Borjomi, Georgiaشهر برجومی

شرح

شهر برجومی تفلیس یک استراحتگاه آبگرم بهداشتی در منطقه جنوبی سامسخه-جاواختی در گرجستان است. این دره زیبا با 10500 نفر ساکن در دره رودخانه آگورا در ارتفاع 800 متری قرار دارد. برجومی به خاطر منابع آب معدنی چشمه های زمین گرمایی خود شهرت بین المللی دارد. موقعیت قابل دسترس آن در کوه های زیبای قفقاز گردشگران را در جستجوی طبیعت، در طول سال به خود جذب می کند.

آبهای معدنی بورجومی اولین بار در قرن پانزدهم ذکر شد، اما زمانی که دختر اوگنی گولووین، نایب السلطنه تزار روسیه در قفقاز، در آنجا درمان شد، شهرت بیشتری به دست آورد. چشمه یکاترینسکی و چشمه یوگنیفسکی به ترتیب به نام آنها نامگذاری شده اند.

آب معدنی برجومی به یک برند شناخته شده برای گرجستان تبدیل شده است. خواص درمانی آب سولفوریک به طور مستقیم برای سیستم گوارش و متابولیسم مفید است. امروزه آب معدنی برجومی در بیش از 30 کشور جهان به فروش می رسد. نمونه ها و تاریخچه این برند را می توانید در موزه فرهنگ های محلی پیدا کنید. منبع اصلی آب در پارک مرکزی برجومی یافت می شود.

ده‌ها آبگرم، مجتمع‌های تفریحی و استراحتگاه در برجومی وجود دارد. همه آنها در مجاورت پارک مرکزی قرار دارند. مرکز اطلاعات گردشگری در مرکز برجومی نقشه ها و اطلاعات مربوط به جاذبه های محبوب در پارک، مسیرهای پیاده روی و تورهای پیاده روی را ارائه می دهد. این مرکز همچنین اقامتگاه را با توجه به ترجیحات شما توصیه می کند.

شهر برجومی تفلیس
شهر برجومی تفلیس

بورجومی مدرن برای فعالیت های اکوتوریسم و ​​استراحت خانوادگی مناسب است. بر اساس آمارهای محلی، بیشتر گردشگران از کشورهای CIS، لهستان و آلمان هستند. تماشای پرندگان، گیاه شناسی آماتور و علاقه مندی های زمین شناسی از جمله بسیاری از فعالیت های مبتنی بر طبیعت است که بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند.

پارک آب معدنی شهر برجومی 

این پارک منبع اصلی آب معدنی شهر، چشمه اکاترینا را جشن می‌گیرد که به‌ویژه جلوی در ورودی به چشم می‌خورد. می گویند آب چشمه در زمان های قدیم برای مصارف دارویی مصرف می شده است و نام این چشمه به نام دختر والی است که در اینجا شفا یافته است. همچنین در داخل پارک، جاذبه‌های نمایشگاهی سرگرم‌کننده، کافه‌ها، سینما، تله‌کابین، و مسیری به طول ۲ مایل که به یک استخر کوچک و طبیعی با منبع تغذیه بهار منتهی می‌شود، وجود دارد که می توانید در تور گرجستان از آن بازدید کنید.

واردزیا

در جنوب برجومی، واردزیا یکی از سه شهر غار در گرجستان است، اما افسانه‌ ای ترین شهر است که توسط گرجی‌ها برای ملکه محبوبشان تامار ساخته شده است. ملکه تامار در حالی که در برابر یورش گروه‌های مغول مقاومت می‌کرد، دستور ساخت این پناهگاه زیرزمینی را در سال 1185 صادر کرد. پس از تکمیل، قلعه زیرزمینی شامل 6000 آپارتمان، یک اتاق تاج و تخت و یک کلیسای بزرگ در 13 طبقه بود. امروزه راهبان محلی هنوز سیستم غار را با 300 آپارتمان و برخی سالن ها برای بازدید باز نگه می دارند.

قلعه رباتی شهر برجومی 

قلعه رباتی که اغلب با واردزیا در یک سفر یک روزه از برجومی ترکیب می شود، بر روی تپه ای بر فراز شهر آخالتسیخه قرار دارد. ارگ قلعه از یک قلعه کوچک، یک مسجد، یک مدرسه، یک کلیسا و یک قصر تشکیل شده است. این قلعه یکی از بهترین مجموعه‌های باستان‌شناسی کشور را در خود جای داده است و ارزش دیدن را دارد.

جاذبه های دیدنی شهر برجومی تفلیس
جاذبه های دیدنی شهر برجومی تفلیس

موزه محلی برجومی

موزه محلی که در ساختمان سابق خانه امپراتوری رومانوف قرار دارد، دارای بیش از 36000 نمایشگاه است که در چهار بخش باستان شناسی، تاریخی-قوم نگاری، هنر کاربردی و منظره و طبیعت محلی پراکنده شده اند.

پارک ملی برجومی – خاراگاولی

این پارک ملی در سه منطقه در مرکز گرجستان پراکنده شده است و مراکز بازدید کننده در برجومی و خاراگاولی واقع شده است. در مجموع 12 مسیر مشخص شده و به خوبی نگهداری شده وجود دارد که پناهگاه های توریستی، مناطق پیک نیک و کمپینگ در امتداد مسیرها چیده شده اند. بازدیدکنندگان می توانند از پیاده روی، اسب سواری، دوچرخه سواری، کفش برفی و تورهای فرهنگی لذت ببرند.

پارک مرکزی برجومی در سال 2005 بازسازی و بازگشایی شد. این پارک موضوعی اکولوژیکی دارد و دارای وسایل تفریحی برای کودکان، استخر و سینما است. همچنین یک تله کابین وجود دارد که به منظره ای زیبا منتهی می شود.

یکی دیگر از جاذبه های این پارک مجسمه عجیب پرومتئوس است که در پایه یک آبشار کوچک قرار دارد. تماشاگران اغلب با این نمایش به ظاهر ترکیبی از منحرف تیتان سرگرم می شوند، اگر گیج نشوند.

تنگه برجومی از نظر مکان های دیدنی معماری غنی است. بناهای یادبود فرهنگ مسیحی با چندین قرن قدمت در اینجا قرار دارند مانند صومعه سنت جورج و صومعه سنت اسپیریدون تریمیتوس (قرن 5). کلیسای سنت جورج ساخته شده در سال 1333 در روستای کوچک دابا قرار دارد. این کلیسا با تزئینات گرجی و فریزهای سنگی تزئین شده است.

تنگه برجومی از نظر مکان های دیدنی معماری غنی است
تنگه برجومی از نظر مکان های دیدنی معماری غنی است

همچنین کلیسای عروج مریم مقدس (قرن دوازدهم) در تیموتسوبانی واقع در تنگه برجومی وجود دارد. سالانه تعداد زیادی از زائران مسیحی در 28 اوت از آن بازدید می کنند. قلعه سالی، قلعه پیتر و قلعه جورج به همان اندازه چشمگیر هستند. این قلعه ها از اهمیت نظامی استراتژیک برخوردار بودند و در حفاری ها آثاری از قرون وسطی کشف شده است.

شما می توانید با بازدید از موزه فرهنگ های محلی برجومی با تاریخ و فرهنگ برجومی بیشتر آشنا شوید. این موزه بیش از 40000 مورد و نمایشگاه را در چندین قرن جمع آوری کرده است.

شهروندان برجومی در اواخر سپتامبر جشن برجوموبا را جشن می گیرند. فستیوال گسترده در فضای باز راهی عالی برای امتحان غذاهای محلی گرجستان، صنایع دستی و هنر گرجی، موسیقی و رقص های محلی سنتی است. سفر به آخالتسیخه، آسپیندزا و غار شهر واردزیا از طریق مارشوتکا یا از طریق تورهای سازمان یافته امکان پذیر است. آخلاتسیخه و آسپیندزا نمونه ای از میراث چندفرهنگی گرجستان هستند. هر دو دارای تأثیرات معماری عثمانی، عربی و ایرانی هستند. در همان نزدیکی، واردزیا یک مجموعه صومعه‌ای دیدنی است که از کنار صخره‌ای شیب‌دار حک شده و هنوز راهبان در آن زندگی می‌کنند. قدمت این مجموعه به قرن دوازدهم می رسد.

پارک ملی برجومی - خاراگاولی
پارک ملی برجومی – خاراگاولی

طبیعت

پارک ملی برجومی-خراگاولی در حاشیه شهر برجومی واقع شده و تا روستای خراگاولی امتداد دارد. این گستره وسیع از جنگل های مخروطی تقریباً 1٪ از کل مساحت گرجستان را به خود اختصاص داده است. این پارک به 6 منطقه تقسیم شده است که هر کدام دارای مسیرهای به خوبی نگهداری شده از میان جنگل های بکر حاوی گیاهان و جانوران بومی و تنوع اکوسیستم منحصر به فرد است. امکانات کمپینگ به خوبی توسعه یافته است و حداقل امکانات کم‌پشتی به اندازه کافی بزرگ است تا خانواده‌ها را در خود جای دهد.

دریاچه کاخیسی یک گشت و گذار روزانه محبوب است که در فاصله کوتاهی از برجومی قرار دارد. این دریاچه در تابستان به اندازه کافی برای شنا گرم است و سواحل آن برای کمپینگ باز است. کوهنوردان از پیاده روی از روستای Chobiskhevi لذت می برند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: آذربایجان
شهر: تفلیس
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی