شهرهای تاریخی آنتالیا

هرکسی که به دنبال کشف شهرهای تاریخی آنتالیا ، با طیف وسیعی از سازه های باستانی و بناهای دیدنی قدیمی آن است، با سفر به شهرهای قدیمی و باستانی الیمپوس، فازلیس، پرگه، آسپندوس گرفته تا معبد آپولو در ساید، مکان‌های چشمگیر زیادی برای کاوش خواهد یافت.

ما همیشه می گوییم کیفیت، نه کمیت، و با آنتالیا، تنوع ساختمان ها و شهرهای باستانی لحظات برجسته ای از تاریخ آنتالیا را در طول زمان به تصویر می کشد. از اولین سکونت سلسله آتالیا و به دنبال آن رومیان، امپراتوری سلجوقیان و عثمانی ها، هرکسی که در تور آنتالیا از آنبازدید می کند، با کاوش در شهرها و ساختمان های ویران شده مختلف، سفری در زمان را آغاز می کند.

منطقه آنتالیا که در دنیای باستان به پامفیلیا معروف است، پر از مکان‌های باستان‌شناسی در فاصله یک ساعتی از شهر است. هر کسی که به دنیای باستانی علاقه مند است، منطقه آنتالیا خانه بسیاری از شهرهای باستانی و مکان های باستانی است. قدمت برخی از آنها به قرن دوم روم می رسد. کل منطقه را می توان بهشت شهرهای باستانی و اماکن تاریخی دانست.

استان فعلی آنتالیا شامل سه منطقه مهم به نام‌های لیکیا، پامفیلیا و پیسیدیا در زمان‌های باستان و همچنین حدود 100 سکونتگاه مختلف با تاریخ‌های بیش از 2000 سال است. مکان های باستانی مطمئناً نگاهی اجمالی به تاریخ به ما می دهند که ما را به زمانی می برد که ساکنان در حال ساختن دنیایی بودند که امروز در آن زندگی می کنیم!

کاله ایچی و دروازه هادریان معروف ترین شهرهای تاریخی آنتالیا

در مرکز همه آنها، کاله ایچی و دروازه معروف هادریان مجموعه ای متنوع از ساختمان ها و مکان های دیدنی است که توسط امپراطوری های مختلف به جا مانده است. دروازه هادریان که قدمت آن به سال 130 بعد از میلاد می رسد و برای جشن گرفتن دیدار امپراتور روم با همین نام ساخته شده است، ورودی شاخص مرکز شهر قدیمی به نام کاله ایچی در ترکیه است.

در خیابان‌های باریک و سنگ‌فرش‌شده، ساختمان‌های جالب‌تری مانند مسجد تکلی محمت پاشا متعلق به قرن هجدهم و مسجد مناره‌های شکسته که یک معبد رومی بود، و کلیسای بیزانسی قبل از تبدیل شدن در قرن سیزدهم به چشم می‌خورد. ساختمان‌های مورد علاقه گردشگران، خانه‌های قدیمی عثمانی هستند که برخی از آنها در حال حاضر هتل‌ و رستوران‌های عالی هستند.

کاله ایچی و دروازه هادریان معروف ترین شهرهای تاریخی آنتالیا
کاله ایچی و دروازه هادریان معروف ترین شهرهای تاریخی آنتالیا

آسپندوس تاریخی: گوهر آنتالیا

آسپندوس به عنوان یکی دیگر از شهرهای تاریخی آنتالیا، به خاطر تماشاخانه باستانی قرن دوم خود، تحسین و شهرت زیادی دریافت می کند. با ظرفیت 15000 نفر، این روزها میزبان جشنواره سالانه اپرا و باله آسپندوس است. دیگر ساختمان‌های شاخص در اطراف عبارتند از یک قنات، بازیلیکا، پوره، آگورا و بلوتر که شورای محلی در آنجا جلساتی را برگزار می‌کرد.

آسپندوس تاریخی: گوهر آنتالیا
آسپندوس تاریخی: گوهر آنتالیا

ترمسوس: خانه عقاب

این شهر تاریخی که در دامنه تپه ای شیب دار ساخته شده، برای افرادی که مشکل پیاده روی دارند مناسب نیست، اما در غیر این صورت ارزش بازدید را دارد. نام مستعار لانه عقاب که اغلب به عنوان یکی از بهترین شهرهای ترکیه شناخته می شود، به موقعیت مکانی آن در خارج از مسیر، در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا اشاره دارد. ساختمان‌های شاخصی که در میان جنگل‌های کاج پراکنده شده‌اند، شامل آگورا، سالن بدنسازی، تماشا خانه، دیوارهای شهر، گورستان، و مخازن آب هستند. اهمیت ترمسوس، این جاذبه تاریخی آنتالیا، این است که از سال 2000 در فهرست آزمایشی یونسکو قرار دارد.

ترمسوس: خانه عقاب
ترمسوس: خانه عقاب

شهر باستانی فازلیس و سواحل آن

چیزی که این شهرهای تاریخی آنتالیا را متمایز می کند، محیطی زیبا در میان دو ساحل است. این یک روز عالی برای کاوش در ساختمان‌های شاخصی مانند آگورا، قنات، خانه‌ها، و تماشاخانه، قبل از رفتن به ساحل،  برای تماشای سه‌گانه لذت‌بخش از خورشید، دریا و شن است. Phaselis که در منطقه کمر آنتالیا قرار دارد متعلق به قرن هفتم قبل از میلاد است و در دوران شکوفایی خود یک بندر تجارت دریایی بزرگ بود، اگرچه این امر دزدان دریایی را جذب می کرد. Phaselis که در قرن سوم پس از میلاد متروک شد، به دلیل قرار گرفتن در داخل جنگلی انبوه، در تابستان برای کاوش، بسیار لذت بخش است.

شهر باستانی فازلیس و سواحل آن
شهر باستانی فازلیس و سواحل آن

شهر ویران شده المپوس

به همین ترتیب، المپوس در یک جنگل انبوه به فضایی افسانه‌ای آن وزن می‌دهد، و این شهر دیگری است که در کنار ساحلی باشکوه قرار دارد، از این رو می‌توانید کاوش ویرانه‌های تاریخی و آفتاب گرفتن را در یک روز ترکیب کنید. المپوس یکی دیگر از اعضای لیگ باستانی لیکیا بود، مجموعه ای از شهرهای قدرتمند که بر ساحل جنوب غربی حکومت می کردند. مانند Phaselis، وضعیت تجارت بندر دریایی آن نیز دزدان دریایی را جذب کرد، اما در سال‌های بعد به موفقیت دست یافت، از این رو ساختارهای رومی و بیزانسی هنوز پابرجا هستند. ساختمان‌هایی که باید جستجو کرد، شامل خانه‌ها، کلیساها و دروازه معبد است.

شهر ویران شده المپوس
شهر ویران شده المپوس

ساید و معبد آپولو

گردشگران علاقه مند به تاریخ، باید دو شب را در ساید رزرو کنند، جایی که به دلیل شهر جدیدی که در اطراف خرابه های قدیمی ساخته شده است، متمایز است و از این رو محیطی سورئال را ارائه می دهد. معروف‌ترین و بسیار تحسین‌شده‌ترین بنای دیدنی، تماشاخانه قدیمی است، اما ساختمان‌های دیگری که باید به دنبال آن باشید عبارتند از دروازه اصلی، بیمارستان بیزانس، آگورا، و حمام. ساید، یک مکان خوب برای پایان روز در خط ساحلی است که معبد آپولو را در خود جای داده است. وقتی خورشید در افق غروب کرد، بهترین منظره عکاسی را به شما ارائه می دهد.

ساید و معبد آپولو
ساید و معبد آپولو

قلعه آلانیا و برج سرخ

در طول تاریخ، قلعه آلانیا با دیوارهای ۶ کیلومتری شهر، میزبان جوامع هلنیستی، رومی، بیزانسی، سلجوقی و عثمانی بوده است. با تسلط بر خط افق و مشرف به دریای مدیترانه از بالای تپه، توصیه می‌کنیم یک روز را برای گشت و گذار در اوقات فراغت خود اختصاص دهید. اتوبوس‌ها شما را در دروازه اصلی پیاده می‌کنند که از آنجا می‌توانید کاوش خود را در بخش دژ داخلی آغاز کنید و از آنجا لذت ببرید، مانند کلیسای سنت جورج قرن دوازدهم. روز خود را با پیاده روی از تپه به سمت بندرگاه و برج سرخ، یکی از ساختمان های برجسته آلانیا به پایان برسانید.

شهر باستانی پرگه از شهرهای تاریخی آنتالیا

Perge که قدمت آن به قرن 12 قبل از میلاد می رسد، جواهر دیگر آنتالیا است. تحت فرمانروایی ایرانیان و تسلیم شدن به اسکندر مقدونی، تحت حکومت رومیان نیز رونق گرفت. سازه‌های بازسازی‌شده از جمله دیوارهای شهر، سالن ورزشی، فواره‌ها، آگورا، حمام‌ها، گورستان، و تماشاخانه ها را کاوش کنید. پرگه یکی دیگر از شهرهای تاریخی آنتالیا در فهرست آزمایشی یونسکو است.

شهر باستانی پرگه از شهرهای تاریخی آنتالیا
شهر باستانی پرگه از شهرهای تاریخی آنتالیا

خرابه های باستانی میرا

ویرانه های باستانی میرا که در منطقه دمره آنتالیا قرار دارد، با بقیه تفاوت دارد. در حالی که تماشاخانه باستانی تحسین زیادی را به خود جلب می کند، مقبره های لیکیایی که در دامنه تپه قرار گرفته اند، نقطه کانونی هستند. آنها که در آن زاویه برای دسترسی آسان تر به زندگی پس از مرگ قرار دارند، عکس اصلی سفر برای تبلیغ این مکان های باستانی هستند. در آنجا از کلیسای سنت نیکلاس دیدن کنید. به‌عنوان برجسته‌ترین اسقف میرا و به دلیل مهربانی‌اش مشهور است، این روزها او را بیشتر با نام بابا نوئل می‌شناسند.

خرابه های باستانی میرا
خرابه های باستانی میرا

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی