کاربری کشاورزی زمین‌های فلاورجان در برابر گردشگری

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فلاورجان گفت: چون ۹۰ درصد زمین‌های موجود در شهرستان فلاورجان کشاورزی و از نوع مرغوب هستند تغییر کاربری این زمین‌ها به منظور ایجاد زیرساخت‌های گردشگری توسط بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران با مشکل جدی مواجه می‌شود.

حافظ کریمیان در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت آثار تاریخی و گردشگری شهرستان فلاورجان، اظهار کرد: تاکنون ۵۰۴ اثر تاریخی در شهرستان فلاورجان شناسایی شده که از این تعداد ۳۳ اثر به ثبت ملی رسیده است. ۲۵ اثر تاریخی تاکنون مرمت شده و در حال حاضر ۲۰ بنا نیز نیاز به مرمت دارد. باید توجه کنیم که مرمت بناهای تاریخی یک کار مستمر است و اینگونه نیست که اگر امروز یک بنا را مرمت کنیم تا چند سال این بنا نیاز به مرمت نداشته باشد.

وی افزود: برای مرمت آثار تاریخی شهرستان فلاورجان حدود ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. برای مثال قلعه‌ای داریم که یک هکتار وسعت دارد و به طور متوسط برای مرمت هر بنای تاریخی نیاز به یک میلیارد تومان اعتبار است. بناهای شاخص تاریخی فلاورجان بقعه پیربکران، مسجد جامع اشترجان، پل‌های تاریخی، کبوترخانه‌ها، حمام‌ها، قلعه وزیرآباد و خانه مؤیدی زفره را شامل می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فلاورجان، گفت: بقعه پیربکران که بیش از ۸۰۰ سال قدمت دارد بیشترین جذب گردشگر را به خود اختصاص داده و در سال ۱۳۱۰ به ثبت ملی رسیده است. همچنین مسجد جامع اشترجان و کبوترخانه‌ها در طول سال پذیرای گردشگران زیادی هستند. در ایام نوروز روزانه نزدیک به ۸ هزار نفر از جاذبه‌های گردشگری فلاورجان بازدید می‌کنند.

کریمیان تصریح کرد: در بخش صنایع دستی نزدیک به ۵۰۰ هنرمند فعال داریم که در ۳۰ رشته کار می‌کنند. همچنین ۳۵ کارگاه داریم که در رشته‌های سفال، سرامیک، میناکاری، معرق و نگارگری فعالیت دارند و هنرمندان شاخصی در هر کدام از این رشته‌ها فعال هستند.

کاربری کشاورزی زمین‌های فلاورجان سدی در برابر سرمایه‌گذاران بخش گردشگری
کاربری کشاورزی زمین‌های فلاورجان سدی در برابر سرمایه‌گذاران بخش گردشگری

وی ادامه داد: سعی کردیم پروانه‌های کسب و کار هنرمندان صنایع دستی را بدون هیچ سختگیری صادر کنیم. بخشی از این افراد از بیمه هنرمندان استفاده می‌کنند و بخش قابل توجهی از آنان از تسهیلات قرض‌الحسنه که در قالب مشاغل خانگی بوده استفاده کرده‌اند. بیشتر هنرمندان فلاورجان در رشته میناکاری فعالیت دارند و در رشته‌های سفال و سرامیک نیز هنرمندان زیادی داریم. تنورسازی با گل در سطح ملی توسط اساتید برجسته فلاورجان آموزش داده می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فلاورجان با بیان اینکه هنوز هتل و مهمان‌پذیری در این شهرستان وجود ندارد، گفت: امسال قرار است دو اقامتگاه بومگردی را افتتاح کنیم و در کل از نظر اقامتی و داشتن زیرساخت‌های گردشگری ضعیف هستیم. البته اردوگاه شهید بهشتی ظرفیت اقامتی بالایی دارد، اما به هیچ وجه جوابگوی نیازها نیست. تاکنون مجوز تأسیس ۱۱ خانه بومگردی را صادر کردیم که به مرور روند افتتاح این خانه‌ها از شهریور آغاز می‌شود.

کریمیان افزود: چون ۹۰ درصد زمین‌های موجود در شهرستان فلاورجان کشاورزی و از نوع مرغوب هستند تغییر کاربری این زمین‌ها به منظور ایجاد زیرساخت‌های گردشگری توسط بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران با مشکل جدی مواجه می‌شود. فعلاً با این مشکل از طریق تأسیس اقامتگاه‌های سنتی کنار آمده‌ایم. با توجه به ظرفیت‌های طبیعت‌گردی که شهرستان دارد مجموعه اقامتی و تفریحی را تا دو سال آینده با مساحت ۵ هکتار به بهره‌برداری می‌رسانیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم میزان استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی فلاورجان در قسمت گردشگری را با شهرستان‌هایی مانند کاشان و نطنز مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که خیلی عقب هستیم که یکی از دلایل آن دیر تأسیس شدن اداره میراث فرهنگی در این شهرستان است. البته تحرک خوبی برای فعال کردن بخش خصوصی شده، به طوری که مجوز تأسیس ۱۱ خانه بومگردی را صادر کرده‌ایم و واحدهای بین راهی نیز فعال شده‌اند.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی