بلژیک

شرح

بلژیک یکی از کوچکترین کشورهای اروپایی است که با فرانسه، لوکزامبورگ، هلند و آلمان همسایه است. این کشور همچنین دارای خط ساحلی باریکی در امتداد دریای شمال است. بلژیک در درجه اول نزدیک به سطح دریا قرار دارد، اگرچه ارتفاع این کشور به 2277 فوت (694 متر) در نقطه ای معروف به Botrange که در داخل فلات آردن قرار دارد می رسد.

بلژیک علیرغم اینکه یکی از کوچکترین کشورهای اروپاست، چیزهای زیادی برای ارائه به مسافران دارد - قلعه های قرون وسطایی، معماری مدرن، صحنه مد مشهور جهانی و غذاهای عالی. بلژیک نیز نه یک، بلکه سه زبان رسمی دارد. خوشبختانه، بیش از نیمی از بلژیکی‌ها انگلیسی صحبت می‌کنند.

مردم و فرهنگ بلژیک

بلژیک یکی از پرجمعیت ترین کشورهای اروپاست و بیشتر مردم در مناطق شهری زندگی می کنند.

بلژیک بر اساس زبان به سه جامعه تقسیم می شود: در شمال فلاندی ها هستند که به زبان فلاندری (هلندی) صحبت می کنند، در جنوب والون ها هستند که فرانسوی صحبت می کنند و در شهر لیژ جمعیت کمی آلمانی زبان وجود دارد.

جوامع مختلف در بلژیک آداب و رسوم متفاوتی دارند. سلام معمولی فلاندری شامل یک دست دادن سریع است، در حالی که والون ها با یک بوسه سبک روی گونه سلام می کنند. والون ها نیز تمایل دارند شام خود را دیرتر از فلاندری ها بخورند. با این حال، صحبت کردن در حین جویدن آدامس یا در حالی که دستان خود را در جیب خود نگه داشته اید در بین جوامع بی ادبانه تلقی می شود.

هنر، موسیقی و معماری نقش مهمی در زندگی و تاریخ بلژیک دارند. کمیک استریپ بسیار مورد توجه قرار گرفته است، به طوری که "تن تن" و "اسمورف ها" هر دو در کشور تولید می شوند. ورزش در بلژیک نیز رایج است و فوتبال پربازدیدترین ورزش است.

وافل، مولز فریت (ماهیچه با سیب زمینی سرخ کرده سرو می شود) و شکلات سه تا از محبوب ترین غذاهای بلژیکی هستند.

طبیعت

در حالی که 2000 سال پیش بیشتر بلژیک توسط جنگل های برگریز پوشیده شده بود، فعالیت های انسانی باعث کاهش حیات گیاهی و جانوری در این منطقه شده است. امروزه رایج ترین درخت بلوط است و بیشتر حیوانات را می توان در آردن یافت که از ترکیبی از جنگل های برگریز و مخروطی تشکیل شده است. حیواناتی که معمولا در آردن یافت می شوند شامل گراز وحشی، گوزن، گربه وحشی و قرقاول هستند. در جاهای دیگر بلژیک، گونه‌های پرنده‌ای مانند ماسه‌پنجره‌ها و اسنایپ‌ها، همراه با مشک‌ها و همسترها را می‌توان یافت.

دولت و اقتصاد بلژیک 

یک سلطنت مشروطه، دولت در بلژیک توسط یک نخست وزیر هدایت می شود که توسط یک پادشاه منصوب می شود و توسط پارلمان تأیید می شود. همه شهروندان بالای 18 سال باید در انتخابات ملی که حداقل هر چهار سال یک بار برگزار می شود، رأی دهند و در میان تعدادی از احزاب تقسیم شده توسط فرانسوی و فلاندری رأی دهند.

بلژیک یکی از صنعتی ترین کشورهای اروپایی است که صنایعی از جمله فلز سازی، تولید مواد غذایی و ساخت و ساز دارد.

پایتخت آن، بروکسل، با مقر اتحادیه اروپا، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و سایر سازمان‌ها در این شهر، مرکز اقتصاد و دیپلماسی جهانی در نظر گرفته می‌شود.

تاریخ این کشور

بلژیک در سال 1830 استقلال خود را از هلند اعلام کرد. آلمان در اوایل جنگ جهانی اول بلژیک را اشغال کرد. پس از پنج سال، معاهده ورسای استقلال را به بلژیک بازگرداند. با این حال، آلمان یک بار دیگر منطقه را در طول جنگ جهانی دوم اشغال خواهد کرد. آلمان با کمک نیروهای آمریکایی و انگلیسی از بلژیک بیرون رانده شد.

در سال 1958، بلژیک با کشورهای همسایه هلند و لوکزامبورگ یک توافقنامه اقتصادی به نام اتحادیه اقتصادی بنلوکس برای ترویج تجارت آزاد در منطقه منعقد کرد. در سال 1993، قانون اساسی بلژیک برای به رسمیت شناختن رسمی سه منطقه اداری کشور فلاندر، والونیا و بروکسل بازنویسی شد.

جاذبه های دیدنی در بلژیک

از بروکسل دیدن کنید

بروکسل مرکز اداری اتحادیه اروپا و شهری عالی برای بازدید است. موزه رویا دس هنرهای زیبا را برای نقاشی‌هایش، میدان باشکوه بزرگ و تالار شهر تاریخی، نمونه‌های آبجو شگفت‌انگیز، و موارد دیگر را ببینید.

بخورید و بیاشامید

گرچه بلژیک کشور کوچکی است، اما در آستین خود چند آشپز بسیار معروف در اختیار دارد. فروشگاه‌های وافل، شکلات، و سیب زمینی‌ها در همه خیابان‌ها پراکنده است. آبجو در مقادیر انبوه تولید می شود (بیش از 1000 آبجوسازی در اینجا وجود دارد که معروف ترین آنها کافه دلیریوم در بروکسل است که با انتخاب بیش از 2000 آبجو در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شده است). غذاهای سالم را فراموش کنید، بلژیک مکانی برای افراط در غذاهای خوشمزه و نوشیدنی های دلچسب است. اگر می خواهید حتی عمیق تر غواصی کنید، یک تور غذایی داشته باشید. Discover Belgium دارای انواع تورهای غذایی مختلف است که در تمام شهرهای بزرگ در سراسر کشور ارائه می شود.

بروژ را تحسین کنید

بروژ شهری است که نباید از دست داد. این یکی از خیره کننده ترین نمونه های شهرهای قرون وسطایی باقی مانده در اروپا است. حتماً تالار شهر قرن چهاردهمی، برج بلفری، کلیسای جامع منجی مقدس، میدان‌های بازار و کانال‌های آن را ببینید. اگرچه توریستی است، اما یکی از بهترین شهرهای قرون وسطایی اروپا است و ارزش دیدن از نزدیک (حداقل برای یک روز) را دارد.

تور گنت

گنت اغلب در مقایسه با شهرهای دیگر کشور نادیده گرفته می شود، اما این شهر دانشگاهی جذاب است. برای بازدید از شهر در سرزنده‌ترین حالت خود، در ماه ژوئیه بیایید، زمانی که بزرگترین جشنواره فرهنگی در فضای باز در اروپا - معروف به «Gentse Feesten» - برگزار می‌شود که غذا، موسیقی و سرگرمی‌های خیابانی زنده را به رخ می‌کشد. فقط مطمئن شوید که محل اقامت خود را زودتر رزرو کنید!

میدان فلاندر را کاوش کنید

فلاندر در طول جنگ جهانی اول محل مرگ نیم میلیون نفر بود (بیش از 1 میلیون نفر در اینجا کشته، زخمی یا مفقود شدند). گورستان‌های نظامی متعدد و «یادبودهای گمشده» وجود دارد که به یاد کسانی از همه ملیت‌هایی که در جنگ کشته شده‌اند (سربازان از 50 کشور مختلف در طول جنگ در اینجا جنگیدند). همچنین محل اولین استفاده از گاز سمی در درگیری بزرگ در جبهه غرب بود. در موزه ی پرس، بازدیدکنندگان می توانند با واقعیت های خشن سربازی در سنگر آشنا شوند. بسته به اینکه کدام گزینه بلیط را انتخاب کنید، ورودی 10-13 یورو است.

قاره: اروپا
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی