مشهد

Mashhad

شرح

مشهد که زمانی یک شهر ترانزیتی مهم در مسیر جاده ابریشم بوده، دومین شهر بزرگ ایران است. این مکان که قبل از هر چیز به عنوان خانه بزرگ‌ترین زیارتگاه مذهبی ایران شناخته می‌شود، فرهنگ و غذای فراوانی نیز دارد. مشهد مقدس‌ترین شهر ایران، مرکز استان خراسان رضوی است که در سال 1383 به سه استان «خراسان شمالی»، «خراسان رضوی» و «خراسان جنوبی» تقسیم شد.

این شهر در 850 کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد و جمعیتی بالغ بر 2 میلیون نفر دارد. مشهد به معنای محل دفن شهید است. در قرن نهم هجری قمری امام رضا در شهر مسموم شد و به شهادت رسید. او هشتمین امام (رهبر معنوی) شیعه بود. مقام مقدس او آرامگاهش را به مکانی مقدس برای عبادت زائران تبدیل کرد. میلیون ها نفر هر ساله به زیارت حرم مطهر می پردازند که بی شک بزرگترین و باشکوه ترین در نوع خود است. در کتابخانه حرم اشیای گرانبها و نسخ خطی بی نظیری وجود دارد.

تاریخ مختصر این شهر

مشهد شهری توریستی با تعداد زیادی هتل در رده‌های مختلف و همچنین مهمان‌سرای زیادی برای زائرانی است که روزانه با ده‌ها پرواز، قطار و اتوبوس از سایر نقاط کشور به این شهر می‌آیند. این شهر قبلا به سناباد، روستای کوچکی در شمال ایران معروف بود. پس از فوت وی، زائران آمدند و در نهایت در مشهد اقامت کردند. روستا به خاطر زیارتگاه او به شهر کوچکی تبدیل شد. نیروهای مسلمان سنی شهر را غارت کردند و سپس مغول ها در قرن سیزدهم شهر را غارت کردند. حرم به شدت آسیب دید و پس از مدتی بازسازی شد.

در قرن شانزدهم، سه فرمانروای سلسله صفویه، اسلام شیعی را برای کل قلمرو تأسیس کردند. حرم مرمت و بزرگ شد. این حکام به زیارت این مکان پرداختند و از آن پس مقدس ترین زیارت شیعیان در ایران شد.

مسجد و ایوان گوهر شاد در زمره زیباترین بناهای تاریخی قرن پانزدهم هجری قمری ایران قرار دارد. بانی مسجد گوهر شاد همسر شاهرخ تیموری است.

این مسجد چهار ایوانی است که دو مناره کاشی کاری شده در کنار ایوان اصلی آن قرار دارند. بر سردر ایوان کتیبه ای باشکوه به نام شاهرخ بهادر و تاریخ 1418 ه. بقیه مربوط به دوره صفویه و منسوب به محمدرضا امامی است. سازه های گوهر شاد شاهکارهای مهارت باستان شناسی و تزئینات کاشی است.

مکان های دیدنی مشهد

مشهد نه تنها یک شهر مذهبی، بلکه شهر مقدس ایران نیز نامیده می شود، زیرا مقبره و ضریح امام هشتم شیعیان اسلام، امام رضا در آن قرار دارد. هر ساله میلیون ها زائر از سراسر جهان به این زیارتگاه می آیند و حس معنوی و چند ملیتی قابل لمسی به آن می بخشند. پس از ورود به دروازه‌ها، مکث کوتاهی کرده و سر خود را در جهت گنبد اصلی خم کنید تا به امام رضا سلام کنید. در واقع هر زمانی که مردم محلی در حال پیاده روی یا رانندگی در شهر هستند و خود را در این جهت قرار می دهند، به نشانه احترام و تقوا همین کار را انجام می دهند. 

زیارتگاه خود بسیار عظیم است - بنا به گفته‌ها بزرگترین در جهان - و کاملاً باشکوه، با کاشی کاری و آینه کاری پیچیده، خط عربی، و صحن‌های متعدد. زریح یا محفظه مقبره داخل آن قرار دارد و بازدیدکنندگان هنگام دعا سعی می کنند آن را لمس کنند و پارچه ای سبز رنگ روی آن ببندند. در حالی که عکاسی در داخل ممنوع است، عکس گرفتن با دوربین تلفن در محوطه های بیرونی حیاط مجاز است.

وضعیت آب و هوایی این شهر متنوع است با زمستان های بسیار سرد، بهارهای دلپذیر، تابستان های معتدل و پاییزهای زیبا. حرم باشکوه امام رضا (ع) و مجموعه تاریخی و هنری وابسته به آن، شامل صحن‌ها، رواق‌ها، مسجد گوهرشاد (دوره تیموری) و موزه و کتابخانه غنی آن از شاخص‌ترین مناظری است که می‌توان از آن دیدن کرد. راهنمای سفر به مشهد مقدس را در اینجا بخوانید

به غیر از تعدادی پارک بزرگ زیبا، دیدنی های دیگر آرامگاه نادرشاه افشاریان، استخر کوه سنگی است. برخی از دیدنی های خارج از شهر نیز وجود دارد. آرامگاه خواجه مراد در چند کیلومتری مشهد در امتداد جاده تهران، آرامگاه خواجه ربیع در 6 کیلومتری شمال شهر که کتیبه هایی از رضا عباسی خوشنویس نامدار صفوی در آن وجود دارد و آرامگاه خواجه اباصلت در فاصله 20 کیلومتری شهر است.

 

کشور: ایران
جمعیت: ۳٬۰۰۱٬۱۸۴
پیش شماره تلفن: ۰۵۱
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی