royal greenhouses in laekenگلخانه سلطنتی لایکن در بلژیک

شرح

در سال 1873، معمار آلفونس بالات، مجموعه ای از گلخانه ها را برای پادشاه لئوپولد دوم طراحی کرد که مکمل قلعه لاکن است که به سبک کلاسیک ساخته شده است. این مجموعه به شکل یک شهر شیشه‌ای است که در منظره‌ای مواج با آلاچیق‌های به یاد ماندنی، گنبدهای شیشه‌ای و طاق‌های وسیع است. گلخانه سلطنتی لایکن – «کاخ شیشه‌ای ایده‌آل» – الهام‌بخش معماری جدید بلژیکی بوده و تأثیر آن‌ها با هنر نو در سراسر جهان گسترش یافت.

مجموعه گیاهان امروزی در گلخانه سلطنتی لایکن بسیار ارزشمند است زیرا برخی از گیاهان متعلق به مجموعه‌های اصلی شاه لئوپولد دوم هنوز وجود دارند و مجموعه‌های فعلی هنوز به روح حاکم، در زمان کاشت مجموعه‌های اصلی احترام می‌گذارند. در نهایت، گلخانه های سلطنتی هنوز هم حاوی تعداد زیادی از گیاهان کمیاب و ارزشمند هستند. هر سال در بهار، گلخانه سلطنتی لایکن تقریباً سه هفته به روی عموم باز می شوند.

گلخانه سلطنتی لایکن - «کاخ شیشه‌ای ایده‌آل»
گلخانه سلطنتی لایکن – «کاخ شیشه‌ای ایده‌آل»

شما باید برنامه ریزی ویژه ای برای بازدید از این گلخانه های معروف در قسمت شمالی بروکسل داشته باشید زیرا آنها در باغ خصوصی خانواده سلطنتی بلژیک واقع شده اند. همانطور که گفته شد، بازدید از این شاهکار باورنکردنی طبیعت که دارای گونه‌های گیاهی و درختی متنوعی است، در تور بلژیک خود، قطعا ارزش وقت و تلاش شما را دارد. بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از جالب‌ترین حقایق درباره گلخانه سلطنتی لایکن در بلژیک بیندازیم، مجموعه‌ای وسیع از سازه‌های تاریخی که داستان‌های جالبی برای گفتن دارد.

گلخانه سلطنتی لایکن در حومه شمالی پایتخت بلژیک واقع شده اند

گلخانه سلطنتی لایکن، در حومه ای واقع شده است که بخشی از منطقه متروپولیتن بروکسل، پایتخت بلژیک است. آنها در حدود 5 کیلومتری (3 مایلی) شمال مرکز شهر بروکسل قرار دارند. این سازه عظیم قرن نوزدهمی، در پارک بزرگی به نام دامنه سلطنتی لایکن واقع شده است. این پارک به طور کامل در داخل جاده کمربندی بیرونی شهر قرار دارد. در غرب این پارک نیز می توانید طیف گسترده ای از نقاط دیدنی و جاذبه ها را بیابید. برخی از اینها عبارتند از Atomium، Royal Planetarium، Mini-Europe و استادیوم ملی بلژیک به نام استادیوم King Baudouin.

گلخانه سلطنتی لایکن در حومه شمالی پایتخت بلژیک واقع شده اند
باغ زمستانی یک سازه مدور است که توسط ستون دایره ای از ستون های دوریک حمایت می شود. قطر 57 متر (187 فوت) و ارتفاع 25 متر (82 فوت) ابعادی دارد که امکان کاشت نخل های وارداتی کنگو را فراهم می کند.

بخشی از پارک خصوصی یک کاخ سلطنتی 

The Royal Domain of Laeken یک پارک خصوصی است که متعلق به خانواده سلطنتی بلژیک است. این کاخ در ابتدا توسط فرمانداران هابسبورگ هلند، بین سال‌های 1782 و 1784 ساخته شد و در ابتدا به عنوان “کاخ شوننبرگ” نامیده می‌شد. در سال 1890 بخشی از آن در اثر آتش سوزی ویران شد اما مدت کوتاهی پس از آن به شکوه سابق خود بازسازی شد. گلخانه سلطنتی لایکن بخشی جدایی ناپذیر از این مجموعه کاخ شگفت انگیز در بروکسل است و بخشی از باغ خصوصی خانواده سلطنتی بلژیک است.

گلخانه سلطنتی لایکن در حومه شمالی پایتخت بلژیک واقع شده اند
باغ زمستانی یک سازه مدور است که توسط ستون دایره ای از ستون های دوریک حمایت می شود. قطر 57 متر (187 فوت) و ارتفاع 25 متر (82 فوت) ابعادی دارد که امکان کاشت نخل های وارداتی کنگو را فراهم می کند.

این گلخانه ها توسط پادشاه دوم بلژیک ساخته شد

دومین پادشاه بلژیک، پادشاه لئوپولد دوم بود، شخصیتی بحث برانگیز به دلیل فرارهای او در تنها مستعمره بلژیک، کنگو در آفریقا. او در سال 1851 از قصر کریستال، یک گلخانه بزرگ سابق در لندن بازدید کرده بود و می خواست ساختاری مشابه آن در کنار اقامتگاهش داشته باشد. پادشاه لئوپولد دوم یک شخصیت بسیار بحث برانگیز در تاریخ بلژیک است و انگیزه های او برای ساخت این مجموعه گلخانه ای تا حد زیادی این موضوع را تایید می کند. او نه تنها می خواست یک مجتمع گلخانه ای مجلل در کنار محل سکونت خود داشته باشد، بلکه بر قدرت استعماری خود نیز تأکید داشت.

کاخ کریستال در اصل در هاید پارک برای نمایشگاه بزرگ سال 1851 ساخته شد. پس از این رویداد به مکانی در قسمت جنوبی لندن منتقل شد و در نهایت در سال 1936 توسط آتش سوزی ویران شد. سبک گلخانه سلطنتی لایکن با صفحات چدنی و شیشه ای از گلخانه لندن الهام گرفته شده و توسط معمار بلژیکی آلفونس بالات (1818-1895) با همکاری خود پادشاه طراحی شده است. عشق او به گیاهان و شیوه زندگی مجلل منجر به ایجاد یکی از خیره کننده ترین گلخانه هایی شد که تا کنون ساخته شده است.

این گلخانه ها توسط پادشاه دوم بلژیک ساخته شد
باغ زمستانی و کلیسای آهنی، گلخانه سلطنتی لایکن را به یکی از جذاب‌ترین مجموعه‌های گلخانه‌ای در جهان تبدیل کرده است.

این صرفاً یک گلخانه نبود زیرا در نهایت به بخشی جدایی ناپذیر از کاخ تبدیل شد و به او اجازه داد تا از مهمانان در یک سالن ضیافت پذیرایی کند یا نمایشی را در تئاتری که در داخل یکی از سازه ها قرار داشت تماشا کند. ساخت مجموعه گلخانه ای در سال 1874 آغاز شد و تا سال 1893 تکمیل نشد. ساختمان نهایی که تکمیل شد، به اصطلاح “کلیسای آهنی” بود، یک ساختار گنبدی عظیم که قرار بود به کلیسای خصوصی کاخ سلطنتی تبدیل شود.

کاخ کریستال در لندن تنها گلخانه ای نبود که به عنوان منبع الهام برای ساخت گلخانه های سلطنتی در لایکن عمل کرد. گلخانه دیگری که از معمار آلفونس بالات الهام گرفت، خانه نخل در باغ کیو بود که در سال 1840 تکمیل شد. این اولین سازه چدنی در این مقیاس بود که ساخته شد و الهام بخش تعداد زیادی از گلخانه ها در اروپا و فراتر از آن بود.

گلخانه ها در طول دو هفته از سال قابل بازدید هستند

مجموعه گلخانه ای در لایکن از گلخانه های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سرد تشکیل شده است و صدها گونه مختلف از گونه های گیاهی را در خود جای داده است. با این حال، جاذبه های اصلی، معماری خود ساختمان ها هستند. افراد خوش شانسی که می توانند از این مجموعه تاریخی دیدن کنند، یا رهبران ایالت و خانواده هایشان هستند، یا گردشگرانی که می توانند طی دو هفته در سال که گلخانه ها به روی عموم باز است، به بروکسل بروند. این دوره در فروردین و اردیبهشت است، زمانی از سال که بیشتر گل های داخل گلخانه ها شکوفه می دهند. نکات برجسته این مجموعه گیاهان عجیب و غریبی است که از کنگو آورده شده اند و مجموعه درخت پرتقال که بسیاری از آنها صدها سال قدمت دارند.

گلخانه ها در طول دو هفته از سال قابل بازدید هستند
کلیسای آهنی، ساختمان نهایی که در سال 1893 تکمیل شد، همچنین به عنوان “گلخانه کلیسای ایده آل” شناخته می شود زیرا قرار بود به عنوان کلیسای سلطنتی خدمت کند. این بنا به سبک نئو بیزانسی طراحی شده است و گنبد آن توسط 20 ستون عظیم از گرانیت اسکاتلندی پشتیبانی می شود.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: بلژیک
شهر: بروکسل
آدرس: Av٫ du Parc Royal, ۱۰۲۰ Bruxelles, Belgium
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی