چک

شرح

جمهوری چک به دلیل قرار گرفتن در چهارراه فرهنگ های مختلف در قلب اروپا، دارای نقاط دیدنی فرهنگی و تاریخی بی شماری است. چک کشوری با اهمیت تاریخی و فرهنگی است، کشوری که آثار تاریخی و کل شهرهایش در فهرست میراث جهانی قرار گرفته اند. البته، هنگام بحث گردشگری در جمهوری چک، نمی توان از مقصد توریستی پرطرفدار پراگ چشم پوشی کرد. این شهر به طور کلی یکی از زیباترین پایتخت های جهان با یک مرکز تاریخی به خوبی حفظ شده در نظر گرفته می شود.

بسیاری از شهرها و بناهای تاریخی دیگر در جمهوری چک به خوبی حفظ شده اند و در فهرست یونسکو به عنوان نشانه های فرهنگی جهانی ثبت شده اند. برخی از شهرها به دلیل وجود چشمه های آب معدنی درمانی در آنجا به عنوان دارایی های درخشان جمهوری چک نیز شناخته می شوند. اسپاهایی مانند کارلووی واری (کارلسباد) و ماریانسکه لزن (مارین‌باد) سال‌ها پیش شهرت بین‌المللی خود را به دست آوردند. Jachymov، یکی دیگر از شهرهای حومه شهر، به دلیل چشمه های رادیواکتیو کمیاب خود، معروف است. ترزین نیز اغلب توسط گردشگران کاوش می شود. ترزین یک شهر قلعه ای از اواخر قرن هجدهم بود که در طول جنگ توسط نازی ها به یک محله یهودی نشین یهودی تبدیل شد.

پراگ، پایتخت چک

در سال 1992 مرکز تاریخی پراگ با مساحت 866 هکتار در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی جهانی یونسکو ثبت شد. پراگ همیشه نقش مهمی در تاریخ ملت، کشور و کل اروپا داشته است. او شهرت یکی از زیباترین شهرهای جهان را گرامی داشته است و شخصیت های برجسته ای از او قدردانی کرده اند.

موقعیت مکانی

جمهوری چک، کشوری محصور در خشکی است که در مرکز منطقه معتدل نیمکره شمالی در قسمت مرکزی اروپا قرار دارد و قلمرو سرزمین های تاریخی بوهمیا، موراویا و بخشی از سیلسیا را در بر می گیرد. مرزهای ایالتی با لهستان (761.8 کیلومتر)، آلمان (810.3 کیلومتر)، اتریش (466.3 کیلومتر) و اسلواکی (251.8 کیلومتر) هم مرز است.

جمهوری چک از نقطه نظر فیزیکی-جغرافیایی بر روی شکاف دو سیستم کوهستانی توده بوهمی و کارپات غربی واقع شده است. حوضه های اصلی اروپایی که حوضه های رودخانه های شمال، بالتیک و دریای سیاه را تقسیم می کنند از قلمرو جمهوری چک عبور می کنند.

تاریخ جمهوری چک

اولین شواهد تاریخی از اقوام ساکن در حوزه چک در آغاز قرن چهارم قبل از میلاد. قبایل سلتیک Boii بودند که بر اساس آنها این قلمرو نام خود را Boiohaemum (خانه Boii) به لاتین Bohemia به دست آورد. در آغاز قرن، سلت ها توسط قبایل ژرمنی رانده شدند. از قرن ششم قبایل مختلف اسلاو در اینجا ساکن شدند که در قرن هفتم در برابر گسترش آوار (به اصطلاح قلمرو سامو) به نیروهای خود پیوستند. پس از سال 820 اولین ایالت اثبات شده، امپراتوری موروی بزرگ، که با گرویدن به مسیحیت در منطقه مرتبط است، در قلمرو جمهوری کنونی تأسیس شد. به دنبال افول آن در آغاز قرن دهم، تکیه گاه مردمی که دولت ایجاد کردند به غرب به بوهم رفتند.

سلسله Premyslide سرانجام موفق شد ایالت را متحد کند. مرزهای کشورهای اصلی تاریخی (بوهمیا و موراویا) اساساً از قرون وسطی تغییر نکرده است ، سایر سرزمین های دولت چک همیشه فقط به طور موقت وجود داشته است.

از سال 1526 سرزمین تاج چک بخشی از سلطنت هابسبورگ را تشکیل می داد. اما در همه حال تلاش هایی برای حفظ استقلال وجود داشت.

پس از فروپاشی سلطنت، سرزمین های تاریخی چک با بخش هایی از پادشاهی مجارستان (اسلواکی و روتنی کارپات) متحد شد تا چکسلواکی را به عنوان یکی از ایالات پس از امپراتوری اتریش-مجارستان تشکیل دهد.

در سال 1938 آلمان همسایه خود را به عنوان بخشی از قلمرو جمهوری (سرزمین سودتن) ادعا کرد. از مارس 1939، بقیه سرزمین های چک توسط آلمان ها (حفاظت بوهمیا و موراویا) اشغال شد، در حالی که اسلواکی یک کشور مستقل اعلام شد.

در سال 1945 چکسلواکی وضعیت خود را بازیافت (بدون روتنی کارپات) و به طور همزمان اقلیت سه میلیونی آلمانی به اجبار منتقل شد. پس از کودتای 1948، حزب کمونیست حکومت را به دست گرفت و یک رژیم توتالیتر در کشور ایجاد کرد. دهه شصت شاهد تحولاتی بود که منجر به کاهش جزئی حکومت توتالیتر شد، اما در اوت 1968 با مداخله نظامی اتحاد جماهیر شوروی و کشورهای عضو پیمان ورشو کوتاه شد.

سقوط رژیم کمونیستی در نوامبر 1989 تجدید یک دموکراسی کثرت‌گرا را تسهیل کرد. در سال‌های بعد، واحدهای اشغالگر شوروی خارج شدند (1990-1991) و اصلاحات زیادی در داخل دولت به اجرا درآمد. در آغاز دهه نود، رهبران هر دو جمهوری فدرال وارد گفتگوی متقابل شدند که نتیجه آن توافق برای تقسیم دولت مشترک به دو ایالت مستقل بود. جمهوری چک در 1 ژانویه 1993 پس از تقسیم جمهوری فدرال چک و اسلواکی (CSFR) به وجود آمد. جمهوری چک (1999) به ناتو پیوست و در 1 می 2004 به عضویت کامل اتحادیه اروپا درآمد.

معماری

این کشور به دلیل موقعیتی که در قلب اروپا دارد در طول تاریخ خود با تأثیرات فرهنگی و سبک های مختلف معماری مواجه شده است. از آنجایی که کشور در طول جنگ جهانی دوم آسیب کمی دید و به دلیل پروژه‌های توسعه مجدد تخریب نشد، میراث فرهنگی غنی حفظ شده است. در جمهوری چک در مجموع 12 میراث ثبت شده توسط سازمان بین المللی یونسکو به رسمیت شناخته شده است: پراگ - مرکز تاریخی، Cesky Krumlov - مرکز تاریخی، Telc - مرکز تاریخی، Zdar nad Sazavou - کلیسای زیارتی سنت جان. Nepomucky در Zelena Hora، Kutna Hora - مرکز تاریخی، Lednice - محوطه Lednicko-Valticky، Holasovice - رزرو دهکده، Kromeriz - باغ ها و قصر، Litomysl - کاخ و محوطه آن، Olomouc - ستون تثلیث مقدس، برنو - ویلا توگندات، تربیک - محله یهودیان و کلیسای سنت پروکوپوس.

ثروت طبیعی

ثروت طبیعی در جمهوری چک در بسیاری از مناطق که به طور رسمی ذخیره‌گاه طبیعی اعلام شده‌اند محافظت می‌شود. در قلمرو جمهوری چک چهار پارک ملی (کرکونوسه، سوماوا، پودیجی و چک سوئیس) وجود دارد که برای تضمین حفاظت از آنها تحت سخت‌ترین قوانین هستند.

در قلمرو جمهوری چک چشمه های آب معدنی طبیعی سرد و گرم متعددی وجود دارد که برای درمان های درمانی و نقاهت در مناطقی که آبگرم نیز وجود دارد استفاده می شود. بسیاری از این منابع برای تولید آب معدنی نیز کاربرد دارند.

صنعت و کشاورزی جمهوری چک

جمهوری چک دارای یک سنت دیرینه در تولید صنعتی است. ترکیب صنایع آن در حال بازسازی است تا معمولاً با یک اقتصاد بازار کوچک اما بالغ مطابقت داشته باشد. در سال های اخیر سهم تولید مواد غذایی افزایش یافته است، در حالی که در بخش مهندسی کاهش یافته است، که با این حال همچنان مهمترین شاخه صنعتی در جمهوری چک است. توسعه یافته ترین زمینه در تولید کالاهای مصرفی، شاخه های سنتی تولید منسوجات و پوشاک، کفش، چینی، سرامیک و جواهرات لباس است.

مهمترین زمینه در تولید مواد غذایی، صنایع فرآوری آرد، شکر، گوشت و آبجو است. در پرورش ماهیان آب شیرین سنت متداول زیادی وجود دارد و در این رابطه پرورش ماهی در دریاچه های دست ساز متعدد به خوبی توسعه یافته است. رازک یک کالای مهم صادراتی در این کشور است.

 

قاره: اروپا
زبان رسمی: چکی
جمعیت: ۱۰,۵۱۶,۷۰۷
واحد پول: کرونای چک
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی