مناطق آزاد در ایران

منطقه آزاد تجاری که به آن منطقه تجارت خارجی نیز گفته می‌شود، منطقه‌ای است که کالاها می‌توانند بدون دخالت مقامات گمرکی در آن فرود، جابجا، تولید یا پیکربندی مجدد شوند و دوباره صادر شوند. تنها زمانی که کالاها در داخل کشوری که منطقه در آن قرار دارد به مصرف کنندگان منتقل می شود، مشمول عوارض گمرکی رایج می شوند. مناطق آزاد تجاری در اطراف بنادر بزرگ دریایی، فرودگاه‌های بین‌المللی و مرزهای ملی سازماندهی شده‌اند – مناطقی با مزایای جغرافیایی فراوان برای تجارت.

هدف اصلی منطقه آزاد تجاری حذف موانع تجارت ناشی از تعرفه های بالا و مقررات پیچیده گمرکی از بندر، فرودگاه یا مرز است. از جمله مزایای این سیستم می‌توان به گردش سریع‌تر کشتی‌ها و هواپیماها از طریق کاهش تشریفات معاینات گمرکی و همچنین امکان ساخت، تکمیل و نگهداری آزادانه کالاها اشاره کرد. درگاه خدمات مناطق آزاد و ویژه ایران

انواع مختلف مناطق آزاد بر حسب نوع فعالیت وجود دارد:

 •  صنعتی برای واردات مواد اولیه به منظور تولید محصولات صادراتی.
 •  تجاری برای واردات کالاهای عمومی برای فرآوری به محصولات نهایی برای صادرات مجدد.
 •  خدماتی که به اپراتورهای منطقه آزاد و همچنین شرکت های فعال در خارج از مناطق آزاد خدمات ارائه می دهد.
 • منطقه آزاد تجاری- صنعتی، منطقه آزاد گمرکی، منطقه آزاد گردشگری، منطقه آزاد شرکت‌ها، منطقه پردازش صادرات، منطقه ممتاز صادراتی و منطقه ویژه اقتصادی از انواع دیگر است.

اهداف مناطق آزاد تجاری و صنعتی

مناطق ویژه اقتصادی به منظور بهبود شبکه های عرضه و توزیع در کشور ایجاد شده است. اهداف مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی مناطق آزاد عموماً با اهداف صریح یا اعلام شده زیر ایجاد می شوند:

 • جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی
 • کمک به ایجاد شغل
 • ترویج و تنوع بخشیدن به صادرات
 • ارتقای توان فنی داخلی، مهارت های مدیریتی و دانش فنی
 • بازآفرینی مناطق محروم و پر استرس
 • کاهش تشریفات گمرکی برای واردات کالا از خارج یا مناطق آزاد تجاری
 • عدم تشریفات گمرکی برای صادرات کالا

مزایای مناطق آزاد تجاری و صنعتی

 • 20 سال معافیت مالیاتی
 • بدون نیاز به ویزا برای ورود اتباع خارجی
 • معافیت گمرکی
 • ثبت آسان شرکتها
 • شرایط آسان برای صادرات مجدد و ترانزیت کالا
 • امکان صادرات محصولات
 • اجاره طولانی مدت زمین برای خارجی ها
 • سرمایه گذاری خارجی
 • بازگرداندن 100% سرمایه و سود در هر زمان در صورت سرمایه گذاری.
منطقه آزاد و مزایای آن
منطقه آزاد به منطقه ای بندری یا غیر بندری گفته می شود که برخی از قوانین دولتی در آن اجرا نمی شود و یا مزایا و تسهیلاتی برای سرمایه گذاران فراهم می شود.

هر منطقه آزاد توسط مرجع خود اداره می شود و به عنوان یک شرکت با وضعیت قانونی مستقل سازماندهی می شود. صدور مجوز برای کلیه فعالیتهای اقتصادی در محدوده منطقه آزاد صرفاً بر عهده مراجع مربوطه می باشد.

اجاره زمین به اتباع خارجی مجاز است، اما فروش زمین به بیگانگان یا شرکتهایی که سرمایه آنها تماماً یا قسمتی از آن متعلق به خارجیان است ممنوع است.

سرمایه گذاران خارجی می توانند با هر نسبت سرمایه گذاری که بخواهند در فعالیت های اقتصادی منطقه آزاد شرکت کنند. حقوق قانونی سرمایه گذاران تضمین و حمایت می شود. سرمایه‌گذاران خارجی همچنین می‌توانند با فعالیت بر اساس مفاد (FIPPA) (قانون سرمایه‌گذاری، ترویج و حمایت ایران) از سرمایه و حقوق خود محافظت کنند. اصولاً خروج سود و جابجایی سرمایه حاصل از فعالیت های اقتصادی و عملیات تجاری در منطقه آزاد بلامانع است.

مبادله کالا بین هر منطقه و خارج از کشور از شمول مقررات واردات و صادرات مستثنی است. با این حال، مبادله کالا بین هر منطقه و سایر نقاط کشور، تابع مقررات ملی صادرات و واردات کالا است.

در ایران هفت منطقه آزاد فعال است که شامل کیش، قشم، چابهار، انزلی، ارس، اروند و ماکو می‌شود. برای تهیه تور و بلیط به هر یک از این مناطق آزاد، به صفحه اصلی سایت ما مراجعه کنید.

منطقه آزاد قشم

جزیره قشم با حدود 110 کیلومتر طول، دارای بیشترین میزان ماهی جهان در دریا است، به علاوه جزایر جزر و مدی زیادی مانند نگین، زور یا مروارید در سواحل شمالی بخش مرکزی جزیره، به ویژه در داخل یا بخشی از جزیره را تشکیل می‌دهند.

ایجاد محیطی دلپذیر برای زندگی، امن برای سرمایه گذاری و نوید خلق ایده های نو و از طرفی ایجاد بسترهای عالی سرزمین اصلی در عرصه فرهنگی، گردشگری، اجتماعی و اقتصادی و همچنین تبدیل سازمان منطقه آزاد قشم به پویایی و توسعه پایدار جزیره از چشم انداز های این منطقه است.

از اهداف عمومی ایجاد منطقه آزاد می توان به پیوند اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی/انتقال فناوری پیشرفته به منطقه/جذب سرمایه گذاری خارجی/تربیت افراد ماهر/افزایش صادرات و کسب درآمدهای ارزی/توسعه پایدار جزیره اشاره کرد.

 قشم
از اهداف عمومی ایجاد منطقه آزاد می توان به پیوند اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی/انتقال فناوری پیشرفته به منطقه/جذب سرمایه گذاری خارجی/تربیت افراد ماهر/افزایش صادرات و کسب درآمدهای ارزی/توسعه پایدار جزیره اشاره کرد.

منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد چابهار در شرق خلیج چابهار و در مجاورت بندر چابهار و دریای عمان و 70 کیلومتری مرز پاکستان واقع و ایجاد شده است. بخشی از مساحت زمین آن به فعالیت های صنعتی و بقیه به تجارت، خدمات بازرگانی، مسکونی، گردشگری و فعالیت های منطقه سبز اختصاص یافته است.

 چابهار
در واقع در مناطق آزاد با ایجاد فرصت برای بهره مندی از مزایایی مانند معافیت های مالیاتی، معافیت گمرکی و درآمد معاف، عدم تشریفات دست و پاگیر برای مبادلات ارزی و فرآیندهای اداری، تسریع در واردات، به روند توسعه کشور کمک می کنند.

منطقه آزاد ارس

سازمان منطقه آزاد ارس یک نهاد چندوظیفه ای است که اهداف اصلی آن تجارت، صنعت و گردشگری است. گردشگری شاخه گسترده ای از این سازمان است. و با توجه به همکاری قوی بین شاخه های گردشگری، فرهنگی و اجتماعی سازمان، هم افزایی خوبی وجود دارد که منجر به دستاوردهای مرتبط با گردشگری می شود.

 ارس
هدف اصلی منطقه آزاد تجاری حذف موانع تجارت ناشی از تعرفه های بالا و مقررات پیچیده گمرکی از بندر، فرودگاه یا مرز است. از جمله مزایای این سیستم می‌توان به گردش سریع‌تر کشتی‌ها و هواپیماها از طریق کاهش تشریفات معاینات گمرکی و همچنین امکان ساخت، تکمیل و نگهداری آزادانه کالاها اشاره کرد.

منطقه آزاد انزلی

محدوده وسیعی از بندر انزلی به وسعت حدود 3200 هکتار و حدود 8 کیلومتر مرز دریایی و تا 2 کیلومتری دریا است که شامل صنعتی، تجاری و بازرگانی، گردشگری و خدمات است. خط مرزی منطقه آزاد انزلی در 23 کیلومتری شرق بندرانزلی قرار دارد. منطقه آزاد انزلی در 2 بخش مجزا در غرب و شرق بندرانزلی تشکیل شده است. هر قسمت پتانسیل های خاص خود را دارد.

منطقه آزاد انزلی
ایجاد محیطی دلپذیر برای زندگی امن برای سرمایه گذاری و نوید خلق ایده های نو از چشم انداز های منطقه آزاد است.

منطقه آزاد اروند

منطقه آزاد اروند با وسعت 37400 هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر (جزیره مینو) قرار دارد. این منطقه در محل تلاقی رودخانه های اروند و کارون و در همسایگی عراق و کویت قرار دارد. دسترسی سریع، آسان و ارزان به بازارهای منطقه ای و جهانی از طریق حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی، انرژی ارزان، زیرساخت های صادرات، واردات و ترانزیت کالا، امکان دسترسی به نیروی کار ماهر و ارزان، تأسیسات و نصب زیرساخت های صنعتی و شهری، فرودگاه بین المللی آبادان.، پالایشگاه نفت آبادان از قابلیت ها و امکانات این منطقه است.

منطقه آزاد اروند
به دلیل ظرفیت های حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

منطقه آزاد کیش

اهداف اساسی سازمان منطقه آزاد کیش، انجام کارهای زیرساختی مورد نیاز در جزیره، کمک به توسعه سازنده، بهبود توسعه اقتصادی، ایجاد فرصت های شغلی مفید، جذب گردشگران و سرمایه گذاران داخلی و بین المللی، ایجاد بازارهای اشتغال و کالا، تسهیل حضور فعال در این جزیره است. از دیگر مزایای این منطقه می توان به بازار جهانی به منظور توسعه صادرات غیرنفتی، فراهم کردن شرایط برای تولید فرآورده های صنعتی، راه اندازی صنایع تبدیلی و در نهایت بهره گیری از فرصت های ویژه جزیره کیش، اشاره کرد.

منطقه آزاد کیش
سازمان منطقه آزاد کیش بمنظور تسهیل نمودن مدیریت و برنامه ریزی سفر و ارتقاء کمی و کیفی خدمات به گردشگران، اپلیکیشن جامع جزیره کیش را ایجاد نموده است.

منطقه آزاد ماکو

ماکو شهری است در شمال غربی آذربایجان غربی در ایران. رودخانه کاراسو در ترکیه در شمال آن قرار دارد و جمهوری خودمختار نخجوان در شرق آن قرار دارد. ترکیه و شهر خوی ایران به ترتیب در غرب و جنوب آن قرار دارند. رودخانه زنگمار از میان ماکو می گذرد که در دره ای قرار گرفته است. قسمت جنوبی ماکو که در دامنه کوه سباد قرار دارد، توسعه کاملی ندارد، اما بخش شمالی آن بسیار بزرگتر و توسعه یافته تر است.

منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو علاوه بر هم‌مرزی با ترکیه و نخجوان ، همجوار با ارمنستان و منطقه قفقاز بوده و گلوگاه کریدور زمینی شمال و جنوب (رقیب کانال سوئز در خشکی) و نقطه اتصال آسیا و اروپا می باشد. 

فاصله اندک منطقه آزاد ماکو از بنادر مرسین در دریای مدیترانه و ترابوزان در دریای سیاه، امتیاز چشمگیری در دسترسی به بازارهای اروپا از راه زمین ودریا است که در مقایسه با بنادر جنوبی کشور در خلیج فارس به دلیل مسافت و صرفه های اقتصادی ناشی از مقیاس جای تردیدی باقی نمی گذارد که این منطقه اقتصادی ترین گلوگاه دررقابت با راه دریایی شرق وغرب در خشکی است.

منطقه آزاد ماکو
آب و هوای کامل با جانوران غنی، رودخانه‌های زیبا، غارها، آبشارها، قلعه‌ها و قلعه‌های باستانی و سایر آثار تاریخی، صنایع دستی و مزارع رنگارنگ و مهم‌تر از همه مهمان‌نوازی مردم محلی، می‌تواند زمینه را برای هجوم گردشگران فراهم کند.
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی