سریلانکا

شرح

سریلانکا کشوری جزیره ای است که در سواحل جنوبی هند واقع شده است. سریلانکا توسط اقیانوس هند، خلیج مانار، تنگه پالک احاطه شده است و در مجاورت هند و مالدیو قرار دارد. جغرافیای سریلانکا شامل دشت های ساحلی در شمال و تپه ها و کوه ها در مرکز است که می توانید در تور سریلانکا، از زیبایی های طبیعی آن لذت ببرید. نظام حکومتی آن جمهوری است.

سریلانکا، سیلان سابق، کشور جزیره‌ای واقع در اقیانوس هند و توسط تنگه پالک از شبه جزیره هند جدا شده است. بین عرض جغرافیایی 5 درجه و 55 دقیقه و 9 درجه و 51 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 79 درجه و 41 دقیقه و 81 درجه و 53 دقیقه شرقی واقع شده است و حداکثر طول آن 268 مایل (432 کیلومتر) و حداکثر عرض 139 مایل (224 کیلومتر) است.
نزدیکی به شبه قاره هند تعامل فرهنگی نزدیک بین سریلانکا و هند را از دوران باستان تسهیل کرده است. سریلانکا در تقاطع مسیرهای دریایی که از اقیانوس هند عبور می کند، در معرض تأثیرات فرهنگی سایر تمدن های آسیایی نیز قرار گرفته است. جغرافی دانان یونان باستان، آن را تاپروبانه می نامیدند. اعراب از آن به عنوان سرندیب یاد می کردند. بعدها نقشه‌سازان اروپایی آن را سیلان نامیدند، نامی که هنوز گهگاه برای مقاصد تجاری استفاده می‌شود. در سال 1972 رسماً به سریلانکا تبدیل شد.
تمدن متمایز سریلانکا، با ریشه هایی که به قرن ششم قبل از میلاد بازمی گردد، با دو عامل مشخص می شود: حفظ بودیسم تراوادا (مکتب ارتدوکس بودیسم که سنت های ادبی خود را به زبان پالی دارد) و توسعه بیش از حد. این تمدن با تأثیرات هندوئیسم و اسلام غنی تر شد.

تاریخ سریلانکا

سینهالی ها در اواخر قرن ششم قبل از میلاد، احتمالاً از شمال هند به سریلانکا وارد شدند. بودیسم تقریباً در اواسط قرن سوم قبل از میلاد معرفی شد و تمدن بزرگی در شهرهای Anuradhapura (پادشاهی از حدود 200 قبل از میلاد تا حدود 1000 پس از میلاد) و Polonnaruwa (از حدود 1070 تا 1200) توسعه یافت.

در قرن چهاردهم، یک سلسله هندی جنوبی قدرت را در شمال به دست گرفت و یک پادشاهی تامیل را تأسیس کرد. این جزیره که در قرن شانزدهم توسط پرتغالی ها و در قرن هفدهم توسط هلندی ها اشغال شد، در سال 1796 به بریتانیا واگذار شد، در سال 1802 مستعمره تاج و تخت شد و تا سال 1815 تحت سلطه بریتانیا متحد شد.

به عنوان سیلان، در سال 1948 مستقل شد. نام آن در سال 1972 به سریلانکا تغییر کرد. تنش‌ها بین اکثریت سینهالی و جدایی‌طلبان تامیل در سال 1983 به جنگ تبدیل شد. ده‌ها هزار نفر در یک درگیری قومی که همچنان در حال تشدید است، کشته شده‌اند. پس از دو دهه جنگ، دولت و ببرهای آزادی بخش تامیل ایلام (LTTE) در فوریه 2002 با میانجیگری نروژ در مذاکرات صلح، آتش بس را رسمی کردند. خشونت بین LTTE و نیروهای دولتی در سال 2006 تشدید شد، اما هیچ یک از طرفین رسما از آتش بس خارج نشدند.

در می 2009 نیروهای دولتی LTTE را شکست دادند. از زمان پایان جنگ، دولت برنامه بلندپروازانه ای از پروژه های توسعه اقتصادی را به اجرا گذاشته است که بسیاری از آنها از طریق وام های دولت چین تامین می شود.

سریلانکا بیش از دو هزار سال سابقه مستمر سکونت انسان را داشته است و تمدن آن عمدتاً توسط شبه قاره هند شکل گرفته است. دو گروه قومی اصلی جزیره، سینهالی ها و تامیل ها، و دو مذهب غالب آن، بودیسم و هندوئیسم، از هند به جزیره راه یافتند. نفوذ هند در زمینه های مختلفی مانند هنر، معماری، ادبیات، موسیقی، پزشکی، و نجوم قابل مشاهده است.

سریلانکا علیرغم وابستگی آشکارش با هند، با این وجود در طول اعصار، هویت منحصر به فردی پیدا کرد که در نهایت آن را از همسایه خود متمایز کرد. ویژگی‌های فرهنگی که از هند به ارمغان می‌آید لزوماً در سریلانکا تحت رشد و تغییر مستقل قرار گرفتند، که تا حدی به دلیل جدایی فیزیکی جزیره از شبه قاره است. به عنوان مثال، بودیسم تقریباً از هند ناپدید شد، اما در سریلانکا، به ویژه در میان سینهالی ها، به شکوفایی خود ادامه داد. علاوه بر این، زبان سینهالی، که از گویش‌های هندوآریایی از سرزمین اصلی رشد کرد، در نهایت تنها در سریلانکا بومی شد و سنت ادبی خود را توسعه داد.

همچنین برای توسعه فرهنگی سریلانکا، موقعیت آن به عنوان پیوند راه های تجاری مهم دریایی بین اروپا، خاورمیانه و آسیا اهمیت دارد. مدت‌ها قبل از کشف مسیر اقیانوسی اروپا به هند در قرن پانزدهم، سریلانکا برای ملوانان یونانی، رومی، ایرانی، ارمنی، عرب، مالایی و چینی شناخته شده بود. اما با آمدن اروپایی ها، اهمیت استراتژیک سریلانکا افزایش یافت و قدرت های دریایی غربی برای کنترل سواحل آن جنگیدند. هم سریلانکا و هم هند تحت نفوذ اروپا و حکومت استعماری قرار گرفتند. این تجربه مشترک باعث شد پیوندهای دیرینه بین دو کشور محکم شود و با دستیابی به استقلال در اواسط قرن بیستم، نهادها و ایدئولوژی های اجتماعی سریلانکا و هند به شدت با یکدیگر طنین انداز شدند.

آب و هوا و اقلیم

موقعیت گرمسیری سریلانکا دمای دائمی بالا را تضمین می کند و میانگین ماهانه آن بین ۷۲ درجه فارنهایت (۲۲ درجه سانتی گراد) و ۹۲ درجه فارنهایت (۳۳ درجه سانتی گراد) در مناطق پست است. در ارتفاعات مرکزی، ارتفاعات بالاتر، دمای کمتری را به خود اختصاص می دهند، با میانگین ماهانه بین 44 درجه فارنهایت (7 درجه سانتیگراد) و 71 درجه فارنهایت (21.6 درجه سانتیگراد).

بارندگی عامل بارز تغییرات فصلی و روزانه آب و هوای سریلانکا است. اکثر مناطق کشور میانگین بارندگی سالانه بیش از 50 اینچ (1270 میلی متر) را دریافت می کنند. با این حال، تفاوت‌های منطقه‌ای در میزان باران، فصلی بودن آن، و متغیر بودن و اثربخشی آن، اساس تمایز در سریلانکا بین منطقه مرطوب و خشک است. در منطقه سابق که ربع جنوب غربی جزیره (از جمله ارتفاعات) را پوشش می دهد، بارندگی شدید است (متوسط سالانه از 98 اینچ در امتداد ساحل تا بیش از 150 اینچ در ارتفاعات) و به صورت فصلی به خوبی توزیع می شود (اگرچه بیشتر است). بخشی از باران از موسمی جنوب غربی از ماه می تا سپتامبر می آید). بارندگی هر سال نسبتاً کمی از میانگین سالانه انحراف دارد و به اندازه کافی برای حفظ رطوبت خاک و زهکشی سطحی در طول سال مؤثر است. در بقیه جزیره - منطقه خشک - مجموع بارندگی سالانه بین 30 تا 70 اینچ در نواحی مختلف است (بسیاری از آن در طول فصل موسمی شمال شرقی از نوامبر تا ژانویه دریافت می شود). خشکسالی هایی که بیش از سه ماه ادامه داشته باشد رایج است.

زبان و مذهب

در میان اقوام اصلی، زبان و مذهب تعیین کننده هویت است. در حالی که زبان مادری سینهالی ها سینهالی است - یک زبان هندوآریایی - تامیل ها به زبان دراویدی تامیل صحبت می کنند. باز هم، در حالی که بیش از 90 درصد از مردم سینهالی بودایی هستند، تامیل های سریلانکا و هند عمدتاً هندو هستند. مسلمانان - معمولا تامیلی صحبت می کنند. مسیحیت پیروان خود (حدود 7 درصد از جمعیت) را از میان جوامع سینهالی، تامیل و بورگر جذب می کند.

بودیسم (70٪ از جمعیت؛ 90٪ از سینهالی ها) هندو (15٪ از جمعیت؛ 80٪ تامیل ها) و پس از آن اسلام (8٪) و کاتولیک (7٪ مشترک بین گروه های سینهالی و تامیل) غالب است.

قاره: آسیا
زبان رسمی: سینهالی
جمعیت: ۲۲٫۱۶ میلیون
واحد پول: روپیه سریلانکا
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی