دبی

Dubai

شرح

دبی بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر امارات متحده عربی است. این شهر در سواحل جنوب شرقی خلیج فارس قرار دارد و پایتخت امارت دبی، یکی از هفت امارت تشکیل دهنده این کشور است. این شهر در خط ساحلی شمالی امارت قرار دارد و در راس منطقه شهری دبی- شارجه- عجمان قرار دارد.

دبی به عنوان یک شهر جهانی و مرکز تجاری خاورمیانه ظهور کرد. همچنین یک مرکز اصلی حمل و نقل برای مسافران و بار است. در دهه 1960، اقتصاد دبی مبتنی بر درآمدهای حاصل از تجارت و تا حدی کمتر، امتیازات اکتشاف نفت بود، اما نفت تا سال 1966 کشف نشد. درآمد نفت ابتدا در سال 1969 به جریان افتاد. درآمد نفت دبی به تسریع توسعه اولیه منطقه کمک کرد. شهر، اما ذخایر آن محدود و سطح تولید پایین است: امروزه کمتر از 5 درصد درآمد امارت از نفت تامین می شود.

مدل کسب و کار به سبک غربی امارات، اقتصاد آن را با درآمدهای اصلی از گردشگری، هوانوردی، املاک و مستغلات و خدمات مالی به پیش می‌برد. این شهر به تازگی به عنوان بهترین مقصد برای مسافران مسلمان معرفی شده است. این شهر اخیراً از طریق بسیاری از پروژه های ساختمانی بزرگ و رویدادهای ورزشی توجه جهانی را به خود جلب کرده است. این شهر به خاطر آسمان خراش ها و ساختمان های بلندش، به ویژه بلندترین ساختمان جهان، برج خلیفه، تبدیل به نماد شده است. دبی به دلیل نقض حقوق بشر در مورد نیروی کار عمدتاً آسیای جنوبی و فیلیپینی شهر مورد انتقاد قرار گرفته است. بازار املاک دبی در سال‌های 2008-2009 و پس از بحران مالی 2007-2008 وخیم‌تر شد، اما اقتصاد امارات با پیش‌بینی مازاد بودجه در سال 2015 به رشد بازگشته است.

فرهنگ ساکنین دبی

فرهنگ امارات عمدتا حول محور دین اسلام و فرهنگ سنتی عرب می چرخد. تأثیر فرهنگ اسلامی و عربی بر معماری، موسیقی، پوشش، آشپزی و سبک زندگی آن نیز بسیار برجسته است. هر روز پنج بار مسلمانان از مناره های مساجد که در سراسر کشور پراکنده اند به نماز خوانده می شوند. از سال 2006، آخر هفته، روزهای جمعه-شنبه بوده است.

با توجه به رویکرد توریستی بسیاری از مردم دبی در بخش کارآفرینی و استاندارد بالای زندگی، فرهنگ دبی به تدریج به سمت یک فرهنگ تجمل، مجلل و تجملات با توجه زیاد به اسراف مربوط به اوقات فراغت تکامل یافته است. رویدادهای سرگرمی سالانه مانند جشنواره خرید دبی (DSF) و سوپرایز تابستانی دبی (DSS) بیش از 4 میلیون بازدید کننده را از سراسر منطقه جذب می کند و درآمدی بیش از 2.7 میلیارد دلار ایجاد می کند. تعطیلات مهم در دبی شامل عید فطر است که پایان ماه رمضان است و روز ملی (2 دسامبر) که نشان دهنده تشکیل امارات متحده عربی است.

انجمن جشنواره ها و رویدادهای بین المللی (IFEA)، انجمن تجارت رویدادهای پیشرو در جهان، دبی را به عنوان جشنواره جهانی و شهر رویداد IFEA در سال 2012 در رده شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر معرفی کرد. مراکز خرید بزرگ در شهر، مانند مرکز شهر دیره، مرکز شهر میردیف، برجمان، مرکز خرید امارات، دبی مال (بزرگترین مرکز خرید جهان) و مرکز خرید ابن بطوطه و همچنین بازار سنتی طلای دبی و بازارهای دیگر، خریداران این منطقه را به خود جذب می کنند. .
بهترین زمان برای بازدید
بهترین زمان برای سفر به دبی از نوامبر تا مارس است. از نظر آب و هوا، دبی واقعاً فقط دو فصل را تجربه می کند: گرم و گرمتر. در طول ماه های زمستان، شهر آسمان آبی و آب و هوای ساحلی را می بیند. با این حال، این فصل اوج توریستی نیز هست، بنابراین انتظار جمعیت فراوان در ساحل جمیرا را داشته باشید.

جشنواره ها

در طول سال چندین جشنواره در دبی برگزار می شود. این جشنواره ها توسط مقامات دبی برای جذب گردشگران و بازدیدکنندگان برگزار می شود. این جشنواره ها دبی را به یکی از سرزنده ترین شهرهای جهان تبدیل می کند. در اینجا لیستی از برخی از جشنواره های مهم دبی آورده شده است.

ماراتن دبی

ماراتن دبی یک جشنواره کمک مالی خیریه است که هر ساله برگزار می شود. برای شرکت در این مسابقه باید هزینه کمی پرداخت کرد. شرکت کنندگان همچنین می توانند شانس برنده شدن جایزه نقدی سنگین در برنده شدن در این مسابقه را داشته باشند. در طول این رویداد سه نوع مسابقه برگزار می شود تا افراد در هر سنی بتوانند از آن لذت ببرند. اینها عبارتند از "دوی سرگرم کننده"، "دوی 15" و یک مسابقه مسافت طولانی برای افرادی که 18 سال یا بیشتر سن دارند.

جشنواره خرید دبی

این جشنواره در ماه ژانویه برگزار می شود و برای کسانی که عاشق چانه زدن برای خرید هستند بهترین در نظر گرفته می شود. این جشنواره به مدت یک ماه ادامه دارد. تخمین زده می شود که سالانه بیش از دو میلیون نفر در ماه ژانویه برای لذت بردن از این جشنواره به دبی می روند. این نه تنها یک جشنواره خرید است، بلکه شامل کنسرت، نمایش آتش بازی و سایر فعالیت های سرگرم کننده نیز می شود.

جشنواره صحرا

کلاسیک صحرای دبی یک رویداد گلف است. تعداد زیادی از سوینگرزهای مشهور جهان برای دریافت جایزه جذاب به اینجا می آیند تا گلف بازی کنند. این رویداد در باشگاه گلف امارات برگزار می شود و هر ساله گردشگران زیادی از آن لذت می برند.

جشنواره بین المللی جاز 

این نیز یک جشنواره سالانه است و در شهر رسانه ای دبی برگزار می شود. خوانندگان و مجریان سرشناس در این جشنواره در اینجا اجرا می کنند.

نمایشگاه هنر دبی

این جشنواره از سال 2007 برگزار می شود. این نمایشگاه هنری که در مدینه جمیرا برگزار می شود، آثار بهترین هنرمندان جهان را جمع آوری می کند و آنها را تشویق می کند تا استعداد خود را نشان دهند.

صخره صحرا

این یک رویداد موسیقی است که به مدت دو روز در ماه مارس برگزار می شود. هنرمندانی مانند The Prodigy، Iron Maiden و Megadeth در اینجا اجرا می کنند. این جشنواره مخصوصاً مورد علاقه گردشگرانی است که دوست دارند از رویدادهای موسیقی لذت ببرند.

سری جهانی امارات - جام جهانی دبی

این یک رویداد اسب دوانی است که در آن می توانید بهترین اسب ها و مربیان جهان را پیدا کنید. این رویداد در میدان مسابقه ناد الشبا برگزار می شود. این میدان فوق‌العاده امکاناتی در سطح جهانی به همراه یک مسیر فوق‌العاده برای بازدیدکنندگان مسابقه فراهم می‌کند.

جشنواره طعم

این جشنواره برای دوستداران غذا است. این جشنواره در مدینه جمیرا برگزار می شود و به مدت یک هفته ادامه دارد. در طول این رویداد، سرآشپزهای برتر دنیا به اینجا می آیند و غذاهای خوش طعمی را تهیه می کنند. آنها همچنین نکاتی را برای آشپزی عالی و همچنین ارائه غذا به شیوه ای خوب به اشتراک می گذارند.

سورپرایزهای تابستانی 

سورپرایز تابستانی دبی در واقع همتای تابستانی جشنواره خرید دبی است. این جشنواره به مدت 10 هفته ادامه دارد و در طی آن رویدادهای سرگرمی زیادی در مراکز خرید دبی برگزار می شود. هدف از این رویدادهای رنگارنگ، جذب بازدیدکنندگان به این مراکز خرید است.

نمایشگاه نساجی Motexha

این یک نمایشگاه تجاری سالانه است که هم خریداران و هم غرفه داران را از سراسر این منطقه جذب می کند. نمایشگاه اصلی با 500 غرفه دار در مرکز نمایشگاه بین المللی دبی واقع شده است. این نمایشگاه همه جنبه های پوشاک و پارچه را پوشش می دهد.

چالش کویر امارات

این یک راهپیمایی است که به مدت پنج روز ادامه دارد. این رویداد به ویژه مورد انتظار طرفداران دوچرخه و اتومبیل های سریع است.

جشنواره بین المللی فیلم

جشنواره بین المللی فیلم دبی در سال 2004 راه اندازی شد. این جشنواره برای ترویج رشد فیلم سازی در منطقه عربی برگزار می شود.

جشنواره روز ملی

این روز با تدارکات و فعالیت های ویژه ای جشن گرفته می شود، زیرا این روز به یاد استقلال امارات از بریتانیا است. در طول جشن های روز ملی، بناهای تاریخی برای عموم باز می شود و رویدادهای ویژه نیز برگزار می شود.

جمعیت: ۳٫۳۳۱ میلیون
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی