Zinat Al-Molk Historical Houseخانه زینت الملک شیراز

شرح

شیراز یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهرهای جهان است. این شهر دوست داشتنی و باستانی ، پایتخت کوروش کبیر پادشاه هخامنشی بوده است. پایتخت تشریفاتی جانشین او داریوش و پسرش خشایارشا نیز تخت جمشید بود. شیراز ،‌ شهر شعر و ادب پارسی و زادگاه شاعران بزرگ و اسطوره ای همچون حافظ و سعدی است. سفر به شیراز ، ‌دل انگیز و خوشایند است. این شهر زیبا سرشار از بناهای تاریخی زیبا، ‌درختان نارنج،‌ مردم مهمان نواز و تفریحات بسیار است که باعث می شوند اوقات به یاد ماندنی را در این شهر تاریخی استان فارس بگذرانید. شیراز خانه ها ،‌کاخ ها ، باغ ها و موزه های تاریخی زیادی دارد اما یکی از زیباترین وجذاب ترین خانه های این شهر بزرگ خانه زینت الملک است که بسیار دیدنی است و هنگام سفر به شیراز حتما باید از آن بازدید کنید.

خانه زینت الملک ،‌ یک خانه تاریخی و یک موزه ، درست جنب باغ زیبای نارنجستان قرار دارد. خانه زینت الملوک بنایی تاریخی مربوط به دوران قاجار و از املاک خاندان قوام از خانه های اعیانی شیراز است. در ادامه نگاهی دقیق تر به این خانه ی دوست داشتنی خواهیم داشت .

خانه زینت الملوک متعلق به بانو زینت الملوک دختر قوام الملک چهارم بود. زینت الملوک یکی از دختران حبیب الله قوام بود که به نیکی و مهربانی شهرت داشت و این خانه را علی محمد خان قوام الملک دوم در مدت زمان ۱۲سال برای او بنا کرد. این خانه یکی دیگر از جاذبه های شیراز است که از دوره قاجاریه به جای مانده و سبک و روش خاصی در معماری آن به چشم می خورد ،  بهترین چهره  این خانه را در بهار و اردیبهشت می توانید ببینید.

خانه زینت الملک
خانه زینت الملک

 این بنا درست در کنار نارنجستان، یکی دیگر از خانه های  این خانواده ، در کوچه بعدی قرار دارد و این دو خانه با یک مسیر زیرزمینی مخفی به هم متصل شده اند. خانه زینت الملوک محل استقرار اعضای زن خانواده بود. می گویند زینت الملوک زنی بسیار مهربان و دلسوز  و بخشنده و یاور فقرا بود. همچنین مراسم و جشن های مذهبی مختلفی را در خانه خود برگزار می کرد.

خانه زینت الملوک در میان تمامی جاذبه های فوق العاده ای که هرکدام در گوشه ای از شیراز واقع شده اند به دلیل داشتن فضایی آرام و هنر و معماری منحصر به فرد جایگاه ویژه ای در جذب گردشگر دارد.

خانه زینت الملوک در خیابان لطفعلی خان زند شیراز، در ضلع غربی بنای نارنجستان قوام،  در یک کوچه دورتر از خانه قوام قرار دارد. این دو خانه با راهروی زیرزمینی که در آن زمان گذرگاهی بین خانه دختر و پدرش بود به هم متصل می شوند.

خانه زینت الملوک ،‌ تنها خانه در شیراز است که در سه طرف ساختمان دارای زیرزمین است. این زیرزمین دارای آجرکاری های دیدنی است که اکنون به گالری تبدیل شده است  و در سال ۱۳۸۲ به موزه گنجینه های ایرانی تبدیل شد.

معماری خانه زینت الملوک

ورودی خانه با جزئیات و زیبایی تزئین شده است. بعد از گذر از ایوان ، راهرویی وجود دارد که از گوشه شمال شرقی به حیاط راه دارد. در حیاط دو باغ زیبا و یک حوض بزرگ و یک حوض کوچک وجود دارد. تزئینات خانه زینت الملوک  بسیار دیدنی و قابل توجه است.

در قسمت بالای بنا و سقف ها کاشی هایی را می بینید که هلالی شکل و در هفت رنگ مختلف قرار گرفته اند. تصاویر و نقوش نیز در بنا دیده می شود. مثلاً نقشه های خورشید، دو فرشته، دو شیر با شمشیر در دست و آیاتی از قرآن روی دیوارها وجود دارد.

معماری خانه زینت الملوک
معماری خانه زینت الملوک

 شما در خانه زینت الملوک می توانید لباس های سنتی عشایر قشقایی را اجاره کنید و با آنها عکسی خارق العاده  ای با منظره زیبا و دیدنی خانه بگیرید.

در سال ۱۲۸۹ در زمان سلطنت سلسله قاجار، علی محمد خان قوام الملک دوم شروع به ساخت این خانه زیبا کرد و سرانجام علی محمد خان قوام الملک سوم در سال ۱۳۰۱ ساخت و ساز این بنا را به پایان رساند. مانند بسیاری از خانه های تاریخی ایرانی دیگر وقتی از ورودی رد می‌شوید ،  قبل از ورود به حیاط، هشتی وجود دارد که یکی از ضرورت های معماری  سنتی ایرانی است. هشتی به ساکنان این امکان را می داد تا از آنچه در کوچه و شهر می گذرد آگاه شوند و همچنین زنان در حیاط احساس راحتی می کردند زیرا هیچ کس نمی توانست آنها را از درب ببیند .

پس از گذر از هشتی وارد حیاطی زیبا با دو باغ آینه کوچک و حوضی پر جنب و جوش می شوید که با گلدان هایی پر از گل تزئین شده است. اگر به نمای جلوی ساختمان دقت کنید، کاشی‌های هفت رنگ را می‌بینید که نقاشی‌های خورشید، دو زاویه و دو شیر روی آن‌هاست. دور تا دور حیاط ۲۰اتاق وجود دارد که همه به هم متصل هستند. زیباترین قسمت این بنا تالار آیینه است که در ضلع غربی  خانه زینت الملوک قرار دارد. در این سالن می توانید گچ بری های چشمگیرو نقاشی هایی به سبک اروپایی را ببینید.

موقعیت خانه زینت الملوک
موقعیت خانه زینت الملوک

موزه مشاهیر 

در سطح زیرزمینی خانه زینت الملوک موزه ای با مجسمه های مومی از شخصیت های معروف استان فارس وجود دارد. مجسمه های حافظ، سعدی، کوروش کبیر، آناهیتا (دختر کوروش)، لطف علی خان زند، ملاصدرا و حتی بانو زینت الملوک را می توانید در اندازه واقعی آنان  ببینید.

موقعیت خانه زینت الملوک

خانه زینت الملوک دقیقا در قلب شهر قرار دارد و این یعنی شما به سایر جاذبه های گردشگری شیراز نزدیک هستید. نارنجستان قوام تنها یک کوچه دورتر است و با کمتر از 5 دقیقه پیاده روی می توانید مسجد نصیرالملک (مسجد صورتی) را پیدا کنید. همچنین مسجد عتیق جامع شیراز، حرم مطهر شاهچراغ، موزه پارس، ارگ کریم خان، بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد وکیل و سرای مشیر در مجاورت شما قرار دارند.

غذا خوری و رستوران های نزدیک

، رستوران هوران نارنجستان، رستوران سنتی داش آکل، رستوران شرزه، رستوران سنتی وکیل و رستوران سنتی سرای مهر و … از جمله رستوران های اطراف هستند که می توانید در آن ها غذای ایرانی میل کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: شیراز
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی