تایلند

شرح

تایلند در قلب جنوب شرقی آسیا قرار دارد. کامبوج و لائوس از شرق و شمال شرق با کشور همسایه هستند و میانمار در شمال غربی قرار دارد. در غرب دریای آندامان و خلیج تایلند در جنوب شرقی برمه قرار دارد. منطقه طولانی جنوبی که به مالزی متصل می شود، تپه ای و جنگلی است. مرتفع ترین کوه ها در شمال تایلند قرار دارند.

مردم و فرهنگ تایلند

حدود 90 درصد مردم بودایی هستند، اما حدود سه میلیون مسلمان در جنوب نزدیک مرز با مالزی زندگی می کنند. بچه های تایلندی شش سال به مدرسه ابتدایی می روند. سپس ممکن است شش سال دیگر به دبیرستان بروند، اما خانواده آنها باید هزینه تحصیل را بپردازند. پسران آموزش نظامی را از کلاس نهم شروع می کنند. غذا در این کشور متاثر از فرهنگ چینی و هندی است. بیشتر غذاهای تایلندی تند هستند و بسیاری از غذاهای رایج عبارتند از فلفل دلمه ای داغ، علف لیمو، ریحان، زنجبیل و شیر نارگیل.

کشاورزان تایلندی درختان توت پرورش می دهند که کرم ابریشم از آن تغذیه می کند. کرم‌ها ابریشم ایجاد می‌کنند که در تایلند، فرانسه و ایالات متحده لباس‌های ابریشمی زیبا می‌سازند.

بانکوک را ونیز شرق می نامند زیرا 83 کانال دارد. حدود 10000 قایق پر از میوه، سبزیجات و ماهی در کانال ها شلوغ می شوند و بازاری شناور ایجاد می کنند.

[caption id="attachment_103618" align="aligncenter" width="500"]بانکوک پایتخت تایلند شهر بانکوک خانه بسیاری از سازه‌های بودایی چشمگیر است که دارای مناره‌های با لایه‌های طلا، بتکده‌های زیبا و مجسمه‌های بودای غول‌پیکر هستند.[/caption]

طبیعت

باران تقریباً هر روز بین ماه های می و سپتامبر می بارد. آب و هوای مرطوب، حیات وحش متنوع و فراوان در تایلند را ایجاد می کند.

گل نیلوفر آبی رایج و گل مورد علاقه در تایلند است. گل های نیلوفر در بالای سطح باتلاق زندگی می کنند، اما ریشه در گل و لای دارند. درختان و درختچه های گلدار و درختان میوه فراوان است. در جنگل می توان گیاهان گوشتخوار  مانند گیاه مرموز پارچ حشره خوار را یافت.

جنگل های عمیق، خانه ببر، فیل، گاو وحشی، پلنگ و تاپیر مالایی است. تاپیر در نیمه اول بدنش با خز سیاه و در قسمت پشت با خز سفید پوشیده شده است. مار کبرا و کروکودیل نیز در تایلند یافت می شود.

دولت و اقتصاد

این کشور که تا سال 1939 با نام سیام شناخته می شد، تنها کشور آسیای جنوب شرقی است که هرگز توسط یک قدرت اروپایی تسخیر نشده است. یک انقلاب در سال 1932 منجر به سلطنت مشروطه شد. شاه رهبر کشور است. نخست وزیر از میان اعضای مجلس نمایندگان انتخاب می شود، اما توسط پادشاه منصوب می شود. کشاورزی و گردشگری از مهمترین صنایع تایلند هستند. در دسامبر 2004، سونامی فاجعه‌بار اقیانوس هند به تایلند رسید، اما اقتصاد این کشور تا حد زیادی از اثر فاجعه بهبود یافته است.

قاره: آسیا
زبان رسمی: تایلندی
جمعیت: ۶۹٫۸ میلیون
واحد پول: بات تایلند
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی