Tomb of Sheikh Bahaiآرامگاه شیخ بهایی در یکی از رواق‌های حرم مطهر امام رضا (ع)

شرح

آرامگاه شیخ بهایی در داخل حرم مطهر مشهد بعد از رواق وسیع امام خمینی (ره) قرار دارد. مقبره از سنگ با پوشش شیشه ای ساخته شده است. این مقبره دانشمند و فاضل ایرانی بهاءالدین محمد بن حسین معروف به شیخ بهایی است و همه زائران حرم امام رضا (ع) قبل و بعد از زیارت از این آرامگاه می گذرند. نزدیکترین جاذبه های گردشگری به بقعه حرم امام رضا و مسجد گوهرشاد است که شما می توانید با تهیه تور مشهد از بازدید آن ها لذت ببرید.

شیخ بهایی، محقق نامدار و برجسته عصر صفویه

شیخ بهاءالدین عاملی، شیخ بهایی (فوریه 1547 – 30 اوت 1621) محقق، فیلسوف، معمار، ریاضیدان، ستاره شناس و شاعر برجسته قرن شانزدهم در ایران بود. او در بعلبک لبنان به دنیا آمد، اما در کودکی به همراه پدرش به ایران صفوی مهاجرت کرد. او بیش از 88 کتاب در موضوعات مختلف عمدتا به زبان فارسی و همچنین به زبان عربی نوشت.

او یکی از بنیانگذاران اصلی مکتب فلسفی اسلامی اصفهان به شمار می رود. از کارهای معماری او می توان به میدان نقش جهان اصفهان و همچنین طراحی ساخت منارجنبان معروف به دو مناره لرزان در دو طرف مقبره عمو عبدالله گرلدانی در غرب اصفهان اشاره کرد.

شیخ بهاءالدین آثار متعددی در فلسفه، منطق، نجوم و ریاضیات ارائه کرده است. آثار او شامل 88 مقاله، رسائل و کتاب است. شیخ بهاءالدین نیز اشعاری را به فارسی سروده است. از آثار برجسته او در زبان فارسی، جامع عباسی و دو مثنوی به نام‌های «شیر و شکر» و «نان و حلوا» است. اثر دیگر او «کشکول» شامل داستان ها، اخبار، موضوعات علمی و ضرب المثل های فارسی و عربی است. خلاصه الحساب و تشریح الافلاک را به عربی نوشت.

شهرت شیخ بهاءالدین به دلیل تسلط عالی وی به ریاضیات، معماری و هندسه بود. او همچنین یک ساعت آفتابی در غرب مسجد امام ساخت. در تسلط او به توپوگرافی نیز تردیدی نیست. بهترین نمونه آن هدایت آب زاینده رود به مناطق مختلف اصفهان است. او کانالی به نام زرین کمر را در اصفهان طراحی کرد که یکی از بزرگترین کانال های ایران است. همچنین جهت قبله را از مسجد امام تعیین کرد.

شیخ بهایی
شیخ بهایی، محقق نامدار و برجسته عصر صفویه

مقبره این عالم 

اتفاق محوری در زندگی شیخ بهایی مهاجرت خانواده وی به ایران در کودکی بود. آنها در شهر قزوین، پایتخت سلطنتی وقت و یکی از مراکز ایران پژوهی ساکن شدند. تحصیلات خود را در قزوین و بعد در اصفهان به پایان رساند و سفری طولانی را آغاز کرد که در این مسیر از کشورهای دوردستی چون سوریه و مصر دیدن کرد. سرانجام پس از بازگشت به اصفهان، تجربه گرانبهایی از زندگی را به چاه بی کران دانش نظری خود افزود.

او اکنون آماده بود تا کار خود را به عنوان یک فیلسوف، ریاضیدان، ستاره شناس، معمار و بالاتر از همه یک معلم عالی آغاز کند. ملاصدرا فیلسوف برجسته ایرانی که عموماً یکی از بزرگ ترین چهره های اندیشه شرق به شمار می رود، مشهورترین شاگرد شیخ بهایی بود. 

او در معماری بسیار تأثیرگذار بود و در سراسر کشور مورد احترام است (تولد او روز ملی معمار در ایران است). طرح برخی از شاهکارهای معماری دوره صفویه را به شیخ بهایی نسبت داده اند. از جمله آثار با شکوه میدان نقش جهان و بسیاری از بناهای دیگر مانند پل ها و کانال ها می باشد. او همچنین آثار مهم بسیاری در نجوم و ریاضیات دارد.  شیخ بهایی نیز اهل ادب بود. او ابیات متعددی را به فارسی و عربی سروده است.

 

مقبره این عالم بزرگ، شیخ بهایی
اتاقی که مقبره این عالم بزرگ، شیخ بهایی، در آن قرار دارد، پیش از مرگ، توسط وی به عنوان کلاس درس برای آموزش شاگردانش مورد استفاده قرار می گرفت.

شیخ بهایی سرانجام پس از چندین دهه تحصیل و تدریس خستگی ناپذیر، تسلیم پیری و بیماری شد. وی در اصفهان درگذشت اما شاگردانش برای احترام به وصیتش پیکرش را به مشهد بردند و در حرم امام رضا به خاک سپردند. محفظه زیبایی که آرامگاه شیخ بهایی را در خود جای داده است با شیشه کاری های خیره کننده و آثار خوشنویسی چشمگیر تزیین شده است.

این مجموعه عظیم به عنوان بزرگترین منطقه نماز در جهان در نظر گرفته می شود. این مسجد شامل حوزه های علمیه، موزه ها و تعدادی بنای تاریخی دیدنی از جمله مسجد خیره کننده گوهرشاد است. حرم و اماکن تاریخی اطراف آن پربازدیدترین جاذبه های گردشگری مشهد هستند. یکی از دلایل محبوبیت بسیار زیاد آن این است که بیشتر گردشگران در هاستل ها و هتل های مشهد نزدیک حرم اقامت می کنند.

جاذبه های طبیعی اطراف مشهد، هزاران طبیعت گردان مشتاق را به استان پر رونق خراسان می کشاند. چالیدره و شیرباد دو مقصد اصلی تورهای طبیعت گردی هستند. این منطقه زیبا با دریاچه و امکانات تفریحی فراوان و تنها پیست اسکی شرق ایران است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: مشهد
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی