زیر مسجد آبی قرار دارد متصل کرد. امروزه پایه های کاخ بزرگ قسطنطنیه را می توان در موزه موزاییک های کاخ بزرگ مشاهده کرد.

چه نقاط دیدنی را در میدان هیپودروم باید دید؟

ظرفیت هیپودروم تقریباً 40000 نفر بود و برای اعضای مرد جامعه آزاد بود. حداقل هشت بازی مختلف می توانست در طول روز برگزار شود و همچنین به عنوان نمادی از قدرت برای امپراتوری استفاده می شد. هیپودروم با بناهایی تزئین شده بود که از سراسر امپراتوری آورده شده بودند، از جمله ستون مار (Yılanlı Sütun) از دلفی و ابلیسک توتموسیس III (ابلیسک تئودوسیوس) از مصر. امپراتوری بیزانس با این بناها و بناهای تاریخی – که از سرتاسر جهان آورده شده بود – با افتخار قدرت و قلمروی به طول هزاران کیلومتر را نشان می داد که توسط آنها اداره می شد.

چه نقاط دیدنی را در میدان هیپودروم باید دید؟
چه نقاط دیدنی را در میدان هیپودروم باید دید؟

در دوران عثمانی

هیپودروم توسط عثمانی‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت و نام آن را میدان اسب گذاشتند، اما از آن صرفاً به عنوان میدان استفاده می‌کردند. ساخت و سازهای کاخ ابراهیم پاشا (که اکنون موزه هنر ترکی و اسلامی را در خود جای داده است) در قرن شانزدهم و مسجد آبی در قرن هفدهم به هیپودروم آسیب رساند. متعاقباً در اواسط قرن هجدهم به بعد متروک و ویران شد. امروزه این منطقه به میدان سلطان احمد معروف است و از نقشه زمین و ابعاد هیپودروم پیروی می کند.

حقایق شگفت انگیز در مورد هیپودروم قسطنطنیه

در سال 390 پس از میلاد، امپراتور بیزانس، تئودوسیوس اول، ابلیسک توتموسیس سوم را از کارناک (جنوب مصر) به قسطنطنیه آورد، آن را در داخل هیپودروم برپا کرد و نام آن را «ابلیسک تئودوسیوس» (Dikilitaş به ترکی) گذاشت. این یکی از بیست و نه ابلیسک مصری در جهان است. با وجود تقریبا ابلیسک با قدمت 3500 سال در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد.

در جریان شورش های نیکا در سال 532 پس از میلاد، امپراتور بیزانس، ژوستینیان اول دستور کشتن 30000 نفر را که در هیپودروم قسطنطنیه محبوس بودند، صادر کرد.

در دوره بیزانس، هیپودروم مرکز زندگی روزمره قسطنطنیه بود. مبالغ هنگفتی روی مسابقات ارابه‌سواری شرط بندی شد و چهار تیم در این مسابقات شرکت کردند که هر یک از نظر مالی توسط یک حزب سیاسی متفاوت (Deme) در سنای بیزانس حمایت می‌شدند: آبی‌ها (Venetoi)، سبزها (Prasinoi)، قرمزها (Rousioi) و سفیدها (Leukoi).

ارابه سواران خوب به اندازه قهرمانان عمومی در دوره بیزانس اهمیت داشتند. ارابه سوار افسانه ای پورفیریوس یک ارابه سوار بسیار موفق بود که هم برای آبی ها و هم برای سبزها مسابقه می داد. بر اساس منابع اولیه، مجسمه های متعددی از ارابه سوار پورفیریوس در اطراف هیپودروم وجود داشت. متأسفانه هیچ یک از این مجسمه ها باقی نمانده است، اما پایه های دو مجسمه – از جمله کتیبه ای در ستایش ارابه سوار پورفیریوس – در موزه های باستان شناسی استانبول به نمایش گذاشته شده است.

در دوره عثمانی در سال 1720، مراسم پانزده روزه ختنه پسران احمد سوم در هیپودروم برگزار شد و در نام خانوادگی وهبی (کتاب نقاشی مینیاتوری عثمانی در توصیف مراسم ختنه پسران احمد سوم) هیپودروم نشان داده شده است. با صندلی ها و بناهای تاریخی هنوز دست نخورده است.

حقایق شگفت انگیز در مورد هیپودروم قسطنطنیه
حقایق شگفت انگیز در مورد هیپودروم قسطنطنیه

چگونه به هیپودروم برویم؟

ساده ترین راه برای رسیدن به هیپودروم، سوار شدن به تراموا به سمت سلطان احمد است که از آنجا دو دقیقه پیاده روی است. از مسجد آبی و ایاصوفیه تنها دو دقیقه پیاده راه است.

بناهای تاریخی اطراف

هیپودروم قسطنطنیه واقع در سلطان احمد – قلب شبه جزیره تاریخی استانبول – به تعدادی از بناهای تاریخی و موزه های ضروری دیگر از جمله مسجد آبی، موزه هنر ترکی و اسلامی، ایاصوفیه، آب انبار زیرزمینی و کاخ توپکاپی نزدیک است که بازدید از آن ها را در تور استانبول به شما پیشنهاد میکنیم.

هتلی در نزدیک

واقع در محبوب ترین منطقه توریستی، تعدادی از گزینه های اقامتی در نزدیکی آن وجود دارد که متناسب با همه بودجه ها باشد. برخی از زیباترین هتل های این منطقه عبارتند از: چهار فصل سلطان احمد، هتل ابراهیم پاشا و شهر قدیمی آرمادا سلطان احمد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Binbirdirek, Sultan Ahmet Parkı No:۲, ۳۴۱۲۲ Fatih/İstanbul, Türkiye
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی