سریلانکا

بعضی از اطلاعات مهم درباره سریلانکا

  • قاره: آسیا
  • پایتخت: پایتخت سری جایاواردنپورا کوته
  • واحد پول: روپیه
  • زبان رسمی: سینهالی / تامیل
  • شهرهای بزرگ: کندی ، ترینکومالی ، کلمبو

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

درباره سریلانکا

عفت عمومی ، متانت ، قناعت وآرامش واحساساتی بودن از خصلت این مردم است .

کشور سریلانکا جزیره ای با مساحت 65610 کیلومتر مربع در جنوب شرقی کشور هند است واز بزرگترین جزیره های اقیانوس هند به شمار می رود .واژه سریلانکا در زبان سانسکریت به معنای (جزیره با شکوه ) است و دریانوردان این کشور را سیلان و اعراب آن را سراندیپ می نامیدند سریلانکا به سبب نزدیکی به خط استوا دارای آب وهوای نسبتا گرم ، مرطوب وپر باران است.

اختلاف فصول ندارد یعنی درجه حرارت تقریبا در تمام طول سال یکسان است (28تا 32 درجه ) جمعیت این کشور در حال حاضر 21 میلیون نفر است ،کشور سریلانکا دارای 9 استان و 25 شهر بزرگ است .وپایتخت آن شهر کلمبو دارای 5/2 میلیون نفر جمعیت است تاریخ روشن سریلانکا به حدود 26 قرن پیش باز می گردد . در آن زمان سینهالیهایی که از طوایف هند شمالی بودند ،بومیان این جزیره را مغلوب وخود حکومت جدیدی تاسیس کردند ، در قرن 12 میلادی قوم تامیل از جنوب هند به شمال سریلانکا آمدند و پس از در گیری با سینهالیها ،آنان را به سمت جنوب راندند وخود حکومتی در شمال ایجاد کردند. از آن زمان 8 قرن کشمکش میان این دو تیره آغاز بطول كشيد .

چگونگی ورود اسلام به سریلانکا را باید در حقیقت بخشی از حرکت ،نفوذ وگسترش اسلام در جنوب شبه قاره هند دانست ودر این میان ایرانیان نقش تجاری بسیار مهمی داشتند ،البته مسلمانان هند نیز در ترویج اسلام در سریلانکا موٍثر بودند . در حال حاضر 1500 مسجد وبیش از 100 مکتب خانه قرآنی وحدود 200 مدرسه دینی در این کشور قرار دارد ،مساجد بزرگ را هیئت امنا ء و بیشتر مساجد را هیات وقف اداره می کند که نوعی اداره دولتی است.

شهر های سریلانکا