کویر ریگ جن، مثلث برمودای ایران

چند ساعت دورتر از تهران، مکانی عالی وجود دارد که هیچ کلمه ای برای توصیف زیبایی های آن وجود ندارد. زیبایی فریبنده ریگ جن واقع در کویر مرکزی ایران می تواند شما را با حضور این همه زندگی جالب در مکانی ظاهراً مرده شگفت زده کند. کویر ریگ جن در اعتقادات مردمان بومی، کویر نفرین شده است! آنها بر این باورند که ارواح شیطانی در این سرزمین اسرارآمیز حکومت می کنند و بنابراین هرکسی که به این منطقه قدم بگذارد، بلعیده می شود و دیگر برنمی گردد! اما شاید برایتان عجیب باشد که بدانید کویر ریگ جن، این روزها به یکی از مقاصد گردشگری ایران تبدیل شده است.

دلیل نامگذاری کویر ریگ جن

ریگ در زبان محلی به ماسه های روان منطقه اطلاق می شود. همچنین جن به معنای پوشیده و پنهان است و در واقع چون جن از دید پنهان می شود این گونه نامیده شده است. بعلاوه کویر ریگ جن به دلیل شرایط نامناسب برای زندگی و داشتن شن های فراوان، سال هاست ناشناخته مانده است. بنابراین، ریگ جن به معنای تپه های شنی پنهان است.

موقعیت ریگ جن

ریگ جن منطقه وسیعی از تپه های ماسه ای در وسط دشت کویر، کویر مرکزی ایران در منطقه مرزی استان های سمنان و اصفهان است. کویر ریگ جن در غرب و جنوب غربی دشت کویر قرار دارد  این مکان را برای ارواح شیطانی در خود جای داده است. این کویر 3800 کیلومتر مربع مساحت دارد. در واقع کویر منطقه وسیعی از تپه های ماسه ای با شیب تند در سمت شرقی و شیب ملایم در قسمت غربی به دلیل بادهای غالب از غرب به شرق است. از این رو عبور و مرور خودروها از شرق به غرب در کویر بسیار سخت و غیرممکن است. اعتقاد بر این است که این منطقه یک سرزمین نفرین شده است. مردم بومی بر این باورند که ارواح شیطانی بر این سرزمین اسرارآمیز حکومت می کنند، بنابراین، اگر وارد این بیابان شوید، دیگر برنخواهید گشت.

موقعیت ریگ جن
کویر ریگ جن نام خود را از این باور دریافت کرد که این منطقه توسط ارواح و شیطان تسخیر شده است.

مثلت برمودای ایران

صحرای اسرارآمیز ریگ جن که به مثلث برمودای ایران معروف است، در غرب دشت کویر واقع شده است. قطعه زمینی که در آن گیاهی نمی روید. این بیابان توسط یک کاشف سوئدی به نام سون هدین در سال 1900 کشف شد. 30 سال بعد، آلفونس گابریل، جغرافیدان اتریشی، سعی کرد به لبه کویر نزدیک شود اما نتوانست از آن عبور کند. سرانجام در سال 1376 علی پارسا، جغرافیدان ایرانی، پس از تجزیه و تحلیل دقیق منطقه از طریق هلیکوپتر، خود را به آن سوی کویر ریگ جن رساند.

تفاوت فاحش بین دمای روز و شب باعث شکسته شدن سنگ ها می شود. کمبود آب، دمای بسیار بالا، تالاب‌های نمکی مختلف و تپه‌های ماسه‌ای سست، قرن‌هاست که صحرا را صعب العبور کرده است. صدای ترسناکی که در اثر عبور باد از تپه‌ها ایجاد می‌شود و همچنین دمای بالای آن که یادآور آتشی است که جنیان از آن ساخته شده‌اند، این باور را تشدید کرده است.

در کویر ریگ جن یک تجربه رصد ستارگان فراموش نشدنی در انتظار شماست. آسمان شب مملو از ستاره های چشمک زن است و صحنه های شگفت انگیزی از ستاره های دنباله دار را تجربه خواهید کرد.

مثلث برمودای ایران
اسطوره ها می گویند که در اعماق این منطقه کویری جای خوبی وجود دارد که همه به آنجا می روند دیگر نمی خواهند برگردند، اما گروهی دیگر از مثلث برمودا صحبت می کنند.

 یکی از سخت ترین راه های عبور در دنیا

در قدیم کاروان‌ها و گردشگران بیابانی از آن عبور نمی‌کرده‌اند و هنوز روستا و جاده‌ای در آن وجود ندارد و تنها چند محقق از آن عبور کرده‌اند. اجداد ما معتقد بودند که این منطقه مورد نفرین قرار گرفته و محل زندگی جانوران و شیاطین است. امروزه اکثر مردم شهرها و روستاهای اطراف نیز به آن اعتقاد دارند و از این قبیل داستان ها می گویند. زیرا گفته شده است هر که وارد این صحرا شود می میرد یا ناپدید می شود. شاید هر که وارد این بیابان شود یا در باتلاق های شور فرو رود یا از تشنگی و گرسنگی بمیرد.

حجم عظیم تپه های ماسه ای فعال بدون هیچ گونه گیاهی منطقه وسیعی را پوشانده است. تمام ریگ جن پوشیده از شن‌ها و آبرفت‌های نمکی کوه‌های البرز است. غرق شدن در شن‌ها و باتلاق‌ها می‌تواند خطرناک‌ترین فاجعه‌ای باشد که برای گردشگران بی‌تجربه رخ دهد و باعث مرگ آنها شود.

یکی از سخت ترین راه های عبور در دنیا
با آزمایش و خطاهای زیادی در نهایت یک مسیر عملی از طریق کویر ریگ جن پیدا شد. در نهایت علی پارسا موفق به عبور از این کویر شد.

سفر به کویر ریگ جن

رایج ترین راه برای ورود به ریگ جن از سمت جنوب از شهر به نام انارک و روستای آشین است. روستای آشین دارای چشمه هایی است که می توان آب آشامیدنی کافی را تامین کرد. سپس می توانید به سمت قلب ریگ جن حرکت کنید. به دلیل شب‌های سرد در بیابان، می‌توانید از گیاهان خشک شده آتش بزرگی درست کنید، سپس زغال‌ها را روی زمین بگذارید و روی آن را با ماسه بپوشانید، سپس تا صبح روز بعد روی ماسه‌های گرم بخوابید.

اگر تصمیم دارید از ریگ جن عبور کنید، به خودروهای مجهز four WD مطمئن، آب زیاد، سوخت کافی، غذا، لباس مناسب، بیل، نقشه دقیق منطقه، قطب نما، GPS، موبایل ماهواره ای، جعبه کمک های اولیه نیاز دارید. با یک تیم حرفه ای و یک رهبر با تجربه که ریگ جن را به خوبی می شناسد، سفر کنید. بهترین فصل برای دیدن این زیبایی ها، پاییز و بهار است.

سفر به کویر ریگ جن
ریگ جن به معنای تپه های شنی پنهان است.

 

رازهای کویر ریگ جن

وجه تمایز کویر ریگ جن با دیگر کویرهای ایران یا حتی جهان، در رازآلود بودن و وجود حوادث غیرعادی در آن است. ریگ جن شاید برای تعداد زیادی از مردم جالب نباشد، اما افرادی شجاع، کنجکاو و جسور هستند که به چنین زمینه ها و موضوعاتی علاقه زیادی دارند.

رویدادهای غیر قابل توجیه

حکایت در مورد بیابان ریگ جن از سخنان روستاییان و حتی شهرهای اطراف می آید. علاوه بر این، روایاتی که مردم بیان می کنند حکایت از حوادثی وحشتناک دارد که باعث ترس و وحشت در دل شنونده عادی می شود.

همچنین چیزی مانند گم شدن کودکی در صحرا یا دیوانه شدن و لال شدن کسی که از صحرا برمی گردد. علاوه بر این، برای برخی از این رویدادها، اکنون دلایل منطقی پیدا شده است. مثلا همین مرداب های خطرناکی که از دست دادن افراد و حتی بدنشان را توجیه می کند، اما برای برخی از حوادث دیگر مانند جنون و لال شدن فردی که به این طریق به صحرا رفته و برگشته است، توضیحی وجود ندارد. .

کویر
یکی از شگفت انگیزترین رازهای این منطقه شگفت انگیز در 30 کیلومتری جنوب مرکز ریگ جن است. این معما مربوط به سنگ های سیاه رنگی است که در این منطقه دیده می شود و سرباره ذوب فلزات معدنی است

وجود سنگ های سیاه

سنگ های سیاهی که در 30 کیلومتری مرکز صحرای ریگ جن قرار دارند، سرباره های ذوب فلزات معدنی هستند. همچنین سرباره ای که از ناخالصی های سنگ فلزی هنگام جداسازی فلز از سنگ فلزی در کوره های ذوب فلز به دست می آید. همچنین بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی این سرباره ها، این سنگ ها از ذوب مس استخراج شده از ارتفاعات کوه ملاهادی و سایر معادن مس منطقه به دست آمده است. علاوه بر این، نکته عجیب این است که این روش ذوب سالهاست که در ایران استفاده نمی شود.

علاوه بر این در این روش از درختچه هایی به نام تیغ سیاه استفاده می شد که امروزه تجمع این تیغ ​​ها در محل این سرباره ها کمتر از سایر نقاط شنی ژنیچ است و این نشان دهنده استفاده از آنها در گذشته است. کافی است اعتراف کنیم که در گذشته بسیار طولانی، کسانی بوده اند که حتی بدون ذکر نام در تاریخ به مرکز ریگ جن دسترسی داشته اند. حال این سوال پیش می آید که این افراد چگونه در این منطقه زنده مانده اند؟ در حالی که امروز در این منطقه هیچ نشانی از حیات نیست و حتی یک قطره آب در آن نیست؟!

اقامتگاه در کویر ریگ جن

در واقع بهترین گزینه برای اقامت، در سفر به کویر ریگ جن، هتل های سمنان یا گرمسار به عنوان نزدیک ترین شهرها به آن است. می توانید با تهیه بلیط به این مکان سفر کنید.

لذت های سفر به کویر

معمولا در تصمیم گیری برای سفر، رفتن به مناطق خوش آب و هوا و سرسبز ترجیح داده می شود. بنابراین، حضور در قلب صحرای ریگ جن و تماشای تصاویر منحصر به فرد آن ممکن است فقط یک بار در طول زندگی اتفاق بیفتد. همچنین، عکاسی و ثبت تصاویر به یاد ماندنی از صحرای ریگ جن، می تواند سرگرم کننده تر از ثبت تصاویر هر سفر دیگری باشد.

علاوه بر این، یکی دیگر از لذت هایی که فقط در کویر احساس می شود، قدم زدن روی شن ها است، نوعی راه رفتن که در هیچ زمین دیگری نمی توان یافت. پیاده رویی که دو برابر انرژی می طلبد و با هر قدمی که برمی دارید، آنطور که انتظار دارید جلو نمی روید و از قدم قبلی خود فاصله نمی گیرید. اما احساس بسیار خوب و لذت بخشی دارد.

کویر در شب
یکی از جذاب ترین مکان ها و جاذبه های طبیعت گردی برای ایرانی ها، سفر به مناطق کویری در شب است

 

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی