Haruniyeh Domeگنبد هارونیه، یادگاری از توس

شرح

مشهد شهری است که در زمان افشاریه پایتخت ایران بوده و امروزه دومین کلان شهر ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در شمال شرق کشور واقع شده است. از آنجایی که مشهد به عنوان مقبره امام رضا، امام هشتم شیعیان شناخته می شود، سالانه بیش از 30 میلیون زائر ایرانی و حدود یک میلیون زائر خارجی به این شهر و حرم امام رضا مشرف می شوند. از نظر جغرافیایی این شهرستان از شمال به شهرستان کلات، از شمال غرب به شهرستان درگز، از غرب به شهرستان های چناران و نیشابور و از شرق به شهرستان های سرخس و تربت جام منتهی می شود. گنبد هارونیه در 25 کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد. این بنا یکی از قدیمی ترین بناهای شهر توس است که در ابتدای توس تاریخی و در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار دارد.

گنبد هارونیه یادگاری ناشناخته و اسرارآمیز و تنها اثر باقی مانده از شهر باستانی توس است. این بنا در 20 کیلومتری شمال غرب مشهد در مرزهای غربی جاده مشهد – توس و در ابتدای بلوار پردیس، بلوار اصلی و ورودی شهر توس قرار دارد. هارونیه یک بنای آجری و مربعی است. گنبد هارونیه تنها اثر باقی‌مانده از شهر توس است که قدمت آن به دوران پیش از اسلام برمی‌گردد

گنبد هارونیه
گنبد هارونیه

قدمت گنبد تاریخی

این بنا تنها بقایای توس باستانی است که در دهه‌های اخیر به همت انجمن میراث ملی و فرهنگی خراسان مرمت و بازسازی شده و به یکی از مراکز دیدنی و تاریخی مشهد تبدیل شده است که مورد بازدید زائران و مسافران زیادی در تور مشهد، قرار گرفته است.

زمان ساخت این بنا مطمئنا هنوز مشخص است، اما محققان معتقدند که این گنبد در قرن هفتم و هشتم ساخته شده است. مورخان نحوه استفاده از این بنا را نمی دانستند. این شی گنبد هارونیه را بسیار اسرارآمیز می کند. این مکان یکی از معروف ترین مکان های مشهد است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این بنا می توان گفت تنها اثر باقی مانده در شهر توس است.

در مورد قدمت این بنا نظرات زیادی وجود دارد که برخی از آنها بیشتر به افسانه شباهت دارند و باستان شناسان همچنان در حال تحقیق در زمینه پیشینه گنبد هارونیه هستند. نخستین کاوش‌ها در محوطه گنبد هارونیه به سال 1354 خورشیدی در زمان آخرین شاه پهلوی برمی‌گردد که در آن آثار و اشیایی متعلق به دوره‌های ایلخانان، سلجوقیان، صفویان و تیموریان کشف شد. همچنین یکی از نکات مهم دیگر کاوش وجود سطح سخت دیگری در قسمت پایینی این اشیا بود که شباهت زیادی به آتشکده های ساسانی داشت.

قدمت گنبد تاریخی
افسانه های زیادی در این باره وجود دارد. برخی می گویند گنبد هارونیه دوران زندان و شکنجه بوده است. برخی دیگر معتقدند در این مکان امام موسی کاظم را زندانی و شکنجه کردند. برخی نیز گمان می کنند که این گنبد در قدیم آتشکده بوده است.

نمای بیرونی گنبد هارونیه در مشهد ایران

علت نامگذاری این گنبد به گنبد هارونیه این است که اهالی معتقدند این بنا در زمان هارون الرشید به زندان تبدیل شده و مخالفان هارون الرشید خلیفه عباسی در آنجا زندانی بوده اند. برخی دیگر معتقدند که این خانقاه توسط یکی از علمای صوفی به نام امام محمد غزالی ساخته شده است، اما هیچ یک از این ادعاها ثابت نشده است. اما برخی نیز گفته اند که هارونیه خانقاه (می گویند محل زندگی و تحصیل و اجتماع و فعالیت دراویش و صوفیان است) و محل تدریس و یا حتی مدفن امام ابوحامد غزالی بوده است. . قبل از حمله مغول (آغاز قرن ششم هجری) ساخته شده است. احتمال این نظر بیش از نظرات قبلی است زیرا در بنای بیرونی گنبد یادبود کوچکی از امام ابوحامد غزالی وجود دارد.

گنبد هارونیه از نظر معماری ساختمانی آجری و بدون تزئینات خاص است، اما عظمت آن می تواند هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار دهد زیرا گنبد آن بیش از 20 متر و ارتفاع ورودی آن بیش از ده متر است.

نمای بیرونی گنبد هارونیه در مشهد ایران
نمای بیرونی گنبد هارونیه در مشهد ایران

نمای داخل گنبد هارونیه در مشهد ایران

همانطور که به نظر می رسد پیش از این برای گنبد هارونیه سه ورودی در نظر گرفته شده است که ورودی های شرقی و غربی با پنجره های مشبک بسته شده و فقط ورودی جنوبی باز است که همانطور که گفته شد بیش از 10 متر ارتفاع دارد. . تنها تزئینات این گنبد مقرنس های دوره تیموری است که در چند نقطه گنبدهای کوچک و هلالی داخل بنا دیده می شود.

همانطور که به نظر می رسد در گذشته سه ردیف پلکان مدور به قسمت های بالای بنا منتهی می شد که البته در حال حاضر امکان دسترسی به آن وجود ندارد. با همکاری هنرمندان صنایع دستی منطقه، امروزه صنایع دستی و سوغات مختص این منطقه برای خرید در معرض دید بازدیدکنندگان داخل این بنا قرار گرفته است.

فضای داخلی شامل ورودی ایوان، چهار گلدان، گنبد و سه اتاق فرعی است و همه این قسمت ها در معرض دید عموم قرار دارند. در فضای بیرونی، سنگ قبر کوچکی از امام محمد غزالی وجود دارد و باغ مستطیل شکل بزرگی نیز در مقابل ایوان هارونیه طبق نقشه ها ساخته شده است. درباره تاریخ ساخت هارونیه نظریات متفاوتی وجود دارد و قدمت آن به حدود قرن هشتم و هفتم هجری و حتی قبل از آن می رسد. برخی آن را صومعه و محل تدریس امام محمد غزالی می دانند که قبل از حمله مغولان ساخته شده است. برخی دیگر این بنا را زندان هارون می نامند.

تزئینات داخل سقف گنبد هارونیه مشهد ایران
تزئینات داخل سقف گنبد هارونیه مشهد ایران

معماری این بنا

به طور کلی نقشه اصلی این بنا از 4 گوشه تشکیل شده و دارای معماری قرن هشتم هجری قمری است. این گنبد آجری و دارای معماری آذری است. گنبد هارونیه مشهد در گذشته دارای سه ورودی بوده که اکنون درهای شرقی و غربی را بسته اند.

بهترین زمان برای رفتن چه زمانی است؟
در تمام فصول می توانید به این نقطه گردشگری سفر کنید. یادتان باشد مشهد در زمستان هوای سرد دارد.

برای دسترسی به گنبد هارونیه مشهد باید به بخش مرکزی توس بروید. اگر ماشین شخصی ندارید می توانید از خط اتوبوس میدان فردوسی 202 به سمت آرامگاه فردوسی استفاده کنید. در ایستگاه شاهنامه 64 پیاده شوید. گنبد هارونیه پیش روی شماست.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: مشهد
آدرس: FGH۴+XP۲، توس، استان خراسان رضوی
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی