Kuh Sangi Parkپارک کوه سنگی مشهد، زیبا و دلنشین

شرح

مشهد جاذبه های گردشگری طبیعی و شهری فراوانی دارد. علاوه بر حرم مطهر امام رضا که اولین گزینه برای بازدیدکنندگان است، موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که پارک کوه سنگی مشهد یکی از آنهاست. این یکی از معروف ترین و قدیمی ترین بوستان های شهر مشهد است. از آنجایی که در این پارک دو کوه سنگی وجود دارد به آن «کوه سنگی» می گویند. این پارک یکی از پارک های شناخته شده در بین مسافران است.

پارک کوه سنگی مشهد زیبا و دلنشین است. این پارک در اطراف دو تپه صخره ای کوچک با سنگ های گرانیتی زیبا و یکپارچه در محله کوه سنگی مشهد واقع شده است. در دل تپه های سنگی این پارک آبشارها و نهرهای مصنوعی زیبا و جذابی را طراحی و اجرا کرده اند. استخرها و حوض های بزرگ با آب و فواره در سرتاسر پارک فضای بسیار زیبا و شیکی را برای این پارک ایجاد کرده است. همچنین امکانات تفریحی و فرهنگی نیز برای این پارک در نظر گرفته شده است. دو سری آبشار با چند نهر در دل صخره های گرانیتی عظیم و زیبای این تپه های سنگی طراحی و اجرا شده است. 

پارک کوه سنگی مشهد
پارک کوه سنگی مشهد

این پارک در یکی از زیباترین نقاط و در حاشیه جنوبی شهر واقع شده است. در جلوی این تپه یک خانه تابستانی با یک استخر بزرگ قرار دارد – این استخر 100 متر طول و 60 متر در عرض دارد. این استخر از آبهای قنات منطقه گناباد تغذیه می شود. در کنار آن مسیرهای سنگفرش و درختانی وجود دارد که زیبایی این منطقه را می‌افزاید و به دالان بهشت نیز معروف است.

پارک کوه سنگی یک پارک طبیعی وسیع با کوه های زیبا است. گل ها و درختان مختلفی وجود دارد که این پارک را در تمام فصول سرسبز می کند. پپارک کوه سنگی مشهد، مکانی محبوب برای استراحت چند ساعته است. یک کوه سنگی کوچک در وسط پارک وجود دارد. این پارک برای استراحت و تفریح بسیار مناسب است. در دو طرف آن دو پارکینگ مختلف وجود دارد. هنگام ورود، بهتر است پارکینگ خودروی مناسبی را انتخاب کنید و محل پارک ماشین را فراموش نکنید.

این پارک اخیراً توسعه و بازسازی شده است. در جنوب شهر در نزدیکی کوه های جنوبی در انتهای بلوار کوه سنگی قرار دارد. پارک کوهسنگی به دلیل استخر بزرگ، آبنما و شهربازی کوچک و همچنین فضایی برای بازی و پیک نیک بسیار محبوب است. همچنین موزه بزرگ خراسان نیز در این پارک قرار دارد. در نزدیکی پارک، بازار هنر خراسان قرار دارد که فروشگاه‌های این بازار به فروش صنایع دستی می‌پردازند.

کوه سنگی، یکی از مقاصد گردشگری مشهد

کوه سنگی در جنوب غربی شهر مشهد و در انتهای خیابان «کوه سنگی» که به نام پارک نامگذاری شده، قرار دارد. این منطقه خارج از شهر قرار داشت، اما به دلیل گسترش شهر و افزایش جمعیت، امروزه بخشی از شهر است. این پارک پس از پارک ملت، دومین پارک بزرگ شهر است که ترکیبی از سنگ، آب و سرسبزی است.

کوه سنگی، یکی از مقاصد گردشگری مشهد
پارک کوه سنگی مشهد، دومین پارک بزرگ مشهد است.

بازدیدهای آخر هفته مردم محلی 

خانواده های محلی شهر مشهد به ویژه در روزهای آخر هفته از محل کوه سنگی دیدن می کنند. آنها برای لذت بردن از جمع های خانوادگی به این پارک می آیند. برخی از خانواده ها غذاهای خانگی می آورند و در این پارک می خورند و یا وسایل مورد نیاز را برای پختن غذا به آنجا می آورند.

در روزهای تابستان که هوا گرم است، اکثر مردم عصرها برای لذت بردن از هوای خنک از این مکان دیدن می کنند. پله های بلندی به سمت بالای کوه وجود دارد. بنابراین، مردم از پله ها بالا می روند و به بالاترین نقطه می رسند. آنجا توقف می کنند تا از ارتفاعات، شهر را ببینند.  پارک کوه سنگی از آنجایی که کوه‌ها به شهر مشرف هستند، منظره شبانه شگفت‌انگیزی دارد. از این ارتفاع می توان بیشتر قسمت های شهر را دید. بر فراز کوه مقبره چند شهید وجود دارد. از این رو عده ای از خانواده ها برای دیدن آنها به آنجا می روند و برایشان دعا می کنند. برخی فقط پیاده روی را به عنوان ورزش انجام می دهند تا از پله ها بالا بروند و بعد از مدتی برگردند.

بازدیدهای آخر هفته مردم محلی از پارک کوه سنگی مشهد
بازدیدهای آخر هفته مردم محلی از پارک کوه سنگی مشهد

در داخل محوطه پارک کوه سنگی مغازه ها و فضایی برای بازی بچه ها وجود دارد. منطقه ای برای کالسکه سواری در دسترس است. این مکان پس از حرم مطهر امام رضا و شهربازی ملت، سومین گزینه پرطرفدار از نظر مقصد بازدیدکنندگان است. ترتیبی از جریان آب از بالای کوه وجود دارد تا به سمت زمین پایین بیاید. منظره طبیعی بسیار زیبایی ایجاد می کند.

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان به‌عنوان یکی از جالب‌ترین مکان های دیدنی مشهد، با زیر بنایی نزدیک به ۱۸۰۰۰ متر مربع در مجموعه فرهنگی تفریحی کوهسنگی واقع شده است. طراحان موزه بزرگ خراسان رضوی با الهام از نقشه و طرح بنای هارونیه و عمارت خورشید ساختمان موزه بزرگ خراسان رضوی را آغاز کردند. موزه بزرگ خراسان مشهد اولین موزه استاندارد کشور است که پس از انقلاب اسلامی در کشور احداث شده است. در موزه بزرگ خراسان میتوانید با فرهنگ و تمدن مردمان ایران بزرگ که از منطقه ماورا النهر شروع میشود، آشنا شوید و تمدن ایران بزرگ را بیشتر شناسایی کنید. کشورهایی که در ایران بزرگ جای داشته اند و در موزه بزرگ خراسان با فرهنگ آن ها بیشتر اشنا خواهید شد شامل تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و افغانستان میباشد. بر خلاف اغلب موزه های شهر که به بررسی فرهنگ غنی اسران حال حاضر میپردازد در این موزه میتوانید با تکه های جدا شده از ایران که هنوز هم خلق و خو و گاها زبان فارسی و ایرانی در آن ها میجوشد ملاقات کنید.

موزه بزرگ خراسان در پار کوهسنگی
موزه بزرگ خراسان در پار کوهسنگی

هر روز هفته از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است. برخی از تعطیلات سالانه اعم از روزهای «تاسوعا» و «عاشورا» ماه «محرم»، روز رحلت حضرت محمد (ص)، موزه تعطیل است.

قیمت بلیط برای افراد داخلی 5000 تومان و برای خارجی ها 50000 تومان است. ساختار فیزیکی این مجموعه در 12 طبقه طراحی شده است. نمای کلی بنا با توجه به کاخ خورشیدی کلات نادری طراحی شده است. از آنجایی که این موزه تاریخی است، آثار مختلفی از جمله سنگ، شیشه، خشت، گچ بری، نسخه خطی و غیره وجود دارد که نشان از شکوه و رونق خراسان در دوران باستان دارد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: مشهد
آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، میدان شریعتی، انتهای بلوار کوه سنگی، پارک کوه سنگی٫
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی