Vernissageبازار ورنیساج ارمنستان

شرح

در سفر به کشورهای مختلف، همیشه می خواهید سوغاتی هایی بخرید که شما را به یاد لحظات شیرینی که در آنجا گذرانده اید می اندازد. آنها می توانند کوچک یا بزرگ، ارزان یا گران قیمت، دست ساز یا کارخانه ای باشند. ورنیساج جایی است که می توانید سوغاتی های منحصر به فردی را در ایروان پیدا کنید. در اینجا، می توانید برای دوستان، خانواده و چرا که نه، برای خودتان نیز هدیه بخرید. ورنیساج یکی از بهترین کارهایی است که می توان در ایروان و ارمنستان انجام داد. در واقع هیچ سفری به ارمنستان بدون بازدید از این بازار فوق العاده در فضای باز کامل نخواهد بود. این نه تنها بهترین مکان برای خرید سوغاتی های ارمنستان است، بلکه بهترین مکان برای تماشای مردم محلی و تماشای مردم برای ساعت ها در تور ارمنستان ست.

غیرممکن است فکر کنید که یک توریست از ارمنستان بازدید کند و بازار آزاد “ورنیساج” ایروان، مرکز خرید، بازار و مرکز کنجکاوی فرهنگی سراسری را پیدا نکند. “Vernissage” از کلمه فرانسوی به معنای نمایش خصوصی است که قبل از افتتاح یک نمایشگاه هنری برگزار می شود. با توجه به تعداد هنرمندان و صنعتگرانی که آثار خود را در اینجا به نمایش می گذارند، جای تعجب نیست که بازار این نام را یدک می کشد. از اواخر دهه 1970 وارد زبان ایروان شده است. در اصل این کلمه نشان دهنده افتتاح یک نمایشگاه موقت بود. با این حال، ثابت شده است که ورنیساج یکی از مهم ترین و ثابت ترین عناصر زندگی فرهنگی ایروان است. ورنیساج ایروان در دهه 1980 توسط هنرمندان ارمنی تأسیس شد که می خواستند ثمره کار خود را مستقیماً برای مردم بیاورند.

خرید سوغاتی از بازار ورنیساج ارمنستان
خرید سوغاتی از بازار ورنیساج ارمنستان

ورنیساج در کنار مجسمه ساریان در میدان فرانسوی قرار دارد، و هنر و صنایع دستی ورنیساج از ایستگاه مترو میدان جمهوری شروع شده و تا خیابان خنجیان ادامه دارد. در تعطیلات آخر هفته، چمن‌زارهای پارک ساریان زیر ردیف‌هایی از نقاشی‌ها ناپدید می‌شوند، در حالی که مردم در راهروهای بین آن‌ها پرسه می‌زنند و از خلاقیت‌های هنری باکیفیت قدردانی می‌کنند و می‌خرند.
ایروان هیچ کمبودی برای خرید سوغاتی و هدیه ندارد، اگر از هر ساکنی بپرسید که کجا می توانید سوغاتی ارمنستان بخرید، اولین پاسخ “ورنیساج” خواهد بود. دو روز برای دیدن همه چیز در آنجا به سختی کافی است.
هر شنبه و یکشنبه، از حدود ساعت 10 صبح شروع می شود و تا اوایل شب ادامه می یابد، ورنیساج خانه صدها هنرمند، صنعتگر، جواهرساز، سنگ تراش، خیاط، سفالگر است. مطمئناً، این خانه دوم برای تعدادی از افرادی است که در آنجا کار می کنند، زیرا آنها فقط به دنبال منافع مادی نیستند، بلکه از لذت های معنوی نیز لذت می برند.

مهم نیست که به دنبال چه چیزی هستید، از چرخ گوشت، کتاب، نقاشی، فنجان، جواهرات، فرش و موارد دیگر، اینجا جایی است که می‌توانید همه چیز بیایید. از قطعات بسیار مدرن گرفته تا کالاهای سنتی قدیمی ارمنی، هر چیزی که می توانستید رویای آن را داشته باشید در ورنیساج فروخته می شود. اگر عاشق خرید و چانه زدن هستید، اینجا را دوست خواهید داشت!

زمان تاسیس این نمایشگاه

در دهه 1980 توسط هنرمندان ارمنی راه اندازی شد که شروع به نمایش آثار هنری خود در میدان واقع در کنار اتحادیه هنرمندان ارمنستان (میدان چارلز آزناوور فعلی) کردند. عمدتاً دانشجویان هنر آثار خود را در پارک کوچکی در کنار بنای یادبود کومیتاس، درست روبروی کنسرواتوار ایروان به نمایش گذاشتند. اما پس از مدتی، ورنیساج به تدریج به بنای یادبود ساریان، درست روبروی خانه اپرا منتقل شد. پس از آن این نمایشگاه-بازار در نهایت بزرگ شد و به خیابان آرام و بوزند منتقل شد. از ایستگاه مترو میدان جمهوری شروع می شود و به مجسمه واردان مامیکنیان ختم می شود. نقاشان اما همچنان از پارک ساریان برای نمایش نقاشی ها و دیگر آثار خود استفاده می کنند.

قبلاً در دهه 1990 به یکی از مراکز اولیه نمایشگاه های هنری تبدیل شد. بسیاری از گردشگران از آثار هنری مختلف ارائه شده در آنجا بازدید و تحسین می کنند. محبوبیت آن نه تنها هنرمندان بیشتری را جذب کرد، بلکه بسیاری از تجار دیگر را نیز با اقلام مختلف برای فروش جذب کرد. جالب اینجاست که نه تنها هنرمندان در حال ارائه آثار هنری خود بودند، بلکه تجار نیز شروع به عرضه اقلام مختلف برای فروش کردند. در نتیجه، ورنیساج شامل محدوده بین خیابان نعلبندیان و خندجیان گسترش یافت.

زمان تاسیس این نمایشگاه
زمان تاسیس این نمایشگاه

بازار ورنیساج در ایروان کجا قرار دارد؟

ورنیساج پشت مترو میدان جمهوری در خیابان نعلبندیان واقع شده است. رسیدن به آنجا از خیابان های اصلی ایروان بسیار آسان است! و شما واقعاً نمی توانید آن را به دلیل اندازه بسیار زیاد آن از دست بدهید. ورنیساج از خیابان هانراپتویان تا خنجیان، بین خیابان های بوزند و آرام ادامه دارد. در میدان جمهوری و در نقاط مختلف شهر تابلوهای خیابانی وجود دارد که به آن اشاره می کنند. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، از یک محلی بپرسید تا با خوشحالی شما را در مسیر درست راهنمایی کنند. با این حال، از دست دادن آن بسیار سخت است.

آنچه در بازار ورنیساج ایروان پیدا خواهید کرد

اگر می خواهید سوغاتی های منحصر به فرد ارمنستان را به خانه بیاورید، این بهترین مکان برای تهیه آنها است. همچنین تماشای چیزهای عجیب و غریبی که در Vernissage می فروشند بسیار سرگرم کننده است. در ورنیساج ، همه چیز اعم از سرامیک، کالاهای چوبی حکاکی شده، خاچکارهای سنگی و کوچک، قطعات توری و سوزن دوزی، عروسک های دست ساز، نقاشی، جواهرات، فرش، کتاب، تی شرت و کلاه را خواهید یافت. بیشتر قطعات به صورت محلی ساخته شده اند که به منحصر به فرد بودن آنها می افزاید. در سال‌های اخیر، ورنیساج در تمام روزهای هفته باز بوده و دوشنبه، روز آرام‌تری است.

آنچه در بازار ورنیساج ایروان پیدا خواهید کرد
آنچه در بازار ورنیساج ایروان پیدا خواهید کرد

در واقع، در روزهای هفته، بیشتر غرفه‌ها باز نیستند. با این حال، آخر هفته ها و به خصوص یکشنبه ها، زمانی است که بازار واقعاً زنده می شود. از ساعت 10 صبح، بیشترین غرفه ها و فروشندگان را خواهید دید که در آنجا باز هستند. همچنین زمانی است که بیشترین خریداران را پیدا می‌کنید، بنابراین بسیار شلوغ می‌شود. همچنین در آن روزها مذاکره در مورد قیمت گذاری سخت تر است زیرا تقاضا بسیار بالاتر است.

بازار Vernissage از بهار تا پاییز باز است، اگر آب و هوا اجازه دهد. با این حال، از آنجایی که هوا در زمستان در ایروان کاملا معتدل است، برخی از غرفه ها در طول ماه های زمستان باز می مانند.

قبلاً گفته بودیم، اما ورنیساج یکی از مواردی است که در ایروان باید دید. شما به راحتی می توانید یک روز کامل را در میان غرفه ها قدم بزنید، به تمام قطعات مختلف نگاه کنید و با فروشندگان صحبت کنید. همچنین مکانی عالی برای تماشای مردم و بررسی زندگی روزمره در ایروان است. ما به شدت توصیه می کنیم که وقت بگذارید و Vernissage را (اگر می توانید بیش از یک بار) ببینید زیرا مطمئناً شما را خوشحال می کند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان
آدرس: ۱, ۳ Buzand St, Yerevan ۰۰۱۰, Armenia
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی