باکو

Azerbaijan

شرح

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است. یکی از بزرگترین مراکز صنعتی، علمی و فرهنگی نه تنها کشور، بلکه در کل منطقه است. این بندر بزرگ در سواحل غربی دریای خزر، در قسمت جنوبی شبه جزیره آبشرون است.

شهری پر جنب و جوش و بسیار جالب است که زندگی در آن حتی در شب نیز متوقف نمی شود. طی ده سال گذشته، باکو تغییرات زیادی کرده است: ساختمان های چند طبقه جدید مراکز خرید، هتل ها و بانک ها به خوبی با ساختمان های قدیمی هماهنگ هستند. باکو به 11 منطقه اداری تقسیم شده است.

جمعیت، زبان، مذهب

باکو همیشه به عنوان یک شهر چند قومیتی مشهور بوده است. جمعیت پایتخت آذربایجان نشان دهنده ترکیب قومی این کشور است.

زبان رسمی آذربایجانی است، اما از نظر تاریخی زبان روسی رواج زیادی داشته است. در سال‌های اخیر، در نتیجه ادغام این کشور در جامعه بین‌الملل، افراد بیشتری به‌ویژه جوانان زبان انگلیسی را می‌دانند.

آذربایجان از نظر اعتقادات مذهبی کشور مسلمانی است و با توجه به اطلاعات اخیر جمعیت آذربایجان بیش از 9 میلیون نفر است، معتقدان سایر ادیان نیز در اینجا احساس راحتی و امنیت می کنند.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای باکو

باکو در ساحل غربی دریای خزر واقع شده است و مساحت آن تقریباً 2.2 هزار کیلومتر مربع است. بخش مرکزی شهر به طور سیستماتیک مانند آمفی تئاتر به سمت خلیج باکو پایین می رود. باکوی مدرن بسیار فراتر از مرکز تاریخی - شهر قدیمی (Icheri Sheher) امتداد دارد. ساختمان های جدید آن بر روی تپه های واقع در امتداد خلیج باکو ساخته شده است. در یک مرکز تجاری و در امتداد بزرگراه ها، ساخت و ساز متراکم است، اما در حومه شهر پراکنده تر است. اگرچه در سال های اخیر این تقسیم بندی مشروط است، اما به دلیل افزایش جمعیت، مناطق مسکونی و مناطق اطراف نیز به طور فعال ساخته می شوند.

آب و هوای باکو معتدل، با تابستان گرم و رطوبت کم و زمستان معتدل است. در ژانویه میانگین دمای سالانه +3.4 درجه سانتیگراد و در جولای +25.8 است. پاییز گرم است، بسیار گرمتر از بهار.

یادداشت های تاریخی باکو

باکو با توجه به قلمرو و تعداد جمعیت خود، یکی از بزرگترین شهرهای شرق محسوب می شود. در قرن دوازدهم باکو یکی از شهرهای بزرگ دولت شیروانشاهان، قرن شانزدهم - دولت صفویان، قرن هفدهم - امپراتوری عثمانی، قرن هجدهم - خانات باکو بود.

تاریخ باکو به قرن ها قبل برمی گردد و نام آن در منابع قرون وسطایی بیزانس، عربی، ایرانی و اروپایی یافت می شود، جایی که باکو به عنوان شهری ثروتمند در راه بزرگ ابریشم نشان داده شده است.

مردم از قدیم الایام در این قلمرو ساکن شده‌اند که در نهایت توسط سکونتگاه‌هایی مملو شده است که شهری آینده را ایجاد می‌کنند. دلیل این امر شرایط فیزیکی و جغرافیایی قلمرو، قرار گرفتن آن در مرکز تلاقی مسیرهای مهاجرت و تجارت از شمال به جنوب و از غرب به شرق (راه ابریشم)، شرایط اقلیمی و همچنین نفت است.

دیدنی های باکو

دولت، توجه زیادی به میراث فرهنگی دارد. با حکم رئیس جمهوری آذربایجان آقای الهام علی اف، تعدادی از تأسیسات تاریخی و سازه های منحصر به فرد و مناطق طبیعی به عنوان ذخایر تاریخی-معماری، قوم نگاری، تاریخی و فرهنگی دولتی اعلام شده است. کارهای مرمتی در تمام مناطق کشور به طور گسترده در حال انجام است تا امکانات فرهنگی، معابد تاریخی و معماری، برج ها، دیوارها، پل ها و کاروانسراها مرمت شود.
در مرکز باکو در مساحت 221 هزار متر مربع، قلعه باستانی "Icherisheher" - یک منطقه مسکونی قدیمی، رزرو تاریخی و معماری که در فهرست میراث جهانی یونسکو گنجانده شده است، قرار دارد. این موزه در فضای باز منحصر به فرد دارای بیش از 50 اثر تاریخی و معماری در دوره های مختلف است. از آثار باقی مانده می توان به کاخ شیروانشاه، برج دوشیزه، مناره سینیق گالا اشاره کرد.
 یکی از باشکوه ترین و اسرارآمیزترین بناهای تاریخی باکو برج دختر است که در مقابل بلوار پارک ملی قرار دارد. این بنا به قدری قدیمی است که هنوز در مورد تاریخ پایه اولیه بحث ها وجود دارد. برخی از محققین تولد برج دختر را به قرن ششم قبل از میلاد می دانند. داستانی زیبا از عشق غم انگیز را روایت می کند. این برج که کلمه "دوشیزه" نامیده می شود به معنای "تسخیر ناپذیر"، "نشکن" است. افسانه های زیادی در مورد منشأ برج وجود دارد، اما همه آنها با یک سر متحد شده اند - که یکی از دلایل آن است ( بیشتر به خاطر عشق ناگوار یا عشق ممنوع، دختر خود را از بالای برج به دریا انداخت. بیشتر گردشگران خارجی که از باکو دیدن می کنند، برای تماشای دریا، لزوماً به بالای این بنای باستانی می روند.
ارتفاع کل برج 29.7 متر، قطر - 16.5 متر است. ضخامت دیوارها در پایین 5 متر و در لایه بالایی - 4 متر. این برج از هشت مرحله تشکیل شده است، چاهی حفر شده برای آبخوان به عمق 21 متر وجود دارد.
در نزدیکی برج دختر، در مرکز ایچری شهر، بزرگترین بنای معماری آذربایجان - کاخ شیروانشاه وجود دارد که حدود ششصد سال پیش ساخته شد و در طول قرن پانزدهم تکمیل شد. این مجموعه کاملاً معماری متشکل از سازه های متعددی است که در ترکیب بندی و چیدمان در دنیا بی نظیر است. بازدیدکنندگان پایتخت بیشتر به معبد نمازگزاران - آتشگاه ("خانه آتش") که قدمت آن به قرن هفدهم می رسد و در آبادی سوراخانی قرار دارد، علاقه مند هستند. روی صخره ای ایستاده است، جایی که هزاران سال به دلیل گاز طبیعی زیرزمینی  می سوزند.
اکنون در نزدیکی روستای محمدلی می‌توانید خروجی گاز طبیعی را در پای صخره تماشا کنید. این مکان "یانار داغ" (کوه سوزان) نامیده می شود. در زمان های قدیم در آبشرون چنین مکان هایی وجود داشت.
یکی از باستانی‌ترین آثار تاریخی واقع در نزدیکی باکو، گوبوستان است که به خاطر نقاشی‌های صخره‌ای خود شهرت دارد. در سال 2007، چشم انداز فرهنگی هنر صخره ای گوبوستان در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار گرفت. در گوبوستان تاریخی قوم نگاری و رزرو هنری ایالت باکو، سنگ نگاره ها، اردوگاه ها، سکونتگاه ها، مقبره ها و غیره، در کوه های بویوکداش، کیچیکداش، جینگیرداغ، سونگارداغ سیه گایا - شاهدان عصر حجر و تاریخ باستانی مردم آذربایجان هستند.
در قلمرو بویوکداش می توانید بناهای تاریخی همه دوره ها از میان سنگی تا قرون وسطی را بیابید. یکی دیگر از مجموعه های تاریخی، حفاظتگاه تاریخی و قوم نگاری ایالت باکو در روستای گالا - آبشرون است. در اینجا مساجد باستانی، جاده های باستانی، آب انبارها، گورستان باستانی (قرن پانزدهم)، حمام ها و سکونتگاه های عصر مفرغ حفظ شده است. گالا - یک شهرک معمولی آبشرون است که گاهی اوقات "شهر قدیمی" آبشرون نامیده می شود. باکو نمادهای جدیدی دارد. اول، این برج های شعله ("برج آتش") است که به طور گسترده در سراسر جهان در طول پخش مسابقه آهنگ "یوروویژن" تکرار شده و از سه برج تشکیل شده است.
علاوه بر این، مجتمع کنسرت فوق مدرن کریستال هال که در آن مسابقه آهنگ "یوروویژن" در واقع برگزار شده است، در سراسر جهان شناخته شده است. در نهایت باید به مرکز معروف حیدر علی اف اشاره کرد - ساختاری پیچیده که شامل مرکز همایش، موزه، کتابخانه و پارکی به مساحت 9 هکتار است. این ساختمان توسط معمار زن معروف زاها حدید طراحی شده است، کانال دیسکاوری مجموعه فیلم "سازه های مگا" را تولید کرده است.
البته لیست دیدنی های پایتخت آذربایجان محدود نیست. در باکو، می توانید یکی از مرتفع ترین پرچم های جهان (ارتفاع میله پرچم - 162 متر)، واقع در میدان پرچم دولتی، فونیکولور که پس از تعمیر و بازسازی اساسی در سال 2012 مدرن شده است را ببینید. از بلوار معروف ساحلی دیدن کنید.
کشور: آذربایجان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی