حقایق جالب استانبول

به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای تمام دوران، داستان های مرموز زیادی در مورد پایتخت سابق امپراتوری عثمانی، استانبول، وجود دارد. حتی اگر برخی از آنها را شنیده باشید، مطمئناً حقایق جالب استانبول وجود دارد که قبلاً نشنیده اید. مرکز جهان برای تقریباً کل تاریخ، استانبول، ترکیبی منحصر به فرد از فرهنگ هاست که مطمئناً قلب شما را مجذوب خود می کند.

استانبول هم در اروپا، هم در آسیا

استانبول تنها شهر در جهان است که دو قاره را در بر گرفته است. از نظر جغرافیایی هم در اروپا و هم در آسیا است. استانبول با وجود اشغال دو قاره متفاوت، اروپایی محسوب می شود. تنگه بسفر، دو قاره را تقسیم می کند و از استانبول می گذرد. اینجا محل ارتباط بین دریای مرمره و دریای سیاه است. بخش اروپایی نیمه غربی استانبول است که در غرب بسفر واقع شده است. سمت آسیایی نیمه شرقی شهر است و در شرق بسفر واقع شده است. دو سوم جمعیت استانبول در بخش اروپایی زندگی می کنند. خرید تور استانبول از دیدن جاذبه های گردشگری استانبول شگفت زده شوید.

استانبول هم در اروپا، هم در آسیا
استانبول هم در اروپا، هم در آسیا

 از پرجمعیت ترین شهرهای جهان

از دهه 1950، جمعیت استانبول رشد قابل توجهی داشته است. در سال 1950، جمعیت شهر تقریباً 970000 نفر بود. امروزه جمعیت استانبول 15636000 نفر است. این باعث می شود استانبول پرجمعیت ترین شهر اروپا و پنجمین شهر بزرگ جهان از نظر جمعیت در محدوده شهر باشد. برای مقایسه، حدود 11.56 میلیون نفر در کل کشور بلژیک زندگی می کنند.

استانبول، پایتخت بسیاری از امپراتوری ها

استانبول پایتخت سه امپراتوری بزرگ بود: امپراتوری روم شرقی، امپراتوری بیزانس و امپراتوری عثمانی. با چنین تاریخ طولانی، جای تعجب نیست که این شهر نام های مختلفی داشته است. استعمارگران مگاری در سال 660 قبل از میلاد آن را بیزانس نامیدند. به دنبال آن، امپراتور روم کنستانتین کبیر (306 تا 337 پس از میلاد) آن را پایتخت امپراتوری روم شرقی قرار داد و آن را قسطنطنیه تغییر نام داد. هنگامی که نیروهای عثمانی شهر را در سال 1453 به تصرف خود درآوردند، به استفاده از انواع “قسطنطنیه” ادامه داد. پس از شکست عثمانی ها، جمهوری ترکیه در سال 1923 متولد شد. با این حال، تا سال 1930 بود که این شهر به طور رسمی استانبول نامیده شد.

استانبول پایتخت ترکیه نیست

با وجود اینکه استانبول پایتخت بسیاری از امپراتوری های باستانی است، پایتخت ترکیه امروزی نیست. استانبول با بیش از 15 میلیون نفر بزرگترین (از نظر جمعیت) شهر ترکیه است، اما پایتخت ترکیه در واقع آنکارا است که در 278 مایلی (447 کیلومتری) استانبول قرار دارد. بزرگترین شهر ترکیه از نظر مساحت شهر قونیه است.

استانبول پایتخت ترکیه نیست
استانبول پایتخت ترکیه نیست

شهری بر روی هفت تپه 

استانبول بر روی هفت تپه ساخته شده است تا با هفت تپه رم مطابقت داشته باشد. اما این نوعی تصادف جغرافیایی نیست. در واقع، این تصمیم عمدی امپراتوری بیزانس بود تا بتواند خود را «روم جدید» معرفی کند. دیوارهای شهر، هفت تپه را احاطه کرده بودند، درست مانند آنچه در روم بود.

 قدیمی ترین بازار سرپوشیده جهان در استانبول

بازار بزرگ استانبول قدیمی ترین و بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است. بازار بزرگ در منطقه فاتح در داخل شهر دیواری استانبول واقع شده است. امروزه بازار بزرگ یک منطقه خرید پر رونق و یکی از دیدنی های اصلی شهر است. دارای 61 خیابان سرپوشیده و بیش از 4000 مغازه است که از فرش گرفته تا سوغاتی می فروشند.

 قدیمی ترین بازار سرپوشیده جهان در استانبول
قدیمی ترین بازار سرپوشیده جهان در استانبول

حقایق جالب و شگفت انگیز استانبول

به اندازه مکان های توریستی و شیوه زندگی لذت بخش، آیا می دانستید که استانبول حقایق عجیبی در تاریخ خود دارد؟ از لاله ها گرفته تا جمعیت گرفته تا آگاتا کریستی، حقایق جالب استانبول وجود دارد که هر کسی را که در مورد این شهر بزرگ آگاهی ندارد شگفت زده خواهد کرد. 

  • در زمان امپراتوری عثمانی، این شهر به دلیل داشتن بیش از 1400 توالت عمومی مشهور بود.
  • استانبول در حالی که پایتخت نیست، بزرگترین شهر ترکیه با بیش از 13 میلیون نفر است که 99 درصد آنها مسلمان هستند.
  • گل لاله نماد هلند از استانبول سرچشمه گرفته و از استانبول به هلند ارسال شده است.
  •  آگاتا کریستی نویسنده بریتانیایی رمان معروف خود “قتل در قطار سریع السیر شرق” را در هتل پرا پالاس استانبول نوشت.
  • استانبول توسط دریا احاطه شده است و تنگه بسفر درست از میان آن عبور می کند. با این حال، برف در این شهر رایج است و میانگین سالانه آن 18 اینچ است.
  • برج گالاتا که در ابتدا برج مسیح نام داشت، در سال 1348 در راس دیوارهای مستحکم ساخته شد و برای اسکان اسیران جنگی استفاده می شد، بعدها تبدیل به رصدخانه شد، اما اکنون یک گالری 360 درجه از شهر را ارائه می دهد.
  •  برای نویسندگانی از پل تروکس و ارنست همینگوی تا اورهان پاموک و عبدالحاک سیناسی حصار الهام‌بخش قابل توجهی بوده است.
  • استانبول زمانی (در سال 1502)  به عنوان شلوغ ترین شهر جهان شناخته می شد .
  • استانبول سومین متروی قدیمی جهان را دارد که در سال 1875 ساخته شده است. طول آن 573 متر است و در منطقه بی اوغلو واقع شده است.
  • استانبول در سال 2010 پایتخت فرهنگی اروپا بود، اما هرگز میزبان المپیک نبود.

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی