Notre-Dame Cathedral in Parisکلیسای نوتردام پاریس

شرح

کلیسای نوتردام پاریس که یک نمونه شگفت‌انگیز از معماری گوتیک است، ممکن است بلندترین، قدیمی‌ترین یا بزرگ‌ترین کلیسای جامع جهان نباشد، اما مطمئناً شناخته شده‌ترین کلیسای جامع جهان است. نوتردام با غلبه بر تور ایفل به عنوان پربازدیدترین مکان در پاریس (با بیش از 10 میلیون بازدید کننده در سال)، مدت هاست که قلب شهر بوده است .از زمان پیدایش در قرن دوازدهم و تکمیل آن در قرن چهاردهم، در ادبیات، هنر و فیلم جاودانه شده است. علت شهرت و معروفیت پاریس را بخوانید.

کلیسای نوتردام که جزو یکی از مکان های دیدنی پاریس که نباید از دست بدهید، با مجسمه‌ها و پنجره‌های شیشه‌ای رنگارنگ، تأثیر شدید طبیعت‌گرایی را نشان می‌دهد، برخلاف معماری رومانسک قبلی. این یکی از اولین کلیساهای گوتیک بود و ساخت آن در طول دوره گوتیک انجام شد.

کلیسای جامع از غارت (در طول انقلاب) و بی توجهی رنج می برد تا اینکه سرانجام در قرن نوزدهم، پس از موفقیت عظیم رمان «نوتردام پاریس» اثر ویکتور هوگو، کارزاری برای بازسازی آغاز شد. بازسازی‌ها که توسط معمار Viollet-le Ducan انجام شد، شامل اضافه کردن گارگویل‌ها بود و ساختاری را که امروز می‌بینیم به واقعیت تبدیل کرد.

میدان روبروی کلیسای جامع، مکان دوپارویس، کیلومتر صفر در فرانسه است. تمام مسافت ها از پاریس از اینجا اندازه گیری می شود. نقطه خاص با یک دایره برنجی صیقلی بر روی زمین نه چندان دور از ورودی اصلی کلیسای جامع مشخص شده است.

پایین پله‌های مقابل کلیسای جامع، Crypte Archéologique، موزه باستان‌شناسی نوتردام قرار دارد که ارزش دیدن را دارد. همچنین یک باغ زیبا در پشت نوتردام وجود دارد که به عنوان مکانی عالی برای استراحت پاهای خسته از تور و در عین حال تحسین معماری خیره کننده است.

کلیسای نوتردام از مکان های معروف پاریس
کلیسای نوتردام از مکان های معروف پاریس

تاریخچه

کار ساخت کلیسای نوتردام در پاریس در قرن دوازدهم آغاز شد، تا اینکه حدود 300 سال بعد ساخت و ساز در نهایت به پایان رسید. این کلیسا در حال حاضر یکی از برجسته ترین کلیساهای فرانسه و یکی از قدیمی ترین کلیساها نیز می باشد که نباید بازدید از آن را در تور فرانسه فراموش کنید. مدت زمانی که برای ساخت آن صرف شده است از طریق سبک های مختلف معماری که در ساختمان اجرا می شود مشهود است. اگرچه عمدتاً گوتیک فرانسوی است، اما مناطقی وجود دارد که دوره ساخت و ساز رنسانس و ناتورالیسم را نشان می دهد. این سبک های متفاوت به زیبایی برجسته و در عین حال عجیب و غریب ساختمان می افزایند.

در طول تاریخ وسیع خود، کلیسای جامع صدمات قابل توجهی را متحمل شده است، به ویژه در طول انقلاب فرانسه در سال 1786. خوشبختانه این کلیسا با دلسوزی بازسازی شد و همچنان توجه سراسر جهان را به خود جلب کرد. کلیسای جامع میزبان بسیاری از مراسم مذهبی و رویدادهای تاریخی بوده است و علیرغم اعتقادات مذهبی خود، مردم از همه ادیان و ملیت های مختلف هنوز از عظمت منحصر به فرد آن شگفت زده می شوند.

در سال 1909 ژان آرک در کلیسای جامع نوتردام توسط پاپ پیوس X به عنوان شادی آور شناخته شد. دختر جوان شجاعی که همه چیزهایی را که از خدا تجربه کرده بود گفت، به فرانسوی ها در درگیری با سربازان انگلیسی کمک کرد. فرانسوی ها به حرف او اعتماد کردند و در نهایت در بسیاری از نبردها علیه انگلیس پیروز شدند. به عنوان یکی از طرفداران بزرگ خانواده سلطنتی، او همچنین در تاج گذاری چارلز ویل نقش داشت. با این حال همه با دیدگاه‌ها و اعتقادات مذهبی او قانع نشدند و بعداً توسط بوروندی‌ها که او را به بدعت متهم کردند کشته شد و او را در آتش سوزاندند. تا اینکه در سال 1456 نامش پاک شد و به عنوان شهید بی گناه شناخته شد.

تاریخچه کلیسای نوتردام از مکان های معروف پاریس
تاریخچه کلیسای نوتردام از مکان های معروف پاریس

معماری

کلیسای نوتردام پاریس در ابتدا دارای تکیه گاه های پرنده در طراحی آن نبود. اما پس از شروع ساخت کلیسای جامع، دیوارهای نازک‌تر (که به سبک گوتیک رایج شده‌اند) هر روز بالاتر رفتند و با بیرون راندن دیوارها، شکستگی‌های استرس شروع شد. معماران کلیسای جامع، در تلاش برای رفع مشکل، تکیه‌گاه‌هایی در اطراف دیوارهای بیرونی ساختند و الحاقات بعدی این الگو را ادامه دادند. این یکی از اولین ساختمان هایی در جهان بود که از تکیه گاه پرنده (تکیه های بیرونی قوسی) استفاده کرد.

کلیسای نوتردام به طور گسترده به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری گوتیک فرانسوی در جهان در نظر گرفته می شود. نام نوتردام در زبان فرانسوی به معنای “بانوی ما” است و اغلب در نام ساختمان های کلیساهای کاتولیک در کشورهای فرانسه زبان استفاده می شود. کلیسای جامع Dame کلیسای جامع واقعی اسقف نشینی کاتولیک پاریس است: به عبارت دیگر، این کلیسا است که شامل صندلی رسمی (“کاتدرا”) اسقف اعظم پاریس، آندره کاردینال وینگت-تروآس است.

معماری کلیسای نوتردام
کار بر روی کلیسای جامع نوتردام در سال 1160 آغاز شد، اما پس از بازنگری های فراوان و تغییرات طراحی در دهه 1260 به پایان رسید. در طول هشت قرن بعدی زندگی خود، این شگفتی معماری شاهد تخریب، ستایش، بازسازی و مرمت خواهد بود.

در کلیسای جامع نوتردام، نمایش‌های وسیعی از آثار هنری، مبلمان و بسیاری از اقلام ارزشمند وجود دارد که منعکس‌کننده طراحی نیو-گوتیک هستند. گردشگران برای دیدن و لذت بردن از این قطعات با هزینه ورودی اندک به کلیسای جامع پذیرایی می شوند. آنها همچنین می توانند در مراسم عشای ربانی شرکت کنند که سه بار در روز برگزار می شود و یک جاذبه محبوب برای بازدیدکنندگان مسیحی است.

در اطراف کلیسای جامع، هتل های لوکس پاریس وجود دارد که خوشبختانه از مناظر باشکوه کلیسای جامع به طور کامل لذت می برند.

کلیسای جامع نوتردام احتمالاً بیشتر به دلیل ارتباطش با داستان گوژپشت نوتردام شناخته می شود که توسط کارتون ها و فیلم های متعدد الهام گرفته شده از آن به شهرت رسید. اما این معماری گوتیک فرانسه است که بزرگترین جاذبه برای بازدیدکنندگان از سراسر جهان است، نمونه ای بی نظیر و عالی تا به امروز.

اسرار کلیسای نوتردام پاریس

اگرچه ممکن است فکر کنید بیش از 100 سال ساخت و ساز یا معماری منحصر به فرد آن جالب ترین حقایق در مورد کلیسای نوتردام در پاریس است، در واقع اسرار عمیق تری در تاریخ و زیر بنای آن پنهان شده است. در حالی که دوست داشتن معماری و آثار هنری آن آسان است، به همین راحتی می توان مجذوب تاریخ کلیسای جامع، طراحی منحصر به فرد و پذیرایی مدرن آن شد. مرمت آن به لطف یک نمایشنامه نویس پاریسی، پایه و اساس آن بر روی یک معبد بت پرست ساخته شده است، غرغره های تاریخی (نه چندان) آن، جایگاهش در آهنگ های محبوب یا میله برق گیر مذهبی منحصر به فردش.

  1. توسط یک نمایشنامه نویس پاریسی نجات یافت

ممکن است با اقتباس‌های مدرن از گوژپشت نوتردام آشنا باشید، اما آیا می‌دانستید رمان اصلی ویکتور هوگو نقشی محوری در نجات همنام خود از تباهی داشت؟

در طول قرن ها، کلیسای نوتردام اهداف بسیاری را انجام داده است و حتی زمانی در دهه 1790 به عنوان یک مرکز نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گرفت. ویکتور هوگو و اشتیاق او به معماری در واقع به نجات این بنای تاریخی قرون وسطایی کمک کرد. رمان نوتردام دی پاریس هوگو، نه تنها به عنوان ادای احترام به کلیسای تقریباً فراموش شده بود، بلکه چنان در بین مردم فرانسه محبوب شد که یک پروژه مرمت 25 ساله راه اندازی شد و کلیسای نوتردام به آنچه امروز می بینیم تبدیل شد.

  1. یک شهر پاگان در زیر بنای آن وجود دارد

کلیسای نوتردام همیشه نماد کاتولیک نبود که امروز آن را می بینیم. در واقع، این شهر بر روی ویرانه های یک شهر بت پرست ساخته شده است.

در جایی که شهر گالو-رومی لوتتیا ساخته شده بود، پایه‌های نوتردام چند بار قبل از شروع ساخت کلیسای جامع معروف تغییر کرد. این بنا به عنوان معبدی برای مشتری شروع شد و سپس به یک کلیسای رومی تبدیل شد. در نهایت، ساختار قدیمی تخریب شد و پایه آن (به همراه چند مجسمه آن) در ساخت کلیسای نوتردام مورد استفاده مجدد قرار گرفت.

  1. گارگویل ها مربوط به قرون وسطی نیستند. آنها مدرن هستند

این مجسمه‌ها که از نظر فنی به عنوان واهی شناخته می‌شوند (گارگویل‌های واقعی، فواره هایی با سر حیوانات هستند که کناره‌های کلیسای جامع را تزئین می‌کنند)، این مجسمه‌ها زاییده فکر گوتیک یوجین ویوله-لو-دوک، معمار اصلی در طول پروژه بازسازی کلیسای جامع در قرن نوزدهم بودند. آنها، دقیقاً مانند خود بازسازی، الهام گرفته شده از توصیف گارگویل ها در نسخه تخیلی نوتردام پاریس اثر ویکتور هوگو بودند.

اسرار نوتردام
درست همانطور که تکیه گاه های پرنده شکل آن بخشی از طراحی اصلی نبودند، گارگویل های بدنام نوتردام جدیدتر هستند.
  1. نماد آواز فرانسوی، ادیت پیاف

نماد آواز فرانسوی، ادیت پیاف، به همان اندازه ویکتور هوگو از کلیسای جامع نوتردام الهام گرفته بود. آهنگ او که به درستی «نوتردام د پاریس» نام داشت، یکی از ردیف طولانی ترانه‌های معروفی بود که او در طول زندگی‌اش نوشت و اجرا کرد (مشهورترین آنها « «Notre-Dame de Paris» در مورد زیبایی کلیسای جامع، کار سختی که برای ایجاد آن انجام شده است، تاریخ طولانی آن، و آینده آن به عنوان یک نماد پاریسی صحبت می کند. از بسیاری جهات، به نظر می رسد که او درباره کلیسای جامع به عنوان استعاره ای برای خودش می خواند؛ هر دو با تاریخ پیچیده و همچنین آینده ای زیبا.

  1. یک خروس از تکه ای از تاج خار عیسی مسیح محافظت می کند

جدا از گارگویل ها، تاریخ ادبی و تصویرهای محبوب، یکی از منحصر به فردترین ویژگی های کلیسای نوتردام خروسی است که بر فراز بلندترین مناره آن نشسته است. در نگاه اول، این پرنده احتمالاً نامناسب به نظر می‌رسد، اما در واقع نوعی «میله صاعقه‌گیر روحانی» است که برای محافظت از نمازگزاران داخل کلیسای جامع در برابر آسیب قرار دارد.

در واقع، خروس فلزی حاوی تکه‌ای از تاج خارهای مسیح و همچنین یادگارهایی از سنت دنیس و سنت ژنویو، هر دو قدیس حامی پاریس است. با چنین محافظ های قدرتمندی، بازدیدکنندگان کلیسای جامع بزرگ می توانند با خیال راحت از اوقات خود در آنجا لذت ببرند.

توصیه هایی برای بازدید از کلیسای نوتردام پاریس

برای ورود به کلیسای جامع هزینه ای پرداخت نمی کنید، اما برای بازدید از برج ها و خزانه داری باید مبلغ کمی را پرداخت کنید. از ساعت 8 صبح باز است، اما اگر عصر از برج بازدید کرده و از آن بالا بروید، ممکن است با صف‌های کوتاه‌تر و منظره‌ای از غروب خورشید بر فراز پاریس مواجه شوید.

کلیسای جامع همه روزه از ساعت 8 صبح تا 6:45 بعد از ظهر باز است، اما ساعات کار برج ها بسته به فصل تغییر می کند. از آوریل تا ژوئن و در ماه سپتامبر هر روز از 10 صبح تا 6:30 باز است. روزهای جولای و آگوست ساعت 10 تا 6:30 باز می‌شود، در حالی که آخر هفته‌ها از ساعت 10 صبح تا 11 بعد از ظهر است. از اکتبر تا مارس هر روز 10 تا 5:30 باز می شود. مراقب باشید که برج ها در زمان شلوغی زودتر بسته می شوند.

توصیه هایی برای بازدید از کلیسای نوتردام پاریس
توصیه هایی برای بازدید از کلیسای نوتردام پاریس

ساعات بازدید

هر روز: ۸ صبح تا ۶:۴۵ بعد از ظهر

موقعیت جغرافیایی

کشور: فرانسه
شهر: پاریس
آدرس: ۶ Parvis Notre-Dame - Pl٫ Jean-Paul II, ۷۵۰۰۴ Paris, France
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی