موزه های ارمنستان قسمت 2

ارمنستان کشوری باستانی با میراث تاریخی و فرهنگی غنی است. هم در پایتخت آن، ایروان و هم در سراسر کشور تعداد زیادی موزه و همچنین مراکز فرهنگی تاریخی، هنری، معماری، ادبی، موسیقی و غیره وجود دارد که اجازه می دهد در دوران باستان غوطه ور شوید و حقایق عجیب را کشف کنید. با کاوش در آنها، هر کسی چیزی شگفت‌انگیز و جذاب برای یادگیری پیدا می‌کند. در ادامه سعی کرده ایم مهم ترین موزه های ارمنستان را که ممکن است در تور ارمنستان خود علاقه مند به بازدید از آنها باشید، گردآوری کنیم. موزه های ارمنستان قسمت 1 را نیز بخوانید.

موزه معماری ملی و زندگی شهری Dzitoghtsyan

خانه شیک با یک ایوان چوبی عظیم متعلق به خانواده Dzitoghtsyan در سال 1872 توسط چهار برادر که از روستای ارمنی غربی Dzitoghtsyan به شهر الکساندروپل، گیومری امروزی مهاجرت کردند، ساخته شد. حتی با وجود اینکه مردم محلی آن را خانه Dzitoghtsyan می نامند، تنها ارتباطی که با خانواده Dzitoghtsyan باقی مانده است، ساختمان، تصویری قدیمی از پتروس Dzitoghtsyan و همسرش که در واقع مالک این عمارت بودند و آلبوم عکسی است که متعلق به دخترشان بود.

خانواده Dzitoghtsyan که در اوایل قرن 19 تأسیس شد، به سرعت به کارت ویزیت گیومری تبدیل شد. این موزه اقلام و عناصر مختلف زندگی روزمره شهری گیومری را به نمایش می گذارد و همچنین ویژگی های کلی فرهنگی، مذهبی و معماری محلی شهر را از قرن نوزدهم تا دهه 1920 به نمایش می گذارد. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، عمارت خانواده Dzitoghtsyan تنها موزه ای بود که زندگی روزمره شهرهای اتحادیه را ارائه می کرد.

در جریان زلزله گیومری در سال 1988، این موزه محل سکونت بود، اما هرگز فعالیت خود را متوقف نکرد. در آن دوران سختی، بازدید از نمایشگاه ها در اتاق های آزاد ساختمان برگزار می شد که اندکی به فعال شدن زندگی اجتماعی و فرهنگی کمک می کرد. این موزه به طور رسمی در سال 1997 بازگشایی شد و از آن زمان به طور فعال فعالیت می کرد.

علاوه بر اقلام سبک قدیمی که در سالن ها به نمایش گذاشته شده است، یک تصویر سه بعدی “نقشه” از گیومری واقعی در سال 1880 وجود دارد که به سبک قدیمی اجرا شده است که زندگی روزمره و مردم ساکن در شهر را نشان می دهد. متصدیان، فضای داخلی خانه های قدیمی گیومری را بازسازی کردند و هنرها و صنایع دستی شهر را صد سال پیش ارائه کردند.

موزه معماری ملی و زندگی شهری Dzitoghtsyan
موزه معماری ملی و زندگی شهری Dzitoghtsyan

خانه-موزه سرگئی مرکوروف از موزه های ارمنستان

خانه مجسمه ساز معروف سرگئی مرکوروف یکی دیگر از منظره های هیجان انگیز هنگام بازدید از گیومری است.

هنرمندان برجسته ای که به خاطر مجسمه ها و ماسک هایش در جهان شناخته شده اند، بسیاری از چهره های مشهور شوروی را مجسمه کرده و خالق حدود 300 ماسک است. او تکنیک های ساختن ماسک های مرگ را به هنری والا تبدیل کرد.

ماسک های 59 سیاستمدار و شخصیت های عمومی در این موزه به نمایش گذاشته شده است، از جمله ماسک مرگ اصلی لنین. آثار هنری او به سراسر جهان سفر کرد و در نیویورک، پاریس، مسکو و جاهای دیگر به نمایش گذاشته شد. او در بسیاری از کشورها زندگی می کرد و مهارت های خود را در استودیوی مجسمه ساز معروف آدولف مایر، که بعداً به او پیشنهاد کرد تا تحصیلات خود را در اروپا ادامه دهد، تقویت کرد.

مرکوروف در گیومری به دنیا آمد و اصالتی یونانی-ارمنی داشت. بعدها چند سال در تفلیس زندگی کرد و تحصیلات خود را ادامه داد و هنر مجسمه سازی را در اوکراین، آلمان و سوئیس آموخت. این هنرمند در طول زندگی استثنایی خود با رهبران شوروی و بسیاری از هنرمندان برجسته در سراسر جهان آشنا شد. مرکوروف در دوره اقامت خود در پاریس با مجسمه سازان معروفی چون رودن و مونیر آشنا شد.

خانه-موزه مرکوروف در سال 1984 در گیومری در محل اقامت خانواده او تأسیس شد. علاوه بر مجموعه بی سابقه و طراحی داخلی، خانه و محیط اطراف آن دارای فضای داخلی بسیار دیدنی است.

مرکوروف قبل از مرگش خانه را به شهر هدیه داد، تنها با یک پیش شرط، اینکه خانه در خدمت اهداف هنری باشد. این خانه در جریان زلزله 1988 آسیب دید اما در سال 2003 بازسازی شد.

خانه-موزه سرگئی مرکوروف از موزه های ارمنستان
خانه-موزه سرگئی مرکوروف از موزه های ارمنستان

موزه هنرهای زیبای ونادزور از موزه های ارمنستان

موزه هنرهای زیبای وانادزور (نام کامل، موزه هنرهای زیبای شهر وانادزور پس از کارلوس ابوویان) در سال 1974 به عنوان شعبه ای از گالری ملی ارمنستان تأسیس شد و در سال 1979 به عنوان یک موزه مستقل بازسازی شد.

اولین مجموعه موزه از آثار گالری ملی شکل گرفته و عمدتاً هنر ارمنی قرن بیستم را به نمایش گذاشته است. با این حال، در طول سال های بعد، مجموعه با آثار هنرمندان معاصر پر شد. در حال حاضر، این موزه عمدتاً نقاشی، گرافیک، مجسمه، نمونه های هنرهای تزئینی و کاربردی را ارائه می دهد.

موزه هنرهای زیبای ونادزور که در مسیر دیدنی‌های معروفی چون صومعه‌های حقپات و سناین قرار دارد، یکی از برجسته‌ترین مراکز فرهنگی لری به شمار می‌رود. این موزه حدود 2000 مجموعه از نقاشی ها، مجسمه ها، نشریات و سایر آثار هنری تزئینی را به نمایش می گذارد که توسط بسیاری از هنرمندان روسی، اروپایی و ارمنی به ویژه هنرمندان لری خلق شده اند.

بازدیدکنندگان می‌توانند با آثار مختلف فرهنگ و هنر ارمنستان از جمله نقاشی‌های منظره، آثار هنرمندان زن، پرتره‌های ارامنه برجسته و دیگر نمایشگاه‌هایی که نشان‌دهنده تاریخ ارمنستان هستند، آشنا شوند. هر ساله بیش از ده نمایشگاه ویژه و بیش از بیست رویداد عمومی در این موزه برگزار می شود.

موزه هنرهای زیبای ونادزور از موزه های ارمنستان
موزه هنرهای زیبای ونادزور از موزه های ارمنستان

موزه زمین شناسی و نگارخانه هنر دیلیجان

موزه و گالری هنری منطقه‌ای، یادبودی از تاریخ و هنر محلی در دیلیجان، ارمنستان است. این موزه در سال 1950 توسط معلم یقیشه هوسپیان افتتاح شد. نمای جامعی از تاریخ دیلیجان، توسعه تاریخی مردم محلی، سبک زندگی، آثار فرهنگی و شرایط تاریخی و جغرافیایی آن‌ها ارائه می‌کند.

گالری هنری در سال 1958 تأسیس شد. در ابتدا کلیه اقلام در کتابخانه شهر جمع آوری شد. ساختمان سابق موزه در سال 1926 به عنوان هتل ساخته شد، بعداً به عنوان بیمارستان مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن دوباره به هتل تبدیل شد. اما این بنا برای میزبانی موزه زمین شناسی و نگارخانه هنر دیلیجان مورد بازسازی قرار گرفت. ساختمان قدیمی موزه تخریب شد و طی پنج سال ساختمان جدید موزه ساخته شد. افتتاح رسمی کل موزه تنها در سال 2010 برگزار شد.

در گالری-موزه زمین شناسی دیلیجان حدود 5000 نمایشگاه باستان شناسی، قوم نگاری و هنری نگهداری می شود. حدود 700 اثر هنری کاربردی و آثار گرافیکی، انواع نقاشی، مجسمه، قطعات نقره، سکه و آثار ادبیات کهن. همچنین نقاشی های کمیاب در موزه هنرمندانی مانند هوهانس آیوازوفسکی (“مسیح با شاگردانش در دریا” و “طوفان در دریا”)، واردگز سورنیانتز، پانوس ترلمزیان، مارتیروس ساریان، روکل کنت، ادوارد شاهین، لاگوریو و گروزیز وجود دارد. و همچنین نقاشی های نقاشان اروپایی قرن 16 و 18، را می توان در این موزه های ارمنستان، یافت.

اشیایی که در بخش باستان شناسی در نزدیکی شهر دیلیجان یافت شده و متعلق به اواخر عصر برنز و اوایل عصر آهن هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تنوع آثار موجود در موزه حال و هوای اصیل را در مرکز شهر دیلیجان ایجاد می کند.

موزه زمین شناسی و نگارخانه هنر دیلیجان
موزه زمین شناسی و نگارخانه هنر دیلیجان

موزه-موسسه نسل کشی

موزه نسل کشی ارامنه در سال 1995، 80 سال پس از حادثه غم انگیزی که جهت تاریخ ارمنستان را تغییر داد، تأسیس شد. این موزه بر روی تپه ای واقع شده است و قسمت اصلی نمایشگاه آن در زیر زمین که با محل دفن همراه است و ارتباط مستقیمی با پیامدهای نسل کشی ارامنه دارد. سقف ساختمان منظره زیبایی از دره آرارات و شهر ایروان را به عنوان مظهر آینده روشن ملت ارمنی ارائه می دهد.

این موزه تاریخچه نسل کشی ارامنه را با ارائه اسناد، کتاب ها، تصاویر مرتبط با این موضوع به نمایش می گذارد. اقلام و قطعات در قالب های مختلف، هم نسخه چاپی و هم نسخه چند رسانه ای ارائه می شوند.

بر روی 12 دیوار حیاط داخلی سخنان هنری مورگنتائو، آناتول فرانک، فریتیوف نانسن، جاک دی مورگان، والری بریوسوف، فایز الغوسین در مورد وحشتی که مردم ارمنستان با آن روبرو شدند حک شده است. نقشه 45 متری ارمنستان غربی بر روی یکی از دیوارها قرار دارد که مکان های کشتار و تبعید در آن مشخص شده است.

موزه-موسسه نسل کشی
موزه-موسسه نسل کشی

محتوای نمایشگاه ها، کتاب های درسی و توضیحات موزه بر اساس پیشرفت علمی در سال های اخیر در زمینه علم نسل کشی به ویژه در ارمنستان است. کارکنان مؤسسه موزه تمام یافته‌ها را به زبان‌های ارمنی، انگلیسی و روسی گردآوری کرده‌اند، که دسترسی گسترده‌ای به آن برای همه بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی