قلعه های تاریخی ارمنستان

ارمنستان، واقع در جنوب رشته کوه بزرگ قفقاز و در منتهی الیه شمال غربی آسیا قرار دارد. ارمنستان از شمال و شرق به گرجستان  و آذربایجان محدود می شود و همسایگانش در جنوب شرقی و غرب به ترتیب ایران و ترکیه هستند. ناکچیوان، ناحیه ای از آذربایجان، از جنوب غربی با ارمنستان همسایه است. پایتخت ارمنستان ، ایروان  است. اگرچه این کشور نسبتاً کوچک است، اما تقریباً در هر قسمت آن می توانید قلعه های قرون وسطایی ویران شده یا سرپا را در آن پیدا کنید. همه این ها نشان می دهد که در قرون وسطی، قلعه های تاریخی در ارمنستان  در سطح بسیار بالایی ساخته شده اند. حتی با نگاه کردن به پایه های فرسوده این سازه ها می توانید حدس بزنید که در گذشته چقدر با شکوه بوده اند.

ارمنستان امروزی تنها بخش کوچکی از ارمنستان باستان، یکی از قدیمی ترین مراکز تمدن جهان را در بر می گیرد. ارمنستان در اوج خود از سواحل جنوب مرکزی دریای سیاه تا دریای خزر و از دریای مدیترانه تا دریاچه ارومیه در ایران امتداد داشت. ارمنستان باستان در معرض تهاجمات خارجی دائمی بود و سرانجام در قرن چهاردهم میلادی استقلال خود را از دست داد. حکومت چند صد ساله فاتحان عثمانی و فارس، موجودیت مردم ارمنی را به خطر انداخت. ارمنستان شرقی در طول قرن نوزدهم به روسیه ضمیمه شد، در حالی که ارمنستان غربی تحت سلطه عثمانی باقی ماند.

ارمنستان،‌ به علت دارا بودن قلعه های تاریخی و آثار باستانی قدیمی بسیاری که دارد،‌ در بین گردشگران معروف است. اگر به این کشور سفر کرده باشید،‌ می بینید که در هر شهر و منطقه ای قلعه های زیبایی وجود دارند، هر چند که خیلی از آن ها تخریب شده اند. در این مطلب،‌ چند نمونه از بهترین و دیدنی ترین قلعه های تاریخی ارمنستان را معرفی می کنیم تا در تور ارمنستان خود از آن ها بازدید کنید.

قلعه های تاریخی ارمنستان
قلعه های تاریخی ارمنستان

بسیاری از افرادی که از ارمنستان دیدن کرده اند اظهار می کنند که ارمنستان سرزمینی با هزاران کلیسا است و مکان های زیادی برای دیدن قلعه ها و قلعه های قرون وسطایی وجود دارد. از آنجایی که ارمنستان بیش از 700 سال از آزادی دولتی برخوردار نبود، بیشتر قلعه ها و قلعه ها پس از ترک مالکان ویران شدند. بنابراین امروزه ویرانه های بسیاری از قلعه ها و قلعه های قرون وسطایی در قلمرو ارمنستان مدرن وجود دارد.

قلعه بجنی

یکی از معروف ترین دژهای قرون وسطایی، قلعه بجنی، در سمت راست رودخانه هرازدان، در ضلع شرقی روستا، بر فراز کوهستانی مرتفع که توسط صخره های غیر قابل دسترس احاطه شده است، قرار دارد. این قلعه حاصل کار واساک پهلوونی است. پسر او، گریگور ماگیستروس، کلیساهای اصلی صومعه ها را ساخت. زمان دقیق بنا مشخص نیست، اما گفته می شود که در زمان قرون وسطا ساخته شده اند.

در سال های 1977-1978میلادی ، گروهی از باستان شناسان  دانشگاه ایروان به رهبری ایگیت قریبیان کاوش هایی را در این منطقه  انجام دادند. در نتیجه  کاوش ها موارد بسیاری در قلعه کشف شدند و یکی از جالب ترین آن ها یک گذرگاه مخفی بود ، به دلیل ساخت خانه ها و بسیاری از ساختمان های دیگر، تنها قسمت کوچکی از این گذرگاه مخفی باقی مانده است.

قلعه بجنی
قلعه بجنی

دژ آشوت ارکات

قلعه آشوت ارکات یا منتشابرد از بناهای نظامی در منطقه تاووش است. این قلعه تسخیرناپذیر قرون وسطایی در ارمنستان است. این شهر در ۷ کیلومتری جنوب ایجوان، بر روی صخره‌ای پوشیده از درخت در ساحل راست رودخانه آغستف قرار دارد که با دیوارهای پهن و هرمی احاطه شده است.

دیوارهای محصور دژ از سنگ سیاه و ساروج مستحکم ساخته شده است. بعدها به دلیل رنگ سیاه این قلعه ، آن را قره قلا به معنی  دژ سیاه نامیدند.بر اساس افسانه های مربوط به این قلعه ، دختر زیبایی بود که بسیاری از شوالیه ها و شاهزادگان می خواستند با او ازدواج کنند. نام یکی از آنها شاهزاده منتاش بود، وقتی نتوانستند او را متقاعد کنند، سعی کردند به زوربا او ازدواج کنند. دختر برای محافظت از خود در برابر تحسین کنندگان ناخواسته ، ارتش خود را جمع کرد ، قلعه ای ساخت و به آنجا نقل مکان کرد. شاهزاده مانتاش تصمیم گرفت قلعه منتاش را درست در مقابل قلعه دختر بسازد و هر از گاهی به قلعه دختر حمله می کرد. با این حال، دختر همیشه پیروز می شد. یک بار به لشکر خود دستور حمله به منتاش را داد و دوباره پیروز شد. پس از آن منتاش درخواست آتش بس کرد. آنها قراردادی منعقد کردند که بر اساس آن هر یک از آن ها در قلعه خود باقی می ماند. سپس ، به عنوان نماد دوستی، حمامی را در حاشیه رودخانه آغستف ساختند.

قلعه آمبرد از قلعه های تاریخی ارمنستان

قلعه آمبرد یکی از قلعه های تسخیر ناپذیر ارمنستان است. در دامنه کوه آراگاتس ساخته شده و در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا قرار دارد. بنا بر منابع تاریخی، ساخت آمبرد در قرن هفتم توسط شاهزادگان خاندان کامساراکان آغاز شد. این قلعه در قرن دهم یکی از مهمترین نقاط دفاعی نظامی شاهزاده باگراتونی بود. این قلعه به دلیل موقعیت طبیعی و ساختار دفاعی خود به عنوان قلعه ای تسخیر ناپذیر شناخته می شد. یکی از مسئولیت‌پذیرترین نقش‌ها در دفاع از شهر آنی به این قلعه سپرده شده بود.

قلعه آمبرد از قلعه های تاریخی ارمنستان
قلعه آمبرد از قلعه های تاریخی ارمنستان

قلعه مغری

قلعه مغری در میان سازه های دفاعی معماری قرون وسطایی ارمنی جایگاه بسیار ویژه ای دارد و در منطقه سیونیک در شهرستان مغری واقع شده است. این قلعه در بخش شمالی بر روی قله های صعب العبور رشته کوه واقع شده است و این قلعه شهر را احاطه کرده و از شمال، غرب و شرق شهر محافظت می کند. زمان دقیق ساخت این قلعه مشخص نیست.

معماران و تاریخ دانان معماری قلعه مغری را برای ارمنستان بی نظیر می دانند. این قلعه محافظت خاصی ندارد و با حصار و دیواره های بلند محتفظت نمی شود،‌ بلکه دور تا دور آن رشته کوه قرار دارد.

قلعه مغری
قلعه مغری

قلعه سمبتابرد از قلعه های تاریخی ارمنستان

سمباتابرد یکی از بزرگترین دژهای تسخیرناپذیر منطقه وایوتس دزور است که در اوایل قرون وسطی بنا شده است. بنا بر افسانه ها، قلعه سمبتابرد در تمام مدت وجودش ، تنها یک بار و تنها به دلیل نقشه حیله گرانه تسخیر شد، نقشه ای که در آن اسب ها را با نمک تغذیه می کردند و به چراگاه در اطراف قلعه رها می فرستادند . حیوانات تشنه شروع به جستجوی آب می کردند وبه خط لوله آب قلعه حمله کردند و به لوله صدمه زدند، ‌در نتیجه آسیب شدیدی به قلعه وارد شد و بدین ترتیب مدافعان مجبور به تسلیم شدند.

قلعه سمبتابرد از قلعه های تاریخی ارمنستان
قلعه سمبتابرد از قلعه های تاریخی ارمنستان

قلعه های تاریخی ارمنستان همیشه از نظر تاریخی و گردشگری اهمیت بسیاری دارند و در تمام دنیا معروف و محبوب اند،‌ اگر به ارمسنتان سفر کردید بازدید از این قلعه هارا از دست ندهید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی