حقایق جالب آنتالیا

آنتالیا، مقصد بسیار محبوب گردشگران از سراسر جهان است و به زیبایی در خط ساحلی غربی مدیترانه پراکنده شده است. از این رو، دارای مناظر دیدنی و حقایق جالب آنتالیا، فوق العاده است. آنتالیا با یک میلیون نفر جمعیت به عنوان بزرگترین شهر ترکیه در آن منطقه شناخته می شود. اگر قصد دارید از سواحل و موزه های آفتابی طولانی آنتالیا دیدن کنید، حتما با تهیه تور آنتالیا آن را تجریه کنید. از قرن دوم قبل از میلاد، این شهر یک بندر مهم بوده است و امروزه یک شهر تفریحی شلوغ و دروازه ای به ریویرای ترکیه است. با بیش از 2000 سال تاریخ، بازدیدکنندگان این شهر می توانند طیف متنوعی از بناهای معماری دوران های مختلف و همچنین فرهنگ های مختلف، به عنوان مثال یونانی، رومی و بیزانسی را مشاهده کنند. قدمت دقیق آنتالیا مشخص نیست، اما می توان ادعا کرد که این شهر بیش از دو هزار سال قدمت دارد – اولین ذکر تواریخ از آن به 159 قبل از میلاد برمی گردد

آنتالیا
آنتالیا سریع ترین شهر در حال رشد در ترکیه است و گردشگران از سراسر جهان در حال کشف ترکیبی شگفت انگیز از سواحل عالی و فرهنگ سنتی ترکیه هستند.

آب و هوا و طبیعت آنتالیا

آنتالیا دارای آب و هوای معمولی مدیترانه ای است.این شهر، از تابستان گرم طولانی و زمستان معتدل بهره می برد. با داشتن 300 روز آفتابی در سال، آب و هوای ایده آلی را برای تعطیلات ساحلی فراهم می کند. گرم ترین دوره آنتالیا بین جولای و آگوست است. دما در این دوره می تواند تا 40 درجه سانتیگراد با میانگین دمای 30.4 درجه برسد. با این حال، زمستان های آنتالیا گرم است و میانگین دمای آن بین 6 تا 16 درجه سانتیگراد است.

آنتالیا ترکیه با سواحل زیبای خود جذاب ترین مرکز تفریحی تعطیلات است. آنتالیا شامل بسیاری از سواحل با پرچم آبی با تضاد آب فیروزه ای و ماسه سفید است. می توان به ساحل لارا، ساحل کلئوپاترا و ساحل کنیالتی که طولانی ترین ساحل محسوب می شود اشاره کرد.

آنتالیا همچنین با کوه‌ها، جنگل‌های سرو و پوشش گیاهی وحشی، به دلیل چشم‌اندازهای متنوع، برای پیاده‌روی مناسب است. همچنین شامل آبشارهای دیدنی مانند آبشار دودن است.

آبشار دودن پایینی
آبشار دودن پایینی

جامعه مهاجران در آنتالیا

آنتالیا، ترکیه یک استان ارجح برای خارجی ها، چه برای گردشگری و چه برای مهاجرت است. این شهر در رتبه سوم پس از استانبول و آنکارا در هر دو زمینه مهاجرت و سرمایه گذاری در املاک و مستغلات قرار دارد. تعداد ساکنان خارجی که به طور قانونی در آنتالیا زندگی می کنند بیش از 100000 نفر است. این استان خارجی ها را از بیش از 100 کشور جذب می کند. با این حال روسیه سال ها است که اول است و پس از آن ایرانی ها و آلمانی ها.

روس ها و اسکاندیناوی ها جامعه خود را در آنتالیا دارند. برخی آن را “روسیه کوچک ترکیه” می دانند. بر اساس گزارش موسسه آمار ترکیه، تعداد ساکنان روسیه در سال 2021 به 18905 نفر رسید در حالی که قزاق ها به 11535 نفر رسیدند. روس ها در آنتالیا احساس افراذ خارجی ندارند و آنتالیا برای آنها خانه دوم شد. آنها توانستند خواربار فروشی ها و رستوران های خود و همچنین مدارس و مهد کودک های روسی داشته باشند.

زندگی در آنتالیا
زندگی در آنتالیا

حقایق جالب آنتالیا

برای ترکیه، آنتالیا نه تنها یک استراحتگاه مهم و سودآور است، بلکه تقریباً بندر اصلی است. در زمان‌های مختلف، آنتالیا بارها و بارها از دستی به دست دیگر منتقل می‌شد، بنابراین در اینجا می‌توانید بناهای معماری، نه تنها از دوره‌های مختلف، بلکه فرهنگ‌های مختلف را نیز ببینید. آنتالیا یکی از امن ترین شهرها برای گردشگران در تمام ترکیه محسوب می شود. اگرچه، شاید، خطر اصلی، تجار محلی حیله گر است. آنها با تمام توان و ترفندهای خود سعی می کنند انواع صنایع دستی را به گردشگران کنجکاو بفروشند و آنها را به عنوان کار انحصاری استادان باستانی معرفی کنند. با این حال، اینجاست که حقایق جالب در مورد آنتالیا تازه شروع می شود.

آنتالیا یک شهر ساحلی بزرگ در ترکیه است

آنتالیا در سواحل مدیترانه در جنوب غربی ترکیه واقع شده است. آنتالیا با جمعیتی بالغ بر 1318826 نفر (تا سال 2022)، هشتمین شهر پرجمعیت ترکیه و بزرگترین شهر ترکیه در سواحل مدیترانه است. مردم اغلب از آن به عنوان “دروازه ای به ریویرای ترکیه” یاد می کنند. ریویرای ترکیه – که ساحل فیروزه ای نیز نامیده می شود – از آنتالیا تا بدروم در امتداد سواحل جنوب غربی ترکیه امتداد دارد.

آنتالیا شهری بزرگ در سواحل مدیترانه ترکیه است.
آنتالیا شهری بزرگ در سواحل مدیترانه ترکیه است.

این شهر در ابتدا آتالیا نام داشت

آتالوس دوم فیلادلفوس، پادشاه پرگامون، این شهر را در قرن 1 قبل از میلاد تأسیس کرد، زمانی که یک پایگاه دریایی برای استقرار ناوگان کشتی‌های خود تأسیس کرد. او شهر بندری را به نام Attalieia (آتالیا) نامگذاری کرد. او تا زمان مرگش در سال 133 قبل از میلاد بر آتالیا حکومت کرد. پس از مرگ او، آتالیا و کل پادشاهی خود را به امپراتوری روم سپرد. حکومت روم شاهد رشد آتالیا بود. در نهایت، این شهر به نام آدالیا و سپس به نام مدرن آنتالیا تبدیل شد.

این شهر در ابتدا آتالیا نام داشت
این شهر در ابتدا آتالیا نام داشت

شهر آنتالیا یک شهر دارد

در آنتالیا، کاله ایچی، مرکز شهر تاریخی را خواهید دید. کلمه Kaleiçi به معنای “قلعه درونی” است. کالیچی دارای سازه هایی است که مربوط به دوران جمهوری روم، بیزانس، سلجوقی، عثمانی و جمهوری مدرن ترکیه است. از نظر تاریخی، همه این سازه ها و کل کاله ایچی در داخل دیوارهای آن محصور بود، اما امروز دیگر اینطور نیست.

شهر آنتالیا یک شهر دارد
در آنتالیا، کاله ایچی، مرکز شهر تاریخی را خواهید دید. کلمه Kaleiçi به معنای “قلعه درونی” است.

دروازه هادریان در آنتالیا است

یکی از معروف ترین سازه های داخل کاله ایچی دروازه هادریان است که به آن Üçkapılar نیز می گویند که به معنی “سه دروازه” است. ترک ها دروازه هادریان را در سال 130 پس از میلاد برای بزرگداشت دیدار امپراتور روم هادریان از شهر ساختند. کارگران، دروازه را به دیوار شهر اطراف ساختند و به دروازه اصلی شهر تبدیل شد. نام دیگر دروازه – سه دروازه یا دروازه سه گانه – به این دلیل است که دارای سه راه طاق است. جدا از تاریخ غنی، افسانه های زیادی نیز دروازه را احاطه کرده اند، به عنوان مثال، سلطانه بلکیس – ملکه سبا – از دروازه عبور کرد و در راه ملاقات با شاه سلیمان به کاخ در آسپندوس رفت. امروزه تنها دروازه ورودی باقی مانده در دیوارهای شهر است.

دروازه هادریان در آنتالیا است
دروازه هادریان در آنتالیا است

آنتالیا خانه بزرگترین آکواریوم تونلی جهان است

آکواریوم آنتالیا یکی از حقایق حالب آنتالیا است. بزرگترین آکواریوم تونلی جهان را در خود جای داده است. طول این تونل 131 متر و عرض آن 3.5 متر است. در مخزن اصلی قرار دارد که ظرفیت 5000 تن آب دریا را دارد. آکواریوم آنتالیا دارای چهار منطقه موضوعی – اقیانوس هند، دریای سرخ، اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام – است و خانه 250 گونه مختلف از حیات دریایی است.

آنتالیا خانه بزرگترین آکواریوم تونلی جهان است
ماهی های رنگارنگ آب شور در آکواریوم آنتالیا، ترکیه

آنتالیا دارای پنج پارک ملی است

طبیعت آنتالیا، یکی دیگر از حقایق جالب آنتالیا محسوب می شود. این مکان دارای پنج پارک ملی است که از مناظر محلی و گیاهان و جانوران محافظت می کند. این پنج پارک ملی عبارتند از: پارک ملی Üzümdere، پارک ملی کوه Gulluk، پارک ملی غار Altinbesik، پارک ملی ساحل Beydaglari و پارک ملی Köprülü Canyon. استان آنتالیا بیش از هر استان دیگری در ترکیه دارای پارک ملی است.

آنتالیا دارای پنج پارک ملی است
آنتالیا دارای پنج پارک ملی است که ار حقایق جالب آنتالیا است

امپراتوری های مختلف زیادی بر آنتالیا حکومت کرده اند

یونانیان آنتالیا را در قرن دوم قبل از میلاد تأسیس کردند. سپس رومیان بر شهر حکومت کردند و پس از آن سلطنت سلجوقیان و سپس امپراتوری عثمانی. ایتالیا برای مدت کوتاهی شهر را به مدت سه سال پس از جنگ جهانی اول اشغال کرد، اما ترک ها در طول جنگ استقلال ترکیه، شهر را پس گرفتند.

امپراتوری های مختلف زیادی بر آنتالیا حکومت کرده اند
امپراتوری های مختلف زیادی بر آنتالیا حکومت کرده اند

معروف برای موزه های قدیمی

آنتالیا به دلیل دارا بودن تعدادی موزه قدیمی و کلاسیک مانند موزه کالیچی، موزه اسباب بازی آنتالیا، موزه سونا و اینان کیراچ کالیچی و غیره گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این موزه ها تاریخ آنتالیا را در دوره های مختلف از دوران باستان برجسته می کنند و دارای یک شکل قابل توجه هنر هستند.

شعله های مرموز که 24 ساعت در روز می سوزند!

شعله های سوزان Chimera چیزی است که اکثر مسافران هنگام بازدید از آنتالیا مجذوب آن می شوند. این شعله ها به مدت 24 ساعت در روز می سوزند و برای مصارف مختلفی استفاده می شوند. رمز و راز شعله حتی پس از چندین تلاش برای خاموش کردن آن ناشناخته است. در زمان‌های قدیم، این شعله‌های صخره به عنوان نوری برای کشتی‌ها عمل می‌کرد و به آن‌ها کمک می‌کرد تا از برخورد با سنگ‌ها جلوگیری کنند.

آتش های ابدی الیمپوس کیمرا ترکیه
آتش های ابدی الیمپوس کیمرا ترکیه
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی