ریگ بلند، جاذبه‌ای طبیعی با چشم‌اندازهای بی‌نظیر

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل گفت: منطقه کویری «ریگ بلند» و کویر مرنجاب جاذبه‌ای طبیعی با چشم‌اندازی بی‌نظیر است که توسعه زیرساخت‌های گردشگری در این ناحیه ضروری است.

مهدی مشهدی در گفت‌وگو با ایسنا درباره جاذبه طبیعی «ریگ بلند» شهرستان آران و بیدگل و ظرفیت‌های گردشگری آن، اظهار کرد: جغرافیای گردشگری در سال‌های گذشته تغییر کرده به طوری که تا چند سال پیش بیشتر افراد مناطق جنگلی و ساحلی را برای سفر انتخاب می‌کردند، اما اخیراً سفر به کویر نیز به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل شده است. یکی از جاذبه‌های طبیعی گردشگری در مرکز ایران منطقه کویری«ریگ بلند» آران و بیدگل است که در مجاورت دریاچه نمک قرار دارد.

وی افزود: جزیره سرگردان و قلعه مرنجاب در منطقه ریگ بلند واقع شده‌اند و بر جاذبه‌های آن افزوده‌اند. منطقه ریگ بلند در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، چراکه به لحاظ زیبایی و ارتفاع در ایران بی‌نظیر است و هر سال در ایام پیکِ گردشگری گردشگران زیادی از ریگ بلند بازدید کرده، به طوری که سالانه بیش از ۲.۵ میلیون نفر از این ناحیه دیدن می‌کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل، گفت: گیتِ ورودی منطقه کویر و دوربین‌ها تمام ترددها و پلاک خودروها را ثبت می‌کند، به همین دلیل قادر هستیم تعداد دقیق گردشگران را مشخص کنیم. ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در ناحیه ریگ بلند در دستور کار است و در حال حاضر در مسیر این منطقه چند مجموعه ارائه دهنده خدمات گردشگری احداث شده است که قصد داریم تا سال ۱۴۰۴ خدمات کامل گردشگری را در این ناحیه محقق کنیم.

مشهدی، تصریح کرد: البته عده‌ای از گردشگران به‌عنوان گردشگران طبیعت گرد محسوب می‌شوند و با توجه به اینکه بیش از ۴۰ گونه گیاهی و ۱۵ گونه جانوری در منطقه «ریگ بلند» شناسایی شده است این منطقه همواره برای این نوع از گردشگران جاذبه خاصی دارد. یکی دیگر از امتیازات منطقه ریگ بلند امنیت بالای آن و فاصله اندک آن با پایتخت است.

جاذبه طبیعی «ریگ بلند»
جاذبه طبیعی شهرستان آران و بیدگل

وی با بیان اینکه منطقه «ریگ بلند» از نظر ارتفاع در ایران شاخص است، گفت: ارتفاع رَمل‌ها در این ناحیه زیاد است، به طوری که ارتفاع این رمل‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ متر است در حالی که در نواحی دیگر ایران ارتفاع رَمل‌ها تا ۱۰ متر می‌رسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل ادامه داد: یکی از مشکلات این منطقه کیفیت پایین جاده مرنجاب است که این معضل سبب شده گردشگران نتوانند از این جاده به‌عنوان جاده اصلی استفاده کنند که در نتیجه کاهش تعداد گردشگران را در پی دارد. هیچ سازمانی هم مسئولیت بهسازی جاده مرنجاب را قبول نمی‌کند.

مشهدی خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های منطقه ریگ بلند و کویر مرنجاب در حد استاندارد نیست. با تلاش فرمانداری و اداره میراث استان اصفهان قصد داریم طرح ساماندهی کویر مرنجاب را اجرا و مصوبه آن را اخذ کنیم تا مشکل جاده آن نیز مرتفع شود. حفظ ارزش‌های فرهنگی و محیط زیست منطقه در این طرح دیده شده است.

وی افزود: به دلیل این مشکلات از ظرفیت‌های گردشگری منطقه «ریگ بلند» به درستی استفاده نشده است. در این ناحیه و منطقه کویری آران و بیدگل ۲۰۰ راننده آفرود سوار داریم که به گردشگران خدمات ارائه می‌دهند. البته هنوز راهنمای گردشگری در این منطقه نداریم و از این بابت دچار کمبود هستیم. ضوابط و مقررات جذب راهنمایان گردشگری تغییر کرده و سخت‌گیرانه‌تر شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل گفت: منطقه کویری ریگ بلند و کویر مرنجاب جاذبه‌ای طبیعی با چشم‌اندازی بی‌نظیر است که جا دارد به چنین جاذبه‌هایی در سطح استان و کشور بیشتر بها داده شود.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی