هال‌اشتات، دهکده نمک

شرح

منطقه هال‌اشتات که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، به دلیل دریاچه‌های حمام‌گیری جذاب و چشم‌انداز صخره‌ای بکر، بین گردشگرانی که به اتریش سفر می کنند، بسیار محبوب است. هسته باستان شناسی منطقه میراث جهانی، هال‌اشتات، میزبان اولین معادن نمک جهان است. مسافران در سراسر جهان به مرکز دهکده باستانی می روند، جایی که از قدم زدن در مسیر دریاچه هال‌اشتات لذت می برند. هال‌اشتات، خانه هایی است که مانند لانه پرستوهایی است که بین دامنه های کوه و دریاچه لانه می کنند. سپس دره بالایی با معادن نمک، مناظر خیره کننده، و مکان های فرهنگی است که قرن ها تاریخ جامعه را توضیح می دهد.

 تاریخ هال‌اشتات

مناظر کوهستانی هال‌اشتات، که بخشی از سالزکامرگوت و آلپ شرقی است، بسیار چشمگیر است و کوه های عظیمی که به طور ناگهانی از دره های باریک بالا می روند.

در هال‌اشتات، شواهدی از استخراج نمک به سال 2000 قبل از میلاد مسیح وجود دارد. اقتصاد آن از قرون وسطی بر اساس استخراج نمک بنا شده است و شهر هال‌اشتات که نام آن به معنای دهکده نمک است، هدف اصلی آن را تأیید می کند. از همان ابتدا، انسان هایی که به دنبال نمک حیاتی بودند به منطقه نزدیک دریاچه هال‌اشتات کشیده شدند. تجارت نمک ثروت زیادی به ارمغان آورد و آثار تدفین شده پیوندهای تجاری قابل توجه و گسترده ای را نشان می دهد.

در زمان رومیان، استخراج نمک هنوز رواج داشت و در قرن چهاردهم دوباره احیا شد. جنگل های مرتفع عظیم، که از قرن شانزدهم به طور فعال از طریق تاج اتریش کنترل و نظارت می شد، مقادیر زیادی الوار مورد نیاز برای معادن و تبخیر نمک را فراهم کرد. پس از آتش سوزی در سال 1750 که ساختمان های چوبی را ویران کرد، شهر هال‌اشتات در اواخر دوره باروک بازسازی شد.

غار یخی غول پیکر داخشتاین در کوه های داخشتاین، رشته کوه آلپ اتریش، در نزدیکی اوبرتراون قرار دارد. در حالی که نمی توان با اطمینان گفت که این غار در ابتدا چه زمانی پیدا شد، یک سنت ادعا می کند که یک بومی آن را در سال 1897 در حالی که به دنبال دام گم شده خود می گشت، کشف کرد. غار یخی در سال 1910 بیشتر مورد کاوش قرار گرفت، در حالی که محققین اتریشی غار هانا و هرمان بوک و همچنین گئورگ لاهنر اولین کسانی بودند که به آنجا سفر کردند.

 تاریخ هال‌اشتات
تاریخ هال‌اشتات

پس از این بررسی، غار یخی Dachstein برای چند دهه قابل دسترسی برای گردشگری شد. غار یخی عظیم Dachstein یک سایت زمین‌شناسی و جزء منظر فرهنگی Hallstatt-Dachstein Salzkammergut است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان را در هال‌اشتات کاوش کنید

Salzwelten، معادن نمک هال‌اشتات به رسمیت شناخته شده توسط یونسکو، مربوط به دوران ماقبل تاریخ، احتمالاً حتی به 4000 سال قبل از میلاد مسیح است. بیش از 250 میلیون سال پیش در اثر تبخیر آب دریا، ذخایر نمک فراوان این کوه به ثروتی منجر شد که در ابتدا این شهر کوچک را روی نقشه قرار داد. بازدیدکنندگان می‌توانند با راهنما از معدن بازدید کنند که با تله‌کابین قابل دسترسی است. به محض ورود، روشی را که یک معدنچی سنتی انجام می‌دهد، کاوش می‌کنید – پوشیدن یک لباس سرهمی و استفاده از سرسره‌های چوبی برای دسترسی به سطوح مختلف.

وقتی آنجا هستید، هزار فوت بالاتر از هال‌اشتات نشسته اید، ممکن است وسوسه انگیز باشد که برای تماشای مناظر Hallstatt Skywalk هزینه ای پرداخت کنید. اما اگر می‌خواهید برای یک منظره پول خرج کنید، آن را برای پلت‌فرم تماشای Five Fingers در همان نزدیکی ذخیره کنید، جایی که می‌توانید به مناظر پانورامای کل منطقه دسترسی داشته باشید.

یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان را در هال‌اشتات
یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان را در هال‌اشتات

از غذاهای محلی اتریشی میل کنید

صبح خود را با شیرینی های صبحانه در یکی از بسیاری از کافه های سنتی هال‌اشتات، مانند Seecafe Frundsberg کنار دریاچه آغاز کنید. برای ناهار در حال حرکت، Maik’s Heisse Hutte همه چیز را از شنیسل گرفته تا سوسیس در داخل یک نان قرار می دهد تا قابلیت حمل آسان را داشته باشد. برای ناهار آرام‌تر، بیرون در رستوران am See بنشینید و از انواع آبجو و لیگر اتریشی میل کنید. به یک قهوه نیاز دارید؟ کافه Derbl واقع در مرکز را امتحان کنید، که انواع شیرینی های خانگی را ارائه می دهد. منوی شام در Gasthof Zauner با ماهی تازه صید شده از دریاچه هال‌اشتات، قلب عاشق غذاهای دریایی را به لرزه در می آورد. 

تور دریاچه هال‌اشتات با قایق

از آب وارد هال‌اشتات شوید: قایق های پدالی، قایق های پارویی، و قایق های برقی اجاره ای در دسترس هستند، اگرچه قایق های موتوری در دریاچه ممنوع هستند.

 قایق‌های اجاره‌ای هال‌اشتات شامل قایق‌های پدالی، قایق‌های ردیفی، و گزینه‌های برقی است، اگرچه قایق‌های موتوری برای حفظ آرامش دریاچه ممنوع هستند. با یکی از قایق‌های پدالی به شکل قو خاص هال‌اشتات سفر کنید، و مطمئناً دوستان جدیدی از ساحل پیدا خواهید کرد.

از یک خانه استخوانی کوچک دیدن کنید

قدم گذاشتن در محوطه ای پر از بیش از 600 جمجمه نقاشی شده، یک انحراف چشمگیر از جذابیت افسانه ای شهر است – اما خانه هال‌اشتات چارنل برای خودش داستانی جذاب دارد.

«خانه چارنل» یا «باین هاوس» یکی از جاذبه‌های عجیب و جذاب هال اشتات است که ماجرایی عجیب دارد. کمبود فضا در هال اشتات یکی از مسائل مهم بوده که این موضوع در قبرستان این منطقه نیز به وضوح قابل مشاهده است. هر قبر در هال اشتات ۱۰ الی ۱۵ سال برای هر فرد در نظر گرفته می‌شده است و پس از این زمان استخوان‌ها از قبر بیرون آورده می‌شدند و برای سفید شدن در معرض آفتاب قرار می‌گرفتند.

این استخوان‌ها پس از سفید شدن به خانه چارنل منتقل می‌شدند و در آنجا از آن‌ها نگهداری می‌شد. در حال حاضر گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند استخوان‌هایی که قدمت آن‌ها به قرن ۱۲ میلادی می‌رسد را تماشا کنند. البته گفته شده در دهه ۷۲۰ میلادی متوقف شد و کلیسای کاتولیک به ساکنین این منطقه اجازه داد تا مردگان خود را بسوزانند تا مشکل کمبود فضا در هال اشتات برطرف شود.

نقوش گل جمجمه ها هر کدام معنای خاص خود را دارند: برگ های بلوط نماد شکوه، پیروزی لور، زندگی پیچک، عشق رز و غیره است. سوزاندن مرده از آن زمان مشکل فضای دفن را حل کرد و مردم شهر هال‌اشتات می توانستند بقایای خود را به خانه چارنل بفرستند. آخرین ساکنی که این کار را انجام داد در سال 1995 اضافه شد و با دندان طلای او قابل شناسایی است

خانه چارنل
استخوان‌ها پس از سفید شدن به خانه چارنل منتقل می‌شدند و در آنجا از آن‌ها نگهداری می‌شد. در حال حاضر گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند استخوان‌هایی که قدمت آن‌ها به قرن ۱۲ میلادی می‌رسد را تماشا کنند.

در بالای شهر، کلیسای کاتولیک هال‌اشتات قرار دارد. این محراب مزین به سبک گوتیک توسط هنرمند مشهور اتریشی Lienhart Astl در اوایل دهه 1500 طراحی شده است. آثار هنری کلیسا آنقدر ارزشمند است که یک زوج توریستی یک بار در اواخر دهه 1980 یک خانه نقاشی را قاچاق کردند. پس از دهه‌ها تحقیق، سرانجام این اثر هنری در تابستان 2018 بازیابی و بازیابی شد.

موقعیت جغرافیایی

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی