آداب و رسوم مردم کیش

کیش به عنوان جزیره ای نزدیک به خط استوا با آب و هوای گرم و مرطوب، طبیعتی منحصر به فرد را به وجود آورده است. آب و هوای سالانه کیش به طور متوسط ​​ ۲۷ درجه سانتیگراد است و تیر و مرداد گرم ترین ماه های جزیره هستند . از مهرماه، جزیره به مدت حدود  ۸ ماه هوای بسیار مطبوعی دارد. این جزیره با بیش از ۱۵۰ نوع پرنده، مکان مورد علاقه مهاجرت است. گونه های گیاهی و پوشش گیاهی متعددی نیز در نقاط مختلف جزیره می روید و کیش را به مکانی دیدنی تبدیل کرده است. آداب و رسوم مردم کیش از دیگر جاذبه ای است که باید قبل از سفر به این شهر زیبا بدانید.

تاریخچه جزیره کیش
تاریخچه جزیره کیش

تاریخچه جزیره کیش

در تاریخ نام کیش با هخامنشیان آمده است. نیروی دریایی هخامنشیان از این جزیره دیدن کردند و در آنجا  اقداماتی انجام دادند. پس از شکست هخامنشیان از اسکندر، این فرمانروای یونانی یکی از ملوانان خود را برای شناخت بهتر دریای عمان و خلیج فارس فرستاد. این دریاسالار کیش را پر از نخلستان و باغ می بیند. در این توصیف باستانی کیش می فهمیم که این جزیره در گذشته بسیار زیبا بوده است.

همچنین این جزیره ی متمدن و قدیمی دارای آداب و رسوم خاص و منحصر به فرد است که اکثر آن ها فقط در بین مردم کیش دیده می شوند.

آداب و رسوم مردم کیش

آداب و رسوم مردم کیش به دلیل قرار داشتن در مجاورت  خلیج فارس با سایر نقاط ایران متفاوت است.  یکی از این آداب و رسوم رقص مخصوص مردم جزیره است که کاربرد درمانی دارد. گفته می شود این رقص از اتیوپی و حبشه سابق به ایران آمده است و مشابه آن در عربستان و مصر وجود دارد.

آیین های خاص مراسم تولد نوزاد و نام گذاری نوزاد

اولین نوزاد همواره برای پد و مادر عزیز است،‌ مردم جزیره کیش معمولا برای نامگذاری نوزاد از نام اقوام فوت شده شان استفاده می کنند.

مراسم در جزیره کیش
مراسم در جزیره کیش

آیین های خاص مراسم کفن و دفن

هنگام فوت زن یا مرد همه نزدیکان و همسایگان آن فرد جمع می شوند . ابتدا مراسم غسیل و دفن انجام می گیرد، حاضران فاتحه می خوانند و به خانه هایشان باز می گردند. روز دوم ، شخص  صاحب عزا ، ملایی را به مسجد می آورد تا قران و دعا بخواند . مردم تا سه روز به مسجد می آیند و قران می خوانند .

از روز دوم تا پنجم، زنان به خانه شخص فوت شده می روند و مردان در مسجد به قران خواندن می پردازند. پس از سه روز که قرآن خوانی پایان یافت ، عصر روز سوم ، خوراکی هایی که شامل برنج و گوشت  است، به مسجد آورده و به نام صواب میت  بین مردم تقسیم می شود. در بین محلی های کیش گرفتن مراسم هفت ، چهل و سال رایج نیست ، فقط روزهای عید فطر و عید قربان به قبرستان می روند و فاتحه می خوانند.

آیین های خاص مراسم عروسی ، بله برون ، ازدواج

مانند سایر نقاط ایران ،‌ پس از این که والدین پسر دختر مورد نظر را انتخاب کردند، به منزل پدر دختر رفته و او را خواستگاری می کنند. اگر با این وصلت موافقت شد در همان روز هزینه جهیزیه و لباس دختر و تمام هزینه های سه روز جشن و عروسی تعیین می شود. اگر مسآله ای چون مرگ یا بیماری شدید برای دو خانواده پیش نیاید ، سه روز پس از موافقت طرفین در منزل پدر دختر اتاقی را تزیین می کنند که به گویش محلی به آن  «فرشه » می گویند که همان حجله است.  در این زمان سه روز جشن  می گیرند و با دهل و ساز های محلی جشن می گیرند.

آیین های خاص مراسم عروسی ، بله برون ، ازدواج
آیین های خاص مراسم عروسی ، بله برون ، ازدواج

در این روز ها فامیل های هر دو طرف به شام و ناهار دعوت می شوند. در روز سوم ، مراسم عقد انجام می شود. در بین محلیان جزیره کیش ، مهریه معمول نیست ولی در هنگام صیغه عقد ۱۷ یا ۱۹ سکه بهار آزادی در تعهد داماد گذاشته می شود.

 سه روز بعد زنان نزد عروس می روند و به او تبریک می گویند و در آنجا با شیرینی و چای و قهوه پذیرایی می شوند. دختران  هم نزد عروس رفته و به او تبریک می گویند. پس از گذشت هفت روز ، تزیینات حجله برچیده می شود و شب هشتم زنان محل به منزل پدر عروس دعوت شده و شادی کنان عروس را به خانه داماد می برند. پس از صرف شام در خانه داماد به منزل خود باز می گردند.

آیین های خاص مراسم عزاداری از آداب و رسوم مردم کیش

ماه محرم برای شیعیان  و سنی های کیش یکسان است. سنی ها روز نهم محرم ، روزه می گیرند ، و روز دهم در مراسم عزاداری شیعیان شرکت می کنند اما سینه زنی نمی کنند.

جشن های مذهبی و ولادت از آداب و رسوم مردم کیش

شیعیان بومی جزیره کیش  ولادت حضرت محمد(ص) ، حضرت علی(ع) ، حضرت فاطمه(س) ، امام حسن(ع)، امام حسین(ع) ، امام رضا(ع) و حضرت مهدی(عج) را جشن می گیرند. این جشن ها  معمولا تفاوتی با هم ندارند . در روز ولادت امام حسن و حضرت مهدی مراسم  “گرگاعو ” برگزار می شود. در این مراسم بچه ها در گروه  های چند نفره در حالیکه که ” گرگاعو ، خانه بزرگ ، از مالتان عطا کنید ، خداوند بچه هایتان را نگاه دارد ” را می خوانند  وارد حیاط خانه ها می شوند. صاحب خانه ها  در کیسه هر یک از بچه ها مقداری بادام ، گردو ، انجیر خشک و … می ریزند.

آیین های خاص مراسم عروسی
آیین های خاص مراسم عروسی

جشنواره های تابستانی جزیره

هر سال جشنواره های جذاب و با نشاطی در جزیره کیش بر پا می شود که یکی از معروف ترین و پر طرفدار ترین آن ها جشنواره تابستانی کیش است. این جشنواره هر سال از تاریخ  ۱۵ تیر ماه  شروع می شود و در ۱۵ شهریور به پایان می رسد . در طول این مدت تمام بخش های تفریحاتی و خدماتی جزیره تخفیفات ویژه تابستانی دارند و هتل ها بسیار مقرون به صرفه هستند.

کنسرتهای تابستانی خوانندگان مختلف ،  موسیقی ها و ساز های محلی شبانه، تفریحات دریایی، جاذبه های گردشگری، تخفیفات ویژه،‌ نورافشانی ها و چراغانی شهر و … همگی گردشگران را ترغیب می کنند که تابستان کیش را ببینند و مسافران زیادی در این زمان به کیش جذب می شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی