حمل و نقل عمومی پاریس

سیستم حمل و نقل عمومی پاریس توسط RATP اداره می شود و متشکل از مترو، تراموا، قطار سریع السیر حومه ای (RER ) ، اتوبوس و Noctilien (اتوبوس شبانه) است. پاریس و حومه آن به 6 منطقه تقسیم می شوند. مناطق 1 و 2 مرکز شهر و تمام خطوط مترو را پوشش می دهند. بلیط ها و گذرنامه های RATP در مترو، تراموا، اتوبوس و RER معتبر هستند. مترو به تنهایی بسیار کارآمد است و شما را به هر جایی که بخواهید در محدوده شهر پاریس، برای دیدن از معروف ترین مکان های پاریس، هتل های لوکس و حتی جاذبه های نادیده گرفته شده آن، می برد. اتوبوس ها کمتر قابل اعتماد هستند اما همچنان خدمات خوبی ارائه می دهند. استعمال دخانیات در آن ها مجاز نیست.

بلیط های حمل و نقل عمومی پاریس

بلیط ها را می توان از ماشین آلات هر ایستگاه خط اصلی یا مترو دریافت کرد، که همه آنها گزینه ای به زبان انگلیسی دارند. برای سفر در مرکز پاریس، می توان از یک بلیط +t که قیمت آن 1/9 یورو است برای یک سفر در مناطق 1 و 2 در مترو، اتوبوس، RER یا تراموا استفاده کرد. معمولاً ارزش خرید یک کارنه 10 تایی با 16/90 یورو را دارد.  برای سفرهای طولانی‌تر، می‌توانید بلیت‌های نقطه‌به‌نقطه یا یا بلیت‌های یک‌طرفه تهیه کنید.

بلیط های های هفتگی، ماهانه یا سالانه Navigo قابل شارژ فقط در صورتی ارزشش را دارند که برای مدت طولانی اینجا باشید. شما باید کارت را به قیمت 5 یورو بخرید و فقط با محفظه پلاستیکی ضخیم آن که با یک عکس به اندازه پاسپورت چسبانده شده است، معتبر است. شما می توانید بلسط مترو خود را از سایت PARISINFO.COM خریداری کنید.

بلیط های حمل و نقل عمومی پاریس
بلیط ها را می توان از ماشین آلات هر ایستگاه خط اصلی یا مترو دریافت کرد، که همه آنها گزینه ای به زبان انگلیسی دارند

مترو سریع ترین حمل و نقل عمومی پاریس

مترو ارزان ترین، آسان ترین و سریع ترین راه برای رفت و آمد در اطراف پاریس است. 16 خط مترو و حدود 300 ایستگاه مترو وجود دارد. هر خط دارای رنگ و شماره است که نقطه پایانی مسیر حرکت را نشان می دهد. قطارها از دوشنبه تا پنجشنبه و یکشنبه از حدود ساعت 6 صبح تا حدود 1 بامداد و جمعه و شنبه تا حدود ساعت 2 صبح حرکت می کنند. بلیط استاندارد t+ برای یک سفر، از جمله تغییر خطوط معتبر است. شما نیازی به بلیط خود در موانع خروج ندارید، اما بازرسان می توانند از شما بخواهند که آن را در هر زمان ارائه دهید پس آن را گم کنید زیرا جریمه سنگینی در انتظار شماست.

آداب زیرزمینی می تواند گیج کننده باشد، به خصوص زمانی که همه سعی می کنند سوار و پیاده شوند، اما سفر با مترو به طور کلی ایمن است. خطوط مختلف شهرت متفاوتی دارند: 1 خودکار و بسیار تمیز و کارآمد است، 13 به دلیل شلوغی بیش از حد مشهور است و 6 هنگام عبور از سن، مناظر درخشانی از برج ایفل ارائه می دهد. بهتر است از تغییر خطوط در هزارتوی تونل‌های شاتل خودداری کنید، مگر اینکه حداقل نیم ساعت زمان اضافی داشته باشید.

ورودی مترو پاریس
ورودی مترو با یک حرف زرد بزرگ M  نشان داده شده است.

اتوبوس، وسیله حمل و نقل در شب

به لطف ترافیک پاریس، زمان بندی اتوبوس همیشه قابل اعتماد نیست. با این حال، سرعت آهسته آنها به شما امکان میدهد زمان زیادی را برای تماشای مناظر داشته باشید. خطوط اتوبوس متعددی وجود دارد و اتوبوس های زیادی از مرکز شهر، در امتداد سواحل رود سن و از طریق مناطق تاریخی عبور می کنند. مانند بسیاری از شهرهای اروپایی، Citymapper برای برنامه ریزی مسیر شما ضروری است. اگر بلیط را از راننده بخرید، یک سفر 2 یورو هزینه دارد، یا با بلیط t+  می‌توانید در عرض 90 دقیقه خط خود را تغییر دهید.

اتوبوس ها از دوشنبه تا شنبه از حدود ساعت 7 صبح تا 8:30 شب کار می کنند. برخی از خطوط عصرها بین ساعت 8:30 بعد از ظهر تا 12:30 صبح کار می کنند. تقریبا نیمی از خطوط اتوبوس در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی کار می کنند. شماره خط و جهت در جلوی اتوبوس، بالای محفظه راننده و در طرفین اتوبوس نشان داده شده است. دست خود را در ایستگاه اتوبوس دراز کنید تا به راننده اتوبوس نشان دهید که توقف کند.

خدمات اتوبوس شبانه Noctilien از ساعت 12:30 صبح تا 5:30 صبح انجام می شود، اما این همیشه خوشایندترین راه برای سفر پس از تاریکی هوا نیست.

اتوبوس، وسیله حمل و نقل در شب
64 خط اتوبوس در کنار شبکه مترو حرکت می کنند و مکمل شبکه مترو هستند.

RER حمل و نقل عمومی پاریس، یک مترو ریل ترکیبی

RER، سیستم قطار شهری پاریس، متشکل از پنج قطار سریع السیر است که در داخل پاریس و منطقه بزرگتر حرکت می کنند (برخلاف مترو که درست خارج از محدوده شهر توقف می کند). RER می تواند شما را بسیار سریعتر به مقصد برساند زیرا در ایستگاه های بسیار کمتری نسبت به مترو توقف می کند. بسیاری از ایستگاه ها خارج از منطقه 2 هستند، بنابراینt+  معتبر نخواهد بود و باید یک بلیط نقطه به نقطه خریداری کنید. هر خط دارای یک رنگ متمایز است که در علائم و نقشه های RATP و SNCF نشان داده شده است.

قطارهای RER تقریباً از ساعت 6 صبح شروع به حرکت می کنند و در حدود ساعت 12:45 صبح هر روز – از جمله تعطیلات رسمی – متوقف می شوند.

RER حمل و نقل عمومی پاریس
در پاریس، RER کمابیش مانند مترو عمل می‌کند،

قطار، امن ترین حمل و نقل عمومی پاریس

برخی از مناظر نزدیک به پاریس، مانند Giverny و Chantilly، با قطارهای منطقه ای به جای RER طی می شوند. باید بلیط های راه آهن را به صورت آنلاین از en.oui.sncf یا در ایستگاه خریداری کنید. آنها معمولاً وقتی از چند هفته قبل خریداری می شوند ارزان تر هستند. اگر بلیط کاغذی دارید، به یاد داشته باشید که آن را در یکی از ماشین های روی پلت فرم، اعتبار سنجی کنید.

تراموا با قدمتی بسیار زیاد

در پاریس گزینه های حمل و نقل ریلی زیادی دارد. علاوه بر مترو، RER و خطوط راه آهن استاندارد حومه، 10 خط تراموا نیز وجود دارد. تراموا در واقع قدیمی‌ترین شبکه راه‌آهن حمل‌ونقل عمومی در پاریس است و قدمت آن به سال 1852 برمی‌گردد. در آن زمان توسط اسب‌ها کشیده می‌شد، اگرچه تا سال 1914 یک سیستم تراموا کاملاً برقی وجود داشت. این کل شهر را در بر گرفت و بیش از 100 خط تراموا در پاریس وجود داشت! متأسفانه، ظهور اتومبیل به معنای پایان تراموا بود که در سال 1937 متوقف شد.

تجدید علاقه به گزینه های حمل و نقل عمومی پاریس سازگار با محیط زیست به این معنی بود که تراموا در دهه 1990 در پاریس دوباره ظاهر شد. امروزه 10 خط تراموا در سراسر پاریس وجود دارد که اکثر آنها در حومه شهر کار می کنند. به این ترتیب، اکثر بازدیدکنندگان مرکز شهر بعید است از تراموا استفاده کنند یا حتی از وجود سیستم تراموا آگاه باشند.

تراموا با قدمتی بسیار زیاد
ایستگاه های تراموا در بالای زمین قرار دارند و سیستم تراموا از سیستم علامت گذاری مشابه RER استفاده می کند.

تاکسی ها با قیمت های فزاینده

Taxis Parisiens رسمی امن است و برای سفرهای کوتاه خیلی گران نیست (انتظار می‌رود برای یک سواری 20 دقیقه‌ای حدود 15 تا 20 یورو بپردازید). خیلی ها فقط پول نقد می گیرند.

توصیه اوبر بر اساس سوابق آنها در طفره رفتن از ادعاهای مالیاتی و آزار جنسی دشوار است. از این حمل و نقل عمومی پاریس می توان به قیمت های متغیر فزاینده آنها اشاره کنیم. اپلیکیشن کاپتن سواری پاریسی اغلب ارزان‌تر است و رانندگان مودب‌تر هستند.

ولیب و بهترین حمل و نقل عمومی پاریس برای هوای پاک

اگر می‌خواهید با ترافیک مبارزه کنید، دو چرخه گزینه مناسبی است. می‌توانید برای یک روز (5 یورو) یا هفت روز (15 یورو) مجوز برای طرح اشتراک دوچرخه در شهر ثبت‌نام کنید. سواری کمتر از 30 دقیقه با دوچرخه‌های معمولی رایگان است یا در نسخه‌های برقی جدیدتر که به رنگ آبی روشن هستند، از 1 یورو شروع می‌شود.

دوچرخه های پاریس
پاریس دارای یک شبکه فوق العاده از مسیرهای دوچرخه سواری است که با طیف وسیعی از اسکوترهای برقی مشترک است.
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی