شیراز، شهر عاشقان

شیراز که به شهر عاشقان شهرت دارد سرزمینی پر از دیدنی است. اعتقاد بر این است که شیراز، یکی از بزرگترین شهر های ایران، زیباترین شهر توریستی این کشور است. مرکز استان فارس و در منطقه کوهستانی زاگرس با آب و هوای معتدل قرار دارد. از نظر جغرافیایی از غرب به کوه درک و از شمال به کوه های بمو، سبزپوشان، چهل مقام و باباکوهی محدود می شود. این شهر، زادگاه شاعران بزرگی چون حافظ و سعدی است و جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی نیز دارد که شما به آنها علاقه مند خواهید شد. مردم شیراز واقعا خونگرم هستند. سفر به شیراز می تواند یکی از خاطره انگیزترین سفرهای شما باشد.

موقعیت شیراز

شیراز در جنوب غربی ایران در دامنه کوه زاگرس،  ارتفاع 1500 متری از سطح دریا قرار دارد. بر اساس آمار (سرشماری سال 1395) جمعیت آن حدود ۱٬۵۶۵٬۵۷۲ تن است. شیراز پنجمین شهر پرجمعیت ایران است. شته کوه‌های مرتفع در اطراف این شهر، برای حفاظت آن اهمیت استراتژی دارد.

آب و هوا – بهترین زمان برای سفر به شیراز

شیراز با توجه به موقعیت جغرافیایی و ارتفاع شهر، چهار فصل متمایز را در طول سال به خود می بیند. با این حال؛ بهار بهترین زمان برای سفر به شیراز است. این شهر به خاطر درختان پرتقالش معروف است. بنابراین، اگر در فصل بهار در این شهر باشید، از بوی شکوفه های پرتقال در سراسر شهر پخش می شود، لذت خواهید برد. تابستان کوتاه اما گرم است و در جولای به میانگین دمای بالای 39 درجه سانتیگراد می رسد. هوا در شش ماه دیگر در پاییز و زمستان سرد است و میانگین دمای پایین 15- درجه سانتیگراد در ماه های دسامبر و ژانویه است. مساحت شیراز ۲۴۰ کیلومتر مربع است. بارش سالیانه ۳۳۷ میلی‌ متر و تعداد روزهای یخبندان ۲۹ روز است

تاریخچه شهر زادگاه شاعران بزرگ

تاریخ شیراز به حدود 4000 سال پیش برمی گردد. نام شیراز در کتیبه های به خط میخی باقی مانده از 2000 سال قبل از میلاد ذکر شده است. بر اساس شواهد، این شهر در دوران پیش از اسلام، در زمان سلسله هخامنشیان، یکی از شهرهای مهم بوده که در میانه مسیر بین شوش، تخت جمشید و پاسارگاد قرار داشته است. در دوره زندیه با بازسازی شهر و ساختن قلعه سلطنتی، ساختمان های اداری، مسجد و بازار توسط کریم خان زند بسیار محبوب شد. این بازار اکنون یکی از بازارهای سرپوشیده زیبا در قلب شهر است.

هنر و معماری در شیراز

فرح پهلوی، همسر محمدرضا پهلوی و ملکه سابق ایران، از سال 1967 تا 1977 میلادی، جشنواره سالانه ده ساله ای را در شیراز راه اندازی کرد که به آن جشنواره هنر شیراز می گفتند. او به هنر و معماری ایرانی علاقه داشت و این شهر را برای برگزاری جشنواره انتخاب کرد و واضح است که چرا، شیراز از نظر فرهنگ سنتی ایرانی غنی است. این شهر، شهر تعدادی از بهترین هنرمندانی است که ایران داشته است: مینیاتوریست‌های معروف ایرانی، معمارانی ماهر، و البته زادگاه حافظ و سعدی. انبوه زیبایی های معماری و شعر و ادبیات موجود در هوای شیراز، آن را به شاهزاده شهرهای ایران تبدیل کرده است. با تهیه بلیط برنامه های گشت و گذار خود در شیراز، با بهترین هنرها و معماری های ایرانی روبرو خواهید شد.

هنر و معماری شهر شیراز
شیراز از نظر فرهنگ سنتی ایرانی غنی است

مکان های دیدنی

شیراز مکان های جذاب زیادی دارد که می توانید با تهیه تور شیراز به آنها بروید و از آنها لذت ببرید. در اینجا تعدادی از این مکان ها را به شما معرفی می کنیم: مسجد نصیرالملک که مسجد 1000 رنگ ایران است، ارگ کریم خان که یکی از زیباترین و منحصر به فردترین بناهای این شهر است، باغ ارم که سروهای بلند زیادی دارد. دریاچه مهارلو که در فصول مختلف سال رنگ های متفاوتی دارد، شاه چراغ که مهمترین جاذبه مذهبی شیراز است. از دیگر جاذبه های شهر می توان به بازار وکیل، خانه زینت الملوک، باغ جهان نما، آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، باغ عفیف آباد، سرای مشیر، دروازه قرآن، خانه های شاپوری و قوام اشاره کرد. به شما توصیه می کنیم به روستای زیبای قلات که کلیسایی قدیمی در آن قرار دارد، بروید.

خانه شاپوری

خانه شاپوری در میان باغی به مساحت 4635 متر واقع شده است. زیر بنای این خانه حدود 840 متر مربع است و بنای آن دو طبقه است. خانه شاپوری در مرکز شهر شیراز و در محله قدیمی شیراز واقع شده است. این خانه متعلق به عبدالصاحب شاپوری بوده و توسط استاد ابوالقاسم مهندسی ساخته و طراحی شده است.

خانه شاپوری شیراز
خانه شاپوری

خانه زینت الملوک

این خانه متعلق به دوره قاجاریه است. ساخت این خانه در سال 1290 هجری قمری آغاز شد و در سال 1302 هجری قمری به پایان رسید. بیشتر اتاق‌های این خانه دارای سقف‌های چوبی هستند دارای تصاویری از حیوانات مختلف، گل‌ها، بوته‌ها و پرندگان. زیرزمین این خانه هم اکنون موزه است و مجسمه مشاهیر مهم شیراز و فارس در آن قرار دارد.

خانه زینت الملوک در شیراز
خانه زینت الملوک، متعلق به دوره قاجاریه

باغ جهان نما شیراز

قدمت این باغ نیز مانند سایر باغ های شیراز به قرن هشتم و در زمان سلطنت آل مظفر و آل اینجو آباد می رسد. سپس کریم خان دستور داد دور باغ حصاری و ییلاقی کوچکی در مرکز باغ ایجاد کنند. در اطراف ییلاقی درختان و خیابان های زیادی وجود دارد.

"باغ

دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن یکی از دروازه های قدیمی شیراز است که امروزه به عنوان یک اثر تاریخی شناخته می شود. این دروازه در ضلع شمال شرقی شهر و در مجاورت کوه چهل امام و کوه باباکوهی قرار دارد و خروجی شهر به مرودشت است.

دروازه قرآن
کریم خان زند دستور داد قرآنی را در سردر بگذارند تا همه مسافران هنگام خروج از برکت برخوردار شوند.

زیارتگاه شاه چراغ

زیارتگاه شاه چراغ یکی از مکان های معروف و شگفت انگیز شیراز است. این زیارتگاه در قرن ششم ساخته شده و محراب آن با کاشی کاری های زیبایی طراحی شده است. زیارتگاه شاه‌چراغ یک بنای تدفین و مسجدی است که مقبره برادران احمد و محمد فرزندان موسی الکاظم و برادران علی الرضا را در خود جای داده است. این دو در زمان آزار و اذیت مسلمانان شیعه توسط عباسیان به شهر پناه بردند. این مقبره ها در قرن چهاردهم، زمانی که ملکه تاشی خاتون یک مسجد و مدرسه الهیات در مجاورت آن بنا کرد، به مراکز زیارتی مشهور تبدیل شدند.

نمای داخل مسجد شاه چراغ شیراز
زیارتگاه شاه‌چراغ، مقبره برادران احمد و محمد فرزندان موسی الکاظم و برادران علی الرضا

خانه قوام

خانه قوام یا باغ نارنجستان در سال 1257 تا 1267 هجری قمری در زمان ناصرالدین شاه و به دستور محمدعلی خان ساخته شد. بنای این باغ حدود 940 متر مربع و زیرزمین آن حدود 3500 متر مربع مساحت دارد.

حمام وکیل

حمام وکیل به دستور کریم خان زند ساخته شد. این حمام در مرکز شهر و در نزدیکی دیگر بناهای زندیه از جمله بازار وکیل قرار دارد. حمام وکیل دارای پیشرفته ترین اصول معماری آن زمان بوده است.

حمام وکیل شیراز
حمام وکیل

باغ ارم

زمان ساخت این باغ دقیقاً مشخص نیست اما در سفرنامه های قرن دهم و یازدهم به این باغ اشاره شده است. تنوع گیاهان قابل توجه است و شبیه نمایشگاه گل و گیاه است.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی یا سعدیه جایی است که سعدی شاعر بزرگ پارسی زبان در آن زندگی کرده و به خاک سپرده شده است. این آرامگاه در کنار باغ دلگشا و انتهای خیابان بوستان شیراز است. در اطراف سنگ قبر سعدی، بسیاری از سنگ قبرهای بزرگان دین وجود دارد. از جمله سنگ قبر شوریده شیرازی.

آرامگاه حافظ

حافظیه نام آرامگاهی در شمال شیراز و جنوب دروازه قرآن است و حافظ شاعر بزرگ پارسی زبان در آنجا آرام گرفته است. این بنا در زمان سلسله زندیه ساخته شده است. طول آن 56 متر و عرض آن 8 متر است. در داخل بنا 20 ستون سنگی وجود دارد که ارتفاع هر کدام 5 متر است. سبک معماری این آرامگاه مربوط به دوره هخامنشیان و زندیه است.

مقبرع حافظ
آرامگاه شاعر بزرگ، حافظ

پرسپولیس شیراز

تخت جمشید یکی از شهرهای تاریخی و باستانی ایران است و سال‌ها پایتخت امپراتوری هخامنشی بوده است. در این شهر کاخ باشکوهی وجود دارد که به نام تخت جمشید است و در زمان داریوش اول، اردشیر اول و خشایارشاه یکم ساخته شده است. تخت جمشید یا پارسه در ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت و ۵۷ کیلومتری شیراز است.

تخت جمشید
بیش از هر مکان باستانی دیگری در ایران، تخت جمشید مظهر تمام شکوه – و نابودی – امپراتوری ایران است.

غذاهای محلی 

کلم پلو محبوب ترین غذای محلی شیراز است که بهترین نوع آن را می توانید در رستوران صوفی میل کنید. علاوه بر کلم پلو، غذاهای محلی دیگری مانند شکرپلو، آلو دوپیازه، لاری کباب، آش سبزی و آش کارده در شیراز طبخ می شود. فراموش نکنید که آنها را امتحان کنید. آش سبزی نوعی آش است که در شیراز طبخ می شود و به عنوان صبحانه سرو می شود. اگر می خواهید این نوع آش و دیگر آش های محلی شیراز را امتحان کنید، کافی است صبح زود به رستوران شمس بروید. قنبر پلو، سالاد شیرازی، به قرمه و در نهایت؛ فالوده شیرازی دیگر غذاهایی است که در این شهر می توانید میل کنید.

کلم پلو شیرازی
کلام پلو محبوب ترین غذای محلی شیراز است

برای خوردن کباب خوشمزه به رستوران سنتی شرزه بروید. انواع کباب های عالی در آنجا سرو می شود، رستوران نیز محیط بسیار خوبی دارد. رستوران هفت خوان یکی دیگر از رستوران های بزرگ شیراز است که هفت طبقه دارد و می توانید انواع غذاها را در آن میل کنید. این رستوران به دلیل سرو حلوای خوشمزه شیرازی نیز معروف است. رستوران های شاطر عباس، شاندیز، برنتین، باغ راز و نیلوفر از بهترین رستوران های این شهر هستند.

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی