ویزای شینگن و راهنمای اخذ آن

ویزای شینگن یک سند رسمی اجباری برای سفر افراد غیر اروپایی به تمام 26 کشوری است که بخشی از منطقه شینگن هستند. دارنده ویزای شینگن،  قادر می سازد تا از هر یک از کشورهای عضو شینگن وارد شده، آزادانه به داخل منطقه شینگنسفر کرده و از آن خارج شود. هیچ کنترل مرزی در منطقه شینگن وجود ندارد و این ویزا به مسافر این امکان را می دهد که از مرزهای سایر کشورهای عضو بدون بررسی هویت در مرز عبور کند. انواع مختلفی از ویزای شینگن وجود دارد، اما رایج ترین آنها (ویزای کوتاه مدت) اجازه می دهد تا حداکثر 90 روز در یک دوره 6 ماهه سفر یا اقامت داشته باشید که از تاریخ ورود ذکر شده در ویزا شروع می شود. برای اطلاع از شرایط، هزینه ها و دستورالعمل های درخواست ویزای فرانسه این مطلب را بخوانید.

پرچم ویزای شنگن
هیچ کنترل مرزی در منطقه شینگن وجود ندارد.

کشور های عضو منطقه شینگن

منطقه کشورهای شینگن، گروهی متشکل از 26 کشور اروپایی است. این کشورها با لغو تمامی مرزهای داخلی و داشتن یک سیاست روادید مشترک با هم موافقت کرده‌اند، اگرچه ممکن است تفاوت‌های جزئی در مورد رویه‌ها و مدارک مورد نیاز وجود داشته باشد. هر شهروند هر کشوری که بخشی از منطقه شینگن نیست و کشورش موافقتنامه تسهیل روادید با اتحادیه اروپا ندارد، برای ورود به هر یک از کشورهای عضو، نیاز به ویزای شینگن دارد.

این کشورها شامل فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، هلند، لهستان، و کشورهای اسکاندیناوی می شوند به جز بریتانیا و ایرلند. اکثر کشورهای اتحادیه اروپا امضاکنندگان توافقنامه شینگن هستند. سوئیس، ایسلند و نروژ در اتحادیه اروپا نیستند اما در داخل منطقه شینگن هستند.

در اینجا لیست کامل 26 کشور عضو منطقه شینگن که با ویزای شینگن می توانید از آن ها دیدن کنید آمده است:

لیست کامل 26 کشور عضو منطقه شینگن

با این حال، فهرستی از کشورهای غیر شینگن نیز وجود دارد که به شما اجازه می دهد با ویزای شینگن معتبر وارد شوید، مانند:

کشورهای غیر شنگن

برخی از کشورها مانند ایالات متحده، کانادا، مکزیک، برزیل، استرالیا و ژاپن توافقنامه لغو روادید با اتحادیه اروپا امضا کرده اند. این بدان معنی است که اگر اتباع آنها بیش از 90 روز نباشد، برای ورود به اروپا نیازی به ویزا ندارند.

کشور های عضو منطقه شینگن در نقشه
کشور های عضو منطقه شینگن در نقشه

انواع مختلف ویزای شینگن

ویزای شینگن انواع مختلفی دارد که با توجه به هدف شما از سفر به کشورهای عضو، نوع ویزا و مدت اعتبار آن تغییر خواهد کرد. کشورهای عضو پیمان شینگن به طور کلی سه نوع ویزا صادر می‌کنند:

1. ویزای اتحادیه شینگن (Uniform Schengen Visas-USV)

2. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن (Limited territorial validity visas-LTV)

3. ویزای ملی (National Visas)

1.ویزای اتحادیه شینگن (Uniform Schengen Visas-USV)

این ویزا معمول‌ترین و پرطرفدارترین ویزای شینگن است. با داشتن این ویزا می‌توانید در هر شش ماه، کمتر از 90 روز در هر یک از کشورهای عضو شینگن توقف داشته یا از آنها عبور کنید. ویزای اتحادیه شینگن به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود که با توجه به ماهیت سفر شما، یکی از آنها برای شما صادر خواهد شد:

1-1 : ویزای شینگن نوع A یا ترانزیت

این نوع از ویزای شینگن یک ویزای فرودگاهی است و به شما این امکان را می‌دهد که در یکی از فرودگاه‌های کشورهای شینگن پرواز خود را تعویض کنید. به عنوان مثال اگر قصد سفر به کانادا را دارید و پرواز شما یک توقف در کشورهای شینگن دارد، این نوع ویزا برای شما صادر خواهد شد و نمی‌توانید از فرودگاه خارج شوید.

اما در صورتیکه پرواز شما بیش از یک توقف در منطقه شینگن دارد، دیگر این نوع از ویزای شینگن برای شما صادر نخواهد شد و باید برای اخذ ویزای شینگن توریستی اقدام کنید زیرا پرواز شما شامل پروازهای داخلی منطقه شینگن می‌شود.

همچنین اگر نیاز باشد برای تعویض پرواز، فرودگاه خود (حتی درون یک شهر) را نیز عوض کنید باز هم شامل شرایط اخذ ویزای شینگن نوع A یا ویزای ترانزیت شینگن نیستید و باید از ویزای توریستی شنگن استفاده کنید.

به طور کلی ویزای شینگن نوع A برای افرادیست که قصد ندارند از فرودگاه خارج شوند و تنها قصد تعویض پرواز و خروج از محدوده شینگن را دارند.

1-2 : ویزای شینگن نوع B با ترانزیت زمینی

ویزای شینگن نوع B نیز نوعی ویزای ترانزیت است اما با این تفاوت که برای حمل و نقل زمینی و ریلی صادر می‌شود و دارنده این ویزا اجازه دارد ظرف مدت 5 روز، از خاک کشورهای شینگن عبور کرده و خارج شود.

 

3 : ویزای شینگن نوع C یا گردشگری 

این نوع از ویزای شنگن، محبوب‌ترین و معروف‌ترین نوع ویزای شینگن است و در اکثر مواقع هنگامی که صحبت از ویزای شینگن می‌شود، منظور ویزای شینگن نوع C یا همان ویزای توریستی شنگن است.

این ویزای شینگن، یک ویزای کوتاه مدت برای ورود به منطقه شینگن است که به شما این امکان را می‌دهد تا در مدت زمان اعتبار ویزا، به مدت مشخصی در هر یک از کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشد.

 اما ویزا توریستی شنگن نیز با توجه به شرایط متقاضی و هدف سفرش، به 3 دسته مختلف تقسیم می‌شود:

1-2-1 : ویزای یک بار ورود یا سینگل ( Single-entry): 

این ویزای توریستی شنگن اجازه یک بار ورود به کشورهای شینگن را به شما می‌دهد و در صورت خروج، بدون توجه به مدت زمان باقی‌مانده از اعتبار ویزا، ویزای شما باطل خواهد شد.

 

1-2-2 : ویزای دوبار ورود یا دابل (Double-entry):

با داشتن این ویزای توریستی شینگن می‌توانید در طول مدت اعتبار ویزای شینگن، یک بار از محدوده شینگن خارج شده و مجددا به این منطقه سفر کنید.

 

1-2-3 : ویزای چندبار ورود یا مولتی (Multiple-entry):

در صورتیکه موفق به اخذ ویزای شینگن مولتی شوید، می‌توانید به دفعات به کشورهای شینگن سفر کنید. تنها محدودیت شما در این نوع از ویزای توریستی شنگن، مدت اعتبار ویزای شماست. همانطور که پیشتر گفتیم با داشتن ویزای توریستی شنگن، تنها می‌توانید برای حداکثر 90 روز در یک بازه شش ماه در کشورهای عضو اقامت داشته باشید.

ویزای مولتی شینگن با توجه به شرایط شما، در 3 اعتبار یک ساله، سه ساله و پنج ساله صادر می‌شود.

انواع ویزای شینگن
انواع ویزای شینگن

 

2. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن (Limited territorial validity visas-LTV)

 

بر خلاف ویزای اتحادیه که به شما این امکان را می‌دهد تا در تمام کشورهای عضو شینگن سفر کنید، با ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن می‌توانید تنها در یک کشور اقامت داشته باشید. این ویزای شینگن که در شرایط خاص صادر می‌شود، به دارنده اجازه می‌دهد تنها در کشور صادر کننده ویزا یا تعداد محدودی کشور اقامت داشته باشد. این ویزا معمولاً برای پناهندگانی که به صورت غیرقانونی به اروپا مهاجرت کرده‌اند صادر می‌شود.

 

مدارک مورد نیاز درخوتاست ویزا
همراه با این مدارک اولیه، متقاضیان ویزای شینگن ممکن است نیاز به ارائه اسناد خاصی بسته به وضعیت شغلی خود داشته باشند.

. ویزای ملی (National Visas)

ویزای شینگن ملی یا نوع D برای افرادی صادر می‌شود که با اهدافی مانند تحصیل یا کار، قصد اقامت بلند مدت در کشورهای شینگن را دارند و پس از آن به کشور خود بازخواهند گشت. این ویزا نیز در دو نوع یک بار ورود و چندبار ورود برای افراد زیر صادر می‌شود:

 • متقاضیان حضور در دوره‌های آموزشی کمتر از یک سال
 • دانشحویان بین‌المللی که قصد تحصیل در یکی از کشورهای عضو شینگن را دارند
 • افرادی که قصد همکاری در پروژه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی مراکز معتبر را دارند
 • ورزشکاران، هنرمندان و متخصصانی که قصد به اشتراک گذاری تخصص خود را دارند
 • شرایط اضطراری مانند موارد پزشکی که فرد نمی‌تواند منطقه شینگن را در زمان مشخصی ترک کند.

مدت اعتبار و مدت اقامت

در بخش‌های پیش و در میان توضیحات مختلف درباره ویزای شینگن، کم و بیش از مدت اعتبار و مدت اقامت ویزای شینگن صحبت کردیم. مدت اعتبار و مدت اقامت ویزای شینگن دو مفهوم جداگانه هستند که متاسفانه بسیاری از اوقات برای متقاضیان نامشخص بوده و دچار گمراهی آنها می‌شود.

گفتیم که ویزای اتحادیه شینگن به شما این اجازه را می‌دهد تا در یک بازه 6 ماهه، حداکثر 90 روز در کشورهای عضو اقامت داشته باشید.

این بازه 6 ماهه که مدت اعتبار (Visa Validity) نام دارد، از زمان صدور ویزای شینگن شما آغاز می‌شود و نمی‌توانید پس از پایان آن به کشورهای عضو سفر کنید.

اما مدت اقامت (Duration of Stay) حداکثر روزهایی است که شما مجاز به اقامت در کشورهای عضو پیمان شینگن هستید. اولین روزی که شما وارد منطقه شینگن شوید، به عنوان «روز اول» مدت اقامت شما حساب شده و تا پایان «روز آخر» (به شرط منقضی نشدن مدت اعتبار) می‌توانید در منطقه شینگن اقامت کنید.

مدت اقامت ویزای شینگن حداکثر 90 روز است که سفارت کشور مورد نظر با توجه به شرایط و هدف شما از سفر، می‌تواند تعداد روزهای کمتری را برای شما تعیین کند. در صورتی که سابقه سفر چندان زیادی نداشته باشید و برای گشت و گذار به اروپا سفر کنید، معمولاً ویزای شینگن 15 روزه برای شما صادر خواهد شد.

به عنوان مثال، در صورتی که ویزای شما در تاریخ 1 ژانویه و با مدت اقامت 15 روز صادر شود، می‌توانید تا 30 ژوئن به کشورهای عضو شینگن سفر کنید و برای 15 روز اقامت داشته باشید. با رسیدن 30 ژوئن، اعتبار ویزای شما به پایان می‌رسد و حتی در صورت پایان نیافتن مدت اقامت، باید حوزه شینگن را ترک کنید.

مناسب ترین زمان برای درخواست

با توجه به زمانی که سفارتخانه ها/کنسولگری های شینگن در سرتاسر جهان نیاز به رسیدگی به ویزای شینگن دارند، شما یک دوره تعیین شده دارید که در آن می توانید درخواست ویزای خود را ثبت کنید.

مدت زمان مجاز برای درخواست ویزای شینگن به شرح زیر است:

اولین زمانی که می توانید درخواست ویزا را ثبت کنید: شش ماه قبل از شروع سفر برنامه ریزی شده خود.
آخرین موردی که می توانید درخواست ویزا را ثبت کنید: حداکثر 15 روز کاری قبل از قصد سفر.
زمان پیشنهادی برای ثبت درخواست ویزا: حداقل سه هفته قبل از سفر.

 

شرایط اخذ ویزای شینگن

حال که با ویزای شینگن و مفاهیم و انواع آن آشنا شدیم، بهتر است بدانیم برای اخذ ویزای شینگن (ویزای توریستی شنگن) چه شرایطی را باید داشته باشیم.

مهمترین شرط موافقت سفارت با درخواست ویزای شینگن از طرف شما، مشخص بودن هدف و دلیل سفر به منطقه شینگن است. اگر قصد سفر تفریحی را دارید، ارائه برنامه دقیق سفر می‌تواند راهکار خوبی برای نشان دادن دلیل سفر باشد.

یکی دیگر از مواردی که تاثیر بسیاری در اخذ ویزای شینگن دارد، تمکن مالی شما است. با ارائه مدارکی دال بر تمکن مالی مناسب، به افسر ویزای سفارت نشان می‌دهید که می‌توانید هزینه‌های سفر به منطقه شینگن را تقبل کنید.

اما در کنار تمکن مالی، گردش حساب نیز از دیگر موارد مهمی است که نقشی اساسی در نتیجه نهایی درخواست ویزای شینگن شما ایفا می‌کند. در واقع، گردش حساب به نوعی مکمل نامه تمکن مالی است که میزان ورودی و خروجی حساب شما را به افسر ویزا نشان می‌دهد. بدین ترتیب افسر ویزا واقعی بودن تمکن مالی را بررسی می‌کند.

همچنین افسر ویزا به دنبال این است که مطمئن شود شما قصد ترک منطقه شینگن و بازگشت به ایران را دارید. بنابراین به دنبال مدارک شغلی معتبر است تا ثابت شود که شما دلیل محکمی برای برگشت به ایران دارید.

مراحل اخذ ویزای شینگن

حال که از شرایط اخذ ویزای شینگن مطلع شدید، احتمالا این سوال برایتان به وجود آمده است که چگونه ویزا شینگن بگیرم؟ به طور کلی برای اخذ ویزای شینگن، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • گردآوری مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن
 • تعیین وقت سفارت
 • تحویل مدارک به سفارت و انجام انگشت نگاری
 • انتظار برای اعلام نتیجه درخواست ویزا

مدارک ویزای شینگن

 

اطلاع از مدارک مورد نیاز ویزای شینگن و گردآوری آنها به طور کامل، از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این مدارک صلاحیت شما برای دریافت ویزا توریستی شنگن را نشان می‌دهد و در صورت ناقص بودن مدارک و شرایط اخذ ویزای شینگن، درخواست شما بدون شک رد (ریجکت) خواهد شد.

هر چند فهرست مدارک مورد نیاز ویزای شینگن توسط سفارت اعلام می‌شود، اما ظرافت‌ها و جزئیاتی در این زمینه وجود دارد که معمولاً از طرف سفارت‌ها اعلام نمی‌شود.

مدارک ویزای شینگن به طور کلی برای تمامی کشورهای عضو شینگن یکسان است اما ممکن است تفاوت‌های جزئی در مدارک مورد نیاز برخی از سفارت‌ها وجود داشته باشد. همچنین باید تمامی مدارک را به زبانی که سفارت اعلام کرده است ترجمه کنید (ترجمه رسمی با مهر دادگستری) و در روز انگشت نگاری تحویل دهید.

به طور کلی مدارک لازم برای ویزای شینگن عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا: ابتدایی‌ترین مرحله برای اخذ ویزای شینگن، ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزا است. این فرم را باید از سفارت کشور مورد نظر دریافت کرده و پر کنید
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت و پاسپورت‌های قبلی: پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار و دو صفحه خالی داشته باشد.
 • عکس: 2 عکس تمام رخ جدید با زمینه سفید
 • مدارک شغلی: مدارکی مانند جواز کسب، فیش حقوقی، روزنامه رسمی شرکت و گواهی اشتغال به تحصیل که نشان دهنده وابستگی‌های شما در ایران باشد
 • پرینت گردش حساب و نامه تمکن مالی: این مدارک نشان می‌دهد که شما هم از پس هزینه‌های سفر خود برخواهید آمد و هم دلیلی برای بازگشت به ایران دارید
 • بلیت پرواز: بلیت پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد
 • رزرو هتل: برگه تاییدیه رزرو هتل یا دعوتنامه فردی که قرار است در منزل او سکونت داشته باشید
 • بیمه مسافرتی معتبر: با حداقل پوشش 30 هزار یورو
 • هزینه اخذ ویزای شینگن: مبلغ یورویی لازم برای انگشت نگاری

مصاحبه ویزای شینگن​

پس از اینکه تمامی مدارک و شرایط اخذ ویزای شینگن را تهیه کردید، باید برای دریافت وقت مصاحبه اقدام کنید. وقت سفارت ویزای شینگن یا توسط خود سفارت‌ها یا شرکت‌های کارگزاری (VFS) ارائه می‌شود. اما با توجه به تعداد بالای متقاضیان دریافت وقت سفارت بویژه در ایام نزدیک به تعطیلات، دریافت وقت سفارت ویزای توریستی شنگن در زمان مناسب کاری بسیار دشوار است. 

پس از دریافت وقت سفارت، باید در زمان تعیین شده برای ارائه مدارک و یا انجام مصاحبه با افسر ویزا به سفارت مربوطه مراجعه کنید.

 

 هر چند سوالات مصاحبه ویزای شینگن دقیقا مشخص نیست، اما به طور کلی افسر ویزا در رابطه با موارد زیر از شما سوال خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنیم حتما کاملا دقیق و صادقانه به سوالات افسر ویزا پاسخ دهید و از ارائه اطلاعات خلاف واقع بپرهیزید.

 • دلایل سفر
 • برنامه سفر و کشورهایی که قصد بازدید از آنها را دارید
 • وضعیت تاهل، تعداد فرزندان و خانواده
 • سابقه سفرها
 • وضعیت شغلی و تحصیلی
 • محل اقامت در طول سفر
 • میزان درآمد

 

رد شدن (ریجکت شدن ویزای شینگن)

شاید بدترین اتفاق هنگامی که برای سفر خود برنامه‌ریزی کرده‌اید، رد شدن (ریجکت شدن ویزای شینگن) درخواست شما باشد. رد شدن (ریجکت شدن ویزای شینگن) کاملا به نظر افسر ویزای توریستی شینگن بستگی دارد و ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. به طور کلی چند دلیل عمده برای رد شدن ویزای شینگن وجود دارد:

 • ناقص بودن مدارک مورد نیاز ویزای شینگن
 • ارائه مدارک جعلی و نامعتبر
 • قانع نشدن افسر ویزا نسبت به بازگشت شما به ایران

باید در نظر داشته باشید در صورتیکه که درخواست ویزای شینگن شما رد شود، تا شش ماه نمی‌توانید نسبت به دریافت ویزای شینگن از هیچ سفارت دیگری اقدام کنید. همچنین در صورت ثبت سابقه رد شدن (ریجکت شدن ویزای شینگن) در پرونده شما، پرونده شما در دفعات بعدی با سختگیری بیشتری بررسی می‌شود.

رد درخواست ویزا
درخواست ویزا در شرایطی ممکن است ناموفق تلقی شود

از آنجایی که رد شدن (ریجکت شدن ویزای شینگن) درخواست ویزا هم عواقب ناگواری برای شما دارد و هم باعث کاهش اعتبار آژانس درخواست کننده نزد سفارت می‌شود.

ویزای شینگن تضمینی

متاسفانه امروزه تبلیغات «ویزای شینگن تضمینی» بسیار افزایش یافته است و افراد و موسسات بسیاری از این طریق قصد فریب متقاضیان دریافت ویزای شینگن را دارند. نکته‌ای که باید حتماً بدان توجه کنید، این است که صدور ویزای توریستی شنگن تنها در اختیار سفارتخانه کشور مربوطه است و هیچ فرد یا شرکتی نمی‌تواند در رابطه با صدور یا رد ویزای شینگن شما تضمین دهد.

حتی کارگزاران سفارتخانه‌ها (VFS) نیز تنها رابط بین متقاضی و سفارت هستند که مدارک را از شما گرفته و به سفارت تحویل می‌دهند و هیچ دخالتی در فرآیند بررسی و صدور ویزای توریستی شینگن ندارند.

در واقع منظور از ویزای شینگن تضمینی، تضمین بازگشت وجه در صورت رد شدن (ریجکت شدن ویزای شینگن) است. اما متاسفانه افراد و موسسات سودجو از این تبلیغات دروغین برای فریب مخاطب استفاده می‌کنند.

ویزای شینگن فوری

همچنین یکی دیگر از تبلیغات فریبنده‌ای که این روزها بسیار متداول شده است، تبلیغ ویزای شینگن فوری است. همانطور که گفتیم، فرآیند بررسی و صدور ویزای توریستی شینگن کاملاً محرمانه و تنها در اختیار سفارت است و هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی دیگری در آن دخالت ندارد و نمی‌تواند زمان آن را تعیین کند.

همانطور که گفتیم برای دریافت ویزای شینگن باید نسبت به تعیین وقت مصاحبه اقدام کنید. برخی از آژانس‌ها و موسسات فعال در امر ویزا به‌دلیل اطلاع از زمان‌های خالی سفارت‌ها و یا برخی روابط، می‌توانند وقت نزدیکتری برای مصاحبه سفارت بگیرند.

در واقع تبلیغات ویزای شینگن فوری مربوط به دریافت وقت سفارت فوری است و ارتباطی با فرآیند صدور ویزای توریستی شنگن شما ندارد.

دانلود فرم مشخصات فردی

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی