فناوری در پرواز، سفر را آسان‌تر می‌کند

فناوری در پرواز، سفر را دگرگون می کند. فناوری اتصال به سفر، پرواز را برای مسافران راحت‌تر و برای خطوط هوایی سودآورتر می‌کند. نرم افزاری را تصور کنید که مکانیک ها را در مورد مسائل تعمیر و نگهداری هواپیما قبل از وقوع آنها آگاه می کند و به پرواز اجازه می دهد به موقع بلند شود. بعداً، در کابین خلبان، خلبان با استفاده از رادار سه بعدی، به سرعت در یک طوفان تندری عظیم حرکت می کند.

در تمام مدت، مسافران هواپیما از فناوری در پرواز که اجازه می دهد همه اینها اتفاق بیفتد، بی اطلاع هستند. آنها بیش از حد مشغول تماشای برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود یا برقراری تماس های ویدئوکنفرانسی، بدون وقفه، حتی در هنگام عبور از اقیانوس اطلس هستند.

تعمیرات غیرمنتظره هواپیما و آب و هوای بد اغلب تجربه سفر مسافر و در نتیجه یک شرکت هواپیمایی را خراب می کند. اما همانطور که اتصال اینترنت پرسرعت و اینترنت اشیا زندگی ما را در زمین متحول کرده است، اکنون آنها همین کار را در ارتفاع 35000 فوتی انجام می دهند. خطوط هوایی، چه بزرگ و چه کوچک، روی فناوری‌های متصل سرمایه‌گذاری می‌کنند که آنها را قادر می‌سازد از داده‌های ارسال شده به هواپیما و از هواپیما برای بهره‌برداری از مسافران، خلبانان و خود خطوط هوایی استفاده کنند.

فناوری در پرواز
فناوری در پرواز

کنترل فرآیند سفر با فناوری در پرواز

فناوری فرودگاهی یکی از سریع ترین جنبه های در حال توسعه کل صنعت هواپیمایی است. نظرسنجی جهانی مسافران (GPS) 2017 یاتا با 10675 پاسخ دهنده در 153 کشور نشان می دهد که مسافران انتظار دارند که فناوری به آنها “کنترل شخصی بیشتری بر تجربه سفرشان” بدهد. در میان یافته‌های فهرست آرزوها، چندین درخواست حیاتی مرتبط با فرودگاه مانند اتوماسیون بیشتر فرآیندهای فرودگاه مانند امنیت و کنترل مرز وجود دارد که به عنوان “بزرگ‌ترین نقاط خستگی در سفر” توصیف می‌شوند.
به خصوص تفاوت در روش‌های غربالگری امنیتی در فرودگاه‌های مختلف، ناراحتی ناشی از باز کردن بسته‌بندی وسایل الکترونیکی در سک های دستی و – بدتر از همه – حذف وسایل شخصی.

پاسخ ها نشان داد که 85 درصد از مسافران می خواهند بتوانند وضعیت پرواز خود را بررسی کنند و 50 درصد می خواهند چمدان خود را در طول سفر ردیابی کنند. مسافران همچنین خواهان اطلاعات بیشتر برای کمک به برنامه ریزی برای حرکت به سمت فرودگاه بودند، به طوری که 51 درصد مایل به دانستن زمان انتظار در امنیت و کنترل مرزی و 58 درصد مایل به دانستن زمان انتظار در گمرک ورود بودند. پیام‌های SMS همچنان گزینه ترجیحی برای دریافت اعلان‌های سفر است. 28 درصد مسافران ارتباط از طریق اپلیکیشن های گوشی هوشمند و 26 درصد از طریق ایمیل را ترجیح می دهند.

امنیت کارآمدتر، بدون نیاز به برداشتن یا باز کردن وسایل شخصی. تعداد مسافرانی که از گیت‌ها و کیوسک‌های مهاجرتی خودکار استفاده می‌کنند در سال 2017 با 6 درصد افزایش به 58 درصد رسیده است که میزان رضایت 90 درصد است.

سوار شدن به هواپیما یکی دیگر از مناطقی بود که مسافران می خواستند کنترل بیشتری داشته باشند، به طوری که 72 درصد از مسافران اکنون ترجیح می دهند بهره‌گیری از آخرین گزینه‌های فناوری در پرواز، بتوانند بیشتر فرآیندهای فرودگاه را خودشان انجام دهند.

چمدان مهمترین فعالیتی بود که مسافران می خواستند کنترل بیشتری روی آن داشته باشند. GPS نشان داد که 68 درصد از افراد مورد بررسی می‌خواهند کیف‌هایشان را خودشان برچسب‌گذاری کنند، که برچسب‌های الکترونیکی کیف گزینه ترجیحی است. علاوه بر این، 48 درصد از مسافران می‌خواستندمکان چمدان‌هایشان را پیگیری کنند تا از گم شدن احتمالی آن جلوگیری کنند.

کنترل فرآیند سفر با فناوری در پرواز
کنترل فرآیند سفر با فناوری در پرواز

راه‌هایی که فناوری پرواز را آسان‌تر می‌کند

سرعت تغییرات تکنولوژیک در حال افزایش است. طی چند سال اخیر، تجربه سفر به لطف قدرت فناوری‌های جدید مانند اینترنت موبایل، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، داده‌های بزرگ، اینترنت اشیا و بیومتریک کارآمدتر شده است. اما ما فقط سطح پتانسیل فناوری در پرواز را در نظر گرفتیم تا سفر هوایی را ساده تر کنیم. در اینجا چند مفهوم و فناوری در حال ظهور وجود دارد که به تغییر سفر مسافر منجر خواهد شد.

 فناوری بیومتریک

یک سفر سریع و یکپارچه از طریق ترمینال فرودگاه به لطف فناوری بیومتریک به زودی می تواند به واقعیت تبدیل شود. بر اساس مفهوم “یک شناسه” انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، تطبیق بین یک ویژگی بیومتریک منحصر به فرد – مانند تشخیص چهره – و پاسپورت مسافر ایجاد می شود. این به مسافران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به ارائه اسناد سفر در موارد متعدد، به راحتی از پست های بازرسی ترمینال پیش بروند. تعداد فزاینده ای از فرودگاه ها در حال حاضر فرآیندهای بیومتریک را برای سرعت بخشیدن به پردازش و بهبود تجربه مسافران به کار می گیرند.

ردیابی چمدان

در سال 2018، یک قطعنامه بین‌المللی به اجرا درآمد (قطعنامه 753 یاتا) که به هموار کردن راه برای ردیابی در زمان واقعی چمدان‌ها، مشابه نحوه ردیابی بسته کمک می‌کند. طی چند سال آینده، معرفی برچسب‌های RFID ردیابی چمدان‌ها را بهبود می‌بخشد و تعداد بارهای گم‌شده و نابجا را کاهش می‌دهد.

راه‌هایی که فناوری پرواز را آسان‌تر می‌کند
راه‌هایی که فناوری پرواز را آسان‌تر می‌کند

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در حال حاضر توسط صنعت گردشگری، برای بهبود تجربه مسافران، مورد استقبال قرار گرفته است. برای مثال، خطوط هوایی و فرودگاه‌های بیشتری از ربات‌های چت با فناوری هوش مصنوعی برای برقراری ارتباط مؤثر با مسافران، رسیدگی به سؤالات ساده یا کمک به اختلالات سفر استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند امکان دسترسی به دستیار سفر شخصی را در دستگاه پوشیدنی یا تلفن همراه شما فراهم کند که می‌تواند انتخاب‌های سفر شما را پیش‌بینی کند، ترجیحات شما را بداند و بتواند تجربه‌ای شخصی برای شما ایجاد کند.

ارتباطات بین خطوط هوایی و آژانس های مسافرتی

خرید پرواز با استفاده از آژانس مسافرتی یا سایت مسافرتی آنلاین می تواند شما را به این فکر وادار کند که چه تفاوت هایی بین محصولات و خدمات خطوط هوایی مختلف وجود دارد. این صنعت سخت در تلاش است تا با معرفی یک استاندارد داده جدید برای ارتباطات بین خطوط هوایی و آژانس های مسافرتی، چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین، آن را تغییر دهد. این قابلیت توزیع جدید، نحوه خرید محصولات و خدمات خطوط هوایی را تغییر خواهد داد. در سمت مسافر، تجربه خرید در آینده نه چندان دور می تواند شامل توضیحات محصول و همچنین ویدیوها و حتی واقعیت مجازی باشد تا به راحتی صندلی های هواپیما و سایر پیشنهادات خطوط هوایی را مقایسه کند. این شفافیت در سفر را بهبود می بخشد و به شما امکان می دهد سفر خود را شخصی کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی