اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی نائین در حال توسعه هستند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین گفت: با ترغیب بخش خصوصی، ۵ خانه قدیمی به مجموعه اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی تبدیل شد و در حال حاضر ۶ خانه بومگردی دیگر نیز در دست بهره‌برداری داریم.

محمود مدنیان در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت آثار تاریخی و گردشگری شهرستان نائین، اظهار کرد: تاکنون ۱۲۰۰ اثر تاریخی با ارزش، نیمه ارزش و کم‌ارزش در این شهرستان شناسایی شده که از این تعداد ۹۴ اثر به ثبت ملی رسیده است و پرونده ۸ اثر دیگر را برای ثبت در فهرست آثار ملی آماده کرده‌ایم. مهم‌ترین اثر تاریخی که در نائین وجود دارد و در ایران یک اثر تاریخی ارزشمند محسوب می‌شود مسجد جامع آن متعلق به قرن دوم هجری است که در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی افزود: «نارین قلعه» یکی دیگر از آثار تاریخی شاخص نائین است که تاریخ اثر به دوره پارتیان بر می‌گردد و قدیمی‌ترین اثر تاریخی این شهر محسوب می‌شود. بازار تاریخی مربوط به دوره ایلخانان یکی از قدیمی‌ترین بازارهای ایران است. خانه تاریخی پیرنیا و مسجد تاریخی بابا عبدالله از دیگر آثار شاخص نائین هستند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین، گفت: بافت تاریخی نائین یکی از منحصر به فردترین بافت‌های تاریخی کشور است که ۷ محله دارد و یک مرز فرهنگی در میان همه محلات وجود دارد. از شاخصه‌های مهم معماری آثار تاریخی نائین تعدد و تنوع آن است. هر نوع اثر تاریخی که در کشور داشته باشیم نظیر آن در نائین هم وجود دارد.

مدنیان تصریح کرد: بافت تاریخی محمدیه که جز این شهر محسوب می‌شود دنیای متفاوتی دارد و در آن مسجد جامع محمدیه مربوط به قرن ۹ هجری است. مسجد سرکوچه محمدیه که دارای کتیبه‌های زیبای کوفی است متعلق به قرون اولیه هجری محسوب می‌شود.

اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی نائین
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین گفت: با ترغیب بخش خصوصی، ۵ خانه قدیمی به مجموعه اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی تبدیل شد و در حال حاضر ۶ خانه بومگردی دیگر نیز در دست بهره‌برداری داریم.

وی ادامه داد: مسجد جامع بیشترین گردشگر را هر ساله به خود جذب می‌کند که در سال ۱۳۹۸ بیش از ۴۰ هزار گردشگر خارجی از این اثر تاریخی بازدید کردند و بعد از اصفهان و کاشان، نائین بیشترین تعداد گردشگر خارجی را دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان نائین، گفت: وقتی ۱۲۰۰ اثر تاریخی شناخته شده دارید طبیعی است که حجم اعتبارات مورد نیاز زیاد خواهد بود. تنها برای مرمت ۴ بنایی که ذکر شد بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

مدنیان افزود: مهم‌ترین مشکلی که از دهه ۸۰ شمسی در نائین با آن مواجه بودیم کمبود زیرساخت‌های اقامتی است، به طوری که با وجود هزاران گردشگر در نائین، اما این شهر به عنوان مقصد گردشگری نبود و تنها محل عبور گردشگران بود. نبود اقامتگاه‌های کافی مشکل بزرگی بود که با ترغیب بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در بافت قدیمی سعی کردیم خانه‌های قدیمی را به اقامتگاه گردشگری تبدیل کنیم.

وی اظهار کرد: از سال ۱۳۹۶ سرمایه‌گذاران به طور جدی وارد بحث گردشگری شدند و خانه‌های قدیمی را مرمت کردند، به طوری که ۵ خانه قدیمی به مجموعه اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی تبدیل شد و در حال حاضر ۶ خانه بومگردی دیگر نیز در دست بهره‌برداری داریم. نائین چهار فصل است و از غرب تا شرق این شهرستان جاذبه‌های کوهستانی و کویری داریم که مناطق کویری این شهر جزء اسرارآمیزترین کویرهای ایران است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین، گفت: در اینجا دو هتل داریم که یکی از این هتل‌ها در سال ۱۳۴۸ ساخته شده است. ظرفیت اسکان گردشگران در نائین هنوز کافی نیست و هدف ما تنها افزایش اقامتگاه‌های گردشگری نیست، به‌طوری که سرمایه‌گذاران را ترغیب می‌کنیم که موزه‌های مختلف را احداث و حمام‌های تاریخی را نیز احیا کنند.

مدنیان افزود: در صنایع‌دستی وضع نسبتاً خوبی داریم، به‌طوری که عبابافی، گلیم‌بافی و فرش‌بافی نائین در کشور شهرت دارند، اما عبا بافی در سال‌های اخیر به این دلیل که بازار ندارد از رونق افتاده است که به دنبال تغییر کاربری این هنر هستیم. همچنین به دنبال این هستیم که فرش نائین را ثبت جهانی کنیم. رشته‌های بومی فعال این منطقه ۵ رشته هستند و ۲۵ رشته دیگر از نقاط دیگر کشور به نائین آورده شده است. رشته‌هایی مانند قلم‌زنی، منبت، معرق و چرم‌دوزی فعال هستند و بر اساس مدارکی که صادر کرده‌ایم ۳۵۰ هنرمند در صنایع‌دستی داریم.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی